Site icon Wokół Bałtyku

Słupsk – atrakcje miasta, ciekawe miejsca w okolicy

Napis SłupskNapis Słupsk

Miejsce w sam raz na pamiątkową fotografię

Słupsk to miasto z długą historią. Jej ślady są widoczne jeszcze dziś i stanowią powód, dla którego wielu turystów wybiera się na zwiedzanie tej miejscowości. Dla gości odwiedzających Słupsk atrakcje związane z dziejami miasta są jednak tylko jednym z wielu powodów, dla których warto tu przyjechać.

Słupsk – atrakcje turystyczne miasta

Zabytki Słupska

Nie da się ukryć, że zabytkowe budynki i budowle stanowią jeden z najważniejszych powodów, dla których wczasowicza opuszczają nadmorskie miejscowości i udają się do Słupska. Co warto tu zobaczyć?

Przede wszystkim – ratusz miejski. Stanowi on zresztą jeden z najbardziej widocznych elementów architektonicznych zabudowy centrum i trudno go nie zauważyć. Obecny budynek jest kolejnym, pełniącym tę funkcję – powstał w XIX wieku, a jego neogotycka bryła do dzisiaj robi wrażenia. Warto zaczekać do zmroku, by zobaczyć jego iluminację.

Drugim budynkiem, rzucającym się w oczy przybywającym do miasta turystom, jest Nowa Brama. Wynika to z jednej strony z jej położenia (jeżeli wybierzemy się do Słupska koleją, to w drodze do centrum miasta raczej trudno nam będzie ją ominąć), jak i sporych rozmiarów. Stanowi ona jeden z reliktów dawnych miejskich obwarowań.

Nowa Brama

Inne ich elementy znajdziemy nad Słupią. Najsłynniejsza jest Baszta Czarownic (można ją rozpoznać po znajdującej się na szczycie figurce pani na gustownej miotle).

Baszta Czarownic

Wieża była w przeszłości wykorzystywana nie tylko do obrony miasta – pełniła też rolę więzienia dla kobiet, między innymi tych, które podejrzewano o czary (stąd nazwa). Obecnie we wnętrzach znajduje się galeria sztuki.

Nie sposób nie wspomnieć też o Zamku Książąt Pomorskich, znajdującym się tuż obok. Sam budynek jest niezwykle malowniczy, a otoczenie, w którym się znajduje (zwłaszcza przepływająca tuż koło niego Słupia) zwiększają jeszcze ten efekt.  W zamkowych wnętrzach możemy zobaczyć ekspozycję Muzeum Pomorza Środkowego (będzie o niej jeszcze mowa).

Zamek Książąt Pomorskich

Można też rzucić okiem na:

Zabytkowy budynek Starostwa Powiatowego w Słupsku (po lewej)

W Słupsku zachowało się również sporo budynków mniej monumentalnych, jednak – wraz z otaczającą je zielenią – tworzących idealne miejsce do spacerów.

Kamienice w centrum Słupska

Słupsk – atrakcje: muzea

Warto również zwiedzić niektóre choćby spośród słupskich muzeów.

Najważniejszym jest niewątpliwie Muzeum Pomorza Środkowego zlokalizowane w Zamku Książąt Pomorskich i kilku przylegających do niego budynkach. Placówka ta prezentuje ekspozycje związane z historią,  kulturą i tradycją rodzimych mieszkańców tych ziem oraz liczne dzieła sztuki, w tym m.in. największą na świecie kolekcję obrazów Witkacego. Szczegółowy opis wystaw – dostępnych zarówno w Słupsku, jak i oddziałach zamiejscowych – znajdziemy tutaj.

Muzeum Kryminalistyki przy Szkole Policji w Słupsku. Niektóre atrakcje Słupska trzeba uznać za … nietypowe. Należy do niech ekspozycja poświęcona historii kryminalistyki. W jej skład wchodzą m.in. narzędzia zbrodni, dawna broń policyjna (i nie tylko policyjna), narzędzia używane dla celów śledczych (np. ujawniania linii papilarnych). Jest nawet autentyczna bimbrownia z lat siedemdziesiątych XX wieku. Zwiedzanie odbywa się po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym i jest dostępne raczej dla dorosłych. Więcej szczegółów znajdziemy tutaj.

Muzeum Miasta Słupska znajduje się w sporej odległości od centrum. Ekspozycja obejmuje przede wszystkim pamiątki, związane z historią okolic. Placówka ma charakter komercyjny i stanowi część kompleksu Leśny Kot. Towarzyszą jej liczne atrakcje, głównie dla najmłodszych: park linowy, labirynt, ptaszarnia i zwierzyniec. Można też pospacerować ścieżką dendrologiczną i dowiedzieć się czegoś o rosnących w tych stronach drzewach. Leśny Kot oferuje również posiłki i możliwość noclegów.

Słupskie Niedźwiadki Szczęścia

Wrocław ma krasnale, Kołobrzeg – mewę Mariana, władze Słupska nie chciał być gorsze i ustawiły w różnych punktach miasta Niedźwiadki Szczęścia. Ich kształt nawiązuje do bursztynowego talizmanu sprzed 3700 lat, odkopanego przez archeologów w końcu XIX wieku w jednej z miejscowości pod Słupskiem.

Niedźwiadków stale przybywa, a ich znajdowanie może sprawić prawdziwą frajdę najmłodszym turystom. Aby ułatwić to zadanie stworzono specjalną trasę turystyczną i wydano specjalną mapkę z zaznaczonymi figurkami. Można ją pobrać w punkcie informacji turystycznej. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.

Słupski Niedźwiadek Szczęścia

Słupskie murale

Słupsk warto odwiedzić również po to, by obejrzeć murale. Jest ich na tyle dużo, że wyznaczono specjalną trasę turystyczną, mającą pomóc turystom w ich odnalezieniu.

Jeden z murali w centrum Słupska

Można z niej skorzystać (opis trasy znajdziemy tutaj), można też po prostu podziwiać to, co znajdzie się na drodze naszego zwiedzania. 

W Słupsku wyznaczono też wiele innych szlaków i tras turystycznych. Pełny ich spis znajdziemy na stronie magistratu

Słupskie instytucje kultury

Pobyt w Słupsku można również świetną okazją do odwiedzenia kina lub teatru. W mieście znajdziemy wiele instytucji tego typu.

Kina w Słupsku:

Słupsk – atrakcje kulturalne (teatry, instytucje muzyczne):

Słupsk – atrakcje: aquapark

W Słupsku funkcjonuje również aquapark. Jest on co prawda zlokalizowany na obrzeżach miasta, jednak dotarcie do niego nie powinno być problemem – kursują tam liczne autobusy.

Park Wodny Trzy Fale oprócz typowych atrakcji wodnych oddaje do dyspozycji odwiedzających m.in. kręgielnię, saunę i bar. Szczegóły jego oferty znajdziemy tutaj.

Nie jest to jedyna atrakcja tego typu w rejonie Słupska – park wodny znajduje się również w pobliskim Redzikowie.

Słupsk – atrakcje okolic

Słupsk może być również bazą wypadową, z której wyruszymy na zwiedzanie okolic. Co warto zobaczyć w tym rejonie naszego kraju?

Słupsk – atrakcje w najbliższej okolicy miasta (do 20 km)

Redzikowo (7 kilometrów na wschód od Słupska)

W Redzikowie pod Słupskiem znajdziemy kolejny aquapark (połączonym.in. z kręgielnią, sauną i lodowiskiem). Można też skorzystać z usług lokalnego ośrodka jeździeckiego.

Do Redzikowa można bez problemu dojechać autobusami lokalnego PKS-u (kursują w tym kierunku stosunkowo często)

Dolina Charlotty (10 km na północ od Słupska)

Oferowane przez kompleks Dolina Charlotty atrakcje przeznaczone są głównie dla najmłodszych turystów. Znajdą tu oni park linowy, niewielki ogród zoologiczny (z fokarium) oraz Krainę Bajek. Starsi mogą skorzystać z łowiska wędkarskiego lub SPA.

Dojazd do ośrodka możliwy jest nawet dla osób, które nie posiadają samochodu – można skorzystać z jednego z pociągów, kursujących do Ustki, wysiąść na stacji Gałęzinowo i przejść kilkaset metrów piechotą.

Ustka (18 kilometrów na północ od Słupska)

Ustka to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych nad polskim morzem. Oczywiście większość wczasowiczów przyjeżdża tu dla możliwości, jakie daje plaża i morze,  trzeba jednak zauważyć, że innych atrakcji w Ustce również nie brakuje.

Warto zobaczyć przede wszystkim zabytkową zabudowę miasteczka – zarówno z okresu, gdy było ono niewielką osadą rybacką (przypominają o niej liczne budynki konstrukcji szachulcowej), jak i z czasów, gdy stało się modnym uzdrowiskiem (powstały wówczas całe kwartały zabudowy willowej).

Sporą część centrum zajmują też dobrze utrzymane tereny zielone – można więc wybrać się na spacer nawet wówczas, gdy słońce mocno operuje.

W Ustce funkcjonuje również kilka placówek muzealnych, a w zachodniej części miasta, na terenie dawnych niemieckich umocnień, powstał swego rodzaju skansen wojskowy.

Ze Słupska do Ustki można dostać się na kilka różnych sposobów. Najwygodniejsza będzie zapewne podróż koleją, można jednak skorzystać również z usług miejscowego PKS-u.

Swołowo (15 kilometrów na zachód od Słupska)

Wycieczka do Swołowa to swoista podróż w czasie: ta niewielka wioska jest w zasadzie skansenem, tyle, że „żywym”: w większości zabytkowych zabudowań mieszkają ludzie, a zagroda muzealna (należąca do Muzeum Pomorza Środkowego) jest tylko jedną z wielu podobnych.

Do Swołowa można dojechać m.in. autobusami lokalnego PKS-u.

Słupsk – ciekawe miejsca w okolicy, położone nieco dalej (powyżej 20 km)

Również dalsze okolice Słupska pełne są ciekawych miejsc. Które z nich warto odwiedzić?

Rowy (29 kilometrów na północny wschód od Słupska)

W Rowach na uwagę zasługuje urokliwy port rybacki oraz oddział Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Do samego Parku również warto się udać (wyznaczone są odpowiednio oznakowane trasy, a nad Jeziorem Gardno znajdziemy punkty widokowe).

Komunikację pomiędzy Słupskiem a Rowami zapewniają m.in. autobusy lokalnego PKS-u.

Skansen w Klukach (40 kilometrów na północny wschód od Słupska)

Przy okazji wizyty w Rowach możemy wybrać się też do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach koło Smołdzina. To jeden z największych skansenów w tym regionie kraju. Niedaleko znajduje się również latarnia morska w Czołpinie.

Również pomiędzy Słupskiem a Klukami kursują autobusy.

Jarosławiec (4o kilometrów na północny zachód od Słupska)

Nadmorski Jarosławiec słynie przede wszystkim z plaży o specyficznym kształcie (dzięki niej zyskał miano „polskiego Dubaju”) oraz latarni morskiej. W miejscowości tej znajdziemy również całoroczny stok narciarski, aquapark i Muzeum Bursztynu.

Pomiędzy Słupskiem a Jarosławcem kursują autobusy PKS.

Malechowo (39 km na zachód od Słupska) i Darłowo (48 kilometrów od Słupska)

W Malechowie koło Darłowa możemy podziwiać prywatną kolekcję pojazdów wojskowych. W samym Darłowie atrakcji jest znacznie więcej.

Do najważniejszych należą lokalne zabytki – do dzisiejszych czasów zachował się tutejszy zamek (zorganizowano w nim muzeum, w którym – oprócz standardowej ekspozycji poświęconej lokalnej historii – możemy podziwiać kolekcję sztuki dalekowschodniej), fragmenty murów miejskich oraz kila świątyń.

W Darłówku (nadmorskiej dzielnicy Darłowa) można skorzystać z usług aquaparku, obejrzeć latarnię morską oraz niezwykły, rozsuwany most.

Słupsk – atrakcje w innych okolicznych miejscowościach

Spośród innych miejsc, do których warto wybrać się przy okazji pobytu w Słupsku, wymienić można:

Jak dojechać do Słupska?

Koleją. Stacja kolejowa w Słupsku jest całkiem spora, można znaleźć połączenia nawet ze stosunkowo odległymi miejscami w Polsce. Co ciekawe, Słupsk jest włączony w system trójmiejskiej SKM.

Autobusem. Rozkład jazdy miejscowego PKS znajdziemy tutaj.

W okolicach Słupska funkcjonuje również sporo prywatnych firm przewozowych, zapewniających komunikację lokalną – między innymi:

 

Wróć do strony głównej wokolbaltyku.pl

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;

 

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli wiesz, że Słupsk ma jeszcze inne atrakcje, które zostały tu pominięte, masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

 

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

4.7/5 - (3 votes)
Exit mobile version