Kamień Pomorski to miejscowość o naprawdę długiej historii. Położona na brzegach Zalewu Kamieńskiego miejscowość otrzymała prawa miejskie w trzynastym wieku, ale już 300 lat wcześniej istniała w tym miejscu osada portowa. Ostatnia wojna pozbawiła niestety Kamień Pomorski wielu zabytków, a dzieła dopełniła typowa socjalistyczna odbudowa, zastępując urokliwe kamieniczki kwadratowymi blokami. Tkanki zabytkowej ocalało tu jednak na tyle dużo, że całe Stare Miasto wpisano do rejestru zabytków. Warto więc odwiedzić Kamień Pomorski – atrakcje, czekające tu na turystów, są bowiem nie tylko liczne, lecz również niezwykle różnorodne. Warto też wybrać się w dłuższą wycieczkę po okolicach tej miejscowości.
Kamień Pomorski – atrakcje miasta
W pierwszej kolejności omówmy atrakcje, znajdujące się w samym Kamieniu Pomorskim.
Zabytki Kamienia Pomorskiego
Najważniejszą z nich są niewątpliwie jego zabytki. Jak wspomniano we wstępie – wiele z nich uległo zagładzie podczas II Wojny Światowej.
Z tych, które ocalały, najważniejsza jest konkatedra św. Jana Chrzciciela, pochodząca z XII wieku. Wraz z sąsiadującym Pałacem Biskupim oraz kilkoma innymi budynkami tworzy ona kompleks o sporej powierzchni i dużym uroku.
Cały zespół tonie w zieleni, a w jego pobliżu znaleźć można pomnik Ewalda von Kleista, dziekana tutejszej kapituły, pasjonata nauki.
W pobliżu zespołu katedralnego znajduje się również Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Ekspozycja tej placówki obejmuje przede wszystkim eksponaty związane z dziejami miasta i otaczającego go regionu. Więcej informacji o zbiorach, jakie można w nim zobaczyć, znajdziemy tutaj.
Oprócz konkatedry warto zobaczyć też kościół św. Mikołaja na Wzgórzu Żalnik i barokową świątynię pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.
Na terenie Starego Miasta najważniejszym zabytkiem jest niewątpliwie gotycki ratusz. Budowla ta została zrekonstruowana po wojennych zniszczeniach i cieszy dziś oczy odwiedzających miasto turystów. Niestety, sąsiadująca z nią zabudowa nie została odtworzona.
Spod ratusza rozciąga się widok na Zalew Kamieński. Odgradzają nas od niego średniowieczne obwarowania miasta.
W pobliżu murów można podziwiać zrekonstruowane średniowieczne machiny wojenne. Atrakcja głównie dla dzieci i miłośników historii.
W pobliskiej Baszcie Wolińskiej mieści się niezwykłe Muzeum Kamieni. Oprócz zabytkowych wnętrz możemy podziwiać w nim skamieniałości, meteoryty i minerały.
Kamień Pomorski – inne atrakcje
Warto odwiedzić port w Kamieniu Pomorskim. Teoretycznie jest to port morski, pasażersko- rybacki, w praktyce jednak najważniejszą jego częścią jest chyba obecnie marina. Można podziwiać w niej piękne jachty, a widok, rozciągający się z jego molo, jest niesamowity.
Z okolic mariny można przejść na drugą stronę Karpinki (zatoki Zalewu Kamieńskiego) kładką. Teoretycznie celem takiej wycieczki może być wypoczynek na znajdującej się w pobliżu plaży. Ta jednak jest raczej zaniedbana. Plusem wyprawy są kolejne piękne widoki, jaki można zobaczyć.
Warto też zobaczyć kamień, od którego przypuszczalnie wzięła się nazwa miejscowości. Tkwi on w wodach Zalewu Kamieńskiego, w pobliżu Wyspy Chrząszczewskiej. Nazywany jest Królewskim Głazem, gdyż – według legendy – Bolesław Krzywousty przyjmował defiladę statków i okrętów, stojąc właśnie na nim.
Istnieje tu pewna nieścisłość: Bolesław Krzywousty nigdy nie sięgnął po koronę królewską.
W dziewiętnastym wieku odkryto w Kamieniu Pomorskim złoża borowiny i źródła solankowe. Stanowią one do dziś podstawę funkcjonowania miejscowego uzdrowiska. Wiele osób odwiedza miasto właśnie ze względu na funkcjonujące w nim zakłady uzdrowiskowe.
Można odwiedzić też:
- Pole golfowe, położone w Grębowie koło Kamienia Pomorskiego. W jego ofercie również nauka gry. Szczegóły znajdziemy na stronie właściciela – tutaj.
- Labirynt to atrakcja turystyczna na wskroś współczesna: otwarta w 2013 roku trasa składa się z alejek wytyczonych przez iglaste drzewka. Zabawa polega oczywiście na znalezieniu drogi wyjścia.
Kamień Pomorski – atrakcje okolic
Kamień Pomorski może być również świetnym punktem wypadowym do zwiedzania okolic. Jakie atrakcje znajdziemy w sąsiedztwie miasta?
Wycieczkę można zacząć w pobliskim Wrzosowie. W miejscowości tej znajdziemy park dinozaurów, który niewątpliwie spodoba się najmłodszym. Również do tej grupy turystów adresowane są atrakcje parku miniatur w Dziwnowie (10 kilometrów od Kamienia Pomorskiego). Podczas pobytu możemy też zwiedzić port rybacki, popłynąć w krótki rejs oraz obejrzeć jeden z ciekawszych mostów zwodzonych w tej części kraju.
Kierując się na zachód, dotrzemy do Wisełki. Ta niewielka nadmorska miejscowość ma specyficzną atmosferę – panuje w niej rzadko spotykany nad polskim morzem spokój. Można wybrać się stąd na wycieczkę do latarni morskiej Kikut, nad jedno z jezior lub po prostu powędrować szlakiem, wytyczonym na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.
Woliński Park Narodowy jest też jedną z głównych atrakcji Międzyzdrojów, położonych 39 kilometrów na zachód od Kamienia Pomorskiego. Znajdziemy tam muzeum, będące częścią tej instytucji, Zagrodę Pokazową Żubrów oraz liczne szlaki turystyczne. Warto zobaczyć też sławne molo i Promenadę Gwiazd. W pobliżu miasta znajduje się grodzisko w Lubinie i Jezioro Turkusowe w Wapnicy.
W Świnoujściu (ponad 50 kilometrów od Kamienia Pomorskiego) znajdziemy port, z którego wypływają liczne statki wycieczkowe, jedną z najwyższych na polskim wybrzeżu latarni morskich oraz fortyfikacje z różnych epok (w tym Podziemne Miasto – kompleks bunkrów dowodzenia wojsk Układu Warszawskiego; oczywiście można go zwiedzać).
Nieco bliżej, 22 kilometry od Kamienia Pomorskiego, znajduje się Wolin. W mieście można zwiedzić lokalne muzeum, prezentujące tysiącletnią historię tego ośrodka, oraz Centrum Słowian i Wikingów. Jest tu też trochę zabytkowych budynków.
Warto też odwiedzić Szczecin (87 kilometrów od Kamienia Pomorskiego). W mieście tym znajdziemy liczne placówki edukacyjne i muzealne (z otwartym w 2023 roku Morskim Centrum Nauki na czele), liczne kina, teatry, galerie. Ikonicznym budynkiem jest miejscowy gmach opery. Na gości czekają też podziemne trasy turystyczne. Wycieczkę można kontynuować, udając się do industrialnych Polic, położonego „na końcu świata” Nowego Warpna lub malowniczej Stepnicy.
Nieco bliżej (33 kilometry na wschód od Kamienia Pomorskiego) położone są Gryfice. W mieście znajdują się liczne zabytki oraz piękny ogród w stylu japońskim.
Komunikacja w rejonie Kamienia Pomorskiego
Aby dojechać do Kamienia z pobliskich miejscowości turystycznych (lub odwrotnie) należy w wielu przypadkach skorzystać z usług lokalnej komunikacji. Do wyboru mamy;
Kolej. Kamień Pomorski jest w tej szczęśliwej sytuacji, że dysponuje całkiem sporą siatką połączeń kolejowych. Wyszukiwarkę znajdziemy tutaj.
Autobusy/BUS-y – poniżej garść przydatnych linków do rozkładów jazdy:
- Emilbus – połączenia do Świnoujścia, Wolina, Międzyzdrojów, Międzywodzia, Wolina – rozkład znajdziemy tutaj;
- PKS Kamień Pomorski – na stronie przewoźnika znajdziemy wyszukiwarkę połączeń, można też zobaczyć tabliczki poszczególnych przystanków;
Wróć do strony głównej wokolbaltyku.pl
Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;
Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;
Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).