Gdańsk - atrakcje:, Muzeum II Wojny Światowej

Gdańsk – atrakcje miasta oraz najważniejsze miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić w jego okolicy

Gdańsk jest jednym z najważniejszych miast na mapie naszego kraju. To ono przez wieki stanowiło polskie „okno na świat”, to w nim miały miejsce najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju. Obecnie jest ono najważniejszym miastem Pomorza, a liczne zabytki  i muzea zachęcają turystów do odwiedzin. W przypadku miasta takiego jak Gdańsk atrakcje rozsiane są po dużym terenie. Na szczęście miasto posiada też rozbudowany system komunikacji publicznej – odwiedzenie nawet tych spośród nich, które  Co ciekawego możemy zobaczyć w czasie wizyty w Gdańsku?

Gdańsk: atrakcje w centrum miasta – co zwiedzić i gdzie wybrać się na spacer?

Zdecydowana większość gdańskich atrakcji znajduje się w centrum – w obrębie Głównego Miasta oraz Starego Miasta. Wiele ciekawych miejsc można również znaleźć w najbliższym otoczeniu tych dzielnic.  Co warto zobaczyć w tych okolicach?

Zabytki w centrum Gdańska – ulica Długa i Długi Targ (Droga Królewska)

Najważniejszymi atrakcjami w ścisłym centrum Gdańska są niewątpliwie muzea i zabytki. Zwiedzanie niektórych spośród nich jest uznawane za obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście.

Do kategorii tej niewątpliwie należy zaliczyć ulicę Długą oraz Długi Targ. W dawnych wiekach pełniły one funkcję zbliżoną do rynku (tego ostatniego tutaj nie znajdziemy, bowiem miasto Gdańsk zostało lokowane na prawie lubeckim, podobnie jak wiele innych ośrodków północnej Europy). Obecnie Droga Królewska to przede wszystkim reprezentacyjny ciąg spacerowy, podziwiany codziennie przez turystów. To tutaj znajduje się największa w mieście grupę zabytkowych budynków i budowli. Do najbardziej znanych należy ratusz i Dwór Artusa, jednak wiele kamienic również może poszczycić się równie starym rodowodem (chociaż trzeba zaznaczyć, że część z nich została zrekonstruowana w trakcie odbudowy po II Wojnie Światowej).

Gdańsk - atrakcje: Długi Targ
Długi Targ w Gdańsku

Wśród atrakcji, zlokalizowanych w tym rejonie, trzeba też wymienić Fontannę Neptuna – jeden z symboli miasta. W pobliżu znajdują się również liczne placówki muzealne.

Gdańsk - atrakcje: Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna, jeden z symboli Gdańska

Ulica Mariacka w Gdańsku

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Gdańsku, jest ulica Mariacka. Jej nazwa pochodzi oczywiście od znajdującego się w jej sąsiedztwie Bazyliki Mariackiej – największej na świecie świątyni, wybudowanej z cegły. Sama ulica ma znacznie mniej monumentalny charakter, za to jest świetnym miejscem do odbycia spaceru. W sezonie wypełniają ją ustawione przed zabytkowymi kamienicami straganiki, pełne pamiątek (stosunkowo gustownych, przynajmniej biorąc pod uwagę nadmorskie standardy) oraz wyrobów z bursztynu. Nadaje to ulicy niezwykły charakter – można powiedzieć, że jest to ekskluzywny pchli targ.

Gdańsk - atrakcje: ulica Mariacka
Ulica Mariacka

Długie Pobrzeże

Kolejnym miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas pobytu w Gdańsku, jest Długie Pobrzeże. Można powiedzieć, że jest to kolejne skupisko znanych w całym kraju atrakcji tego miasta: znajduje się przy nim gdański żuraw (dawny dźwig portowy, pełniący również niegdyś funkcję bramy), a turyści mogą podziwiać zacumowany po drugiej stronie Motławy Sołdka (obecnie statek-muzeum) oraz wzbudzającą wiele kontrowersji zabudowę Wyspy Spichrzów. Spichlerze, które znajdowały się w tym miejscu, zostały zniszczone w czasie działań wojennych, a nowe budynki w ich miejscu wzniesiono całkiem niedawno. Chociaż nawiązują one do stylu dawnej zabudowy, są dla wielu osób zbyt nowoczesne.

Długie Pobrzeże w Gdańsku
Długie Pobrzeże

Stare Miasto i Wielki Młyn

W pobliżu Głównego Miasta znajduje się jeden z najważniejszych zabytków techniki w naszym kraju – średniowieczny Wielki Młyn. Niegdyś był on technologicznym cudem – powstał na specjalnie utworzonej w tym celu sztucznej wysepce, a jego żarnami obracało osiemnaście kół wodnych.

W czasach nam bliższych budynek został całkiem udatnie zaadaptowany na potrzeby niewielkiego centrum handlowego. Słowo „niewielkie” jest tu kluczowe – obiekt przegrał konkurencję z dużymi galeriami handlowymi. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Bursztynu.

Podczas pobytu w tej okolicy warto również wybrać się na dłuższy spacer wzdłuż Raduni (to rzeczka, nad którą stoi młyn) – okolica jest naprawdę malownicza. Znajdziemy nad nią Most Miłości (tak, taki z kłódkami – jego oficjalna nazwa to Most Chlebowy).

Gdańsk - atrakcje: Stare Miasto, Most Chlebowy (Most Miłości)
Most Chlebowy w Gdańsku

Jest to też miejsce znacznie mniej zatłoczone od gwarnego Głównego Miasta.

Stocznia Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności

W bezpośrednim sąsiedztwie centrum dawnego Gdańska znajdziemy również pamiątki najnowszej historii naszego kraju. Prezentują je: Europejskie Centrum Solidarności i Sala BHP Stoczni Gdańskiej. Placówki te zlokalizowane na terenie nieistniejącej już Stoczni Gdańskiej.

ECS to nowoczesna wystawa, prezentująca historię ruchów opozycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Wybrzeża oczywiście) .

Gdańsk - atrakcje: Europejskie Centrum Solidarności
Budynek ECS

Sala BHP (miejsce podpisania Porozumień Sierpniowych) została zachowana dla potomności i prezentuje bardziej tradycyjną ekspozycję pamiątek po pierwszych latach działania “Solidarności”.

Atrakcje te zlokalizowane są praktycznie bezpośrednio koło siebie – warto więc odwiedzić obie.

Przed ECS i Salą BHP wznosi się również Pomnik Poległych Stoczniowców – jeden z najbardziej znanych monumentów Trójmiasta.

W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się również taras widokowy, z którego możemy podziwiać tereny dawnej stoczni oraz Starego i Głównego Miasta w Gdańsku.

Gdańsk Oliwa: Park Oliwski, ZOO i inne atrakcje

Wśród dzielnic Gdańska, odwiedzanych licznie przez turystów, ważne miejsce zajmuje Oliwa. Wśród zlokalizowanych w niej atrakcji dominują zabytki. Do najważniejszych należą:

  • Katedra w Oliwie – gotycki kościół, wzniesiony w średniowieczu przez Cystersów. Obecnie pełni on funkcję bazyliki archikatedralnej Diecezji Gdańskiej. Spośród zabytków, zgromadzonych wewnątrz katedry, wymienić należy przede wszystkim znane w całym kraju, zabytkowe, (i przede wszystkim – ogromne) organy, z niesamowitymi, bogatymi zdobieniami. Próbki ich możliwości możemy wysłuchać codziennie (z wyjątkiem niedziel), kilka razy dziennie, a w sezonie letnim – co godzinę.
  • Park w Oliwie przylega bezpośrednio do zabudowań kościelnych. Zabytkowe alejki, “żywopłot” z drzew,  atrakcje dla dzieci typu “grota szeptów” (prezentacja zasad akustyki z czasów, gdy o komputerach i “empetrójkach” nikomu się jeszcze nie śniło). Sporą atrakcją jest również znajdująca się w parku palmiarnia.
  • Kuźnia Wodna w Oliwie jest jednym z mniej znanych zabytków. Atrakcja ta jest przeznaczona głównie dla osób ciekawych, jak wyglądał przemysł przed epoką pary i elektryczności. Obecnie obiekt stanowi część Muzeum Gdańska.

Ważnym dla turystów obiektem jest również oliwski Ogród Zoologiczny. Według subiektywnej oceny autora – najładniejsze ZOO w kraju.  Obiekt zajmuje powierzchnię 36 hektarów (jest więc również największy w Polsce), a goście mogą podziwiać w nim około 1000 zwierząt, należących do 190 gatunków. Ogród jest przy tym malowniczo położony na wzgórzach, a zwiedzać go można nie tylko na piechotę, lecz również korzystając z usług specjalnej kolejki (więcej informacji na ten temat w rozdziale poświęconym atrakcjom w Gdański, które warto odwiedzić z dziećmi).

Osoby, spragnione pięknych widoków, mogą też wejść na Wzgórze Pachołek – ze znajdującej się na nim wieży roztacza się niesamowity widok na Gdańsk oraz Sopot.

Muzea w Gdańsku

Niewiele osób wybiera się nad morze, by zwiedzać muzea. Ci, którzy jednak mają jednak taki właśnie zamiar, trafiają najczęściej do Gdańska. W mieście znaleźć można muzea, należące do różnych kategorii – każdy zainteresowany powinien więc znaleźć takie, które przypadnie mu do gustu.

Muzea, które trzeba zwiedzić podczas pobytu w Gdańsku

Wśród placówek muzealnych, zlokalizowanych w Gdańsku, znaleźć można kilka takich, których nie wypada nie odwiedzić podczas pobytu w tym mieście. Poniżej przedstawiamy ich subiektywne zestawienie.

Muzeum Narodowe – Oddział Sztuki Dawnej. To tutaj znajduje się „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Dzieło robi znakomite wrażenie – być może wynika to częściowo z tego, jak zostało zaprezentowane.  Oczywiście nie jest to jedyny eksponat. W skład zbiorów, prezentowanych turystom, wchodzi również kolekcja malarstwa oraz ceramiki.

Muzeum jest oddzielone od zabytków Głównego Miasta ruchliwą drogą. Placówka mieści się na dodatek między “socjalistycznymi w formie” blokami, a samo – dla niepoznaki – przypomina nieco kościół (zajmuje budynek byłego klasztoru). W efekcie może być trudna do zauważenia i sprawia wrażenie trochę pomijanego przez turystów. A szkoda.

Gdańsk - Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Żuraw (oddział Narodowego Muzeum Morskiego). Trudno go pominąć w tym zestawieniu, bo stanowi jeden z symboli Gdańska, równie ważny i rozpoznawalny jak Fontanna Neptuna. Sama ekspozycja trochę trąci myszką,  ale budynek i mechanizmy gigantycznego dźwigu robią wrażenie.

Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa to dwa odrębne od siebie obiekty, należące do Muzeum Gdańska. Główną atrakcją dla odwiedzających je osób są przede wszystkim zachowane lub zrekonstruowane wnętrza.

Sołdek. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Statek ten to symbolem pewnej epoki w historii Polski: był on pierwszym masowcem, powstałym w naszym kraju po II Wojnie Światowej i nosi imię jednego z przodowników pracy. Po zakończeniu służby nie został zezłomowany (statek oczywiście, nie przodownik) – stał się pływającym muzeum. Obecnie można zwiedzać jego wnętrze, a z pokładu rozciąga się wspaniały widok na Długie Pobrzeże.

Muzeum II Wojny Światowej. Placówka stosunkowo nowa, a przy tym genialnie zaplanowana. Trzeba też zaznaczyć, że jest naprawdę gigantyczna – obejrzenie całości może zająć od 3 do 4 godzin. Oprócz eksponatów z epoki znajdziemy tu również masę prezentacji multimedialnych.

Gdańsk - atrakcje:, Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej

Westerplatte. Kolejne miejsce, które wato zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku: symbol polskiej obrony we wrześniu 1939 roku. Dodatkową atrakcją może być sama podróż: zamiast nudnego dojazdu środkami transportu miejskiego na Westerplatte można dopłynąć. Statki wycieczkowe odpływają z Długiego Pobrzeża. Na turystów czeka m.in. Wartownia nr 1 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Muzea w Gdańsku, które spodobają się dzieciom

Do kategorii tej pasują oczywiście niektóre z już wymienionych placówek (na przykład „Sołdek”), jednak jest w Gdańsku kilka obiektów, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o najmłodszych turystach. Poniżej przedstawiamy ich zestawienie.

Ośrodek Kultury Morskiej. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Muzeum jest niezwykle nowoczesne, multimedialne i interaktywne. Dzieci dowiedzą się w nim m.in. dlaczego statek żaglowy płynie, a stanie się to w najlepszy możliwy z ich punktu widzenia sposób: będą miały możliwość sterowania miniaturową jednostką tego typu. Każdy zwiedzający może też poznać specyfikę pracy w porcie lub – jak już wspomniano – “popływać” statkiem lub batyskafem. Interaktywna wystawa jest niewątpliwie najciekawszą częścią ekspozycji, jednak znajdziemy tu również bardziej tradycyjne wystawy, prezentujące na przykład łodzie z różnych stron świata.

Błękitny Baranek Oddział Muzeum Archeologicznego. Rodziców z dziećmi przyciąga tu przede wszystkim “Uliczka Hanzeatycka”, czyli rekonstrukcja średniowiecznej ulicy. Znajdują się na niej sklepy, warsztaty rzemieślnicze, łaźnie … Oprócz tego jest też część typowo muzealna: możemy zobaczyć ekspozycje dotyczącą znalezisk wydobytych podczas prac w całym Gdańsku, ekspozycję poświęconą życiu codziennemu w Gdańsku. Muzeum organizuje też liczne wystawy czasowe i imprezy – głównie z myślą o dzieciach.

Galeria Starych Zabawek. Prywatna placówka, mieszcząca się w niewielkim lokalu prezentuje ekspozycję – co nie jest chyba niespodzianką – starych zabawek. Dla dzieci jest to ciekawostka (mogą one zobaczyć, czym bawili się rodzice), dla rodziców – sentymentalna podróż do czasów wczesnej młodości.

Gdańsk – inne muzea

Muzeum Bursztynu. Muzeów bursztynu jest w Polsce – a w szczególności w rejonie Bałtyku – całkiem sporo. To w Gdańsku jest chyba największe, a jego ekspozycja – najbardziej kompleksowa. W placówce możemy podziwiać ekspozycje, poświęcone historii powstania bursztynu oraz dziejom jego eksploatacji i obróbki. Ciekawostką są bryły-giganty, bryłki jantaru z inkluzjami owadów. Muzeum prezentuje również zabytki związane z bursztynnictwem.

Muzeum Narodowe – Oddział Sztuki Nowoczesnej. Zwiedzanie tej placówki to niewątpliwie bardzo ciekawa opcja dla każdego miłośnika nowoczesnej grafiki, malarstwa oraz rzeźby.

Muzeum Narodowe – Oddział Etnografii. Ekspozycje obejmują przedmioty związane z kulturą ludową Pomorza Gdańskiego, Kaszub, Kociewia, Żuław Wiślanych, Borów Tucholskich. Oprócz tego jest tu trochę eksponatów kultury ludowej z całego świata – pozyskanych od marynarzy i podróżników.

Kuźnia Wodna w Oliwie została już wcześniej wspomniana, jednak – jako że jest placówką muzealną – mówimy o niej ponownie. Tak dla porządku.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.  Ekspozycja tej placówki upamiętnia bohaterską walkę załogi  polskiej placówki pocztowej 1 września 1939 roku.

Inne gdańskie muzea, warte odwiedzenia (lecz mniej popularne wśród turystów), to:

  • Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych);
  • Muzeum Kryminalistyki;
  • Muzeum Archidiecezjalne;
  • Muzeum Polskiego Rocka;
  • Izba Pamięci Wincentego Pola (Wyspa Sobieszewka).

Gdańsk – gdzie wybrać się na plażę?

Gdańsk to piękne miasto, jednak pobyt nad morzem to dla wielu osób przede wszystkim okazja do wypoczynku nad wodą.  Stolica Pomorza również ma wiele do zaoferowania również im. Gdańskie plaże mają przy tym zróżnicowany charakter.

Najmniej zatłoczona jest niewątpliwie ta w Sobieszewie – dzielnicy Gdańska, położonej około 15 km od centrum miasta. Szerzej mówimy o niej w odrębnym artykule, poświęconym Wyspie Sobieszewskiej. Tutaj wspomnijmy tylko, że warto odwiedzić ją ze względu na rezerwaty przyrody, jakie można zobaczyć w okolicy.

Z kolei plaża w Brzeźnie jest popularna ze względu na świetne połączenia z centrum miasta. Ceną za to jest jednak duża liczba turystów, wypoczywających na niej w ciepłe dni. Wypoczynek na niej można połączyć ze spacerem po molo w Brzeźnie.

Warte uwagi plaże znajdują się też w Jelitkowie i Stogach.

Gdańsk – Góra Gradowa i inne atrakcje dla dzieci

Rodziny z dziećmi również znajdą ciekawe miejsca w Gdańsku. Najważniejszym z nich jest na pewno Góra Gradowa. Wzniesienie to znajduje się w pobliżu Dworca Głównego, więc wspiąć się na nie mogą zarówno osoby, które wypoczywają w mieście, jak i ci, którzy wybrali się do Gdańska na weekend.

Strategiczne położenie Góry Gradowej spowodowało, że w dawnych wiekach przekształcono ją w fortecę. Obecnie jednak jest to przede wszystkim wspaniały punkt widokowy – można podziwiać z niej tereny dawnej stoczni oraz zabytkową zabudowę centrum miasta. Na Górę Gradową warto wybrać się jednak nie tylko dla malowniczych widoków: wewnątrz dawnych budowli obronnych mieście się Centrum Hevelianum, którego ekspozycja zainteresuje dzieci i dorosłych.

Warto również wybrać się z pociechą do omawianego wcześniej Ośrodka Kultury Morskiej lub Błękitnego Baranka. Jeżeli najmłodsi członkowie rodziny nie przepadają za zwiedzaniem ekspozycji muzealnych – można skusić się na przejazd kołem widokowym.

Koło widokowe w Gdańsku, jedna z atrakcji turystycznych
Koło widokowe w Gdańsku

Olivia Star – taras widokowy

Jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Gdańska. W zlokalizowanym w Gdańsku-Oliwie nowoczesnym biurowcu udostępniono dla turystów najwyższe kondygnacje: można z nich podziwiać panoramę Oliwy, gdyńskie klify, Zatokę Gdańską i Mierzeję Helską. Można też skorzystać z lokalnej oferty gastronomicznej. Szczegóły – na stronie centrum biurowego.

Gdańsk – atrakcje kulturalne

Kina w Gdańsku (poniżej czytelnik znajdzie linki do stron poszczególnych placówek):

Jeżeli nie lubimy tłoku, zgiełku i popcornu, to polecają się naszej uwadze następujące placówki:

Dla porządku należy też wspomnieć o istnieniu Kina 7D – chociaż to już trochę inny rodzaj  rozrywki.

Teatry w Gdańsku:

Filharmonia w Gdańsku:

Opera w Gdańsku:

Gdańsk – atrakcje w okolicach miasta

Wybierając się na wakacje lub na weekend do Gdańska, nie jesteśmy skazani wyłącznie na zwiedzanie atrakcji, znajdujących się w samym mieście. Co ciekawego możemy zobaczyć w czasie wizyty w Gdańsku?

Gdańsk – atrakcje w najbliższej okolicy: Trójmiasto

Zwiedzanie okolic warto rozpocząć od pozostałych części składowych Trójmiasta.

Do Sopotu wybrać warto się choćby po to, by zobaczyć najdłuższe molo w Polsce. Miasto to ma również niesamowite parki, a miłośnicy architektury powinni zobaczyć tutejsze dzielnice willowe, szczególnie te pochodzące sprzed 1945 roku. W Sopocie znajduje się jeden z nadmorskich aquaparków, średniowieczne grodzisko (obecnie oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) oraz Opera Leśna.

W Gdyni zobaczyć możemy niesamowite akwarium, z setkami gatunków ryb i innych morskich stworzeń, pochodzących z różnych stron świata. Rodzice z dziećmi mogą wybrać się do Centrum Nauki Experyment lub do jednego z pływających muzeów. Warto też odwiedzić nowoczesne Muzeum Emigracji, przespacerować się po Skwerze Kościuszki lub obejrzeć panoramę miasta i portu z Kamiennej Góry. Pomiędzy Gdańskiem, Sopotem i Gdynią kursują lokalne pociągi SKM. Można też skorzystać z lokalnych autobusów.

Gdańsk  – atrakcje w nieco dalszej okolicy. Gdzie dotrzemy z Gdańska SKM?

Kolejką SKM jest też świetnym sposobem na podróżowanie po nieco dalszych okolicach. Co można dzięki niej zobaczyć?

Jadąc kolejką SKM możemy dotrzeć na przykład do Wejherowa. To położone w odległości 50 km od Gdańska miasto może poszczycić się świetnie zachowaną zabytkową zabudową, pięknym parkiem (również zabytkowym) oraz jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji w tej części Pomorza – Kalwarią Wejherowską. Zespół kaplic, rozlokowanych na wzgórzach, jest wart odwiedzenia nie tylko ze względów religijnych – zachwycą się nim również miłośnicy architektury oraz pięknych widoków.

Warto również odwiedzić lokalne muzeum i obejrzeć pomnik Jakuba Wejhera (znany z tego, że po zasypaniu śniegiem zaczyna przypominać jedną z głównych postaci Gwiezdnych Wojen).

W sezonie letnim lokalne władze organizują zwykle bezpłatne zwiedzanie Wejherowa z przewodnikiem. Warto skorzystać z tej opcji.

Nieco dalej na zachód leży Lębork. W mieście tym warto zobaczyć zachowane fragmenty murów miejskich oraz zabytkową zabudowę. Znajdziemy tu również zamek krzyżacki (nie należy nastawiać się jednak na „drugi Malbork” – obiekt jest stosunkowo niewielki, a liczne przebudowy zmieniły jego wygląd) oraz lokalne placówki muzealne.

Bliżej Gdańska, w Redzie, znajdziemy jeden z najnowocześniejszych aquaparków na Pomorzu. Jego znakiem  rozpoznawczych jest zjeżdżalnia, w której – podczas ślizgu – można obserwować przez szybę rekiny. Obiekt ma zresztą całą masę innych atrakcji dla dzieci i dorosłych i jest chętnie odwiedzany przez turystów z okolicznych nadmorskich miejscowości.

Warto też odwiedzić Rumię – w mieście tym można zwiedzić (bezpłatnie) jedną z największych w kraju kolekcji kaktusów i sukulentów.

Gdańsk – atrakcje w okolicy: Puck i miejscowości wokół niego

Warto też wybrać się do Pucka – miejscowość ta położona jest nad Małym Morzem, czyli Zatoką Pucką. Znajdziemy tu lokalne muzeum, zabytkowy kościół farny i wiele pięknych kamienic. Można też zwiedzić lokalny port jachtowy (lub rybacki), przespacerować się po niezwykłym molo lub zobaczyć niezwykłą kolekcję tablic pamiątkowych.

Przy okazji wizyty w Pucku można wybrać się też do Rzucewa – w miejscowości tej zlokalizowany jest Park Kulturowy Osada Łowców Fok oraz zabytkowy pałac. W niedalekim Sławutowie znajdziemy natomiast rekonstrukcję średniowiecznego grodu. Można ją nie tylko zwiedzić, lecz również spróbować swych sił w jednym z dawnych rzemiosł lub

Puck oddalony jest od Gdańska o ponad 50 kilometrów, jednak można dotrzeć do niego licznymi środkami komunikacji publicznej – na przykład pociągami.

Wycieczka z Gdańska na Półwysep Helski

Warto wybrać się również do Helu, tym bardziej że już sam dojazd do tej miejscowości może być sporą atrakcją – oprócz kolei i autobusów kursuje tam tramwaj wodny, wyprawę taką można traktować jako rejs.

W samym Helu warto przede wszystkim zobaczyć fokarium – teoretycznie jest to placówka naukowa, jednak w praktyce i tak wszyscy czekają na pokaz karmienia jej uroczych pensjonariuszy. Można też zobaczyć lokalną latarnię morską oraz ekspozycję Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Nie powinni być również rozczarowani miłośnicy militariów: w mieście zwiedzą Muzeum Obrony Wybrzeża i pozostałości baterii nadbrzeżnych z czasów II Rzeczpospolitej.

Pozostałości umocnień zobaczyć też można w Jastarni – w miejscowości tej utworzono nawet Skansen Fortyfikacji II RP. Przy okazji wizyty można też obejrzeć lokalne muzeum o wiele mówiącej nazwie Chata Rybacka.

Na Półwysep Helski można dojechać z Trójmiasta pociągiem, autobusem lub – jak wspomniano na wstępie – dopłynąć statkiem.

Wycieczka z Gdańska w okolice Władysławowa

Bez problemu dotrzemy też z Gdańska do Władysławowa. Miasto to ma opinię wielkiego kombinatu turystycznego, jednak zarówno w nim samym, jak i w najbliższym jego otoczeniu, znajdziemy kilka wartych zobaczenia miejsc.

Warto na przykład zobaczyć Hallerówkę, wejść na wieżę Domu Rybaka (po to by podziwiać widoki lub by zwiedzić mieszczące się w niej muzea) lub wybrać się na spacer Aleją Gwiazd Sportu. Dzieciom powinna spodobać się wizyta w Ocean Parku (znajdują się w nim gigantyczne figury morskich stworzeń).

W Jastrzębiej Górze zobaczymy natomiast urokliwe klify, latarnię morską na Przylądku Rozewie i Gwiazdę Północy, wyznaczającą najdalej wysunięty w tym kierunku fragment Polski. Wizytę w tej miejscowości można też połączyć z odwiedzinami lokalnego aquaparku.

Gdańsk – atrakcje okolic: co warto zobaczyć w miejscowościach położonych na wschód od miasta?

W bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska położony jest Pruszcz Gdański, w którym można podziwiać rekonstrukcję faktorii handlowej z okresu wpływów rzymskich.

Można też wybrać się do Tczewa  – znajdziemy w nim zabytkowe mosty oraz Muzeum Wisły. Odległość od Gdańska wynosi blisko 40 kilometrów, dojazd umożliwiają lokalni przewoźnicy autobusowi oraz kolej.

Nie sposób nie wspomnieć też o jednej z najważniejszych atrakcji w tym regionie – Malborku i znajdującym się w nim zamku, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejscowość ta leży jedynie 60 kilometrów od Gdańska, można do niej dojechać pociągiem, warto więc – jeżeli nie byliśmy tu wcześniej – wybrać się na wycieczkę.

Gdańsk – atrakcje w okolicznych miejscowościach w głębi lądu

Elbląggłówne atrakcje:

  • zabytki,
  • zrekonstruowane centrum,
  • regionalne muzeum,
  • Kanał Elbląski (widzieliście statki sunące po trawiastych pochylniach? To właśnie tutaj …),
  • park rozrywki Nowa Holandia;

Odległość Gdańsk – Elbląg: około 60 km samochodem;

Dojazd komunikacją publiczną: pociągi lub autobusy z dworca PKS w Gdańsku;


Frombork – co warto zobaczyć:

  • Muzeum Mikołaja Kopernika,
  • zespół zabytków na Wzgórzu Katedralnym;

Odległość Gdańsk – Frombork: ok. 97 km samochodem;

Dojazd komunikacją publiczną: autobusem lub pociągiem do Elbląga, dalej – autobusem;


Słupsk – co warto zobaczyć:

  • Muzeum Pomorza Środkowego z wielką kolekcją prac Witkacego;

Odległość Gdańsk – Słupsk: ok. 120 km;

Dojazd komunikacją publiczną: kolej (miedzy innymi – SKM)


Gniew – główne atrakcje

  • nieco mniejszy średniowieczny zamek, 
  • Pałac Marysieńki,
  • zabytkowe centrum miasteczka

Odległość Gdańsk – Gniew: około 74 km

Dojazd komunikacją publiczną: autobusy PKS Kwidzyn


Kartuzy – główne atrakcje

  • zabytkowy zespół dawnego klasztoru,
  • piękne trasy spacerowe nad jeziorem;

Odległość Gdańsk – Kartuzy: około 33 km

Dojazd komunikacją publiczną: autobusy Gryf, pociągi


Luzino – główne atrakcje:

  • muzeum techniki wojskowej,
  • arboretum;

Odległość Gdańsk – Luzino: około 55 km;

Dojazd komunikacją publiczną: Przewozy Regionalne


Gołubie –  główne atrakcje

  • zespół kurhanów,
  • ogród botaniczny,
  • jeziora;

Odległość Gdańsk – Gołubie: około 50 km;

Dojazd komunikacją publiczną: SKM z Gdańska-Wrzeszcza


Szymbark – warto zobaczyć:

  • liczne atrakcje o ciekawostki, zgromadzone w CEiPR (między innymi: dom do góry nogami, najdłuższa deska świata …);

Odległość Gdańsk – Szymbark: około 44 km

Dojazd komunikacją publiczną: SKM z Oliwy lub Wrzeszcza


Łapalice – warto zobaczyć:

  • niedokończony XX-wieczny zamek;

Odległość Gdańsk – Łapalice: około 38 km

Dojazd komunikacją publiczną: problematyczny – zdarzają się autobusy PKS, ale kursy są niezbyt częste; można wysiąść z SKM w Kartuzach i wybrać się na dłuższy spacer lub – co bardziej zalecane – przejażdżkę rowerem (trasa – ok. 7 km w jedną stronę)


Pruszcz Gdański –  główna atrakcja: 

  • rekonstrukcja faktorii handlowej z czasów rzymskich, prowadząca – między innymi – lekcje „żywej historii”;

Odległość Gdańsk -Pruszcz Gdański: około 17 km

Dojazd komunikacją publiczną: autobusy komunikacji miejskiej z Gdańska, autobusy Gryf


Nowy Dwór Gdański – co warto zobaczyć:

  • zabytki,
  • muzeum (Żuławski Park Historyczny);

Odległość Gdańsk – Nowy Dwór Gdański: około 39 km

Dojazd komunikacją publiczną: PKS Elbląg

 

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *