Site icon Wokół Bałtyku

Gdynia – atrakcje miasta, ciekawe miejsca w okolicy

Gdynia to swoisty pomnik polityki gospodarczej II Rzeczpospolitej – port i miasto zbudowane praktycznie od podstaw w miejscu dawnej wioski rybackiej. Obecnie jest to jedno z największych i najbardziej dynamicznych miast na polskim wybrzeżu. Gdynia dynamicznie rozwija też usługi turystyczny i związane z nimi atrakcje.

Gdynia – atrakcje turystyczne miasta

Skwer Kościuszki i Molo Południowe – najbardziej znana turystom część miasta. Jednym z symboli miasta są znajdujące się tu “kielichy” – fontanna zbudowana w miejscu, gdzie kiedyś (w okresie “przedmiejskim” był brzeg morski). Spacer tutaj to fragment “programu obowiązkowego” przy pobycie w Gdyni. W pobliżu znajdziemy większość atrakcji miasta.

Skwer Kościuszki w Gdyni i jedna z najbardziej rozpoznawalnych fontann w Polsce

Okręt-Muzeum “Błyskawica”. Okręt-weteran II Wojny Światowej, zacumowany przy Molo  Południowym. Punkt obowiązkowy zwiedzania Gdyni. Część ekspozycji Muzeum Marynarki Wojennej; szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziemy więc tutaj Jak trafić: “Błyskawica” zacumowana jest przy Molo Południowym.

ORP „Błyskawica”

Muzeum Marynarki Wojennej to miejsce dla chłopców w każdym wieku. Można zobaczyć uzbrojenie okrętów i baterii dział nadbrzeżnych, broń rakietową, samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego. Przy odrobinie szczęścia można za darmo zwiedzić wystawę plenerową.  Szczegóły na stronie muzeum – tutajJak trafić: Muzeum znajduje się przy ul. Zawiszy Czarnego; ze Skweru Kościuszki najłatwiej dotrzeć tam przez Park Rady Europy  (jeżeli stoimy na Skwerze twarzą w kierunku morza, to Park mamy po prawej stronie).

Dar Pomorza”. Kolejne pływające muzeum, zacumowane przy Molo Południowym. Żaglowiec zbudowany na początku XX wieku, a zakupiony z datków,  pochodzących głównie od mieszkańców Pomorza (stąd nazwa) w roku 1929 jako jednostka szkolna.  Obecnie jednostka należy do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i jest udostępniony do zwiedzania (w sezonie codziennie, poza sezonem – oprócz poniedziałków). Cennik i szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziemy na stronie NMM – tutaj.
Jak trafić: “Dar Pomorza” zacumowany jest przy Molo Południowym.

„Dar Pomorza”

Akwarium Gdyńskie prezentuje wystawy muzealne (spreparowane okazy zwierząt, dioramy, schematy itp.) oraz akwaria z florą i fauną morską i słodkowodną. W części “żywej” zobaczymy 215 gatunków (w tym 142 gatunki ryb) w świetnie zaaranżowanych imitacjach ich naturalnych środowisk. Naprawdę robi wrażenie. Bilety wychodzą trochę drogo (szczegóły – tutaj), ale według mnie – warto! Jak trafić: Akwarium znajduje się przy końcu Molo Południowego (tym najbardziej wysuniętym w morze).

Gdyńskie akwarium

Muzeum Miasta Gdyni – zbiory dokumentujące historię miasta i jego związek z morzem, muzeum raczej z gatunku “tych nowoczesnych”. Czynne od wtorku do niedzieli, szczegóły na temat ekspozycji i zwiedzania znajdziemy na stronie Muzeum – tutaj.  Jak trafić: tak jak do Muzeum Marynarki Wojennej (muzea dzielą ten sam budynek, są też zniżki dla zwiedzających jednocześnie obie te atrakcje).

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji to ekspozycja kilkuset pojazdów  (samochodów i motocykli), głównie  z okresu dwudziestolecie międzywojennego. Muzeum, prowadzone przez stowarzyszenie,  stylizowane jest na uliczkę z lat 20-tych XX wieku, co nadaje mu niepowtarzalny klimat. Czynne poniedziałek – sobota. Ceny biletów umiarkowane, więc warto odwiedzić (szczegóły na stronie Muzeum – tutaj). Jak trafić: muzeum znajduje się w Gdyni – Chyloni, przy ul. Żwirowej 2c. W pobliżu znajduje się przystanek SKM Gdynia Chylonia, do dworca w Chyloni kursuje też kilka linii autobusowych. Szukamy ul. Chylońskiej (jeżeli jechaliśmy autobusem i wysiedliśmy na przystanku “Chylonia PKP” to już na niej jesteśmy, idziemy jakieś 100 m w kierunku zachodnim, skręcamy w ul. Północną koło drogowskazu do muzeum. Muzeum znajdziemy kawałek przed torami.

Muzeum Emigracji. Jedna z najmłodszych gdyńskich placówek muzealnych, prezentuje ekspozycję składającą się z pamiątek prezentujących historię emigracji z ziem polskich od dziewiętnastego wieku po współczesność. Muzeum zajmuje gmach dawnego Dworca Morskiego, przy okazji wizyty mamy okazję obejrzeć okolice Gdyńskiego Portu. Szczegółowe informacje na temat zwiedzania, cen biletów i dojazdu znajdziemy tutaj.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Zobacz też: Muzea nad morzem – zestawienie atrakcji

Kamienna Góra – park i punkt widokowy na port i morze. Można stąd podziwiać zarówno panoramę miasta, jak i port. Coś w sam raz dla miłośników pięknych widoków.

Orłowo – molo spacerowe (180 m), plaża i przepiękne widoki na klify.

Labirynt Zoltar – arena do laserowego paintball-a; labirynt z rozmaitymi przeszkodami, wieżyczkami strzelniczymi itp. Ponadto na terenie ośrodka znajdziemy takie atrakcje jak ścianka do wspinaczki, tor gokartowy czy – w końcu – pub. Stronę ośrodka znajdziemy tutaj.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo – założona przez miejscowych leśników placówka oferuje zarówno zwiedzanie, jak i warsztaty i prelekcje, organizowane w niedziele w sezonie letnim. Szczegółowe informacje na temat tej atrakcji znajdziemy tutaj.

Zobacz też: ogrody botaniczne nad morzem

Gdynia – atrakcje dla dzieci

Oczywiście sporo z powyżej opisanych atrakcji kwalifikuje się również jako potencjalnie „dla dzieci” 🙂 .

Sale zabaw dla dzieci w Gdyni (i inne, podobne atrakcje)

Ze względu na dużą ilość podobnych rozrywek dla najmłodszych w Gdyni, pozwoliłem sobie na wyodrębnienie osobnej kategorii …

Teatry w Gdyni:

Kina w Gdyni:

Gdynia – atrakcje turystyczne okolic

… czyli co ciekawego można zobaczyć w najbliższym otoczeniu.

Po kliknięciu w kolorową nazwę miejscowości przejdziesz do strony prezentującej jej atrakcje turystyczne.

Gdynia – atrakcje okolicznych miejscowości nadmorskich

Sopot – główne atrakcje:

Odległość Gdynia – Sopot: około 9 km;

Dojazd komunikacją publiczną zapewnia np. kolejka SKM


Rewa warto zobaczyć:

Odległość Gdynia – Rewa: około 16 km, dojazd zapewniają lokalne autobusy


Gdańsk  główne atrakcje:

Odległość Gdynia – Gdańsk: około 22 km,

Dojazd komunikacją publiczną – np. SKM;


Rzucewowarto zobaczyć:

Odległość Gdynia – Rzucewo: około 26 km


Puck – główne atrakcje: 

Odległość Gdynia – Puck: około 30 km, można dojechać autobusem lokalnego PKS


Władysławowo – główne atrakcje:

Odległość Gdynia – Władysławowo: około 40 km, można dojechać autobusem, busem lub koleją


Jastrzębia Góra – główne atrakcje:

Odległość Gdynia – Jastrzębia Góra: około 46 km; można dojechać autobusem lub busem;


Dębkigłówne atrakcje:

Odległość Gdynia – Dębki: około 55 km


Hel –  główne atrakcje:

Odległość Gdynia – Hel: około 75 km; można dojechać pociągiem, autobusem, oraz – w niektórych okresach – dopłynąć statkiem;

 

Gdynia – atrakcje w okolicznych miejscowościach w głębi lądu

Rumiawarto zwiedzić: 

Odległość Gdynia – Rumia: około 12 km, można dojechać komunikacją publiczną – miedzy innymi kolejką SKM;


Redawarto zobaczyć:

Odległość Gdynia – Reda: około 17 km, dojazd zapewnia m.in. SKM


Wejherowogłówne atrakcje: 

Odległość Gdynia – Wejherowo: około 25 km, można dojechać dzięki SKM;


Mechowowarto zwiedzić:

Odległość Gdynia – Mechowo: około 35 km


Luzinogłówne atrakcje: 

Odległość Gdynia – Luzino: około 36 km; można dojechać koleją


Kartuzygłówne atrakcje:

Odległość Gdynia – Kartuzy: około 37 km;


Krokowa – warto zobaczyć:

Odległość Gdynia – Krokowa: około 46 km;


Nowy Dwór Gdańskiwarto zwiedzić:

Odległość Gdynia – Nowy Dwór Gdański: około 58 km


Tczewwarto zobaczyć:

Odległość Gdynia – Tczew: około 60 km, można dojechać koleją;


Przydatne strony:

Komunikacja w Gdyni i okolicach:

5/5 - (2 votes)
Exit mobile version