Łukęcin - atrakcje: plaża

Łukęcin – atrakcje miejscowości i okolic

Łukęcin to niewielka miejscowość nad Bałtykiem (ok. 150 stałych mieszkańców), pozostająca nieco w cieniu swoich większych sąsiadów. Co nie oznacza bynajmniej, że nie warto jej odwiedzić! Atrakcji turystycznych w Łukęcinie i okolicach nam nie zabraknie.

Łukęcin – atrakcje turystyczne w miejscowości

Plaża w Łukęcinie położona jest w niewielkiej odległości od centrum miejscowości. Zachowała ona w dużej mierze “dziki” charakter (chociaż jest oczywiście wyznaczone oficjalne kąpielisko). Niewątpliwym jej atutem jest fakt, że nawet w szczycie  sezonu znajdziemy tu sporo wolnego miejsca. Plaża jest oczywiście piaszczysta, a na dodatek stosunkowo szeroka. W okolicach zejścia, zlokalizowanego w pobliżu ulicy Morskiej, znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać zachody słońca (lub piękno nadmorskiego krajobrazu, jeżeli ktoś woli).

Lasy otaczają miejscowość praktycznie z każdej strony. Ma to swoje niewątpliwe zalety: Łukęcin ma dzięki nim niezwykle korzystny dla zdrowia mikroklimat (oczywiście morze też ma w tym swój udział). Na dodatek w końcowym okresie lata i jesienią można połączyć spacer po nich z grzybobraniem.

Łukęcin - atrakcje: centrum miejscowości
Centrum Łukęcina

Szlaki turystyki pieszej i rowerowej. Łukęcin, jak każda szanująca się nadmorska miejscowość, może pochwalić się sporą liczbą szlaków turystycznych. Można nimi dotrzeć na przykład:

  • do Pobierowa,
  • do Trzęsacza,
  • do Dziwnowa.

Przez miejscowość prowadzi również długodystansowy szlak pieszy E-9, łączący Świnoujście z Kołobrzegiem.

Jazda konna – w niewielkim gospodarstwie, hodującym konie, położonym przy ul. Morskiej 16, można skorzystać z uroków konnych przejażdżek. Gospodarstwo prowadzi też hipoterapię.

Łukęcin – atrakcje okolic

Co ciekawego można zobaczyć w najbliższym otoczeniu miejscowości?

Łukęcin nie jest specjalnie wielką miejscowością, może więc zdarzyć się, że w krótkim czasie zobaczymy tu wszystko, co było do zobaczenia. Co wtedy? Na szczęście nie jest to problem – można ruszyć na zwiedzanie okolic.

Łukęcin – atrakcje najbliższej okolicy (do 20 km)

W pierwszej kolejności omówimy atrakcje położone w miejscowościach, zlokalizowanych w odległości mniejszej niż 20 km od Łukęcina. Do wielu z nich można dotrzeć rowerem lub nawet piechotą.

Pobierowo (około 5 km na wschód od Łukęcina)

Najbliższą miejscowością, wartą odwiedzenia podczas pobytu w Łukęcinie, jest Pobierowo. Niestety, kurort ten ma raczej współczesną zabudowę, nie zobaczymy więc w nim zbyt wielu zabytków – w zasadzie jedynym godnym uwagi obiektem z tej kategorii jest dom letniskowy, który należał swego czasu do Ewy Braun.

Warto rzucić również okiem na zegar kwiatowy – robi dość niezwykłe wrażenie. Pozostałe atrakcje Pobierowa mają charakter podobny do tego, co zobaczyć można w każdej dużej nadmorskiej miejscowości – są tu place zabaw, parki linowe, oceanarium itd. Jest tu również wiele punktów gastronomicznych – spacer można więc zakończyć w lodziarni. Generalnie jednak Pobierowo powinno spodobać się przede wszystkim tym osobom, którym nie przeszkadza tłok i atmosfera klasycznego polskiego nadmorskiego kurortu.

Można przypuszczać, że sytuację zmieni otwarcie w roku 2024 Hotelu Gołębiewski – oprócz wielkiej liczby miejsc noclegowych obiekty  tej sieci zazwyczaj oferują atrakcje typu aquapark i SPA.

Pustkowo (około 8 km na wschód od Łukęcina)

Jeżeli zdecydujemy się na kontynuowanie wycieczki, dotrzemy do Pustkowa, położonego ok. 8 km na wschód od Łukęcina. Miejscowość ta jest stosunkowo niewielka, jednak może pochwalić się dwiema ciekawymi atrakcjami. Pierwszą z nich jest replika krzyża, który stoi na Giewoncie. Towarzyszy mu udająca statek konstrukcja, która była kiedyś elementem polskiej wystawy na Expo.

Podczas pobytu w Pustkowie warto też rzucić okiem na miejscowy park – jeden z ładniejszych, jakie widziałem w nadmorskich miejscowościach.

Trzęsacz (około 10 km na wschód od Łukęcina)

Położony 10 km od Łukęcina Trzęsacz znany jest większości czytelników ze szkoły – tutejszy kościół podawany jest zazwyczaj jako przykład niszczącego działania morza (dla osób, które nie pamiętają: budowla wzniesiona została w środku wioski, ale erozja klifu spowodowała, że znalazła się ona na skraju urwiska, a następnie runęła w wody Bałtyku).

Obecnie można podziwiać ostatnią zachowaną ścianę średniowiecznej świątyni i majestatyczne klify (nie tak dawno zabezpieczone). Nad plażą góruje tu specyficzne wejście, zamienione w platformę widokową, a w pobliżu znajdziemy lokalne muzeum. W Trzęsaczu znajduje się również stacja kolejki wąskotorowej, kursującej w wakacyjnych miesiącach na trasie Gryfice-Pogorzelica.

Rewal (około 12 km na wschód od Łukęcina)

Wycieczka z Łukęcina do Rewala powinna spodobać się przede wszystkim dzieciom – znajduje się tu wielki park rozrywki, którego główną atrakcją są wielkie figury morskich stworzeń. Jest też Bajkowa Chata (można w niej spotkać – nie zgadniecie państwo – postaci z bajek), a na dodatek kursuje tu wąskotorówka (to ta sama trasa, która prowadzi z Trzęsacza; inne miejscowości na jej drodze to Niechorze i Pogorzelica). Dorosłym może natomiast spodobać się Aleja Różana oraz panorama, jaka rozciąga się ze zlokalizowanej nad plażą platformy widokowej.

Niechorze (około 16 km na wschód od Łukęcina)

Niechorze słynie z latarni morskiej, jednak możemy tu również zobaczyć park miniatur i Muzeum Rybołówstwa. Miłośnicy historii zainteresują się zapewne zabytkową zabudową, której elementy przetrwały do dziś. Jak już wspomniano, w Niechorzu zatrzymują się pociągi kolejki wąskotorowej (jedna ze stacji znajduje się w okolicach latarni, druga – w centrum miejscowości).

Pogorzelica (około 20 km na wschód od Łukęcina)

Ostatnią miejscowością, położoną na wschód od Łukęcina, a mieszczącą się w granicach 20 km, jest Pogorzelica. Jest ona cicha i spokojna, a przez to podobna do punktu startowego wycieczki, jednak ma dwie ciekawe atrakcje. Jedną z nich jest oczywiście kolejka wąskotorowa, drugą – położony na granicy z Niechorzem aquapark. Miłośników przyrody może też zainteresować rezerwat na Jeziorze Liwia Łuża.

Dziwnówek (około 5 km na zachód od Łukęcina)

Położony w bezpośrednim sąsiedztwie Łukęcina Dziwnówek jest bardzo ładny, jednak nie ma w nim zbyt wielu atrakcji. Podczas wizyty warto zobaczyć niby-latarnię morska, która wystąpiła niegdyś w „Turnieju Miast” (osoby, które pamiętają poprzedni ustrój, wiedzą o co chodzi). Można też przejść się po miejscowości, siąść w knajpce i coś przekąsić. Nad Zatoką Wrzosową znajduje się niewielka przystań, można też tutaj łowić ryby.

Dziwnówek (około 8 km na zachód od Łukęcina)

W Dziwnowie warto zwrócić uwagę na jeden z najciekawszych w Polsce mostów zwodzonych – jest on jedną z najważniejszych atrakcji miasta (a jednocześnie jednym z największych utrapień dla kierowców). W miejscowości znajduje się port rybacki, z którego wypływają w rejsy wycieczkowe „pirackie galeony”. Po minięciu mostu możemy zwiedzić park miniatur, a w centrum miejscowości – Morskie Centrum Nauki (pod nazwą tą kryje się lokalne muzeum z nowoczesnymi ekspozycjami).

Kamień Pomorski (około 13 km na południowy zachód od Łukęcina)

Jeżeli nie zależy nam na trzymaniu się morskich brzegów, powinniśmy odwiedzić Kamień Pomorski. Wizyta w nim powinna spodobać się przede wszystkim miłośnikom historii – tutejsza zespół katedralny robi niesamowite wrażenie. Inne zabytki również są ciekawe, ale wrażenia psuje fakt, że wtopione są one we współczesną zabudowę. Warto zajrzeć też do Muzeum Kamieni i przejść się po marinie – klimat i widoki w tym miejscu przypominają Mazury.

Łukęcin – atrakcje najbliższych okolic, położone w innych miejscowościach

Podczas wycieczki po najbliższych okolicach Łukęcina można też odwiedzić:

  • położony w Dreżewie zabytkowy pałac (a w zasadzie jego ruiny) i park;
  • zlokalizowany w Świerznie zabytkowy kościół o konstrukcji ryglowej i wybudowany w tej samej technice dwór myśliwski;
  • Międzywodzie i zlokalizowaną tam przystań jachtową (sporą atrakcją dla dzieci może być również wizyta w położonym tu parku – został on zamieniony w plac zabaw).

Łukęcin – atrakcje w dalszej okolicy (powyżej 20 km)

Również dalsze okolice Łukęcina pełne są ciekawych miejsc. Poniżej prezentujemy subiektywne zestawienie tych spośród nich, które warte są szczególnej uwagi.

Wisełka (25 km na zachód od Łukęcina)

Niewielka Wisełka to miejscowość dość niezwykła: położona jest nad morzem, jednak zabudowania wioski oddziela od Bałtyku duży kompleks leśny, należący – podobnie jak większość lasów w okolicy – do Wolińskiego Parku Narodowego. Oprócz spacerów wśród drzew, można tu również wybrać się nad jezioro (do wyboru są trzy; na niektórych można wędkować, są też wypożyczalnie sprzętu wodnego) lub do latarni morskiej Kikut.

Międzyzdroje (35 km na zachód od Łukęcina)

Jeżeli zdecydujemy się na kontynuację jazdy w kierunku zachodnim, możemy odwiedzić Międzyzdroje. Miasto to jest główną siedzibą Wolińskiego Parku Narodowego, znajdują się tu również dwie ważne placówki tej instytucji: muzeum (można tam obejrzeć m.in. ciekawe dioramy, obrazujące życie różnych ekostystemów) oraz Zagroda Pokazowa Żubrów (trochę wbrew nazwie prezentuje ona również inne zwierzęta, żyjące w tutejszych lasach). Można tu również:

  • przejść się po molo i Alei Gwiazd;
  • zajrzeć do miejscowego oceanarium (uwaga: to „pełnowymiarowa” placówka – ma 3000 metrów kwadratowych);
  • odwiedzić planetarium lub muzeum figur woskowych;
  • obejrzeć Bałtyk z miejscowych klifów;
  • zajrzeć do parku miniatur.

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje tego miasta – więcej informacji na ich temat zawarliśmy w artykule Międzyzdroje – atrakcje miasta, ciekawe miejsca w okolicy, do którego lektury zachęcamy.

Świnoujście (około 35 km od Łukęcina)

Położone na kilkudziesięciu wyspach Świnoujście jest jednym z najbardziej niezwykłych miast Polski: znajdziemy tu rezerwaty przyrody (na Karsiborze), port (można wybrać się w rejs wycieczkowy), piękny Park Zdrojowy i przejście graniczne z Niemcami. W śródmieściu można na dodatek podziwiać kilka ciekawych zabytków architektury.

Inne atrakcje:

Wolin – Centrum Słowian i Wikingów, muzeum, zaciszne plaża, punkt widokowy i rezerwat archeologiczny na Wzgórzu Wisielców;

Trzebiatów – zabytkowe miasteczko, malowniczo położone nad rzeką Regą, z zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym;

Gryfice – zabytki, muzeum regionalne, punkt widokowy w dawnej baszcie, park i zlokalizowany w nim ogród w stylu japońskim;

Szczecin – muzea, teatry, kina, trasy spacerowe, zabytki, rejsy wycieczkowe …

Jak dojechać do Łukęcina?

Koleją – najbliższe miasto z dużą liczbą połączeń dalekobieżnych to Szczecin. Plan dalszej podróży można stworzyć w oparciu o zamieszczone niżej (w podrozdziale „komunikacja lokalna”) dane dotyczące rozkładów jazdy.

Autobusem. W sezonie letnim znajdziemy sporo połączeń bezpośrednich, między innymi:

  • z Górnego Śląska (Rybnik, Żory, Katowice, Gliwice) przez Opole i Wrocław przewozy funkcjonują dzięki autobusom firmy  Mokrzycki; rozkład znajdziemy tutaj;
  • z Zielonej Góry i – między innymi – Gorzowa Wielkopolskiego – rozkład znajdziemy tutaj;
  • z Dolnego Śląska (m.in. Bielawy, Świdnicy, Wałbrzycha, Legnicy, ale też z szeregu innych miejscowości) dostaniemy się do Łukęcina autobusami firmy Lider; ich rozkłady znajdziemy tutaj;

Z Krakowa do pobliskich miejscowości kursują też autobusy formy Inter; nie zatrzymują się co prawda w samym Łukęcinie, ale bez problemu powinniśmy znaleźć bus np. na trasie Dziwnówek – Łukęcin (linki do rozkładów jazdy busów – poniżej, a rozkład Inter-a znajdziemy tutaj).

Komunikacja lokalna w okolicach Łukęcina

Aby dotrzeć do pobliskich atrakcji musimy wybrać się nad morze samochodem lub – w przypadku, gdy takim środkiem transportu nie dysponujemy – skorzystać z usług lokalnych przewoźników, najczęściej minibusów lub autobusów PKS. Poniżej garść przydatnych  rozkładów jazdy, które pomogą nam dotrzeć na miejsce upragnionych rozrywek.

  • do Kamienia Pomorskiego i Szczecina (oraz położonych po drodze miejscowości dostaniemy się się dzięki firmie KSK BUS – rozkłady znajdziemy tutaj; jadąc w przeciwną stronę możemy dostać się między innymi do Rewala i Pobierowa;
  • natomiast  na stronie PKS Gryfice znajdziemy wyszukiwarkę lokalnych połączeń autobusowych;

 

Zobacz też:

Wróć do strony głównej.

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;

 

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

 

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

3.7/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *