Site icon Wokół Bałtyku

Malbork – atrakcje miasta i okolic

Każdy chyba mieszkaniec naszego kraju, zapytany o atrakcje turystyczne Malborka, wskaże zamek. I będzie miał całkowitą rację – dawna siedziba głowy Państwa Zakonnego dominuje w turystycznym krajobrazie miasta. Malbork atrakcje ma jednak nie tylko dla miłośników historii i zabytków. Zapraszamy do lektury!

Malbork – atrakcje turystyczne miasta

Zamek w Malborku. „Największa kupa cegieł na północ od Alp” jest każdego roku odwiedzana przez setki tysięcy turystów. Do zwiedzenia, oprócz samego zamku, są tu liczne wystawy. Niektóre spośród nich to prawdziwe mini-muzea, nie do końca związane z historią samej warowni – np. wystawa bursztynu  czy militariów (niekoniecznie średniowiecznych i niekoniecznie związanych z Krzyżakami).

Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem lub z audiobookiem. Każda z opcji ma mają swoje wady i zalety. Przewodnik odpowie na nasze pytania, ma jednak chyba ograniczoną ilość czasu – w efekcie zwiedzanie ma szybkie tempo, które zapewne nie każdemu będzie odpowiadać. Spokojniej i wolniej zwiedza się zamek z „przewodnikiem elektronicznym”: można spokojnie zostać dłużej w bardziej interesujących nas częściach budowli, ale brak kontaktu  z żywym znawcą tematu też ma swoje minusy.

Nie będziemy tutaj opowiadać o wszystkich możliwych atrakcjach samej placówki – odsyłamy na stronę Muzeum Zamkowego (kliknij tutaj) lub na stronę pasjonatów dawnych twierdz (kliknij tutaj).

Oprócz biletów na zwiedzanie zamku, w kasie zamkowego muzeum można też kupić bilety na wieżę (jest zabytkowa, ale jej główną atrakcją jest jednak widok na rozległą panoramę Żuław Wiślanych). Jeżeli ktoś ma własny transport (lub planuje zostać w Malborku dłużej) to zapewne zainteresuje go opcja nocnego zwiedzania – atrakcja dość niezwykła i nie taka znowu droga (jeżeli porównujemy z „normalnym” biletem).

Zamek w Malborku

Zobacz też: muzea nad polskim morzem

Inne zabytki w Malborku. Niestety – nie ma ich wiele. Ostatnia wojna obeszła się z miastem okrutnie, a odbudowa została przeprowadzona w typowym PRL-owskim stylu. W jej efekcie dzielnica Stare Miasto to w Malborku nie ciąg uroczych uliczek z równie uroczymi kamienicami, a blokowisko, zapełnione pudełkowatymi budowlami. Całkiem ładnie utrzymanymi, ale zupełnie nie pasującymi do kilku zabytków, które znajdziemy w ich otoczeniu. Wymieńmy dla porządku, co – oprócz zamku – pozostało z dawnej zabudowy:

 Wykaz jest oczywiście niepełny, ale większość turystów i tak ogranicza się do odwiedzin na zamku.

Rejsy wycieczkowe po Nogacie. Zamek można podziwiać również z wody, w trakcie rejsu. Więcej o tej atrakcji przeczytać można tutaj.

Można też pospacerować nad rzeką. Zrewitalizowane bulwary zapewniają ciekawe doznania estetyczne – można usiąść, by podziwiać panoramę zamku lub nawet rozłożyć się na sąsiadującej z nimi plaży.

Park dinozaurów w Malborku to atrakcja głównie dla dzieci. Są tu oczywiście wielkie figury prehistorycznych stworzeń (ruchome), są też zwierzęta typowo bajowe (np. smoki), plac zabaw i inne rozrywki dla najmłodszych. Dopełnieniem wszystkich tych atrakcji jest niewielkie muzeum skamieniałości i mini-zoo. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie Parku.

W Malborku znajdziemy też park linowyy – atrakcją, jak w każdym obiekcie tego typu, jest możliwość przejścia tras o różnym poziomie trudności. 

Żuławska Wioska Ceramiczna. Ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu dla osób, które chcą spróbować swych sił w garncarstwie, ceramice (np. wypalaniu piecowych kafli) i innych rzemiosłach. Placówka nastawiona raczej na grupy wycieczkowe.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Malborku ma w ofercie kilka atrakcji, przeznaczonych nie tylko dla mieszkańców miasta. Miedzy innymi znajdziemy w nim:

A stronę ośrodka znajdziemy tutaj.

Malbork – atrakcje okolic

Co ciekawego zobaczymy w najbliższym otoczeniu miasta?

Klikając w kolorową nazwę miejscowości przejdziesz do strony opisującej jej atrakcje turystyczne.

Malbork – atrakcje okolic w miejscowościach, położonych nad morzem

Sztutowo – główne atrakcje:

Odległość Malbork – Sztutowo: około 42 km


Mikoszewo – główne atrakcje:

Odległość Malbork – Mikoszewo: około 45 km


Jantar – główne atrakcje:

Odległość Malbork – Jantar: około 45 km;


Kąty Rybackie – główne atrakcje:

Odległość Malbork – Kąty Rybackie: około 46 km


Krynica Morska – główne atrakcje:

Odległość Malbork – Krynica Morska: około 64 km


Gdańsk – warto zobaczyć:

Odległość Malbork – Gdańsk: około 64 km

Malbork – co zobaczyć w okolicznych miejscowościach, położonych w głębi lądu?

Tczew – warto zobaczyć:

Odległość Malbork – Tczew: około 21 km, można dojechać np. koleją


Nowy Dwór Gdański – główne atrakcje:

Odległość Malbork – Nowy Dwór Gdański: około 23 km


Elbląg – najważniejsze atrakcje:

Odległość Malbork – Elbląg: około 32 km, można dojechać np. koleją;


Gniew – najważniejsze atrakcje:

Odległość Malbork – Gniew: około 42 km;


Pruszcz Gdański – warto zwiedzić:

Odległość Malbork – Pruszcz Gdański: około 44 km


Kadyny – warto zobaczyć:

Odległość Malbork – Kadyny: około 52 km


Tolkmicko – warto zobaczyć:

Odległość Malbork – Tolkmicko: około 56 km


Frombork – główne atrakcje:

Odległość Malbork – Frombork: około 62 km


Braniewo – warto zwiedzić:

Odległość Malbork – Braniewo: około 73 km

Malbork – jak dojechać?

Miasto jest całkiem spore i nieźle skomunikowane z resztą kraju. W razie konieczności bez większych problemów dojedziemy (z przesiadką) pociągiem z Gdańska lub Elbląga, zatrzymują się tu również pociągi dalekobieżne. 

Komunikację lokalną zapewniają autobusy PKS (wyszukiwarkę połączeń znajdziesz tutaj). Można dojechać do sporej liczby nadmorskich miejscowości.

4.1/5 - (32 votes)
Exit mobile version