Promenada i plaża w Sarbinowie, główne atrakcje miasteczka

Sarbinowo

Sarbinowo – atrakcje miejscowości i okolic

Sarbinowo, mimo faktu, że jest niewielką miejscowością, ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje. Również okolice miasteczka pełne są ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc.

Sarbinowo – atrakcje miejscowości

Plaża. Swego czasu położona w sporej odległości od Bałtyku, jednak erozja brzegów robiła swoje i na początku wieku XX miejscowości groziło zniszczenie i pochłonięcie przez morskie fale. Aby temu zapobiec w 1910 roku zbudowano mur oporowy, który zapobiega dalszym zniszczeniom.

Promenada i plaża w Sarbinowie, główne atrakcje miasteczka

Mur w chwili obecnej został zręcznie wkomponowany w promenadę widokowo-spacerową, a miejscowość charakteryzuje się dzisiaj specyficznym bliskim usytuowaniem plaży w stosunku do centrum (w zasadzie obecnie promenada została obudowana znaczną ilością różnego rodzaju knajpek i lokali, stając się letnim centrum miasteczka; rybka jedzona w lokalu z widokiem na plażę i Bałtyk stanowi atrakcję dostępną w niewielu nadmorskich miejscowościach 🙂 ). Plaża stosunkowo ładna, tyle że niezbyt szeroka. Jak większość plaż w Gminie Mielno – również i ta zaopatrzona jest w zjazd dla niepełnosprawnych.

Kościół jest usytuowany tuż przy plaży (zapewne efekt morskiej działalności, opisanej powyżej) i wygląda dość tradycyjnie – zapewne dlatego, że pochodzi z czasów poprzedzających masową turystykę (rok budowy 1856).

atrakcja turystyczna Sarbinowa - kościół położony nad plażą

Chata drewniana  – atrakcja głównie dla osób zainteresowanych zabytkami i dawną architekturą; obiekt z początków XIX wieku.

Szlaki turystyki pieszej i rowerowej prowadza m.in. nad Jezioro Jamno (do Mielna i Unieścia), do Chłopów czy do Gąsek.

 

Sarbinowo – atrakcje okolic …

… czyli co ciekawego możemy zobaczyć w najbliższym otoczeniu miejscowości.

Kliknij w kolorową nazwę miejscowości, by przejść do szczegółowego opisu zlokalizowanych tam atrakcji turystycznych.

Sarbinowo – atrakcje w okolicznych miejscowościach nadmorskich

Gąski – niewielka miejscowość z urokliwą latarnią morską, do tego na tyle blisko położona, że można wybrać się na piechotą lub rowerem.

Mielno i Unieście – Jezioro Jamno, do tego wszelkie uroki sporego nadbałtyckiego kurortu, a na dodatek zestaw dziwnych pomników.

Mielenko – niewielka miejscowość z piękną aleją starych lip i mało zatłoczoną plażą;

Chłopy – niewielka miejscowość o charakterze nieco bardziej kameralnym od Sarbinowa, stosunkowo blisko położona – można więc wybrać się  na spacer lub przejażdżkę rowerem; z atrakcji można wymienić zachowane elementy dawnej zabudowy i zachowany układ przestrzenny dawnej wioski rybackiej.

Ustronie Morskie – klifowe wybrzeże, molo.

Kołobrzeg – wielki ośrodek turystyczny i uzdrowiskowy, atrakcyjne muzea (głównie o charakterze militarnym), latarnia morska, stare miasto (całkiem nowe 🙂 ), parki rozrywki (m.in. możliwość przejechania się czołgiem), rejsy morskie z portu (m.in. na Bornholm);

Sarbinowo – atrakcje w okolicznych miejscowościach, położonych w głębi lądu

Koszalin – zabytki, muzea, piękne parki, Góra Chełmska i zlokalizowane tam atrakcje (sanktuarium, wieża widokowa, szlaki turystyczne), aquapark;

DobrzycaOgrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis;

Biesiekierz – pomnik ziemniaka;

Karlino – zabytkowa zabudowa, lokalne muzeum, nowoczesny ośrodek sportowy;

Podborsko – Muzeum Zimnej Wojny;

Niegoszcz– ogród botaniczny;

Jak dojechać do Sarbinowa

Poza sezonem

Pociągiem. Najbliższa duża stacja kolejowa to Koszalin. Dalszą podróż możemy odbyć autobusem lub busem.

Autobusem. Pierwsza możliwość to dojazd do Koszalina – i dalej, tak jak opisano wyżej, kontynuacja podróży autobusem lub busem. Rozkład jazdy busów kursujących na trasie Koszalin – Sarbinowo znajdziemy tutaj.

W sezonie

W sezonie znajdziemy też połączenia bezpośrednie – m.in. z:

  • Wrocławia, Poznania (zobacz rozkład),
  • z Bielawy (przez wiele miejscowości Dolnego Śląska) – zobacz rozkład jazdy;
  •  Legnicy (również przez Poznań, a dalej przez Piłę i Wałcz),
  • z okolic Wałbrzycha i Świdnicy (rozkład tutaj lub tutaj),
  • z Krakowa (przez Katowice, rozkład tutaj).

Oczywiście dojazd opisany w rozdziale „poza sezonem” również są dostępne.

 

 Zobacz też:

Wróć do strony głównej.

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne (jeżeli przeglądasz stronę na komórce – być może nie masz takiej możliwości – ale należą Ci się podziękowania za dobre chęci:))

 

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

 

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

4.3/5 - (28 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *