Site icon Wokół Bałtyku

Jastrzębia Góra – atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy

Administracyjnie Jastrzębia Góra to część Władysławowa, jednak ze względu na pewne oddalenie od tego miasteczka została tutaj opisana oddzielnie.  Jastrzębia Góra atrakcje ma nader liczne i wielce różnorodne.

Jastrzębia Góra – atrakcje miejscowości

Klif i plaża. Tutaj nikt nam nie zarzuci, że na leżenie na plaży to lenistwo, bo prowadzi na nią (plażę) kilkaset schodków . Swego czasu próbowano nawet wozić wczasowiczów na plażę windą, ale pomysł okazał się niewypałem (działała w sumie tylko przez kilka lat, potem zaczęła się przechylać, w końcu nastąpiła katastrofa budowlana), a śladem po wieży wyciągowej “Światowid” jest dzisiaj tylko promenada nadmorska o tej samej nazwie.

Plaża w Jastrzębiej Górze

Rada dla osób, które nie są miłośnikami górskich wycieczek (szczególnie nad morzem :)) – znacznie łagodniejsze zejście znajduje się w zachodniej części miejscowości, w rejonie ulicy Bałtyckiej. Dodatkowo w rejonie tym wyznaczono ciekawą promenadę spacerową, prowadzącą tuż nad plażą.

Plaża w Jastrzębiej Górze i promenada nad nią

Lisi Jar – część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wąwóz długości ok. 350 metrów. Urokliwe miejsce do pieszych wycieczek wśród starych, stuletnich buków. Przy wejściu do Jaru od strony ulicy znajdziemy obelisk upamiętniający powrót z nieudanej wyprawy po szwedzką koronę Zygmunta III Wazy.

W Lisim Jarze

Strondowy Jar  nie prowadzi co prawda nad morze, ale za to znajduje się w samym niemal centrum Jastrzębiej Góry; polodowcowy wąwóz ciągnie się między ulicami Pucką a Drogą Rybacką, wejście do Strondowego Jaru  od strony Drogi Rybackiej koło boiska do koszykówki, od strony ul. Puckiej – koło mostka; kontynuując wędrówkę w stronę Ostrowa podziwiamy piękne krajobrazy nadmorskich podmokłych łąk.

Strondowy Jar

Gwiazda Północy – w dzisiejszych czasach aby zrobić wrażenie na turystach wykorzystuje się wszystko, nic więc dziwnego, że Jastrzębia Góra postanowiła wykorzystać swoje “ekstremalne” położenie w Polsce – najbardziej na północ wysunięty kraniec naszego kraju wyznacza pamiątkowy obelisk. Fotografia pod “Gwiazdą Północy” to oczywiście punkt obowiązkowy każdego pobytu tutaj  .

Gwiazda Północy – najdalej na północ wysunięty punkt Polski

Zobacz też artykuł o innych „geograficznych” atrakcjach turystycznych nad polskim morzem.

Scena Kulturalna w Jastrzębie Górze. Można tu zobaczyć rozmaite spektakle (ze względu na lokalizację w nadmorskim kurorcie – głównie lżejszego kalibru, np. kabaretowe). Szczegółowy opis tej atrakcji Jastrzębiej Góry i repertuar znajdziemy tutaj.

Kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli – świątynia zwraca uwagę nowoczesnym, trochę dziwnym kształtem. W miesiącach letnich świątynia często zaprasza na koncerty organowe.

Kościół w Jastrzębiej Górze

Latarnia morska na Rozewiu to jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji Jastrzębiej Góry. W zasadzie na przylądku znajdują się dwie latarnie (stara i nowa), a do tego jeszcze niewielkie Muzeum Latarnictwa (prezentuje historię latarni morskich, zachowane “gospodarstwo latarniane”oraz wystawę, dotyczącą twórczości Stefana Żeromskiego – latarnia nosi w końcu jego imię 🙂

Ciekawostka: Żeromski tworzył gdzieś tutaj powieść “Wiatr od morza”. Przynajmniej wg oficjalnych informacji. Wg mniej oficjalnych – powieść powstała w Warszawie, Żeromski latarnię kiedyś tylko zwiedził, a z latarnikiem się zaprzyjaźnił – przy czym „zaprzyjaźnienie” obejmowało też konsumpcję napojów wyskokowych. 

Latarnia morska na Przylądku Rozewie

Zobacz też: muzea nad morzem – zestawienie

Park Wodny – znajduje się w kompleksie Primavera; ciekawa propozycja na wypadek braku pogody. Rozrywki – takie jakich należy się spodziewać w przypadku obiektów tego typu; więcej na stronie właściciela – tutaj (a na naszej stronie znajdziesz też przegląd aquaparków nad polskim morzem).

Dom do góry nogami – typowy przykład nadmorskiej architektury ostatnich lat  (pierwszy znajdował się w Szymbarku, całkiem podobny znajdziemy we Władysławowie); aby go odnaleźć należy udać się na Promenadę Światowida i wytężyć wzrok – ta atrakcja Jastrzębiej Góry znajduje się “na zapleczu” stoisk gastronomiczno-handlowych (dobrze ją widać od strony fontanny).

Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze. Jak łatwo się można domyślić, atrakcja polega na możliwości obejrzenia naturalnej wielkości postaci wykonanych z wosku. Szczegółowy opis znajdziemy tutaj.

Jastrzębia Góra – atrakcje okolic …

… czyli co ciekawego można zobaczyć w najbliższym otoczeniu miasteczka.

Atrakcje i ciekawe miejsca w miejscowościach nad morzem w okolicach Jastrzębiej Góry

Ostrowogłówne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Ostrowo: około 5 km samochodem, można też dojść pieszo (trasa jest wtedy nieco krótsza) lub dojechać rowerem; pomiędzy Jastrzębią Górą a Ostrowem kursują też autobusy lokalnego PKS-u;


Władysławowo – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Władysławowo: około 9 km, kursują autobusy;


Karwia – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Karwia: około 7 km;


Chałupy –  główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Chałupy: około 17 km; w sezonie można dojechać autobusem;


Puck – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Puck: około 17 km, można dojechać autobusem;


Dębki – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Dębki: około 20 km, można dojechać autobusem; 


Kuźnica – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Kuźnica: około 22 km, również tutaj możemy dojechać autobusem;


Jastarnia – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Jastarnia: około 30 km;


Białogóra – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Białogóra: około 32 km;


Jurata – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Jurata: około 32 km; dojazd komunikacją publiczna zapewniają w sezonie autobusy lokalnego PKS:


Hel główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Hel: około 42 km;


Gdynia – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Gdynia: około 45 km, sezonowo kursują na tej trasie autobusy;


Sopot – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Sopot: około 55 km;


Łeba – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Łeba: około 70 km; Można dojechać autobusem, ale nie należy spodziewać się zbyt częstych kursów;


Gdańsk – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Gdańsk: około 72 km, w sezonie można dojechać autobusem;

 

Jastrzębia Góra – atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy (w miejscowościach w głębi lądu)

Krokowa główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Krokowa: około 15 km; można dojechać autobusem;


Wejherowo – główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Wejherowo: około 38 km;


Redagłówne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Reda: około 32 km;


Rumiagłówne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Rumia: około 33 km;


Gniewinogłówne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Gniewino: około 32 km;


Żarnowiecgłówne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Żarnowiec: około 20 km;


Mechowo  główne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Mechowo: około 25 km;


Kniewogłówna atrakcja:

Odległość Jastrzębia Góra – Kniewo: około  34 km;


Luzinogłówne atrakcje:

Odległość Jastrzębia Góra – Luzino: około 46 km;

 

Jak dojechać do Jastrzębiej Góry:

Koleją. W Jastrzębiej Górze nie ma dworca kolejowego, można jednak dojechać do Władysławowa lub Gdyni i kontynuować podróż minibusem lub busem.

Autobusem. Podobnie jak poprzednio: bez większych problemów powinniśmy znaleźć kursy bezpośrednie do Gdyni (gdzie przesiadamy na się w autobus lub minibus) lub do Władysławowa (to raczej w sezonie, tutaj również konieczna przesiadka).

W sezonie możemy również trafić na bezpośrednie połączenia – m.in.:

Komunikacja lokalna

Aby zwiedzić lokalne atrakcje trzeba czasem skorzystać z miejscowych autobusów i busów. Poniżej garść przydatnych rozkładów jazdy.

 

4.4/5 - (14 votes)
Exit mobile version