Site icon Wokół Bałtyku

Sarbinowo – zabytki w miejscowości i najbliższej okolicy

Co prawda wybierając się nad morze zwykle nie mamy zbyt ambitnych planów zwiedzania, jednak zdarza się, że pogoda skłania nas do modyfikacji pierwotnych założeń. Na szczęście w pobliżu Sarbinowa możemy zobaczyć liczne zabytki i muzea. Co warto zwiedzić w tej okolicy?

Sarbinowo – zabytki w miejscowości

Najokazalszą zabytkową budowlą miejscowości jest z pewnością Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – trudno go przeoczyć, jego strzelista wieża jest bowiem jednym z symboli miasteczka.

Obecna świątynia powstała w połowie XIX wieku, z tego okresu pochodzi też jej wyposażenie, z monumentalnymi organami włącznie (w miesiącach letnich można posłuchać tu – za darmo – koncertów organowych). Na ścianach kościoła znajdują się natomiast ciekawe obrazy Drogi Krzyżowej, autorstwa Zdzisława Mleczaka.

Kościół w Sarbinowie, jeden z zabytków miasta

Kilka słów o kontrowersjach dotyczących świątyni w Sarbinowie:

W Sarbinowie znajduje się również zabytkowa chata rybacka z XIX wieku (przy ulicy Nadmorskiej 106), zamieniona w stylowy lokal gastronomiczny.

Sarbinowo – zabytki w najbliższej okolicy

Również najbliższe okolice Sarbinowa pełne są zabytków i placówek muzealnych. Gdzie warto się wybrać?

Chłopy

Najbliższą Sarbinowa miejscowością, do której mogą wybrać się miłośnicy historii, są Chłopy. W miejscowości tej znajdziemy sporą ilość wiekowych domów i spotkamy się z nietypowym zabiegiem – historię poszczególnych budynków przybliżają znajdujące się na nich tablice. Rozwiązanie to jest niezwykle ciekawe i daje poczucie obcowania z historią na każdym kroku.

Przykład dawnej zabudowy Chłopów

W Chłopach znajduje się również lokalne muzeum – Skarbnica Wioski Rybackiej. Spora część ekspozycji ma charakter multimedialny, jednak jest też sporo eksponatów z XIX i XX wieku.

Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach

Z Sarbinowa do Chłopów dotrzeć można bez problemu busem. Odległość pomiędzy tymi miejscowościami jest też na tyle niewielka, że można pokusić się o pokonanie jej pieszo lub rowerem.

Sarbinowo – zabytki okolic: Gąski

Równie łatwo dostaniemy się z Sarbinowa do Gąsek.

Miejscowość ta znana jest przede wszystkim z latarni morskiej, wybudowanej w końcu XIX wieku (dokładnie w 1878 roku). Można wejść na jej szczyt (o ile nie mamy lęku wysokości) lub chociaż obejrzeć ten ciekawy zabytek z zewnątrz.

Nieco dalej od morskiego brzegu znajduje się pałac w Gąskach (również  z XIX wieku). W budynku mieści się obecnie hotel, więc zwiedzanie jest mocno utrudnione, jednak nie ma przeszkód, by obejrzeć otaczający go park.

Jeden z zabytków okolic Sarbinowa – pałac w Gąskach

Mielno

Chociaż Mielno nie kojarzy się większości osób z zabytkami, również w tej miejscowości nie brakuje pamiątek przeszłości.

Najstarszą jest niewątpliwie miejscowe grodzisko. Po rekonstrukcji jest ono po prostu wysepką na środku niewielkiego stawu i nie robi zbyt wielkiego wrażenia. Przypuszczalnie budowla nie była też zbyt wielka w czasach swej świetności: ot, nadmorska strażnica. Na plus należy zapisać, że na terenie tym prowadzone są niekiedy zajęcia z tak zwanej „żywej historii” (pokazy walk lub rzemiosł dawnych wieków).

W pobliżu grodziska znajdziemy znacznie nowsze fortyfikacje – bunkry. Nie są one jednak udostępnione (przynajmniej oficjalnie) do zwiedzania.

W Mielnie znajduje się również średniowieczny kościół oraz kilka budynków z czasów, gdy miejscowość ta dopiero zdobywała swą popularność wśród kuracjuszy i wczasowiczów.

Również do Mielna dojedziemy z Sarbinowa busem.

Sarbinowo – zabytki w nieco dalszej okolicy

Wiele ciekawych zabytków znaleźć można również w nieco dalszym otoczeniu Sarbinowa.

Koszalin

W Koszalinie warto zobaczyć przede wszystkim zachowane pozostałości murów miejskich oraz gotycką katedrę, znajdującą się w samym centrum miasta. W pobliżu znajduje się również średniowieczna kamienica.

To nieliczne obiekty, zachowane w tym rejonie – większość miasta została zniszczona podczas walk w czasie II Wojny Światowej (a według niektórych przekazów także po nich – czerwonoarmiści mieli ponoć spalić zdobyte już miasto, żeby ładniej wyglądało w kronikach filmowych).

W centrum Koszalina znajduje się również lokalne muzeum (z niewielkim skansenem) oraz kilka budynków, które przetrwały wojenną zawieruchę. Warto wśród nich wymienić:

Skansen przy muzeum w Koszalinie

Całość zabudowy prezentuje się przy tym zaskakująco dobrze – być może dlatego, że teren najstarszej części miasta otoczony jest pięknymi parkami.

Jeżeli zdecydujemy się na dłuższą wycieczkę, możemy też zobaczyć zabytki poza centrum miasta – na przykład sanktuarium na Górze Chełmskiej (wraz z odsłoniętymi fundamentami wcześniejszej świątyni), wieżę widokową na tym samym wzniesieniu (podziwia się z niej przede wszystkim widoki, ale sam budynek powstał w XIX wieku) lub Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.

Relikty średniowiecznej świątyni na Górze Chełmskiej

 

Warto również wybrać się do Mścic pod Koszalinem, w których znajduje się Muzeum Aut Zabytkowych. Najmłodszym turystom może natomiast spodobać się przejażdżka koszalińską wąskotorówką.

Kołobrzeg

Kołobrzeg to miejsce, w którym miłośnicy zabytków nie powinni się nudzić. Duża część zabudowy miasta została co prawda zniszczona w czasie walk o „Festung Kolberg” w czasie II Wojny Światowej, jednak pomimo tego sporo zabytkowej zabudowy dotrwało do naszych czasów.

Ciekawostką jest fakt, że znaczna część zabudowy centrum jest efektem odbudowy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku – taka „nowa Starówka” miała stanowić znak rozpoznawczy miasta. Nie silono się przy tym na idealną rekonstrukcję dawnych budynków. Efekt nie jest najgorszy, chociaż dzisiaj pewnie zrobiono by to już inaczej.

W centrum miasta zwraca uwagę średniowieczna bazylika konkatedralna (odbudowana po wojennych zniszczeniach, zachowała się jednak duża część oryginalnego wyposażenia) oraz budynek neogotyckiego ratusza. W tym ostatnim mieści się m.in. siedziba Muzeum Partia Colbergensis. Placówka ta gromadzi zbiory, związane z Kołobrzegiem – znajdziemy tu na przykład pierwszą pieczęć miejską. Jest też kolekcja militariów.

Kołobrzeski ratusz, siedziba Muzeum Patria Colbergensis

Pamiątek wojennej przeszłości miasta jest w Kołobrzegu znacznie więcej. Najbardziej w oczy rzucają się fortyfikacje (jeden z fortów stanowi na przykład podstawę na której wzniesiono miejscową latarnię morską). Miłośnicy dawnej broni i uzbrojenia powinni również zajrzeć do Muzeum Oręża Polskiego – eksponowane są w nim elementy wojskowego wyposażenia z różnych epok – od wczesnego średniowiecza do czasów niemal nam współczesnych.

Ekspozycja plenerowa Muzeum Oręża Polskiego

Częścią Muzeum Oręża Polskiego jest też skansen morski (położony poza centrum, niedaleko Wyspy Solnej). Eksponowane są w nim wycofane ze służby okręty polskiej marynarki – co ciekawe, wykorzystuje się do tego specjalne podesty.

Również w samej zabudowie centrum miasta nie brak zabytkowych budynków – warto zobaczyć na przykład Pałac Brunszwickich (znajduje się w niej kolejna placówka muzealna), Katownię czy budynek Akademii Rycerskiej.

Co ciekawe, za zabytkiem są również niektóre kołobrzeskie parki – wiele z nich zostało założonych w XIX wieku.

Darłowo

Darłowo to jedno z najciekawszych miast nad polskim morzem – między innymi ze względu na zachowane tu zabytki. Miasto – w porównaniu do innych miejscowości, takich jak wspomniane wyżej Kołobrzeg czy Koszalin – mniej ucierpiało w wyniku działań wojennych. W rezultacie można tu przejść się uliczkami zachowanej Starówki, obejrzeć ciekawy średniowieczny zamek (i znajdujące się w jego wnętrzu ekspozycje muzealne) lub zajrzeć do gotyckich kościołów.

Ratusz w Darłowie

W samym centrum Darłowa znajduje się też piękny ratusz.

Sarbinowo – zabytki w innych okolicznych miejscowościach

Osoby, które wybiorą się do Sarbinowa samochodem, mogą też zobaczyć szereg ciekawych zabytków w niewielkich wioskach w okolicy (dojazd do niektórych spośród nich komunikacją publiczną może być trudny). Wspomniane pamiątki przeszłości to przede wszystkim różnego rodzaju dawne rezydencje oraz świątynie.

Ciekawe średniowieczne kościoły znajdują się na przykład w Iwięcinie oraz Bukowie Morskim. Z pałaców warto wymienić te znajdujące się w miejscowościach Krąg i Strzekęcino.

Nieco dalsza wycieczka czeka natomiast tych, którzy wybiorą się do Podborska – ta niewielka miejscowość jest siedzibą Muzeum Zimnej Wojny (zwiedzić można magazyny amunicji atomowej wojsk Układu Warszawskiego).

Przydatne linki:

 

Oceń stronę
Exit mobile version