W przypadku miejscowości takich jak Jantar, atrakcje turystyczne można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich jest dostęp do morza i związana z tym możliwość plażowania czy kąpieli. Drugą stanowią natomiast znajdujące się w okolicy zabytki, muzea i parki rozrywki.
Jantar – atrakcje miejscowości
Niewątpliwie najważniejszą atrakcją w Jantarze jest Plaża – ładna, piaszczysta i niespecjalnie zatłoczona. Dodatkową jej zaletą, szczególnie dla młodszych plażowiczów, jest fakt, że należy do jednych z tych miejsc w naszym kraju, w których bez problemu można znaleźć bursztyny. Oczywiście najłatwiej znaleźć je jesienią i zimą, jednak również w szczycie sezonu nie sprawia to większych problemów.
Co jednak robić, gdy sprzykrzy nam się poszukiwanie jantaru w Jantarze lub gdy pogoda nie dopisze, a nasze pociechy nudzą się?
Jantar – atrakcje dla dzieci
Na szczęście w Jantarze nie brak atrakcji, które umilą pobyt najmłodszym członkom rodziny.
Do najważniejszych należy niewątpliwie park rozrywki z gigantycznymi figurami owadów. Wizyta w nim może być przy okazji sposobem na poznanie życia i zwyczajów tych niewielkich stworzeń. Oprócz figur owadów park można zaznajomić się też z żywymi oryginałami. Park organizuje również do tego wykłady, warsztaty plastyczne dla dzieci itp.. Jak trafić: park znajduje się przy ul. Rybackiej. Więcej informacji znajdziemy tutaj.
Warto odwiedzić również Mini-ZOO i Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze. Zestaw atrakcji, dostępnych w tych placówkach, obejmuje mini-zoo, ptaszarnię i przejażdżki konne. Można też skorzystać z basenu lub boiska, a dorośli ze – SPA. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na stronie ośrodka.
Dzieci powinny być również zachwycone przejażdżką kolejką wąskotorową. Kursuje ona w sezonie letnim, a dojechać nią można m.in. do Sztutowa, Stegny czy Mikoszewa (w tym ostatnim można przesiąść się na prom i przepłynąć Wisłę w najszerszym jej miejscu). Na stronie stowarzyszenia, które organizuje przewozy, znajdziemy rozkład jazdy i szczegółowe informacje.
W Jantarze znajduje się również pole do gry w footgolf. Dla niewtajemniczonych – dyscyplina ta jest połączeniem piłki nożnej z golfem. Celem gry jest umieszczenie piłki (futbolowej) w dołku, zamiast uderzeń stosuje się kopnięcia.
Jantar – atrakcje dla dorosłych
Z najważniejszych atrakcji, znajdujących się w samym Jantarze i przeznaczonym dla nieco starszych wczasowiczów, wymienić należy staw PZW. Systematycznie zarybiany zbiornik jest systematycznie zarybiany, a przy tym – niezwykle malowniczy. Warto wybrać się nad jego brzeg nawet wówczas, gdy nie jesteśmy miłośnikami wędkowania.
Warto również wybrać się na dłuższy spacer po okolicy. Można na przykład ruszyć wzdłuż szlaku żółtego – prowadzi on od Mikoszewa, aż po Krynicę Morską, mijając po drodze liczne atrakcje okolic Jantaru.
Jantar – atrakcje okolic
Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć w najbliższym otoczeniu miejscowości? Cóż, jest ich cała masa. Poniżej prezentujemy najważniejsze spośród nich.
Jantar – najważniejsze atrakcje sąsiednich miejscowościrzem
Jeżeli zdecydujemy się pozostać w pasie nadmorskim, możemy odwiedzić Krynicę Morską. W miejscowości tej zobaczymy między innymi latarnię morską (można wejść na jej szczyt, by podziwiać okolicę) oraz Wielbłądzi Garb – dawną wydmę, a obecnie zalesione wzgórze. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można dostrzec jednocześnie Zalew Wiślany i Bałtyk. W kurorcie tym można też skorzystać z atrakcji aquaparku lub wybrać się w rejs – z miejscowego portu wypływają statki wycieczkowe m.in do Fromborka.
W bliższych Katach Rybackich atrakcją jest natomiast możliwość odwiedzenia rezerwatu kormoranów. Osoby, zainteresowane historią i regionalnymi tradycjami mogą natomiast udać się do Muzeum Zalewu Wiślanego. Co ciekawe, również w tej miejscowości znajduje się ciekawy aquapark.
Ciekawą opcją jest również wycieczka do Mikoszewa – można dojechać tam na przykład wspomnianą wcześniej kolejką wąskotorową, a następnie przeprawić się przez Wisłę kolejką wąskotorową.
W Sztutowie i Stegnie warto zobaczyć natomiast pamiątki historii. W pierwszej z wymienionych miejscowości znajduje się Muzeum Muzeum Stutthof, w drugiej – zabytkowy kościół o szachulcowej konstrukcji. Podczas wizyty w Stegnie warto zwiedzić również niewielkie prywatne muzeum bursztynu.
Jantar – rozrywki w okolicznych miejscowości, położonych w głębi lądu (lub nad Zalewem Wiślanym)
Nowy Dwór Gdański – warto zwiedzić:
- nowoczesne muzeum (Żuławski Park Historyczny);
Odległość Jantar – Nowy Dwór Gdański: około 21 km;
Elbląg – główne atrakcje:
- muzea,
- galerie,
- zabytki,
- trasy narciarskie,
- rejsy po Kanale Ostródzko-Elbląskim (również inne opcje rejsów),
- park rozrywki Nowa Holandia;
Odległość Jantar – Elbląg: około 42 km, dojazd np. autobusem;
Pruszcz Gdański – warto zwiedzić:
- rekonstrukcję faktorii handlowej z czasów Imperium Romanum;
Odległość Jantar – Pruszcz Gdański: około 41 km;
Malbork – główne atrakcje:
- zamek, obiekt z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO,
- park dinozaurów,
- rejsy po Nogacie;
Odległość Jantar – Malbork: około 45 km; można dojechać autobusem;
Frombork – główne atrakcje:
- rejsy wycieczkowe odbywają się z pobliskiej Krynicy Morskiej;
- liczne zabytki,
- Muzeum Mikołaja Kopernika,
- planetarium,
- Park Astronomiczny;
Odległość „drogowa” z Jantaru do Fromborka to 71 kilometrów;
Gniew – główne atrakcje:
- zabytki,
- zamek z działającym na nim bractwem rycerskim;
Odległość Jantar – Gniew: około 79 km;
Jak dojechać do Jantaru
- Z Gdańska – linią autobusową 870 z dworca PKS. Rozkład tutaj. Należy zwracać uwagę na oznaczenia przy godzinach odjazdów, szczególnie poza okresem wakacyjnym.;
- Z Elbląga – autobusem PKS; wyszukiwarkę rozkładów znajdziemy tutaj;
Do Gdańska możemy dostać się np. FlixBus-em (przy odpowiednio wczesnej rezerwacji) lub koleją (stosunkowo tanie bilety przy wcześniejszym zakupie przez internet, dworzec PKS w Gdańsku znajduje się tuż obok kolejowego), więc dla wielu, szczególnie podróżujących z daleka, ta opcja może być najtańsza.