Wielbłądzi Garb Krynica Morska

Wielbłądzi Garb koło Krynicy Morskiej

Leżący w pobliżu Krynicy Morskiej Wielbłądzi Garb jest jedną z bardziej znanych atrakcji, położonych na Mierzei Wiślanej.  Licznie odwiedzający go turyści mogą podziwiać rozległą panoramę, rozciągającą się z wierzchołka wzgórza i zlokalizowanej na nim niewielkiej wieży widokowej.

Atrakcje Krynicy Morskiej: Wielbłądzi Garb

Wielbłądzi Garb – historia i geografia

Wielbłądzi Garb jest najwyższym wzniesieniem, zlokalizowanym na Mierzei Wiślanej. Historycznie jest to pozostałość licznych w tej okolicy wędrujących wydm – to wzgórze udało się jednak ustabilizować, między innymi sadząc liczne drzewa (z biegiem czasu osiągnęły one jednak wysokość, uniemożliwiającą swobodną obserwację sąsiadujących ze wzgórzem akwenów, czemu zaradzono, budując niewielką wieżę – platformę obserwacyjną)

Obecnie Wielbłądzi Garb jest również najwyższą w Europie stałą wydmą (49,5 metra nad poziomem morza – wydawać się to może wartością stosunkowo niewielką, pamiętajmy jednak, że wzgórze znajduje się nad samym praktycznie morskim brzegiem, więc jego wysokość bezwzględna jest bliska względnej; mówiąc prostszym językiem – to naprawdę porządny kawał wzgórza :)).

Wielbłądzi Garb – jak dotrzeć

Wzgórze znajduje się poza obrębem zabudowań Krynicy Morskiej, w pobliżu głównej drogi przelotowej, prowadzącej do miejscowości Piaski. W pobliżu znajdziemy niewielki (ale – wobec oddalenia od miasteczka – wystarczający) parking, w niewielkiej odległości jest również miejsce, gdzie można pozostawić rowery.

Osoby, które nie dysponują własnym środkiem transportu, mogą stosunkowo łatwo dotrzeć tu na piechotę. Na wzniesienie prowadzi szlak żółty, a odległość z centrum Krynicy Morskiej do Wielbłądziego Garbu Wynosi około dwóch kilometrów. Wprawnemu piechurowi droga nie powinna zając więcej niż trzydzieści – czterdzieści minut.

Atrakcje w okolicach Wielbłądziego Garbu

Podstawową atrakcją turystyczną, jaką znajdziemy na wzgórzu, jest niesamowity widok. Z Wielbłądziego Garbu możemy obserwować jednocześnie wody Zalewu Wiślanego, jak i Zatokę Gdańską. Ponieważ wzgórze pokryte jest obecnie gęstym lasem, dla wygody turystów zbudowano drewnianą wieżę widokową (prawdę mówiąc – bez niej zobaczylibyśmy głównie las).

Podczas drogi na szczyt można zapoznać się z licznymi tablicami edukacyjnymi, ustawionymi przez miejscowych leśników. Sporą atrakcją jest oczywiście również oglądanie samego lasu, pokrywającego wzniesienie.

Inne atrakcje w pobliżu:

Zobacz też:

Strona w Wikipedii, dotycząca wzgórza

 

4.4/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *