Jedna z zabytkowych atrakcji Koszalina - katedra

Koszalin – atrakcje turystyczne miasta i okolic

Koszalin to jedno z większych miast polskiego Pomorza. Przez wielu traktowane jest jedynie jako punkt przesiadkowy (w istocie, przesiadka w Koszalinie to jedna z lepszych opcji dla osób które pragną dostać się poza sezonem np. do Mielna). Koszalin ma jednak niezwykle liczne atrakcje turystyczne, a osoby chętne na dalsze wycieczki znajdą ciekawe miejsca w jego najbliższym otoczeniu.

Koszalin – atrakcje miasta

Góra Chełmska w Koszalinie – miejsce święte z metryką sięgającą czasów pogańskich. Obecnie na kompleks  Góry Chełmskiej kryje następujące atrakcje:

  • Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – pod tą dumną nazwą kryje się stosunkowo niewielka kaplica, zlokalizowana w pobliżu szczytu; obecny budynek pochodzi z lat 90-tych XX wieku (poświęcił ją osobiście Jan Paweł II w 1991 r.), w pobliżu można jednak obejrzeć odsłonięte fundamenty budowli wczesnośredniowiecznej. Kaplica jest jednym z głównych centrów pielgrzymkowych tej części Pomorza. Kaplica specjalnie duża nie jest, ale za otoczona sporym terenem o charakterze sakralnym (jest m.in. gigantyczny kamienny różaniec), który jest pięknie zagospodarowany.
Koszalin - atrakcje: sanktuarium na Górze Chełmskiej
Sanktuarium na Górze Chełmskiej
  • Wieża widokowa  – pochodzący z końca XIX wieku budynek udostępniony jest dla turystów spragnionych pięknych widoków; oprócz samego Koszalina wzrokiem możemy sięgnąć po Jezioro Jamno i Bałtyk; 
Koszalin - atrakcje: wieża widokowa na Górze Chełmskiej
Wieża widokowa – stąd zobaczysz nawet Bałtyk
  • Tablice i pomniki. Upamiętniono m.in. powstańców listopadowych, którzy budowali drogę prowadzącą przez Górę Chełmską, pobyt  św. Jana Pawła II, pielgrzymki prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego do tutejszego sanktuarium’;
  • Szlaki piesze. W kompleksie Góry Chełmskiej wytyczono liczne szlaki piesze, o charakterze zbliżonym do „górskich”. Gdyby ktoś, będąc nad morzem, zapragnął nagle pochodzić sobie po górskich ścieżkach – znajdzie je w Koszalinie 🙂 .
Koszalin - atrakcje: szlaki piesze
Ech, rzucić to w wszystko i jechać w Biesz… znaczy … do Koszalina 🙂

Zabytki w Koszalinie. Koszalin nie jest miastem, którego atrakcje kojarzą się przeciętnemu turyście z zabytkami. Do naszych czasów zachowało się jednak sporo ciekawych pamiątek dawnych czasów. Wymieniając – w subiektywnie przyjętej przez autora kolejności:

  • Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP – zlokalizowana tuż przy Rynku; trudno jej nie zauważyć, a odwiedzić warto, bo budynek pochodzi z 1333 r.; w bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajdziemy też XIV-wieczną gotycką kamienicę;
Katedra w Koszalinie, jedna z głównych zabytkowych atrakcji miasta
Katedra i fragment rynku w Koszalinie
  • Kaplica św. Gertrudy – również z XIV wieku, założenie znacznie mniejsze pod względem rozmiarów;
  • fragmenty murów obronnych (również z XIV wieku), malowniczo sąsiadujące z terenami parkowymi;
  • Pałac Młynarza – XIX wieczny budynek, obecnie pięknie odnowiony i mieszczący Muzeum w Koszalinie; w pobliżu znajdziemy również niewielki skansen;
  • Domek Kata z XV w.;
  • Kościół Zamkowy (obecnie prawosławna cerkiew) z XIII/XIV wieku;
  • Gmachy Rejencji i Poczty Głównej – znacznie młodsze, ale zbudowane z prawdziwym rozmachem przykłady architektury neogotyckiej,

… i jeszcze trochę :).

Zainteresowanych dokładnym zwiedzeniem miasta zapraszam po stosowne informacje do punktu informacji turystycznej, zlokalizowanej w pobliżu dworca kolejowego (autor był przyjemnie zaskoczony fachowością, jakością obsługi i ilością bezpłatnych materiałów, którymi mnie obdarzono).

Inne ciekawe budynki w Koszalinie:

  • Ratusz i Rynek – nowoczesna forma architektoniczna, ale całkiem sympatyczna. Na Rynku zwraca uwagę podłużna fontanna, w której można się (niby niechcący) pochlapać – z obserwacji autora wynika, że radość sprawia głównie najmłodszym 🙂 .
  • Amfiteatr – całkiem spora budowla, widzom TVP znana głównie z występów kabaretowych.

Muzea. Jest ich w Koszalinie kilka, przy czym – niestety – zdecydowaną większość  do zwiedzania wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu. Wymieńmy więc:

  • Muzeum w Koszalinie – muzeum regionalne, prezentuje m.in. eksponaty związane z historią miasta i najbliższych okolic, dawne wyposażenie wnętrz, kolekcję numizmatyczną. Tuż obok muzeum zlokalizowano miniaturowy skansen. To akurat muzeum dostępne jest bez konieczności wcześniejszego uzgadniania odwiedzin. Szczegóły – na stronie muzeum.

Atrakcje - Koszalin: muza nad morzem (skansen w Koszalinie)

  • Muzeum Włodzimierza Wysockiego – ponoć największy zbiór pamiątek po artyście. Szczegóły na stronie muzeum.
  • Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach – mieści się w zasadzie poza „rogatkami” Koszalina, ale bez problemu dostaniemy się tam np. busem – ekspozycja zlokalizowano koło Hotelu Verde. Szczegóły na stronie muzeum.
  • Muzeum Wody w Koszalinie. Ekspozycja miejskiego przedsiębiorstwa wodociągowego, dostępna m.in. podczas imprez ekologicznych oraz po uprzednim zgłoszeniu. Dane do kontaktu – tutaj.
  • Muzeum Sztuki Książki. Muzeum głównie dla bibliofilów – prezentuje książki-dzieła sztuki oraz ekspozycję związaną z introligatorstwem. Zwiedzanie po uprzednim uzgodnieniu. Szczegóły na stronie wydawnictwa prowadzącego muzeum – tutaj.

Zobacz też: muzea nad morzem

Parki w Koszalinie. Jest ich naprawdę wiele. Są naprawdę piękne. I do tego bardzo blisko centrum – warto więc skusić się na spacer przy okazji wizyty w mieście. W parkach znajdziemy też m.in. masę nowoczesnych rzeźb, amfiteatr, nowoczesny w formie budynek filharmonii,  klasyczny mostek z kłódkami zakochanych, efektowne fontanny … Warto więc poświecić chwilę na ich odwiedzenie.

Koszalin - atrakcje: parki w Koszalinie
Parków Koszalin ma całe mnóstwo, i wszystkie piękne…

Szlaki piesze i rowerowe w Koszalinie – jest całkiem sporo; o części z nich wspomniano już na początku, przy opisie Góry Chełmskiej, jest ich jednak znacznie więcej. Szczegóły znajdziemy np. tutaj.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa – kursuje w okresie letnich wakacji na trasie Koszalin – Rosnowo; w innych terminach – dla większych grup, po uzgodnieniu. Rozkład jazdy znajdziemy na stronie prowadzącego przedsięwzięcie stowarzyszeniamożna też zajrzeć do artykułu na naszej stronie, poświęconemu tej atrakcji – tutaj.

Wg informacji od naszych czytelników (dziękujemy :))  – można również skorzystać z przejazdów drezynami.

Koszalin - atrakcje: kolejka wąskotprowa
Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Tramwaj wodny odpływa z przystani nad Jeziorem Jamno (spory kawałek od centrum, można dostać się na przystań autobusem miejskim 1J) do Mielna i Unieścia. Atrakcją jest tu w zasadzie rejs, bo szybciej, taniej i prościej dostać się można do tych miejscowości busem. Ale widoki na jeziorze – niezapomniane. W tym linku znajdziemy „reklamówkę” i rozkład jazdy (a w zasadzie chyba „rozkład rejsów? 🙂 )

Kina w Koszalinie (poniżej znajdziemy linki do stron tych placówek)

Inne instytucje kultury w Koszalinie:

Wioska Indiańska w Koszalinie – atrakcja głównie dla dzieciaków, zwiedzanie indiańskiego obozowiska połączone z opowieściami na temat kultury i zwyczajów rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Można zobaczyć przy okazji żywe bizony. Szczegóły na stronie atrakcji.

Aquapark w Koszalinie. Obiekt, zlokalizowany u podnóży Góry Chełmskiej, służy swym gościom licznymi atrakcjami, charakterystycznymi dla obiektów tego typu: oprócz basenów zewnętrznych i wewnętrznych, zjeżdżalni czy jacuzzi znajdziemy tu m.in. łaźnie, sauny, grotę solną i lodową czy siłownię. Szczegóły oferowanych rozrywek znajdziemy na stronie obiektu.

Zobacz też: zestawienie aquaparków nad Bałtykiem i oferowanych przez nie atrakcji.

Papugarnia w Koszalinie. Bajecznie kolorowe ptaki możemy zobaczyć w koszalińskiej papugarni. Placówka znajduje się trochę na uboczu głównych tras turystycznych, ale dla naszych pociech wizyta w niej będzie sporą atrakcją. Szczegółowe informacje na temat oferowanych tu rozrywek znajdziemy na stronie FB papugarni.

 

Koszalin – atrakcje okolic …

… czyli co ciekawego można zobaczyć w pobliskich miejscowościach.

Koszalin – atrakcje w miejscowościach nad morzem

Koszalin jest jednym z lepszych punktów przesiadkowych w tej części Pomorza. Jeżeli więc nie mamy bezpośredniego połączenia, a chcemy się wybrać do jednej z nadmorskich miejscowości – możemy skorzystać z usług lokalnych przewoźników (stosowne informacje będą podane na dole niniejszej strony)


Mielno – główne atrakcje:

  • imprezowe” miasteczko,
  • piękne widoki nad Jeziorem Jamno,
  • szlaki piesze i rowerowe,
  • niezwykłe pomniki

Odległość Koszalin – Mielno: około 13 km; można dojechać busem, a w sezonie – pociągiem


Chłopy – główne atrakcje:

  • zabytkowa zabudowa w stylu dawnych wiosek rybackich,
  • rybacka przystań,
  • szlaki do pieszych wędrówek,

Odległość Koszalin – Chłopy: ok. 16 km, można dotrzeć np. busem


Sarbinowo – warto zobaczyć:

  • przepiękna promenada nadmorska,
  • kościół położony w niezwykły sposób – tuż przy plaży;

Odległość Koszalin – Sarbinowo: ok. 18 km, kursują busy


Gąski – główne atrakcje:

  • latarnia morska (jedna z najwyższych latarni nad Bałtykiem),
  • plaża – bez tłoku, nawet w szczycie sezonu;
  • lecznicze glinki;
  • pałac (w sporej odległości od części turystycznej)

Odległość Koszalin – Gąski: około 26 km


Łazy – główne atrakcje:

  • miejscowość położona pomiędzy dwoma jeziorami, Bałtykiem i sporym kompleksem leśnym – tworzy to dosyć niezwykły klimat („koniec świata”); ale z pełnym wachlarzem usług turystycznych;
  • mało zatłoczone plaże;
  • rezerwat przyrody;
  • szlaki turystyczne;

Odległość Koszalin – Łazy: około 22 km, kursują tu lokalne busy;


Kołobrzeg – główne atrakcje:

  • muzea (głównie „militarne”),
  • całkiem spore molo spacerowe, niedawno odnowione;
  • ciekawe trasy turystyczne po mieście;
  • wielkie tereny parkowe;
  • starówka odbudowana po wojnie (a w zasadzie zbudowana od podstaw) – całkiem urokliwa;
  • port z latarnią morską oraz możliwością odbycia rejsów – m.in. na Bornholm;

Odległość Koszalin – Kołobrzeg: około 43 km, można dojechać lokalną komunikacją „busową” lub koleją


Darłowo – główne atrakcje:

  • zabytkowa zabudowa miejska,
  • piękne deptaki,
  • muzeum w Zamku Książąt Pomorskich
  • latarnia morska i most rozsuwany w porcie w Darłówku,
  • aquapark;

Odległość Koszalin – Darłowo: około 38 km, można dojechać środkami komunikacji publicznej


Dąbki – główne atrakcje:

  • miejscowość o statusie uzdrowiska (leczniczy klimat);
  • Jezioro Bukowo (można wypożyczyć sprzęt i popływać, jest też trasa spacerowa nad jeziorem, ławeczki i cała niezbędna infrastruktura)

Odległość Koszalin – Dąbki: około 30 km, funkcjonują połączenia komunikacji „busowej


 

Koszalin – atrakcje okolic w miejscowościach w głębi lądu

Dobrzyca – główne atrakcje:

  • piękne założenia ogrodowe: ogrody tematyczne, labirynty, wieża widokowa;

Odległość Koszalin – Dobrzyca: około 23 km, można dojechać busem


Niegoszcz – główne atrakcje:

  • ogród botaniczny;

Odległość Koszalin – Niegoszcz: około 14 km (brak bezpośredniego połączenia busem, ale jeżeli komuś nie straszny dłuższy spacer – może podjechać do Mielenka i dojść stamtąd; w innym wypadku – pozostaje samochód);


Sianów – warto zobaczyć:

  • pamiątki po fabryce zapałek;

Odległość Koszalin – Sianów: około 10 km, można dojechać busem


Iwięcino – warto zwiedzić:

  • niezwykły stary kościół, z równie niezwykłymi malowidłami;

Odległość Koszalin – Iwięcino: około 17 km


Sierakowo Sławieńskie – główne atrakcje:

  • Wioska Hobbitów” (rozrywka głównie dla najmłodszych);

Odległość Koszalin – Sierakowo Sławieńskie: około 28 km


Grzybnica – warto zobaczyć:

  • rezerwat archeologiczny(„Kamienne Kręgi)

Odległość Koszalin – Grzybnica: około 25 km


Karnieszewice – warto zobaczyć:

  • arboretum (rodzaj ogrodu botanicznego);

Odległość Koszalin – Karnieszewice: około 16 km (można dojechać busem, kursującym w kierunku Darłowa)


Słupsk – główne atrakcje:

  • zabytki i muzea;
  • deptaki, parki, tereny do spacerów po mieście;
  • aquapark;
  • kina, teatry i inne instytucje kulturalne;

Odległość Koszalin – Słupsk: około 67 km, kursują autobusy, można też dojechać koleją;


Sławno – warto zobaczyć:

  • zabytkową zabudowę miasteczka;

Odległość Koszalin – Sławno: około 42 km


Malechowo – warto zobaczyć:

  • prywatny skansen militariów (głównie pojazdów wojskowych);

Odległość Koszalin – Malechowo: około 29 km;


Osieki – warto zobaczyć:

  • zabytkowy kościółek;
  • dwór z pięknym parkiem;

Odległość Koszalin – Osieki: około 17 km (można dojechać busem, kierującym się na Łazy)


Podborsko – warto zwiedzić:

  • Muzeum Zimnej Wojny (dawne bunkry atomowe wojsk radzieckich);

Odległość Koszalin – Podborsko: około 42 km


Dąbrowa – główne atrakcje:

  • zajęcia z zielarstwa i odlewania cyny,
  • gra terenowa,
  • zwiedzanie średniowiecznego kościoła;

Odległość Koszalin – Dąbrowa: około 20 km


Krąg – główne atrakcje:

  • zamek (obecnie hotel),
  • park,
  • jezioro,
  • zespół saun;

Odległość Koszalin – Krąg: około 42 km


Włoki – warto zobaczyć:

  • ogród botaniczny (placówka stosunkowo niewielka, zwiedzanie – raczej dla większych  grup)

Odległość Koszalin – Włoki: około 12 km


Żydowo – warto zobaczyć:

  • elektrownię pompowo-szczytową,
  • punkt widokowy;

Odległość Koszalin – Żydowo: około 47 km


Niedalino – główne atrakcje:

  • elektrownia wodna (z możliwością zwiedzania);

Odległość Koszalin – Niedalino: około 16 km


Polanów – główne atrakcje:

  • góry (coś dla miłośników pieszych wycieczek :)),
  • „Czerwony Most”;
  • Park Petrograficzny;

Odległość Koszalin – Polanów: około 38 km, można dojechać busem lub PKS-em


Rekowo (Osetno) – warto zobaczyć:

  • Park Leśników;

Odległość Koszalin – Rekowo: około 30 km


Rosnowo – warto zobaczyć

  • elektrownię wodną
  • jezioro;

Odległość Koszalin – Rosnowo: około 22 km

 

Jak dojechać do Koszalina

Koleją – Koszalin jest jednym z tych miast Pomorza, do których bez problemu dotrzemy pociągiem. Siatka połączeń jest przy tym stosunkowo bogata.


Autobusem. W sezonie znajdziemy sporo połączeń do Koszalina z głębi kraju, nawet ze stosunkowo odległych miejsc. Poza sezonem też nie możemy narzekać. Przykładowo:

  • PKS Koszalin zapewnia połączenia, dzięki którym dotrzemy do/z Piły, Poznania, Wrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Bielska-Białej, Krakowa, Katowic, Krynicy-Zdroju, Warszawy i Płocka, Zielonej Góry i Jeleniej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Chojnic, Torunia, Włocławka i Łodzi. Szczegóły na stronie przewoźnika (najlepiej kliknąć „zobacz mapę połączeń”, aby zorientować się w przebiegu tras).
  • Na południe kraju – m.in. do Katowic, Krakowa i Zakopanego kursują autobusy firmy Telesfor. Co dziwne, nie udało mi się znaleźć w sieci ich rozkładów jazdy (jest jedynie „fejsbuk”) ; aby zobaczyć przebieg ich tras najlepiej skorzystać wyszukiwarki RDA w Krakowie, dostępny tutaj. Kurs kończy się w Kołobrzegu.
  • Podobną trasą jeżdżą autobusy firmy MajerBus. Rozkład (z animowaną mapką 🙂 ) znajdziemy tutaj.
  • Sporo połączeń do Koszalina oferuje też firma Arriva. Mapa połączeń i wyszukiwarka dostępna jest tutaj.

 

Komunikacja lokalna w rejonie Koszalina

Kolej. Kursy nie są zbyt częste, ale koleją można stosunkowo wygodnie dostać się n. do Słupska, Ustronia Morskiego, Kołobrzegu.

Komunikacja autobusowa (lub – częściej – „busowa”) – po kliknięciu w nazwę trafimy na stronę przewoźnika, gdzie możemy zaznajomić się z rozkładem jazdy:

  • w kierunku Darłowa, Dąbek i Bobolina kursują autobusy firm: DPP
  • w kierunku Mielna i Unieścia kursują autobusy i busy firmy Ronin;
  • w kierunku Chłopów i Sarbinowa (również przez Mielno, a w sezonie letnim – do Gąsek) kursują busy firmy Ar-boss;
  • do Gąsek kursuje z Koszalina firma Airbus;
  • jeżeli chcemy odwiedzić Łazy, Sianów lub Sławno możemy skorzystać z busów Poltransbus;
  • w kierunku Kołobrzegu możemy udać się DPP, Andrzej-BUS-em;
  • natomiast do Dobrzycy (i ogrodów Hortulus i Hortulus Spectabilis) dostaniemy się M&S-busem;

Komunikacja miejska w Koszalinie

Odnośnik do strony miejskiego przewoźnika, zawierającej m.in. rozkłady jazdy, znajdziemy tutaj.

4.3/5 - (12 votes)

6 thoughts on “Koszalin – atrakcje turystyczne miasta i okolic

  1. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Od lat mieszkam w Koszalinie, ale nie znałam nawet połowy z tych miejsc. Na pewno odwiedzę wszystkie, bo warto poznać piękne okolice Koszalina!

  2. Jedziemy nad morze w maju 2021r. Postaramy się większość tych atrakcji zobaczyć. Pozdrawiamy autorów, Grażyna i Waldek

  3. Wspaniały wpis
    Zapraszamy dodatkowo do zwiedzenia Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. S. Paszkiewicza w Koszalinie miłośników militariów i nie tylko! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *