Gryfice to ciekawe, zabytkowe miasteczko, położone w sąsiedztwie licznych nadmorskich kurortów. Nie brak tu atrakcji, szczególnie dla miłośników dawnej architektury. Co warto zobaczyć i zwiedzić podczas pobytu w tych stronach?
Gryfice – atrakcje miasta
Gryfice posiadają prawa miejskie od trzynastego stulecia. Do dzisiaj zachował się średniowieczny układ urbanistyczny ich centrum. Liczne są również zabytki, które dotrwały do naszych czasów.
Gryfice – najważniejsze zabytki
Liczne wojenne zawieruchy przetrwały niektóre spośród elementów dawnych umocnień miejskich. Najbardziej rzuca się w oczy Brama Wysoka, mieszcząca obecnie ekspozycję lokalnego muzeum.
Można podziwiać też Bramę Kamienną i Basztę Prochowa. Ta ostatnia udostępniona została zwiedzającym – z górnej jej części można podziwiać miasto i jego okolice. Przetrwał też spory odcinek murów miejskich.
Warto obejrzeć również lokalne zabytki architektury sakralnej, zwłaszcza Kościół Mariacki z przełomu XIII i XIV wieku i Kaplicę św. Jerzego z XV wieku.
Miasteczko pełne jest też innych zabytków, głównie pięknych kamieniczek i starych domów. Miła atmosfera zachęca do spacerów i zwiedzania.
Trzeba zaznaczyć, że spora część miasta została odbudowana po zniszczeniach wojennych w typowym PRL-owskim stylu – czyli przez zastąpienie kamienic kwadratowymi blokami. Pomimo to sporo jest tu pięknych miejsc.
Muzea w Gryficach
Muzeum i Galeria „Brama” to placówka zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Bramy Wysokiej. Jej ekspozycja to przede wszystkim zbiory, związane z historią i geologią okolic Gryfic. Oprócz nich okresowo prezentowane są inne wystawy (głównie związane z lokalnymi twórcami).
Zachodniopomorskie Koleje Dojazdowe. Gryfice są stacją początkową (lub końcową – zależnie od punktu widzenia) lokalnej kolejki wąskotorowej, kursującej w sezonie m.in. do Rewala, Niechorza i Pogorzelicy. Oprócz zabytkowej stacji możemy w Gryficach podziwiać ekspozycję dawnych parowozów, wagonów i sprzętu używanego na liniach kolejowych w tym regionie kraju. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie muzeum.
Szczegółowe informacje na temat tej atrakcji (tzn. kolejki) uzyskacie, drodzy czytelnicy, klikając tutaj.
Gryfice – atrakcje: parki i tereny spacerowe
Ciekawą opcją dla osób, którym znudzą się w końcu atrakcje historyczne miasteczka, jest odwiedzenie jednego z gryfickich parków. Większość z nich zlokalizowanych jest nad Regą. Uwagę zwraca przede wszystkim piękny ogród w stylu japońskim.
Są też oczywiście tereny rekreacyjne, place zabaw dla dzieci i bardziej tradycyjne tereny zielone.
Podczas spaceru można też podziwiać jaz na Redze oraz jeszcze jeden zabytek – stary młyn.
Inne atrakcje Gryfic
Kino w Gryficach, a w zasadzie „Centrum Rozrywki Rodzinnej”. Oprócz samych seansów filmowych obiekt oferuje kilka dodatkowych atrakcji – między innymi można w nim skorzystać z kręgielni. Jego stronę znajdziemy tutaj.
Szlaki turystyczne. Gryfice można zwiedzać spontanicznie lub planowo. Jeżeli zdecydujemy się na ten drugi sposób – możemy wykorzystać Miejski Szlak Turystyczny Dwóch Bram (prowadzi przez wszystkie najważniejsze atrakcje Gryfic). W okolicach miasta wytyczono również liczne szlaki rowerowe, a na Redze – trasy, po których można pływać kajakiem.
Pływalnia w Gryficach to jeszcze jedna opcja, pozwalająca na miłe spędzenia wolnego czasu w tym mieście. Możemy skorzystać z basenu rekreacyjnego, sportowego lub wanny SPA. Szczegóły oferty znajdziemy tutaj.
Gryfice – atrakcje okolic
Gryfice są również znakomitą bazą wypadową do zwiedzania okolic. Co warto zobaczyć w najbliższym otoczeniu miasteczka?
Gryfice – atrakcje w najbliższym sąsiedztwie miasta
W odległym o 15 kilometrów od Gryfic Stuchowie zobaczyć można zabytkowy pałac. W odróżnieniu od wielu innych obiektów tego typu, zlokalizowanych na Pomorzu, jest on dobrze utrzymany i prezentuje się naprawdę okazale. Pewnym mankamentem dla turystów może być fakt, że mieści się w nim szkoła – w praktyce można więc podziwiać tylko jego bryłę lub zwiedzić rozległy (41 hektarów) park w stylu angielskim.
Jadąc dalej w kierunku północno-zachodnim, dotrzemy do Kamienia Pomorskiego (ok. 30 km od Gryfic). Miasto to znane jest przede wszystkim ze swoich zabytków, jednak warto odwiedzić je również ze względu na piękne tereny nad Zalewem Kamieńskim (na przykład w rejonie mariny).
Na wschód od Gryfic znajduje się Trzebiatów – kolejne zabytkowe miasto w tych stronach. Oprócz całej masy urokliwych kamieniczek można w nim zobaczyć pałac (mieści lokalne muzeum) oraz fragmenty murów miejskich. Odległość pomiędzy Gryficami a Trzebiatowem wynosi 17 kilometrów, można je pokonać autobusem lub pociągiem.
Gryfice – propozycje nieco dalszych wycieczek
Warto odwiedzić również sąsiadujące z Gryficami nadmorskie miejscowości.
W Mrzeżynie (28 kilometrów od Gryfic) możemy podziwiać lokalny port rybacki. To również świetne miejsce, by odpocząć w aquaparku lub na plaży. Portem może pochwalić się również sąsiadujące z nim Dźwirzyno, a w znajdującym się pomiędzy tymi miejscowościami Rogowie możemy zwiedzić spory skansen militarny (warto jednak sprawdzić wcześniej, czy aktualnie jest czynny).
Inne miejscowości nadmorskie w tym rejonie, warte odwiedzenia, to:
- Pogorzelica. W miejscowości tej znajduje się przystanek kolejki wąskotorowej oraz aquapark. Odległość od Gryfic to 32 kilometry.
- Niechorze. Zobaczymy tu latarnię morską, park miniatur oraz niewielkie muzeum. Przez miejscowość przebiega trasa kolei wąskotorowej (tak, tej samej, która jest dostępna w Pogorzelicy).
- W Rewalu można zwiedzić park rozrywki z gigantycznymi figurami zwierząt morskich. Wmieście znajduje się też kolejny przystanek wąskotorówki.
- Najsłynniejszą budowlą Trzęsacza (27 kilometrów od Gryfic) jest kościół, który stał się natchnieniem dla niezliczonych twórców podręczników geografii (zapewne dlatego, że jego historia świetnie obrazuje, jak działa erozja brzegów morskich). Obecnie można podziwiać jedyną ocalałą jego ścianę. W miejscowości jest też muzeum multimedialne, a wysokie klify można podziwiać ze specjalnie skonstruowanych zejść na plażę.
- Wśród atrakcji Pustkowa można wymienić malowniczy park, replikę krzyża, ustawionego na Giewoncie oraz statek, który był częścią polskiej ekspozycji na wystawie światowej.
- W Łukęcinie (35 kilometrów od Gryfic) można natomiast wybrać się na konną przejażdżkę lub niezbyt zatłoczoną plażę.
Można też odwiedzić Szczecin – w największym mieście regionu znajdziemy liczne muzea i placówki popularyzujące wiedzę (na przykład otwarte w roku 2023 nowoczesne Morskie Centrum Nauki), galerie i kina. Wiele jest tu również zabytków, a rozległe tereny zielone zachęcają do spacerów. Odległość z Gryfic do Szczecina wynosi około 100 kilometrów, jednak można pokonać ją w miarę wygodnie nawet wówczas, gdy nie mamy samochodu (na przykład koleją).
Jak dojechać do Gryfic?
Jak wspomniano w tekście powyżej – w Gryficach znajduje się przystanek końcowy kolejki wąskotorowej, łączącej miasto z licznymi miejscowościami turystycznymi nad Bałtykiem. Jest też linia kolejowa o normalnym rozstawie torów, która obsługuje połączenia do – między innymi – Szczecina, Trzebiatowa i Kołobrzegu.
Jeżeli nie mamy ochoty na podróż koleją, pomocą służą nam:
- PKS Gryfice – ich stronę znajdziemy tutaj; firma prowadzi przewozy na trasach m.in. do Rewala, Pogorzelicy, Pobierowa i Szczecina;
- firma Bart-Wal prowadzi przewozy na trasie do Szczecina oraz do Pobierowa, a jej stronę znajdziemy tutaj;