Dębki nie były nigdy (i nie są również obecnie) wielką miejscowością. Nie można więc powiedzieć, że turysta znajdzie w nich wielką liczbę interesujących budynków. Jedną z nielicznych atrakcji tego typu jest dla odwiedzających Dębki dworek prof. Wrzoska, znajdujący się przy ulicy Zakonnej 10.
Kim był profesor Wrzosek?
Związany przede wszystkim z Poznaniem profesor Adam Wrzosek specjalizował się w patomorfologii oraz antropologii i zyskał na tych polach sławę, wykraczającą poza granice naszego kraju.
W roku 1923 nabył on zlokalizowaną w Dębkach kaszubską chatę, w której – ze zgromadzonych własnym sumptem zbiorów etnograficznych – stworzył lokalne muzeum. Niestety, nie przetrwało ono II Wojny Światowej – kolekcja została rozkradziona.
Profesor zasłynął też z pomocy lokalnej społeczności (m.in. z udzielania nieodpłatnych porad lekarskich tutejszym mieszkańcom).
Dębki – Dworek prof. Wrzoska – historia
Chata, mieszcząca pierwotnie zarówno pomieszczenia gospodarcze (oborę i stodołę), jak i mieszkalne, została gruntownie przebudowana, zyskując wygląd zbliżony do dworku.
Po śmierci profesora, w roku 1965, budynek stał się własnością jego córki, Ludmiły Krakowieckiej, a po niej – jej bliskiej przyjaciółki, Zofii Preiss. Ta ostatnia w roku 1999 podarowała dworek Archidiecezji Poznańskiej.
Dębki – Dworek prof. Wrzoska – stan obecny
Obecnie w dworku znajduje się ośrodek, prowadzony przez Caritas. Wypoczywają w nim osoby ubogie, członkowie wielodzietnych rodzin, chorzy i niepełnosprawni.
Z tego powodu możliwość zwiedzania wnętrza jest mocno ograniczona. Warto jednak rzucić okiem choćby na bryłę tej niezwykłej budowli.
Dworek prof. Wrzoska – co można zobaczyć w jego okolicy?
W bezpośrednim sąsiedztwie dworku znajduje się niewielki drewniany kościół, pochodzący z 1935 roku. Warto zobaczyć też:
- rybaczówkę (można kupić tu świeże ryby lub wspiąć się na punkt widokowy, znajdujący się na szczycie tej budowli);
- Kamień Wersalski;
- ujście rzeki Piaśnicy.
Zobacz też: