Fontanna przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, jedna z atrakcji miasta

Atrakcje dla dzieci – Szczecin i okolice

 

Aby zamknąć cały cykl artykułów poświęconych atrakcjom dla dzieci nad Bałtykiem, prezentujemy opis rozrywek dostępnych w Szczecinie i najbliższych jego okolicach.

Pomijamy przy tym atrakcje zlokalizowane w pasie nadmorskim i jego bezpośrednim sąsiedztwie – ich opis znajdziecie tutaj.

Atrakcje dla dzieci – Szczecin

Wystawa Eureka i Planetarium w Szczecinie. Wystawa interaktywna, pozwalająca dzieciakom samodzielnie spróbować rozmaitych eksperymentów. Ponad setka eksponatów (głównie takich mało nasyconych techniką), z załączonym opisem możliwych do przeprowadzenia doświadczeń i praw fizyki, które są związane z prezentowanym eksperymentem. Znajdziemy tu również planetarium – niestety, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie organizatora, dostępne jedynie dla grup zorganizowanych (lub osób do nich dołączających).

Więcej informacji na stronie atrakcji – tutaj.

Muzeum Narodowe w Szczecinie. Muzea nie są zwykle szczególnie lubiane przez dzieci, jednak niektóre oddziały szczecińskiego Muzeum Narodowego mogą je zainteresować. Takie wystawy jak:

  • w oddziale przy Wałach Chrobrego znajdziemy eksponaty morskie, podróżnicze i kolonialne – miedzy innymi modele statków i zaaranżowane wnętrza chat z odległych kontynentów;
  • w Centrum Dialogu Przełomy znajdziemy nowoczesną „narracyjną” wystawę opowiadającą o historii miasta i przemian jakie w nim zaszły w ciągu minionego stulecia;

powinny przyciągnąć uwagę naszych pociech. Oczywiście inne również mogą :), chociaż trzeba przyznać, że np. wystawa sztuki współczesnej w małym stopniu zainteresuje większość najmłodszych zwiedzających.

Szczegółowy opis oferowanych przez Muzeum Narodowe w Szczecinie atrakcji znajdziemy na jego stronie

Jeżeli chcesz za darmo zwiedzić wystawy – warto wybrać się do Muzeum Narodowego w sobotę (wstęp bezpłatny na wystawy stałe).

Muzeum Techniki i Komunikacji. Jeszcze niedawno można by powiedzieć, że atrakcja głównie dla chłopców. Ale  dzisiaj mamy stuprocentowe równouprawnienie, więc zapewne również najmłodsze przedstawicielki płci pięknej zainteresują się wystawą obrazującą historię polskiej motoryzacji :). Znajdziemy tu zarówno powszechnie znane pojazdy, jak np.”Syrenki”, jak i wehikuły eksperymentalne. Muzeum położone trochę dalej od centrum niż większość atrakcji turystycznych, ale naprawdę warto się tu wybrać.

Teatr Lalek Pleciuga. Coś dla osób, które przy okazji wakacji chcą, by dziecko zażyło też rozrywek kulturalnych. Repertuar teatru znajdziemy tutaj.

Rejsy. Atrakcja nie tylko dla najmłodszych turystów. Można wybrać się w rejs po porcie lub nawet trochę dalej. A od niedawna sporym zainteresowaniem cieszy się tramwaj wodny.

Podziemne Trasy – rozrywka  głównie dla młodych miłośników historii; obecnie udostępniono do zwiedzania dwie trasy:

  • II Wojna Światowa” koncentruje się na pokazaniu życia w schronie przeciwlotniczym z tego okresu; omówiono też techniki budowlane służące powstawaniu tego typu budowli;
  • Zimna Wojna” omawia z kolei okres, gdy głównym zagrożeniem dla przebywających w schronach była broń masowego rażenia.

Papugarnia w Szczecinie. Można tu spotkać ponad setkę tych kolorowych ptaków, a liczba prezentowanych gatunków to trzydzieści. To tyle jeżeli idzie o liczby ;). Ptaki są niewątpliwie piękne i niezwykle przyjazne w stosunku do ludzi. A szczegóły i atrakcje przygotowane dla zwiedzających opisano na stronie papugarni.

VR Planet. Centrum rozrywki multimedialnej oraz „wirtualnej rzeczywistości”. Do dyspozycji odwiedzających oddano cztery stanowiska, wyposażone w najnowszy sprzęt oraz oprogramowanie (są oczywiście gry, ale znajdziemy również np. filmy).  Więcej informacji znajdziemy na stronie organizatora tych wszystkich atrakcji.

 

Atrakcje dla dzieci – Nowe Warpno

Koniec Świata. No może nie do końca … ale miasteczko położone na półwyspie otoczonym z trzech stron rozległymi wodnymi przestrzeniami robi takie właśnie wrażenie. Nie tylko na najmłodszych. Całość możemy oglądać z dostępnej dla turystów wieży widokowej. Można też oczywiście odpocząć i poopalać się na niewielkiej, ale urokliwej plaży.

Przystań i rejsy. Można pooglądać zacumowane jednostki lub wybrać się w krótki rejs z niemieckim przewoźnikiem. Co kto lubi :).

Nasz przewodnik skupia się na atrakcjach istniejących, ale omawiając rozrywki dla najmłodszych w Nowym Warpnie nie sposób nie opowiedzieć o historii. W pobliskim Podegrodziu funkcjonowała bowiem za czasów PRL-u „Republika Dziecięca” – letni obóz wzorowany na radzieckim Artieku. Miasteczko miało nawet swoją linię kolejową i zachowała się po nim sporo materiałów filmowych.

 

Atrakcje dla dzieci – Trzebież

Plaża i sport. Oprócz uroków wylegiwania się na słońcu mamy tutaj dostęp do sporego ośrodka sportowego, zlokalizowanego w pobliżu plaży – znajdziemy tutaj m.in. siłownię na świeżym powietrzu, boisko, skatepark, a z rozrywek wymagających mniejszego wysiłku – punkt widokowy, plac zabaw i promenadę spacerową.

Atrakcje dla dzieci – Stepnica

Plaża. Nie jest to plażą nadmorska, co ma dobre i złe strony. Te gorsze to na przykład niewielkie rozmiary. Lepsze – zdecydowanie mniejszy tłok niż w nadmorskich kurortach i całkiem niezła infrastruktura (w pobliżu znajdziemy na przykład wypożyczalnię sprzętu wodnego i plażowego, boisko do siatkówki i plac zabaw.

Punkt widokowy na Górze Zielonczyn. Zlokalizowana tutaj wieża ma charakter głównie przeciwpożarowy, ale jest również udostępniana dla turystów. Więcej szczegółów na temat atrakcji znajdziemy tutaj.

 

Atrakcje dla dzieci – Police

Wycieczki po ruinach. Police  nieodmiennie kojarzą się z wielkim przemysłem. I słusznie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jedną z ciekawszych lokalnych atrakcji jest wycieczka po ruinach dawnej wytwórni paliw syntetycznych. Wytwórnia, zniszczona alianckimi nalotami (a następnie ogołocona z co cenniejszej aparatury przez Sowietów) pozostaje do dnia dzisiejszego w ruinie. Wycieczki po nich (i szereg innych atrakcji historyczno-krajoznawczych) oferuje lokalne Stowarzyszenie „Skarb”

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *