Site icon Wokół Bałtyku

Softshell nad morzem – czy warto?

Praktyczna kurtka nad polskie morze – na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Czy popularne kurtki softshell sprawdzą się nad Bałtykiem? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czy warto zabrać softshell nad morze.

Kapryśna pogoda nad Bałtykiem sprawia, że nawet na letni wyjazd trzeba się odpowiednio przygotować. Silny wiatr, niespodziewany deszcz – polskie wybrzeże, choć piękne, potrafi zaskoczyć. Niezależnie od pory roku, podstawą jest odpowiednia kurtka, która zabezpieczy przed zimnem, wiatrem i opadami. W ofercie sklepów znajdziemy polary, klasyczne, nieprzemakalne kurtki przeciwdeszczowe i kurtki softshellowe, które można znaleźć np. tutaj: https://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/softshelle-meskie.html .

Jaką kurtkę wybrać?

Znane od lat kurtki polarowe świetnie sprawdzają się jako warstwa termiczna, czyli chroniąca przed zimnem. Niestety nie stanowią osłony przed wiatrem i szybko przemakają. Kurtki przeciwdeszczowe z wodoodporną membraną doskonale chronią od deszczu, to idealne rozwiązanie na silny wiatr i intensywne opady. Wymagają jednak założenia pod spód dodatkowej warstwy odzieży ogrzewającej (np. polaru). Nie sprawdzą się podczas bardziej energicznych spacerów, nordic walkingu czy jazdy na rowerze. Membrana wodoodporna sprawia, że para wodna nie jest odprowadzana ze skóry.

Dlatego od kilku lat popularne są kurtki softshell. Tego typu kurtka jest stworzona po to, by chronić przed wiatrem – a to największe wyzwanie podczas urlopu nad Bałtykiem. Softshell nie ma tak silnych właściwości wodoodpornych jak kurtki przeciwdeszczowe z membraną, ale jest pokryty impregnacją i sprawdz się, gdy podczas spaceru złapie nas deszcz. Jednocześnie softshell jest idealny dla aktywnych osób, zapewniając odprowadzenie potu na zewnątrz.

Czym kierować się, wybierając kurtkę softshell

Kupując kurtkę softshellową, warto zwrócić uwagę na jej krój. Szczególnie przy zakupie lżejszej kurtki warto postawić na nieco luźniejszy krój, aby moc założyć pod nią dodatkowe warstwy. Gdy softshell jest kupowany z myślą o uprawianiu sportu (np. jazda rowerem) lepiej sprawdzi się dopasowana kurtka, by sprawniej odprowadzać wilgoć ze skóry. Kurtki softshell różnią się między sobą poziomem izolacji termicznej. W sklepach znajdziemy zarówno bardzo lekkie kurtki tzw. windstoppery, jak i modele docieplone wstawkami z polaru.

Dwie kluczowe cechy bluz i kurtek softshell – odprowadzanie wilgoci i nieprzemakalność są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli potrzebujesz kurtki na długie wędrówki brzegiem morza, postaw na softshell o mniejszej oddychalności, ale bardziej odporny na deszcz. Przy aktywnościach takich jak jazda na rowerze lub bieganie kluczowa będzie oddychalność kurtki softshell.

Co oprócz kurtki – praktyczne akcesoria

Kurtka to podstawa, ale podczas aktywnego wyjazdu nad morze mogą przydać się również inne rzeczy. Jedną z nich jest chusta wielofunkcyjna, która w zależności od potrzeb może pełnić rolę opaski na głowę lub osłonić szyję przed zimnem. Na piesze wędrówki niezbędny będzie plecak, w który można zapakować jedzenie, bidon z napojem, małą apteczkę lub koc, aby odpocząć na dzikiej plaży. Miłośnikom jazdy rowerem przyda się torba lub sakwa rowerowa, dostępna m.in. https://www.e-horyzont.pl/sprzet/turystyka-rowerowa/torby-i-sakwy-rowerowe.html. Wodoodporna sakwa uchroni rzeczy przed deszczem i piaskiem.

Softshell to najbardziej uniwersalna kurtka na wyjazd nad morze. Chroni przed wiatrem i deszczem, jednocześnie zapewniając swobodę ruchów i komfort podczas spacerów lub uprawiania sportu. Wraz z dodatkowymi akcesoriami sprawi, że żadna pogoda nie przeszkodzi Ci podczas aktywnego wypoczynku nad Bałtykiem.

Oceń stronę
Exit mobile version