Site icon Wokół Bałtyku

Rezerwat „Kąty Rybackie”

rezerwat kormoranów - Kąty Rybackierezerwat kormoranów - Kąty Rybackie

Rezerwat „Kąty Rybackie” to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Mierzei Wiślanej. Założony w roku 1957 w celu ochrony miejsc lęgowych ginących (wówczas) kormoranów i (nieco mniej ginącej) czapli siwej.

Rezerwat „Kąty Rybackie” – historia i współczesność

Trzeba powiedzieć, że pod tym względem rezerwat odniósł rzadko spotykany sukces. Kormorany, których w latach 50-tych było tu nieco ponad 100 par (dokładnie – 117 par w 1959 roku), rozmnożyły się w sposób budzący zgrozę miejscowych rybaków. W chwili obecnej kolonia liczy ponad 6500 par (a były lata, gdy liczba ta sięgała 8900 par), a obszar rezerwatu zwiększono w tym czasie z 10 do ponad 100 hektarów.

Rezerwat odniósł więc sukces, nie cieszy się jednak ogólna sympatia – kormorany, polujące na ryby,  stanowią konkurencję dla osób, trudniących się rybołówstwem na Zalewie Wiślanym , a ich odchody (zawierające dużo fosforu) – niszczą drzewa na terenach, na których ptaki dłużej gniazdują.

W rezerwacie w Kątach Rybackich

Rezerwat „Kąty Rybackie” – lokalizacja i informacje praktyczne

Rezerwat w Katach Rybackich zajmuje spory fragment obszaru, położonego pomiędzy zabudowaniami zachodniej części wioski a brzegiem Bałtyku. Niestety, oznaczenie dojścia do rezerwatu pozostawia wiele do życzenia (być może jest to jednak działanie celowe, by masowo odwiedzający rezerwat turyści nie zakłócali spokoju mieszkańcom rezerwatu).

Wstęp na teren rezerwatu jest bezpłatny, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zasad, związanych z ochroną przyrody.

Ptaki masowo przesiadują na drzewach, zwykle na sporej wysokości – warto więc zabrać lornetkę.

Inne atrakcje, które znajdziemy w pobliżu rezerwatu

Przy okazji wizyty w Rezerwacie „Kąty Rybackie” warto odwiedzić róznież:

 

5/5 - (1 vote)
Exit mobile version