Jedna z atrakcji dla dzieci w Międzywodziu - plac zabaw "Wyspa Skarbów"

Międzywodzie – atrakcje turystyczne miejscowości i okolic

W przypadku niewielkich miejscowości, takich jak Międzywodzie, atrakcje, dostępne dla turystów  zlokalizowane są przede wszystkim w okolicy. Co więc warto zobaczyć podczas pobytu?

Międzywodzie – atrakcje turystyczne miejscowości

Plaża w Międzywodziu jest stosunkowo szeroka i piaszczysta. Pomimo tego, że miejscowość jest niewielka, na plaży bywa tłoczno. Droga nad morze prowadzi przez las i wydmy. Zejścia na plażę jest dość strome, ale – co (niestety) jest dość niezwykłe w naszym kraju – istnieją ułatwienia pomagające niepełnosprawnym (podjazdy).

Zejście dla niepełnosprawnych na plażę w Międzywodziu

Po przeciwległej stronie miejscowości rozciąga się Zalew Kamieński. Akwen, w którym występują liczne gatunki ryb, jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. W sezonie można też udać się stateczkiem w rejs wycieczkowy lub wypożyczyć sprzęt wodny i popływać po zatoce samemu.

W Międzywodziu znajduje się też przystań jachtowa i szkółka windsurfingu.

Międzywodzie - atrakcje: przystań

Plac zabaw dla dzieci. Tego typu atrakcja znajduje się praktycznie w każdym większym ośrodku turystycznym, w Międzywodziu jednak plac jest naprawdę wielki – to w praktyce niewielki park, zamieniony na miejsce rozrywki (tematyczne) dla dzieci.

Międzywodzie - atrakcje: plac zabaw "Wyspa Skarbów"

Kino w Międzywodziu. Informacje na temat repertuaru tej niewielkiej placówki znajdziemy tutaj.

Międzywodzie – atrakcje okolic

Co warto zobaczyć i zwiedzić w bliższych i dalszych okolicach Międzywodzia? Atrakcji jest tu sporo.

Międzywodzie – atrakcje w najbliższym otoczeniu miejscowości

Przegląd ciekawych miejsc zaczynamy od najbliższego otoczenia Międzywodzia.

Dziwnów i Dziwnówek

Na wschód od miasteczka, w Dziwnowie, zobaczyć można park miniatur oraz most zwodzony (dla mieszkańców jest on raczej utrapieniem, nie da się jednak zaprzeczyć, że wygląda niezwykle atrakcyjnie). Można też odwiedzić miejscowy port i wybrać się w rejs „pirackim” statkiem. Odległość z Międzywodzia do Dziwnowa wynosi 5 kilometrów (chociaż wartość ta jest względna – druga z wymienionych miejscowości jest bardzo rozległa), można pokonać ją pieszo, rowerem lub autobusem miejscowego przewoźnika.

Kontynuując podróż dotrzemy do Dziwnówka. W miejscowości tej warto zobaczyć niezwykły zegar słoneczny oraz specyficzną „latarnię morską” (rekwizyt z jednego z PRL-owskich teleturniejów).  W znajdującym się jeszcze dalej na zachód Łukęcinie znajdziemy ustronną plażę oraz stadninę.

Okolice Rewala

Znaną – chociaż wyjątkowo niewielką – miejscowością jest Trzęsacz. Znajdziemy w nim pozostałości kościoła, który, zbudowany w centrum wioski, po kilkuset latach znalazł się (w wyniku erozji brzegów) nad morskim klifem, a następnie widowiskowo runął w wody Bałtyku, zapewniając wiosce trwałe miejsce w podręcznikach geografii do szkół podstawowych. Odległość z Międzywodzia do Trzęsacza wynosi 22 kilometry (po drodze można odwiedzić też Pobierowo – znajdują się w nim atrakcje typowe dla większych nadmorskich miejscowości, takie jak papugarnia czy dom do góry nogami – oraz Pustkowo, w którym znajdziemy piękny park i replikę krzyża, który stoi na Giewoncie). W położonym nieco dalej (24 kilometry od Międzywodzia) Rewalu znajduje się natomiast Park Wieloryba, w którym podziwiać można gigantyczne figury morskich stworzeń.

Wycieczka do Niechorza (30 kilometrów na zachód od Międzywodzia) pozwoli nam obejrzeć jedną z najciekawszych latarni morskich w tej części Pomorza, park miniatur oraz niewielkie muzeum.

Warto również wybrać się na wycieczkę wzdłuż Zalewu Kamieńskiego i rzeki Dziwny. Pierwszym przystankiem na trasie może być Wrzosowo (12 kilometrów od Międzywodzia). Miejscowość ta nie jest zbyt wielka, jednak znajdujący się w niej park dinozaurów powinien spodobać się najmłodszym.

Kamień Pomorski i Wolin – idealne miejsca dla wielbicieli historii i zabytków

Znaczną ilość atrakcji znajdziemy w Kamieniu Pomorskim (18 kilometrów od Międzywodzia). Większość z nich to zabytki – uwagę zwraca przede wszystkim zespół katedralny. Samo miasto zostało w dużym stopniu zniszczone podczas działań wojennych, jednak ma swój niezaprzeczalny urok. Warto udać się na przykład do miejscowej mariny, położonej nad Zalewem Kamieńskim – klimat tego miejsca przywodzi na myśl Mazury.

Wolin był swego czasu jednym z największych miast Europy. Obecnie to niewielkie i raczej senne miasteczko, a o jego chlubnej przeszłości przypominają zabytkowe budowle (niestety, wiele z nich sąsiaduje z budynkami znacznie nowszej daty, co sprawia dziwne wrażenie), rezerwat archeologiczny i lokalne muzeum. Warto odwiedzić znajdujące się w tym mieście Centrum Słowian i Wikingów, stworzone przez grupę pasjonatów-rekonstruktorów (raz w roku, w miesiącach letnich, odbywa się tu wielki zlot pasjonatów wczesnośredniowiecznej historii, połączony z inscenizacją bitwy). Odległość z Międzywodzia do Wolina wynosi 25 kilometrów.

Jeżeli zdecydujemy się na podróż w kierunku zachodnim, pierwszym z naszych przystanków może być Wisełka. Miejscowość ta jest raczej nietypowa: znajduje się w pasie nadmorskim, jednak nie spotkamy w niej tłumów turystów. Dojście na plażę prowadzi tu przez tereny Wolińskiego Parku Narodowego, można więc w jego trakcie wysłuchać koncertu … ptaków. W miejscowości znajduje się również latarnia morska Kikut, a nad jeziorami można wędkować (oczywiście tylko nad tymi, które nie znajdują się w parku narodowym).

Przy drodze z Międzywodzia do Wisełki znajduje się pole golfowe. Sport ten nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju, jeżeli jednak ktoś chciałby wykorzystać urlop na jego poznanie – wizyta w Kołczewie może być ciekawą opcją.

Wielkim i znanym ośrodkiem turystycznym są Międzyzdroje (22 km od Międzywodzia). Znajdziemy tu między innymi:

  • Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego,
  • Zagrodę Pokazową Żubrów,
  • molo,
  • Promenadę Gwiazd,
  • oceanarium,
  • park miniatur.

Przy okazji wizyty w tym mieście można też odwiedzić pobliski Lubin (znajduje się tu grodzisko z niezwykłym punktem widokowym) oraz Wapnicę, znaną z jeziora z unikalnym kolorem wody (Jezioro Turkusowe).

Międzywodzie – atrakcje w nieco dalszej okolicy

W Świnoujściu (38 kilometrów na zachód od Międzywodzia) zobaczyć możemy między innymi muzeum w dawnych centrum dowodzenia wojsk Układu Warszawskiego, latarnię morską, Muzeum Rybołówstwa Morskiego i prywatną ekspozycję w Forcie Gerharda. Ten ostatni, wraz z latarnią morską, jest obecnie (w 2023 rou) dostępny jedynie od strony wody – można to potraktować jako dodatkową atrakcją.

Ze Świnoujścia możemy też ruszyć na zwiedzanie przygranicznych terenów Niemiec, wykorzystując do tego na przykład miejscową kolejkę lub udać się do miejscowego aquaparku.

W Szczecinie (100 kilometrów na południe od Międzywodzia) zwraca uwagę przede wszystkim zabytkowa zabudowa miasta. Można też obejrzeć ekspozycję jednej z placówek muzealnych – na przykład otwartego w roku 2023 Morskiego Centrum Nauki lub nowoczesnej wystawy Przełomy.

Warto przespacerować się również po nadodrzańskich bulwarach lub Różance, wybrać się na wycieczkę jedną z podziemnych tras miasta lub odwiedzić ikoniczny budynek miejscowej opery (można go zwiedzać, organizowane są po nim wycieczki).

Warto zobaczyć też:

  • zabytkową zabudowę miasta, fortyfikację i park japoński w Gryficach (50 km na wschód od Międzywodzia);
  • jeszcze bardziej zabytkową zabudowę oraz pałac i niezwykły zabytkowy mural w Trzebiatowie (53 km na wschód od Międzywodzia);
  • całkiem nową zabytkową zabudowę oraz kilka placówek muzealnych, dokumentujących historię militarną naszego kraju w Kołobrzegu (83 km na zachód od Międzywodzia);
  • wspaniały ogród dendrologiczny w Przelewicach (132 km od Międzywodzia – można tu zajrzeć po drodze nad morze lub znad morza).

Jak dojechać do Międzywodzia?

Do Międzywodzia nie dojedziemy bezpośrednio koleją. Trzeba wysiąść w jednym z sąsiednich miast – Międzyzdrojach, Świnoujścia lub w ostateczności w Szczecinie.  Dalszą podróż odbyć można np. busem (rozkłady lokalnych autobusów i busów znajdziesz poniżej – w dziale dotyczącym komunikacji lokalnej).

Autobusem – w sezonie znajdziemy połączenia m.in:

  • .Jeleniej Góry i okolic,przez – między innymi Legnicę, Nową Sól, Gorzów Wielkopolki – szczegółowy wykaz miejscowości przez które przejeżdża autobus znajdziemy na stronie przewoźnika – PKS Tour,
  • Wałbrzycha, Świdnicy i Legnicy (PKS Świdnica i firma Lider),
  • Karpacza i Jeleniej Góry (również przez Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski – PKS Bytów);
  • również z Krakowa (i Katowic) dojedziemy do Międzywodzia dzięki firmie Inter – jej rozkład znajdziemy tutaj;

Komunikacja lokalna (autobusy i busy) 

Aby dotrzeć z Międzywodzia do lokalnych atrakcji turystycznych będziemy w wielu przypadkach zmuszeni skorzystać z usług lokalnych przewoźników. Poniżej prezentujemy garść przydatnych do tego rozkładów jazdy.

Wróć do strony głównej.

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

4.6/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *