Aktualizacja maj 2023
Białogóra położona jest wśród lasów, nad brzegiem Bałtyku. Jej centrum nie jest specjalnie zatłoczone, co podoba się wielu turystom. Co ważne, w przypadku miejscowości takich jak Białogóra, atrakcje położone w okolicy są częstokroć równie istotne jak te w najbliższym otoczeniu miejsca naszego wypoczynku. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie jednych i drugich.
Białogóra – atrakcje miejscowości
Oczywiście w pierwszej kolejności przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić w samej Białogórze.
Plaża w Białogórze
Plaża w Białogórze jest ładna i piaszczysta, a wolne miejsce na niej można znaleźć nawet w szczycie sezonu. Mankamentem może wydawać się spora jej odległość od zabudowań miejscowości. Droga nad Bałtyk prowadzi jednak przez malowniczy las, a dodatkową atrakcją może być dojazd – funkcjonuje tu bowiem transport … konny (nie, nie wierzchem: jest to coś na kształt „bryczek”). Wejście na plażę o numerze 35 zostało wyłożone betonowymi płytami, a prowadząca do niego droga ma utwardzoną nawierzchnię – mogą więc skorzystać z niego osoby niepełnosprawne.
Plażę na wschód od Białogóry upodobali sobie miłośnicy naturyzmu – “naga” część ciągnie się aż do ujścia Piaśnicy w Dębkach, a więc na przestrzeni ponad sześciu kilometrów.
Jazda konna
Miejscowa stadnina zapewnia liczne atrakcje dla miłośników wypoczynku w siodle. Oczywiście najważniejszą jest możliwość przejażdżek po okolicy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pobyt w Białogórze wykorzystać do nauki hippiki lub zwiększenia swoich umiejętności w tym zakresie. Szczegóły i cennik usług znajdziemy na stronie stadniny.
Szlaki turystyki pieszej i rowerowej
Z wizyty w Białogórze powinni być zadowoleni amatorzy aktywnego wypoczynku, a zwłaszcza pieszych i rowerowych wycieczek: stworzone dla nich szlaki po okolicy liczą ponad 30 kilometrów. W miejscowości można wypożyczyć rower, odpadają więc problemy, związane z jego transportem. Więcej informacji prezentujemy na stronie, opisującej szlaki w okolicach Białogóry.
Park linowy w Białogórze
Ta atrakcja znajduje uznanie przede wszystkim w oczach najmłodszych turystów i wczasowiczów. W skład kompleksu wchodzą trzy tory o różnym poziomie trudności.
Białogóra – atrakcje przyrodnicze
Białogóra otoczona jest przez piękne i cenne przyrodniczo tereny. Warto wykorzystać urlop, by zobaczyć kilka spośród nich. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie.
Rezerwat Przyrody Białogóra. Obszar chroniący nadmorski bór bażynowy i miejscowe tereny bagienne. Rośnie tu unikatowe ponikło wielołodygowe, jednak większość turystów zainteresuje raczej fakt, że w rezerwacie jest po prostu ładnie. Wizyta w nim będzie sporą atrakcją dla miłośników przyrody i entuzjastów pieszych wycieczek. Po terenie rezerwatu można oczywiście poruszać się jedynie wyznaczonymi ścieżkami. Znajdziemy w nim oczywiście tablice, informujące o tym, co możemy zobaczyć podczas wędrówki.
Ciekawostką jest fakt, że na terenie rezerwatu znajdują się dawne umocnienia. Wojsko nigdy nie ukończyło tej inwestycji, więc obecnie coraz bardziej wtapiają się one w przyrodę.
Rezerwat Babnica znajduje się na zachód od miejscowości i chroni tereny dawnych wydm, porośnięte specyficznymi lasami. Z punktu widzenia turystów istotny może być fakt, że wędrówka po tym terenie to spacer po niewysokich górach.
Ścieżka przyrodnicza w Białogórze nie jest co prawda rezerwatem, lecz pozwala zaznajomić się z nadmorską przyrodą. Pomocą naukową, która to umożliwia, jest zestaw tablic informacyjno-edukacyjnych.
Białogóra – atrakcje dla dzieci
W Białogórze i okolicy wiele jest też miejsc, które przypadną do gustu najmłodszym podróżnikom. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
W samej Białogórze warto odwiedzić przede wszystkim wspomniany wcześniej park linowy. Zróżnicowany poziom trudności poszczególnych tras pozwoli wybrać spośród nich taką, która będzie idealnie dopasowana do umiejętności i wieku naszego podopiecznego.
Dobrym pomysłem może być również wybranie się na wycieczkę do jednego z rezerwatów lub – jeżeli nie czujemy się na siłach – na ścieżkę przyrodniczą.
Ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu może być również rodzinny spływ Piaśnicą – trasa takich imprez zaczyna się zwykle w Żarnowcu, a kończy przy ujściu tej rzeki w Dębkach (ok. 8 km w linii prostej od Białogóry, 17 km samochodem).
Można też wybrać się do Sasina, a stamtąd – do latarni morskiej Stilo.
W nieco dalszej odległości od Białogóry znajduje się kilka ważnych ośrodków turystycznych, w których znajdziemy masę rozrywek dla naszych dzieci.
Przykładowo w Jastrzębiej Górze możemy odwiedzić park wodny i latarnię morską, we Władysławowie – luapark, w Łebie – ruchome wydmy i kilka parków rozrywki o zróżnicowanej tematyce.
Warto poszukać również atrakcji dla dzieci w miejscowościach, położonych nieco dalej od morza. W okolicach Białogóry na pewno ich nie zabraknie.
W Sarbsku koło Łeby znajduje się na przykład SeaPark, zaprojektowany właśnie z myślą o najmłodszych turystach. Znajdziemy w nim m.in. fokarium, park miniatur czy „prehistoryczne oceanarium”. W Gniewinie zlokalizowany jest natomiast kompleks „Kaszubskie Oko” – jego najważniejszą atrakcją jest wieża widokowa, jednak najmłodsi turyści znajdą też w nim m. in. makiety dinozaurów czy stolemów (gigantów, znanych z kaszubskich legend).
Białogóra – atrakcje okolic
Co ciekawego zobaczymy w otoczeniu miasteczka?
Wakacje nad morzem łatwo można połączyć ze zwiedzaniem. W przypadku niewielkich miejscowości takich jak Białogóra, atrakcje i warte odwiedzenia miejsca bardzo często znajdują się nie w miejscu naszego wypoczynku, lecz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Poniżej prezentujemy krótki przegląd najważniejszych zabytków i rozrywek w okolicy Białogóry (część z nich została wcześniej opisana w rozdziale, poświęconym atrakcjom dla dzieci).
Rozkłady jazdy lokalnego PKS, dzięki któremu możesz odwiedzić je nawet wówczas, gdy nie zabierzesz na wakacje auta, znajdziesz natomiast tutaj. UWAGA: nie wszystkie autobusy są całoroczne, nie wszystkie kursują też w każdym dniu tygodnia!
Atrakcje w sąsiednich miejscowościach nad morzem
Lubiatowo – główne atrakcje:
- kurhan, cmentarzysko kultury pomorskiej,
- pałac i park;
Odległość Białogóra – Lubiatowo: około 14 km samochodem, około 7 km pieszo lub rowerem;
Kopalino – główne atrakcje:
- Jezioro Kopalińskie,
- szlaki rowerowe i piesze;
Odległość Białogóra – Kopalino: około 15 km samochodem, około 9 km pieszo lub rowerem;
Dębki – główne atrakcje:
- plaża, przecięta ujściem rzeczki Piaśnicy – organizowane są na niej (Piaśnicy) spływy kajakowe;
- wieża widokowa;
Odległość Białogóra – Dębki: ok. 17 km samochodem, ok. 8 km piechotą (można przejść przez plażę) lub rowerem; Dojazd autobusem: linie 653 (w kierunku Władysławowa), 665 (w kierunku Wejherowa)
Karwia – główne atrakcje:
- liczne usługi nakierowane na turystów – czyli coś dla osób, którym znudzi się spokój :);
Odległość Białogóra – Karwia: około 23 km samochodem, około 17 km rowerem; Dojazd autobusem: linia 653 w kierunku Władysławowa lub inną linią – z przesiadką w Krokowej;
Sasino – główne atrakcje:
- latarnia morska Stilo,
- ruchoma wydma,
- pałac;
Odległość Białogóra – Sasino: około 21 km samochodem, około 17 km rowerem; Dojazd autobusem: linia 653 w kierunku Łeby;
Ostrowo – główne atrakcje:
- piękne nadmorskimi łąki,
- liczne szlaki turystyki pieszej;
Odległość Białogóra – Ostrowo: ok. 28 km samochodem, ok. 20 km rowerem; Dojazd autobusem: bezpośrednio linią 653 lub z przesiadką w Krokowej;
Jastrzębia Góra – główne atrakcje:
- plaża pod klifem,
- latarnia morska na Przylądku Rozewie,
- park wodny,
- “dom do góry nogami”,
- Stronodowy Jar i Lisi Jar,
- najdalej wysunięty na północ kawałek Polski (“Gwiazda Północy”);
Odległość Białogóra – Jastrzębia Góra: ok. 32 km samochodem, ok.24 km rowerem; Dojazd autobusem: bezpośrednio linią 653 lub z przesiadką w Krokowej;
Władysławowo – główne atrakcje:
- wieża Domu Rybaka (punkt widokowy, ekspozycje muzealne – muzea nastawione na masowego turystę);
- Hallerówka,
- COS i Aleja Gwiazd Sportu w Cetniewie;
Odległość Białogóra – Władysławowo: około 36 km samochodem; Dojazd autobusem: bezpośrednio linią 653 lub z przesiadką w Krokowej;
Łeba – główne atrakcje:
- ruchome wydmy i inne atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego,
- parki rozrywki,
- Muzeum Motyli,
- rejsy po jeziorze;
Odległość Białogóra – Łeba: około 40 km samochodem, około 32 km rowerem. Dojazd autobusem: linia 653;
Gdynia – główne atrakcje:
- akwarium,
- zabytkowe jednostki pływające zacumowane przy Skwerze Kościuszki,
- inne muzea,
- punkt widokowy na port i Zatokę Gdańską – Kamienna Góra;
- dla miłośników architektury – zabudowa centrum miasta, z licznymi kamienicami z okresu XX-lecia międzywojennego;
Odległość Białogóra – Gdynia: około 60 km samochodem; Dojazd autobusem: skomplikowany, konieczne są przesiadki w Pucku lub Wejherowie (z Wejherowa można też dojechać do Gdyni SKM-ką);
Atrakcje, położone w głębi lądu
Żarnowiec – główne atrakcje:
- Jezioro Żarnowieckie,
- zabytkowy zespół klasztorny,
- niedokończona elektrownia atomowa;
Odległość Białogóra – Żarnowiec: około 12 km samochodem, około 10 km pieszo lub rowerem; Dojazd autobusem: linia 660;
Gniewino – główne atrakcje:
- wieża widokowa „Kaszubskie Oko”, wraz z całym kompleksem rozrywkowym,
- liczne obiekty sportowe, przystań (wędkarstwo, rejsy po Jeziorze Żarnowieckim);
Odległość Białogóra – Gniewino: około 15 km samochodem, około 13 km rowerem; Dojazd autobusem: linia 691 lub 692;
Krokowa – główne atrakcje:
- regionalne muzeum;
- zabytkowy park i pałac rodu Krokowskich;
Odległość Białogóra – Krokowa: około 18 km samochodem, ok. 16 km rowerem; Dojazd autobusem: linie 653, 660, 665. Krokowa to wygodny punkt przesiadkowy dla dalszej podróży – np. na Półwysep Helski;
Kniewo – co zwiedzić:
Odległość Białogóra – Kniewo: około: 25 km samochodem, około 23 km rowerem;
Wejherowo – główne atrakcje:
- zabudowa miasteczka o zabytkowym charakterze,
- Kalwaria Wejherowska (zespół zabytkowych kapliczek, obrazujących Drogę Krzyżową, położony w malowniczym otoczeniu leśno-parkowym),
- park i pałac mieszczący regionalne muzeum;
Odległość Białogóra – Wejherowo: około 36 km samochodem; około 35 km rowerem; Dojazd autobusem umożliwia linia 665, 691, 692, można też dojechać z przesiadką – na przykład w Krokowej;
Jak dojechać do Białogóry?
Koleją – brak połączeń bezpośrednich, najbliższą dużą stacją kolejową jest Gdynia; stąd w sezonie letnim kursują do Białogóry autobusy Pomorskiego PKS (zobacz rozkład).
Autobusem – w sezonie letnim bezpośrednie połączenia autobusowe znajdziemy m.in. z:
- Krakowa i Katowic (np. firma Inter),
- Wrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Konina, Inowrocławia kursują autobusy firmy Trako – nie dojeżdżają do samej Białogóry, trzeba szukać przesiadek np. w Dębkach (stąd możemy dotrzeć do Białogóry np. autobusem PKS).
Strona przejrzyście i intuicyjnie skonstruowana z bardzo dużym zasobem ciekawych wiadomości.
Polecam wszystkim urlopowiczom.