Rogowo to niewielka miejscowość, położona przy drodze między Mrzeżynem a Dźwirzynem. Do niedawna mało dostępna, ze względu na zlokalizowane tu instalacje wojskowe. W końcu XX wieku wojsko definitywnie miejscowość opuściło, a na dobre zadomowili się tu letnicy.
Rogowo nad morzem – najważniejsze atrakcje
Plaża w Rogowie. Wojskowe sąsiedztwo wstrzymało nieco rozwój turystyki w miejscowości, ale nie ma tego złego… Na chwilę obecną plaże Rogowa stosunkowo puste – nie ma tłumu turystów, nie ma tłoku, krzyków itp. Idealne miejsce dla tych, dla których główną atrakcją na nadbałtyckiej plaży jest spokój, cisza i szum morza w tle.
Szlak rowerowy prowadzi wzdłuż głównej drogi. Korzystając z niego można się wybrać do Kołobrzegu, Mrzeżyna lub Dźwirzyna.
Jezioro Resko Przymorskie jest pełne ryb. Wędkarze twierdzą, że okazy, które tu występują, bywają ogromne. Ciężko ocenić, ile w tym prawdy, jednak – biorąc pod uwagę fakt, że niemal miejscowość położona jest wzdłuż brzegów tego akwenu – warto spróbować.
Nad jeziorem znajdują się również tereny dawnej jednostki wojskowej. Jej historia sięga okresu przed II Wojną Światową, kiedy ta część Pomorza należała do Niemiec. Po zakończeniu tego krwawego konfliktu Rogowo znalazło się w granicach Polski, a nasza armia ochoczo skorzystała z gotowej bazy. Po przemianach społeczno-gospodarczych wojsko opuściło teren, a w hangarach w Rogowie grupa pasjonatów stworzyła ekspozycję dawnej techniki militarnej – Fort Rogowo. O szczegółach można przeczytać na stronie tej instytucji.
Ciekawostka: w trakcie II Wojny Światowej w tutejszej bazie lotniczej stacjonowała m.in. jednostka wodnosamolotów (pale, umiejscowione tam, gdzie kiedyś cumowały te cuda techniki, można zobaczyć do dzisiaj). Ponadto w wodach jeziora spoczęły wraki co najmniej 2 niemieckich statków powietrznych, zestrzelonych podczas walk w tych okolicach.
Rogowo nad morzem – atrakcje okolicy
Po kliknięciu w kolorową nazwę miejscowości przejdziemy do strony opisującej jej atrakcje
Kołobrzeg – miasto z tysiącletnią historią; muzea, zabytki, latarnia morska, port (oferta m.in. rejsów na Bornholm) i wiele innych.
Mrzeżyno – port nad Regą, centrum sportowe (m.in. kort do squasha).
Dźwirzyno – port nad kanałem łączącym Resko z Bałtykiem, zabytki przyrody (stare dęby) i architektury, nowoczesny kościół z witrażem, wykonanym niezwykłą techniką, centrum sportowe (boisko, siłownia, skate park).
Trzebiatów – miasteczko nad Regą, gdzie zachował się średniowieczny układ ulic. Jest też sporo zabytków, m.in. zachowane fragmenty dawnych fortyfikacji.
Dobrzyca – Ogrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis (zespół pięknych ogrodów, gigantyczny labirynt z żywopłotów, wieża widokowa, celtycki horoskop, kamienny krąg i masa innych atrakcji dla dzieci i dorosłych);
Jak dojechać do Rogowa
Koleją. Najbliższą dużą stacją kolejową jest Kołobrzeg – dalszą podróż należy odbyć busem (patrz niżej, w rubryce komunikacja lokalna).
Autobusem. W sezonie możemy znaleźć trochę połączeń lokalnych do Dźwirzyna i Mrzeżyna (po kliknięciu w nazwy miejscowości przejdziesz do stron prezentujących m.in. informacje o połączeniach do tych miejscowości), a przez cały rok do Kołobrzegu. Dalsza podróż – busem.
Jeżeli mieszkamy na Dolnym Śląsku możemy skorzystać z połączenia bezpośredniego – przewozy z Bielawy, m.in. przez Dzierżoniów,Świdnicę, Wałbrzych, Świebodzice, Strzegom, Legnicę (i jeszcze sporo innych miejscowości); rozkład jazdy znajdziemy tutaj.
Komunikacja lokalna w okolicach Rogowa
Najwygodniejszym środkiem transportu są busy kursujące na trasie Mrzeżyno – Kołobrzeg (i dalej – do Trzebiatowa).
Rozkłady jazdy znajdziemy tutaj.
Można również skorzystać z usług lokalnego PKS-u – wyszukiwarkę rozkładów znajdziemy tutaj. W sezonie letnim możemy natomiast udać się do jednej z nadmorskich miejscowości tzw. „Słoneczną Linia” (szczegóły po kliknięciu tutaj).
Zobacz też:
- plaże bez tłoku nad Bałtykiem;
- atrakcje dla dzieci w okolicach Kołobrzegu;
- atrakcje dla dzieci – okolice Mielna;
- atrakcje dla dzieci – okolice Rewala, Niechorza, Pobierowa;
Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;
Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;
Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).