Site icon Wokół Bałtyku

Ustka – atrakcje miasta, ciekawe miejsca w okolicy

Ustka to kilkunastotysięczne portowe miasteczko, położone w sąsiedztwie Słupska. Jest uznanym kąpieliskiem, a dzięki właściwościom mikroklimatu – również uzdrowiskiem. Na wczasowiczów, odwiedzających Ustkę, atrakcje czekają zarówno w samym mieście, jak i w jego najbliższej okolicy.

Ustka – atrakcje miasta

Plaże w Ustce

W Ustce każdy znajdzie plażę, odpowiadającą swoim upodobaniom. Część wschodnia przypadnie do gustu osobom, które lubią liczne atrakcje – jest gwarna, tłoczna, a w jej pobliżu (lub bezpośrednio na niej) znajdziemy liczne punkty gastronomiczne i usługowe. Plaża zachodnia jest położona dalej od centrum i oddzielona od niego rzeką. Mniej tu rozrywek, więcej – ciszy i spokoju.

Widok na Plażę Wschodnią w Ustce

Osoby, które cenią sobie aktywną rozrywkę, mogą wybrać się – przy okazji wizyty na plaży  – na przejażdżkę „bananem” i „crazy sofą”. Usługi świadczone są na plaży wschodniej, około 50 metrów od falochronów; firma deklaruje, że posiada wszelkie potrzebne zabezpieczenia, pozwolenia, a posiadany przez nią sprzęt jest nowy.

W pobliżu plaży rozciąga się sporej długości promenada. Można pospacerować nią, wdychając morskie powietrze. Można też wejść na zlokalizowaną przy niej wieżę widokową

Promenada i wieża widokowa przy plaży w Ustce

W bezpośrednim sąsiedztwie promenady znajdują się pięknie utrzymane tereny parkowe oraz pomniki – Fryderyka Szopena oraz Ireny Kwiatkowskiej. Znana aktorka była przez lata związana z Ustką i doczekała się upamiętnienia w postaci swojej własnej ławeczki. Znany kompozytor doczekał się pomnika, bo tak wypadało.

Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej

Ustka – atrakcje: zabytki

Dla wielu osób najważniejszą atrakcją Ustki są jej zabytki. Stara zabudowa zachowała się w dużej części miasteczka. przy czym ma zróżnicowany charakter.

W okolicach ulic: Czerwonych Kosynierów, Marynarki Polskiej, Małej, można zobaczyć budynki, które pamiętają czasy, gdy zajęciem mieszkańców było głównie rybołówstwo. Domy o szachulcowej konstrukcji nadają zabudowie specyficzny i urokliwy charakter – chociaż trzeba dodać, że w niektórych miejscach efekt psuje sąsiedztwo bloków z okresu PRL-u.

Jeden z budynków tego typu (Dom  Kapitana Haase) został przekształcony w ośrodek kultury – można w nim zwykle obejrzeć jakąś czasową wystawę.

Domy o konstrukcji szachulcowej w Ustce

Przy ulicach: Chopina, Żeromskiego i Mickiewicza można natomiast podziwiać piękne wille z przełomu XIX i XX wieku, czyli z czasów, gdy Ustka stawała się uzdrowiskiem i miejscowością letniskową.

Jedna ze starych willi w Ustce

Wśród innych zabytków Ustki warto wymienić:

Ustecki ratusz

Muzea w Ustce

W Ustce zlokalizowanych jest kilka placówek muzealnych. Nie są one przesadnie wielkie, ale ich zwiedzanie stanowi ciekawą alternatywę wobec plażowania. Najważniejsze z nich to:

Muzeum Figur Woskowych w Ustce trochę nie pasuje do poprzednich placówek – jest znacznie mniej „naukowe” i „poważne. Dla zasady wspominamy również o nim. Znajdziemy tu figury postaci historycznych oraz gwiazd, a do tego gabinet krzywych zwierciadeł i  „zakręconą kajutę”. 

Muzeum Ziemi Usteckiej

Port, kładka i bunkry

Ważną atrakcją Ustki jest port. Jego falochron sięga kilkadziesiąt metrów w głąb morza. Oczywiście – jak w każdym porcie na polskim wybrzeżu Bałtyku – znajdziemy tu liczne punkty, w których można zapatrzyć się w ryby. Można też wybrać się po prostu na dłuższy spacer, by obejrzeć zacumowane  jednostki lub wypłynąć w rejs „pirackim” statkiem (szczegóły tej atrakcji znajdziemy tutaj).

Port rybacki w Ustce

Na falochronie portu w Ustce usytuowany jest też Pomnik Syrenki – jeden z symboli miasta.

Pomnik Syrenki – jeden z symboli Ustki

Rzeka, nad którą zlokalizowany jest port, dzieli Ustkę na dwie części. Komunikację pomiędzy nimi zapewnia ruchoma kładka. Samo przejście przez nią może być sporym przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych dzieci.

Kładka w usteckim porcie

Warto obejrzeć też niedokończone molo nowego portu. Budowali go Niemcy, jeszcze przed II Wojną Światową, jednak projekt nigdy jednak nie został ukończony. Molo znajduje się na plaży zachodniej i wybiega kilkadziesiąt metrów w morze.

W pobliżu portu znajduje się również latarnia morska. Budynek pochodzi z końca XIX wieku i zlokalizowany jest przy wschodnim falochronie. Turyści mogą wejść na jego wieżę – wysokość nie jest duża (jak na latarnię morską oczywiście), wynosi bowiem 20 metrów. Pomimo tego warto się wybrać – widok, który roztacza się z latarni jest wart tak niewielkiego wysiłku.

Latarnia morska w Ustce

Po zachodniej stronie portu znajdują się bunkry. Niegdyś stanowiły osłonę niemieckich dział nadbrzeżnych kalibru 105 mm (oraz  mniejszych), a obecnie są jedną z głównych atrakcji Ustki. Zwiedzający mają możliwość wyboru jednego z programów, których szczegóły znaleźć można tutaj. Ekspozycja jest czynna przez cały rok.

Ustka – atrakcje na niepogodę

Niezależnie od pory roku i pogody czynny jest również ustecki aqupark. Jest on zlokalizowany w kompleksie Grand Lubicz, a szczegóły na temat jego zalet oraz zasad korzystania można znaleźć na stronie hotelu.

Jeżeli ktoś wybiera się do Ustki z dziećmi – powinien zainteresować się Megalandią. Jest to położony na obrzeżach miasta park rozrywki. Oczywiście wizyta w nim spodoba się przede wszystkim najmłodszym, lecz, podobnie jak w wielu innych, podobnych miejscach, rodzice również znajdą w nim coś dla siebie. Szczegółowy opis oferty znajdziemy na stronie parku – tutaj.

Ustka – atrakcje okolic 

Również bliższe i dalsze okolice Ustki pełne są miejsc, wartych odwiedzenia. Podróże po regionie są przy tym stosunkowo łatwe – można skorzystać z usług kolei, lokalnego PKS-u lub innych przewoźników.

Ustka – atrakcje w najbliżej położonych miejscowościach (do 20 kilometrów od miasta)

Na początek omówmy ciekawe miejsca, znajdujące się w pobliżu Ustki.

Małe miejscowości na wschód od Ustki – Orzechowo, Poddębie, Dębina

Na wschód od Ustki znajdziemy trzy wspomniane w tytule miejscowości. Ich odwiedzenie jest dobrym pomysłem, jeżeli sprzykrzy Ci się gwar nadmorskiego kurortu – są ciche i spokojne.

Do Orzechowa (5 kilometrów od Ustki) dotrzemy bez problemu na piechotę, do Poddąbia (11 km od Ustki) i Dębiny (14 km od Ustki) lepiej wybrać się samochodem lub rowerem. W sezonie do miejscowości tych możemy też dojechać z Ustki autobusem.

Rowy (ok. 20 kilometrów na wschód od Ustki – w linii prostej)

Główne atrakcje Rowów związane są ze Słowińskim Parkiem Narodowym. W miejscowości tej znajduje się placówka muzealna tej instytucji, wyznaczono również liczne trasy spacerowe po obszarze Parku. Na Jeziorze Gardno można uprawiać sporty wodne, a w miejscowym porcie – kupić świeże ryby.

Z Ustki do Rowów można dojechać autobusem lokalnego przewoźnika (firma Ramzes, linia nr 6) lub PKS-u.

Dolina Charlotty (13 kilometrów na południe od Ustki)

W Dolinie Charlotty każdy znajdzie coś dla siebie: dzieci – Bajkową Krainę, ZOO (z fokarium) oraz park linowy, dorośli – SPA, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz łowiska wędkarskie. W miejscowym amfiteatrze często organizowane są różnego rodzaju koncerty.

Do kompleksu można dojechać pociągiem osobowym (kierunek Słupsk, trzeba wysiąść na stacji Gałęzinowo i przejść kilkaset metrów) lub PKS-em (wtedy należy wysiąść na przystanku Gałęzinowo Skrzyżowanie).

Swołowo (15 kilometrów na południe od Ustki)

Swołowo to swoisty żywy skansen: jest tu co prawda zagroda muzealna (część Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku), jednak większość zabytkowych chat jest po prostu zamieszkana. Warto zajrzeć tu choćby z tego powodu.

Odległość z Ustki do Swołowa nie jest przesadnie duża, ale dla osób, które nie mają własnego środka transportu, odwiedziny w wiosce mogą być pewnym problemem (nie kursują bezpośrednie autobusy, przypuszczalnie konieczna będzie przesiadka w Słupsku).

Słupsk (18 kilometrów na południe od Ustki)

Wycieczka do Słupska jest natomiast banalnie prosta, a liczba atrakcji, dostępnych w tym mieście – spora. Do najważniejszych należą:

Pomiędzy Ustką a Słupskiem kursują pociągi oraz liczne autobusy.

Ustka – atrakcje w większej odległości od miasta

Jarosławiec –  główne atrakcje:

Odległość Ustka – Jarosławiec: około 29 km


Darłowogłówne atrakcje:

Odległość Ustka – Darłowo: około 38 km


Łeba – główne atrakcje:

Odległość Ustka – Łeba: około 78 km

Smołdzino – warto zobaczyć na terenie gminy:

Odległość Ustka – Smołdzino: około 30 km


Nowęcin – polecane atrakcje:

Odległość Ustka – Nowęcin: około 78 km

Jak dojechać do Ustki?

Połączenia dalekobieżne, dzięki którym można dojechać do Ustki:

Komunikacja lokalna w okolicach Ustki:

Przez cały rok najprostszym sposobem dotarcia do Ustki jest skorzystanie z autobusem ze Słupska. Do Słupska można dotrzeć pociągiem – m.in. z Warszawy, Krakowa, Torunia, Szczecina, Białegostoku, Katowic, Poznania.

Sezonowo znajdziemy również połączenia do Rowów i Smołdzina. Szczegółowe dane na temat rozkładów jazdy znajdziemy na stronach przewoźników:

 

Wróć do strony głównej.

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;

 

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

 

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

4.2/5 - (8 votes)
Exit mobile version