Braniewo, oprócz malowniczego położenia, może pochwalić się bogatym dziedzictwem historycznym. Przechodząc przez uliczki miasta natkniemy się na wiele pamiątek przeszłości. Trzeba bowiem jasno stwierdzić, że dla Braniewo zabytki ma tyleż ciekawe, co różnorodne.
Braniewo – zabytki miasta
Zabytki Braniewa można podzielić na kilka podstawowych kategorii
Braniewo – zabytki architektury sakralnej
Bazylika św. Katarzyny jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów zabudowy Braniewa. Pierwszy kościół pod tym wezwaniem powstał tu w XIV wieku, jednak obecna budowla stanowi rekonstrukcję świątyni, która została doszczętnie zniszczona podczas działań wojennych w 1945 roku. Na wieży kościoła znajduje się mechaniczny carillon – o pełnych godzinach można posłuchać jego koncertów.
Kościół św. Krzyża usytuowany na północ od miasta, wśród pól uprawnych i łąk, nad brzegami rzeki Pasłęki. Spora odległość od centrum rekompensuje wspaniałe wyposażenie świątyni oraz piękno otaczającego ja krajobrazu.
Cerkiew św. Trójcy służy obecnie wiernym obrządku greckokatolickiego. Również ta świątynia ma średniowieczny rodowód (powstała w XV wieku jako kościół rzymskokatolicki), jednak w obecnej postaci jest w dużej mierze efektem rekonstrukcji po II Wojnie Światowej.
Braniewo – dawne fortyfikacje
Znaczna część średniowiecznych murów, otaczających swego czasu miasto ścisłym pierścieniem, przetrwała do dzisiejszych czasów. Widoczny jest również zarys dawnej fosy – pełni ona obecnie rolę parku. Na jej terenie znajduje się również ogród zoologiczno-botaniczny oraz urokliwe ogródki kawiarniane i miejski amfiteatr.
W Braniewie znajdował się również zamek miejscowych biskupów. Niestety, z tej budowli tej zachowała się jedynie wieża.
Braniewo – zabytki związane z Collegium Hosianum
Collegium Hosianum to jedno z najważniejszych kolegiów jezuickich I Rzeczypospolitej. Obecnie jego budynek zajmowany jest przez liceum, dlatego zwiedzanie może być utrudnione. Uwagę turystów zwraca jednaj jego imponująca architektura.
Hospicjum dla konwertytów to niewielki budynek, który miał zapewnić schronienie osobom, które przyjęły wiarę katolicką i utraciły w związku z tym środki do życia – w dawnych wiekach kwestie religijne traktowano ze znacznie większą surowością i powagą niż dzisiaj, więc przypadki wygnania z powodu odmiennej wiary nie należały do rzadkości.
Inne zabytki Braniewa
W Braniewie warto zobaczyć też m.in.:
- zabytkowy cmentarz, z równie zabytkową kaplicą św. Rocha;
- dziewiętnastowieczny spichlerz (ul. Mariacka);
- kościół św. Antoniego, pochodzący z dziewiętnastego wieku;
- budynek stajni z XIX wieku (ul. Moniuszki);
- budynki Urzędu Miasta i Sądu.
Zobacz też: Braniewo – atrakcje miasta i okolic