Site icon Wokół Bałtyku

Szczecin – atrakcje miasta, ciekawe miejsca w okolicy

Aktualizacja 2023

Wydaje się, że najlepszym sposobem na zdenerwowanie mieszkańca Szczecina, jest stwierdzenie przy nim,  że jego miasto leży nad morzem. Ponieważ denerwować nikogo nie chcemy, więc powiemy od razu, że nie leży. Warto jednak zatrzymać się tu na dłużej, w trakcie podróży do jednego z nadbałtyckich kurortów –  Szczecin atrakcje ma bowiem na tyle liczne i ciekawe, że na ich poznawaniu można spędzić kilka dni.

Szczecin – atrakcje miasta

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek ten to jeden z symboli miasta. Budynek ma średniowieczny rodowód, jednak liczne przebudowy spowodowały, że jego obecna architektura nawiązuje raczej do renesansu. Zamek jest dostępny dla turystów – można zwiedzać jego wnętrza (chociaż warto wcześniej sprawdzić, czy nie występują jakieś trudności – w obiekcie, jak w każdym zabytku, często prowadzone są prace konserwacyjne).  Zabytkowe mury wykorzystywane są też często do organizacji różnego rodzaju imprez, a we wnętrzu urządzono niewielkie kino i salę teatralną. Więcej informacji o zamku znajdziemy tutaj.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe to największa w mieście placówka o charakterze muzealnym. Ma ona kilka oddziałów, rozmieszczonych w różnych punktach Szczecina.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (przy Wałach Chrobrego) prezentowane są eksponaty „kolonialne”. Znajdziemy tu dzieła sztuki, pochodzące z odległych krajów (głownie afrykańskich), antyczne rzeźby oraz kolekcję numizmatyczną. Warto też wejść na wieżę – widok z niej jest niezapomniany. Budynek jest uznawany za jednym z symboli miasta.

Muzeum Narodowe w Szczecinie, gmach główny przy Wałach Chrobrego

Oddział przy ul. Staromłyńskiej 27 to Muzeum Tradycji Regionalnych. Ekspozycja obejmuje sztukę i rzemiosło artystyczne dawnego Pomorza (głównie sztukę dworską z XVI I XVII wieku, czyli z okresu, uznawanego za „złoty wiek” tego regionu) i stare srebra. Znajdziemy tu również dużą kolekcję historycznych monet, banknotów i pieczęci – oczywiście pomorskich. Wart uwagi jest również sam budynek muzeum – powstał on w XVIII wieku i służył obradom lokalnego samorządu (jego oficjalna nazwa to Pałac Sejmu Stanów).

Również na ul. Staromłyńskiej (tyle że pod numerem 1) znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej. Placówka prezentuje głównie wystawy czasowe i promuje awangardowych artystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ten budynek również jest zabytkowy – pochodzi z XVIII wieku.

Muzeum Historii Szczecina znajduje się w dawnym ratuszu miejskim przy ul. Księcia Mściwoja II. Ekspozycja poświęcona jest historii i kulturze miasta i regionu i ma niezwykły klimat.

Najnowszą częścią Muzeum Narodowego w Szczecinie jest Centrum Dialogu Przełomy – nowoczesna, multimedialna i angażująca zwiedzających ekspozycja, ulokowana w niezwykłym budynku, wkomponowanym w Plac Solidarności (dosłownie). Narracja wystawy dotyczy przede wszystkim historii miasta. Warto odwiedzić tę placówkę – przeżycia są niezapomniane.

Szczegółowy opis wszystkich ekspozycji znajdziemy na stronie muzeum. Warto wybrać się na zwiedzanie w sobotę – można liczyć wówczas na bezpłatny wstęp na wystawy stałe. Częścią Muzeum Narodowego w Szczecinie jest również zlokalizowana w Gryficach Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych. 

Inne muzea i ekspozycje w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Placówka ta położona w pewnym oddaleniu od centrum miasta i głównych jego atrakcji turystycznych. Nie oznacza, że nie warto jej odwiedzić – zachwycą się nią zarówno pasjonaci motoryzacji, jak i historii. Ekspozycja obejmuje głównie dawne samochody (no dobrze, średnio-dawne: znajdziemy na przykład poczciwą „Syrenkę”), pojazdy eksperymentalne oraz dawne tramwaje. Szczegółowy opis muzeum i jego ekspozycji znajdziemy tutaj.

Morskie Centrum Nauki to nowoczesna placówka, uruchomiona w 2023 roku na wyspie Łasztownia. Budynek budził sporo kontrowersji już podczas budowy – jego nowoczesna architektura nie wszystkim przypadła do gustu (zamiar twórców był taki, by gmach przypominał kadłub statku). Efekt końcowy nie jest jednak taki zły, a iluminacja sprawia, że po zmroku jego widok naprawdę może zachwycić. Sama ekspozycja obejmuje kilka stref tematycznych

Reasumując – Morskie Centrum Nauki to placówka, w której najlepiej będą bawić się dzieci. Nie oznacza to jednak, że dorośli będą się w niej nudzić. 

Podziemne Trasy Turystyczne zainteresują przede wszystkim miłośników historii. Obecnie w Szczecinie udostępnione są trzy takie atrakcje:

Szczegóły dotyczące ekspozycji znajdziemy tutaj.

Zwiedzanie Fabryki Wódki Starka. Atrakcja ta ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, z oczywistych względów, dostępna jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Po drugie – rozrywka przeznaczona jest dla turystów w grupach. Więcej informacji znajdziemy tutaj.

Muzeum Zduńskie Opowieści. Niewielka, prywatna placówka, stworzona przez pasjonatów, prezentuje tajniki pracy zdunów i związane z tą profesją eksponaty. Informacje, dotyczące ekspozycji i zasad jej zwiedzania, znajdziemy tutaj.

Kolejną placówką muzealna, uruchomioną  przez pasjonatkę, jest Muzeum Szczecin W PRL. Ekspozycja obejmuje eksponaty, związane z tą epoką – obejrzeć możemy między innymi starannie zaaranżowane wnętrze sklepu i mieszkania. Dla młodszych osób wystawa taka będzie zapewne ciekawostką, dla starszych – sentymentalną  podróżą w przeszłość. Stronę muzeum znajdziemy tutaj.

BE HAPPY Sweet Art & Illusion Museum. Instytucja ta ma stosunkowo niewiele wspólnego z typową placówką muzealną – nie znajdziemy tu typowej ekspozycji, za to możemy sobie zrobić zdjęcie na jednorożcu. Szczegółowy opis atrakcji znajdziemy tutaj.

Zabytki w Szczecinie

Część zabytków miasta omówiono już wcześniej – w niektórych spośród nich mieszczą się placówki muzealne (na wstępie artykułu czytelnik znajdzie też informacje o Zamku Książąt Pomorskich). W Szczecinie znajdziemy jednak wiele innych budynków i budowli, wartych zobaczenia.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest niewątpliwie niezwykły układ przestrzenny śródmieścia, z charakterystycznym, gwiaździstym układem ulic (nawiązuje on do podobnego rozwiązania, zastosowanego w Paryżu). Kwartały, w których wytyczono drogi w ten właśnie sposób, są zabudowane ciekawymi kamienicami. Niestety, poziom utrzymania tych ostatnich bywa różny – oprócz perełek znajduje się tu sporo obiektów, którym przydałby się remont. Tym niemniej spacer wśród takich budynków może dostarczyć niezwykłych wrażeń wizualnych każdemu miłośnikowi dawnej architektury.

Zabudowa w centralnej części Szczecina

Uwaga dla osób, przyzwyczajonych do tradycyjnych, prostopadłych ulic: łatwo można tu zgubić kierunek, warto więc uruchomić mapę w smartfonie (lub kupić tradycyjną).

W Szczecinie znajdziemy też kilka ciekawych gotyckich świątyń. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie bazylika św. Jakuba – zachwyca ona pięknem swej architektury, wyposażeniem oraz … możliwością podziwiania widoków z wieży (szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy tutaj). Warto zobaczyć również kościoły św. Jana Ewangelisty oraz św. św. Piotra i Pawła. 

Niewiele zachowało się natomiast z dawnych fortyfikacji miejskich – zwracają co prawda uwagę bramy (Portowa i Królewska) oraz zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych Baszta Panieńska, stoją one jednak samotnie.

Czerwony Ratusz (nie należy mylić go z odbudowanym po II Wojnie Światowej Ratuszem Staromiejskim, mieszczącym obecnie Muzeum Historii Szczecina) to z kolei jeden z najbardziej rzucających się w oczy budynków miasta. Monumentalna, ceglana bryła, pochodzi z końca XIX wieku.

Czerwony Ratusz

Oczywiście powyższe zestawienie jest mocno niekompletne, a spacer po Szczecinie może być wspaniałą okazją do odkrywania ciekawych miejsc, związanych z przeszłością tego miasta.

Szczecin – gdzie wybrać się na spacer?

Jak w każdym większym mieście, w Szczecin znajdziemy miejsca, w które warto udać się na spacer. Jednym z nich jest niewątpliwie wspomniane wcześniej zabytkowe centrum. Gdzie jeszcze znajdziemy piękne widoki? Oto subiektywny przegląd takich miejsc.

Bulwar nad Odrą

Szczecin – rejsy wycieczkowe

W ofercie lokalnych armatorów znajdziemy rejsy:

Wyspa Grodzka

Znajdująca się w zasadzie w ścisłym centrum miasta Wyspa Grodzka została zamieniona w ostatnich latach w namiastkę nadmorskiej plaży dla mieszkańców Szczecina. W słonej wodzie się tu co prawda nie pochlapiemy, ale widok na miasto wart jest tej niedogodności. W sezonie na Wyspie organizowane są oczywiście rozmaite imprezy Szczegóły tej atrakcji znajdziemy tutaj.

Kąpielisko Arkonka

Jeżeli jesteśmy w Szczecinie, a nie mamy zamiaru udawać się nad Bałtyk, to możemy skorzystać z miejscowego kąpieliska. W obiekcie są dostępne baseny, zjeżdżalnie, sztuczna plaża, a nawet boiska.

Linia Tramwajowa 0

Szczecin można poznawać na różne sposoby. Jednym z ciekawszych pomysłów jest podróż zabytkowym tramwajem linii 0. Na trasie zobaczymy miedzy innymi charakterystyczne gwiaździste place, zajrzymy w okolice Lasku Arkońskiego, poznamy też blokowiska z czasów PRL-u. Linia kursuje w sezonie letnim, szczegółowe informacje o niej znajdziemy tutaj.

Szczecin – atrakcje kulturalne

Jak przystało na jedno z większych miast Polski, Szczecin posiada bogate życie kulturalne. Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych instytucji, działających w tej dziedzinie.

Teatry w Szczecinie (klikając w nazwę – przejdziesz do strony teatru):

Instytucje muzyczne w Szczecinie:

Filharmonia w Szczecinie – jeden z ciekawszych budynków, jakie w ostatnich latach powstały w tym mieście

Kina w Szczecinie:

Szczecin – atrakcje edukacyjno-naukowe

O Morskim Centrum Nauki wspomnieliśmy już wcześniej, jednak w Szczecinie jest kilka innych obiektów o podobnym charakterze.

Eureka. Wystawa edukacyjna dla dzieci (i nie tylko), zachęca do eksperymentowania – głównie w zakresie fizyki i innych nauk ścisłych. Szczegółowy opis atrakcji znajdziemy na stronie prowadzącej Centrum fundacji – tutaj.

Planetarium w Szczecinie.  Jeżeli już jesteśmy przy tym, jakie Szczecin ma atrakcje edukacyjne, to nie sposób pominąć Planetarium Akademii Morskiej. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.

Szczecin – atrakcje okolic …

… czyli co ciekawego zobaczymy w najbliższym otoczeniu miasta.

Klikając w kolorową nazwę miejscowości, przejdziesz do strony opisującej jej atrakcje turystyczne.

Szczecin – atrakcje w pobliskich miejscowościach nad morzem

Międzyzdrojegłówne atrakcje:

Odległość Szczecin – Międzyzdroje: około 96 km; można dojechać pociągiem lub skorzystać z usług lokalnego przewoźnika


Świnoujściegłówne atrakcje:

Odległość Szczecin – Świnoujście: około 106 km; kursują pociągi i busy


Wisełka – główne atrakcje:

Odległość Szczecin – Wisełka: około 97 km;


Międzywodzie – główne atrakcje:

Odległość Szczecin – Międzywodzie: około 97 km;


Dziwnów – główne atrakcje:

Odległość Szczecin – Dziwnów: około 95 km;

Szczecin – atrakcje w okolicznych miejscowościach, położonych w głębi lądu (lub  nad Zalewem Szczecińskim)

Police –  warto zobaczyć:

Odległość Szczecin – Police: około 17 km; kursują autobusy;


Trzebieżwarto odwiedzić:

Odległość Szczecin – Trzebież: około 30 km;


Stargardwarto zwiedzić:

Odległość Szczecin – Stargard: około 40 km;


Nowe Warpnogłówne atrakcje:

Odległość Szczecin – Nowe Warpno: około 42 km;


Stepnicagłówne atrakcje:

Odległość Szczecin – Stepnica: około 53 km;


Przelewicewarto zwiedzić:

Odległość Szczecin – Przelewice: około 60 km


Wolinwarto zobaczyć:

Odległość Szczecin – Wolin: około 79 km, można dojechać np. pociągiem;

 

4.5/5 - (31 votes)
Exit mobile version