Stare Miasto, jedna z atrakcji turystycznych Kołobrzegu

Kołobrzeg – atrakcje miasta i okolic

autobusami Express Bus, a autobusami Express BusKołobrzeg ma długą historię, wspaniałe położenie i uzdrowiskowy klimat. Kombinacja tych cech sprawia, że każdego roku goszczą w nim tysiące wczasowiczów. Trzeba zauważyć, że czekające na turystów, odwiedzających Kołobrzeg atrakcje, można znaleźć zarówno w jego granicach administracyjnych, jak i w najbliższej okolicy miasta.

Kołobrzeg – atrakcje miasta

Na początek omówmy najważniejsze atrakcje, dostępne w samym Kołobrzegu.

Plaża w Kołobrzegu

Kołobrzeska plaża jest piaszczysta i – przynajmniej w sezonie – dość tłoczna. Można na niej znaleźć wiele udogodnień – wynajęcie kosza lub innego sprzętu nie stanowi tu problemu, podobnie jak spędzenie czasu w jednym z licznych lokali. 

Z plażą sąsiaduje odnowione ostatnio molo. Niestety, w sezonie wstęp na nie jest zwykle zwykle płatny. Wzdłuż morskiego brzegu ciągnie się deptak, tłumnie odwiedzany przez wczasowiczów i kuracjuszy, dostępne są też ścieżki spacerowe i rowerowe.

Kołobrzeg - atrakcje: plaża
Kołobrzeg – widok z molo na plażę

Dzielnica sanatoryjna

We wschodniej części miasta znajduje się dzielnica obiektów sanatoryjno-hotelowych. Pomiędzy linią zabudowy a plażą stworzono tereny zielone. Najważniejszym z nich jest Park Żeromskiego. Jego rozmiary (ok. 30 hektarów) robią wrażenie. Na dodatek płynnie przechodzi on w Park im. Aleksandra Fredry, który ma podobną powierzchnię.

W obu wspomnianych parkach znajdziemy oczywiście stosowną dla tego typu terenów infrastrukturę: ławeczki, place zabaw, plenerowe siłownie. Możemy podziwiać w nich również ciekawe pomniki – między innymi:

  • Pomnik Zaślubin Polski z Morzem,
  • Pomnik Sanitariuszki.
Kołobrzeg - atrakcje: Pomnik Zaślubin Polski z Mrzem
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Według miejskiej legendy przejście pod łukiem Pomnika Zaślubin Polski z Morzem ma przynosić szczęście.

Są też mniej monumentalne obeliski – na przykład Pomnik Turystki.

Ponadto w Parku Żeromskiego znajduje się muszla koncertowa a w Parku Fredry – amfiteatr.

Kołobrzeg – atrakcje w porcie i okolicy

Z nadmorskich parków możemy przenieść się do pobliskiego kołobrzeskiego portu. Jak w każdym podobnym miejscu nad polskim morzem – znajdziemy tu liczne propozycje rejsów. Niektóre z nich są typowe (wycieczki „pirackim” galeonem), inne – nie (rejsy kutrem torpedowym). W niektórych sezonach funkcjonują też połączenia liniowe z Kołobrzegu na Bornholm.

Kołobrzeg - atrakcje: statki wycieczkowe
Statki wycieczkowe w Kołobrzegu

Bezpośrednio przy porcie znajduje się miejscowa latania morska. Nie jest specjalnie wysoka, lecz wyróżnia ją „militarna” podbudowa – została wzniesiona na dawnym forcie, strzegącym ujścia Parsęty.

Kołobrzeg - atrakcje: latarnia morska
Latarnia morska w Kołobrzegu

Stare Miasto w Kołobrzegu i placówki muzealne

Mieszkańcy i rajcy Kołobrzeg wykazali się swego czasu iście ułańską fantazją: postanowili zafundować sobie całkiem nową starówkę. Dla wyjaśnienia: miasto ma 1000-letnią historię, ale po ostatniej wojnie światowej z większości zabudowań pozostały jedynie malownicze gruzy. Nowa Starówka powstała w ich miejscu, nie jest jednak dokładną rekonstrukcją: odwzorowano jedynie siatkę ulic, wznoszą przy nich współczesne budynki, stylem  nawiązujące do historycznych wzorców. Warto zobaczyć – chociażby jako ciekawostkę.

Kołobrzeg - atrakcje: starówka
Starówka w Kołobrzegu

Oczywiście nie wszystkie obiekty są takimi właśnie, luźnymi rekonstrukcjami. Pewna ilość zabytków przetrwała wojnę, inne zostały odtworzone z detalami w ramach powojennej odbudowy.

Efektem pieczołowitej odbudowy jest na przykład gotycka katedra, zniszczona w czasie walk o miasto, a następnie zrekonstruowana. Zachowała się – w stanie nienaruszonym – znaczna część jej wyposażenia. Dla miłośników pięknych widoków niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wejścia na wieżę, z której rozciąga się wspaniały widok.

Katedra w Kołobrzegu
Kołobrzeska katedra

Całkiem nieźle zachowały się również elementy dawnych fortyfikacji, na przykład Baszta Lontowa i Baszta Więzienna. Tyle, że wyglądają trochę dziwnie w sąsiedztwie typowych „pudełkowych” bloków.

Świetnie prezentuje się natomiast budynek Akademii Rycerskiej, czyli dawnej szkoły wojskowej.

Akademia Rycerska w Kołobrzegu, jedna z atrakcji miasta
Akademia Rycerska

Część zabytkowych budynków mieści ekspozycje muzealne. Przykładowo w kołobrzeskim ratuszu funkcjonuje Galeria Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Patria Colbergiensis. Druga z wymienionych placówek stara się przybliżyć historię Kołobrzegu jako „małej ojczyzny”, prezentując ciekawe zbiory lokalnych pamiątek i dokumentów. Szczegółowy opis jej ekspozycji znajdziemy na stronie muzeum

Pałac Braunschweigów (ul. Armii Krajowej 13) mieści kolejne muzeum. Jego ekspozycja poświęcona jest historii miasta: znajdziemy tu zabytki archeologiczne, dawne wyposażenie wnętrz i przedmioty codziennego użytku. Są też dzieła sztuki oraz wystawa, poświęcona wagom. Ekspozycja w pałacu stanowi część Muzeum Oręża Polskiego. Warto też odwiedzić główny gmach tej instytucji – znajduje się na ulicy Gierczak, nad samą Parsetą. Nie jest on specjalnie zabytkowy, jednak warto odwiedzić go ze względu na znajdującą się wewnątrz wielką wystawę broni z różnych epok: od mieczy i toporów po samoloty odrzutowe, działa samobieżne i czołgi (część ekspozycji znajduje się na placu przed muzeum). Muzeum prezentuje też kolekcję mundurów naszej armii.

Kołobrzeg - atrakcje: Muzeum Oręża Polskiego
Ekspozycja plenerowa Muzeum Oręża Polskiego

Skansen Morski również jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego. Prezentowane są w nim pamiątki, związane z wojskowymi jednostkami pływającymi, jest też kilka kompletnych okrętów, które można zwiedzać.

Uwaga: Skansen Morski znajduje się w odległości 1,5 kilometra od kołobrzeskiego Starego Miasta.

Kołobrzeg - atrakcje: Skansen Morski
Skansen Morski w Kołobrzegu

Więcej informacji na temat ekspozycji poszczególnych oddziałów Muzeum Oręża Polskiego znajdziemy na stronie tej instytucji.

Kołobrzeg – atrakcje w innych regionach miasta

Liczne miejsca, warte odwiedzenia, znajdziemy również w pozostałych częściach Kołobrzegu.

Na uwagę zasługują przede wszystkim trasy spacerowe. Niektóre z nich znajdują się w parkach – tych jest w Kołobrzegu cała masa: oprócz wymienionych już obszarów, usytuowanych w dzielnicy sanatoryjnej, wiele zieleni znajduje się po zachodniej stronie Parsęty (Park im. Jedności Narodowej) oraz w ścisłym centrum miasta (Park Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, Skwer Pionierów Kołobrzegu, Plac 18 Marca). Dzięki nim spacer nawet po terenach, na których próżno szukać zabytków czy niezwykłych obiektów architektonicznych, może być prawdziwą przyjemnością.

Tereny parkowe w Kołobrzegu - miejsca, gdzie warto udać się na spacer
Kołobrzeskie tereny zielone

Warto wybrać się też nad brzeg Parsętę – wzdłuż rzeki rozciągają się malownicze bulwary.

Na Wyspie Solnej znajdziemy natomiast ciekawostkę – źródło solanki. Przed wiekami miała ona kluczowe znaczenie dla dobrobytu miasta i jego znaczenia jako regionalnego ośrodka handlu. Obecnie mieszkańcy robią z niej zalewę do ogórków, a dla większości turystów jej ujęcie jest miejscem, w którym warto zrobić pamiątkowe zdjęcie.

źródła solankowe, jedna z atrakcji dla kuracjuszy w Kołobrzegu
Kołobrzeskie źródło solanki

Na odwiedzających Kołobrzeg czekają również atrakcje typowe dla wielu innych nadmorskich kurortów, stworzone specjalnie z myślą o turystach. Należą do nich:

  • Ukryta Kraina w Kołobrzegu – otrzymujemy  tu magiczną (czy może bardziej: interaktywną) różdżkę, z którą zwiedzamy baśniowy świat. Jak można się domyślić – obiekt przeznaczony jest przede wszystkim dla rodzin z dziećmi.
  • Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu. Jak zapewne wszyscy się domyślają – można podziwiać w nim wykonanych z wosku figur znanych postaci. Szczegóły znajdziemy tutaj.
  • Muzeum 6 D Maszoperia – ekspozycja prezentuje w nowoczesnym stylu życie nadmorskiej społeczności. Więcej informacji o niej znajdziemy tutaj.
  • Park linowy w Kołobrzegu oferuje możliwość odbycia wędrówki podniebnymi trasami. Więcej informacji znajdziemy na tej stronie

Istnieje również możliwość zwiedzania miasta meleksem lub w ramach wycieczki z przewodnikiem.

Kołobrzeg – atrakcje na niepogodę

W przypadku miast takich jak Kołobrzeg atrakcje mają często charakter całoroczny – możliwość zwiedzania zabytków czy placówek muzealnych nie jest zależna od warunków pogodowych.

Jeżeli jednak zamarzy nam się kąpiel, a temperatura Bałtyku na nią nie pozwala, możemy udać się do aquaparku. W Kołobrzegu znajdziemy kilka obiektów tego typu:

  • Aquapark w Hali Millenium ma do zaoferowania liczne atrakcje: gejzery, zjeżdżalnie, kaskady. Jest też wydzielona część dla dzieci, a goście mają do dyspozycji masę sprzętu. Wadą tego obiektu jest lokalizacja w sporej odległości od centrum miasta i dzielnicy sanatoryjnej.
  • Radisson Resort Aquapark to z kolei obiekt znajdujący się pobliżu morskiego brzegu i największego skupiska obiektów noclegowych. Jest nowoczesny, dobrze wyposażony i oferuje wysoki standard. Znajdziemy w nim baseny i zjeżdżalnie wewnętrzne i zewnętrzne, jacuzzi i baseny dla dzieci. Mankamentem jest nieco wyższa cena wstępu.
  • Korzystnie – z punktu widzenia przeciętnego turysty – usytuowana jest również Morska Odyseja. Oferuje ona (oprócz tradycyjnego basenu) m.in. zjeżdżalnię, saunę oraz basen solankowy.
  • Aquacenter to kolejny obiekt, o którym warto wspomnieć. Znajdziemy w nim basen pływacki i rekreacyjny, dziką rzekę, brodzik dla dzieci, 2 jacuzzi oraz kompleks saun.

W razie niepogody można też odwiedzić Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu. Placówka ta organizuje liczne wystawy oraz imprezy, warto więc śledzić podejmowane przez nią działania. Możemy również udać się do miejscowego kina.

„Dziki Wschód” czyli Ekopark Wschodni, Podczele i Las Kołobrzeski

O ile centrum Kołobrzegu kipi gwarem i pełne jest turystów, o tyle wschodnia część miasta jest większości wczasowiczów nieznana. Warto wybrać się tu na dłuższą wycieczkę.

Najważniejszą atrakcją jest w tym rejonie Ekopark Wschodni – wielki kompleks (381 hektrarów) lasów, torfowisk i mokradeł. Można się do niego dostać wygodną nadmorską ścieżką rowerową lub miejskim autobusem (numer 2). Na terenie Ekoparku Wschodniego zobaczymy niespotykane w innych częściach kraju kompleksy roślinne, możemy też zaobserwować w nim wiele gatunków ptaków i innych zwierząt.

Miłośnicy ciszy i spokoju powinni odwiedzić również Podczele. Osada ta powstała jako osiedle garnizonowe (najpierw wojsk niemieckich, później – radzieckich) i została włączona do Kołobrzegu dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Atrakcją jest tu przede wszystkim plaża – znacznie mniej zatłoczona niż w centrum miasta.

Jeżeli wybierzemy się na wycieczkę z Podczela w kierunku południowo-wschodnim, dotrzemy do Lasu Kołobrzeskiego. Można w nim podziwiać dwa pomnikowe dęby: Bolesława i Warcisława.

Kołobrzeg – atrakcje okolic

Również okolice Kołobrzegu obfitują w różnego rodzaju atrakcje. Gdzie warto się wybrać?

Budzistowo

Budzistowo to „wcześniejsze wcielenie Kołobrzegu” – przed lokacją miasta w obecnym miejscu główna osada mieściła się właśnie tutaj. Do dnia dzisiejszego przetrwał zabytkowy kościółek z XIII wieku – jeden z najstarszych na Pomorzu.

Ponadto w miejscowości znajduje się XIX-wieczny pałac (obecnie hotel) wraz z pięknym parkiem.

Do Budzistowa dotrzemy z Kołobrzegu nawet na piechotę (odległość tej miejscowości od centrum to ok. 3 kilometrów) lub miejskim autobusem (np. linii 7).

Kołobrzeg – atrakcje okolic: Zieleniewo

W Zieleniewie zlokalizowany jest park rozrywki, utrzymany w stylu westernowym – możemy więc przejechać się na koniu, zwiedzić wioskę Indian lub miasteczko “bladych twarzy”, obejrzeć pokazy w stylu rodeo. Więcej na stronie parku.

Również do Zieleniewa możemy dotrzeć z Kołobrzegu o własnych siłach. Możliwy jest też jednak dojazd autobusem (linia numer 1).

Grzybowo, Dźwirzyno,  Rogowo i Mrzeżyno

Grzybowo to miejsce, które można polecić przede wszystkim osobom, które nie lubią kąpieli w zimnej wodzie – Zatoka Grzybowska jest zwykle nieco cieplejsza od otaczających ją wód Bałtyku. Przez teren miejscowości prowadzą również liczne szlaki piesze i rowerowe.

Grzybowo położone jest 7 kilometrów na zachód od Kołobrzegu, dojedziemy do niego autobusami komunikacji miejskiej oraz lokalnych prywatnych przewoźników.

Kierując się dalej na zachód, dotrzemy do Dźwirzyna. W miejscowości tej warto zobaczyć niewielki port rybacki – można podziwiać go z mostu. Wędkarze mogą spróbować swych sił nad Jeziorem Resko Przymorskie (jeżeli się nie uda – można kupić świeże ryby w porcie), a miłośnicy współczesnej architektury – zobaczyć niezwykły kościół.

W Rogowie Resko Przymorskie jest jeszcze lepiej widoczne, jednak najważniejszą tutejszą atrakcją jest skansen militarny, zlokalizowany na terenie dawnej bazy lotniczej.

Najdalej na zachód spośród omawianych miejscowości wysunięte jest Mrzeżyno. W miejscowości tej znajdziemy aquapark (chociaż trzeba stwierdzić, że oferta obiektów, dostępna w samym Kołobrzegu, jest nader interesująca) i port rybacki. Mrzeżyno jest również punktem docelowym spływów kajakowych.

Do wszystkich opisanych tu miejscowości dotrzemy z Kołobrzegu autobusami prywatnego przewoźnika.

Kołobrzeg – atrakcje w miejscowościach, położonych na wschód od miasta

Również nad morzem, ale na wschód od Kołobrzegu, znajdują się kilka równie ciekawych miejscowości.

W Ustroniu Morskim (12 km od centrum Kołobrzegu) znajdziemy na przykład kolejny aquapark, Skansen Chleba i jeszcze jeden park rozrywki, utrzymany w stylu westernowym, nie wspominając o wymienionych już wcześniej wiekowych dębach (znajdują się one w pobliżu granicy administracyjnej tej miejscowości).  Do Ustronia Morskiego dotrzemy też z Kołobrzegu niezwykle łatwo – pomiędzy miejscowościami tymi kursują pociągi oraz (zwłaszcza w sezonie) autobusy.

Warto odwiedzić również Park Pomerania w Dygowie (14 kilometrów na południowy wschód od Kołobrzegu) – znajdziemy w nim między innymi Wioskę Wikingów, niewielkie ZOO, hale zabaw, karuzele i dmuchańce. Atrakcje te, jak można się domyślić, przeznaczone są przede wszystkim dla najmłodszych.

Można również wybrać się do Gąsek – w tej niewielkiej miejscowości znajduje się latarnia morska, jedna z najwyższych na polskim wybrzeżu. Nieco dalej, w Sarbinowie (33 kilometry od Kołobrzegu), zobaczymy niezwykły kościół, położony tuż nad morskim brzegiem, a w MielnieLeśną Pętlę Przygód i Tajemnic i grodzisko.

Co warto zwiedzić w miejscowościach, położonych na południe od Kołobrzegu?

W niewielkiej Dobrzycy (25 kilometrów na południowy wschód od Kołobrzegu) znajdują się Ogrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis. Ciężko powiedzieć czym są – najbardziej adekwatnym określeniem będzie zapewne „prywatny ogród botaniczny”, lecz nie oddaje to w pełni sensu i atrakcji założeń. Oprócz możliwości zwiedzenia pięknie prezentujących się terenów zielonych, są tu również gigantyczne labirynty roślinne, wieża widokowa i szereg innych rozrywek. W sezonie do Dobrzycy kursują z Kołobrzegu autobusy.

Można też wybrać się do Karlina, położonego 29 kilometrów od Kołobrzegu. Miejscowość ta słynna stała się w latach osiemdziesiątych XX wieku, gdy gaszenie pożarów tutejszych odwiertów ropy (podczas jej poszukiwań doszło do erupcji i zapłonu). Obecnie niewielkie miasto oferuje przede wszystkim możliwość zwiedzenia kilku dodatkowych zabytków lub … zagrania w squasha. Do Karlina łatwo dotrzemy z Kołobrzegu pociągiem.

Jeżeli mówimy o zabytkach – nie można nie wspomnieć o Trzebiatowie (28 kilometrów od Kołobrzegu). Miasto to zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, a jego centrum wypełniają urocze kamieniczki. Warto odwiedzić również muzeum, zlokalizowane w miejscowym pałacu i zobaczyć zabytkowy mural, przedstawiający słonia. Pomiędzy Kołobrzegiem a Trzebiatowem kursują autobusy lokalnego przewoźnika oraz pociągi.

Kołobrzeg – propozycje wycieczek w dalsze okolice

Jeżeli pozwala nam na to czas – powinniśmy zajrzeć do Koszalina. Jedno z największych miast w tej części Pomorza położone jest tylko 44 kilometry od Kołobrzegu, Znajdziemy w nim m.in. kilka unikatowych placówek muzealnych (na przykład Muzeum Obrony Przeciwlotniczej) oraz ciekawe szlaki turystyczne i wieżę widokową na Górze Chełmskiej. Z Koszalina możemy udać się też na przejażdżkę lokalną kolejką wąskotorową.

Z innych miejscowości, wartych odwiedzenia, wymienić należy:

  • Białogard – znajdziemy tu wiele zabytków (jeżeli zdecydujemy się na podróż koleją, to pierwszym z nich będzie stacja), a lokalne muzeum prezentuje kolekcję pamiątek Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
  • Gryfice (48 kilometrów od Kołobrzegu) to kolejna miejscowość, w której znajdziemy duża ilość budowli, pamiętających dawne wieki. Jest też w niej usytuowany ciekawy (chociaż niewielki) park w stylu japońskim oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej.
  • Podborsko (51 km od Kołobrzegu) –  zobaczyć tu możemy Muzeum Zimnej Wojny. Placówka mieści się w dawnym składzie amunicji atomowej wojsk radzieckich i jest częścią Muzeum Oręża Polskiego.
  • Połczyn-Zdrój – miejscowość niezwykle urokliwą i położoną jedynie 68 kilometrów od Kołobrzegu. Znajdziemy w niej zabytkową starówkę, zamek (mocno przebudowany) oraz wielkie przestrzenie parkowe.

Warto wybrać się również do Szczecina (130 kilometrów od Kołobrzegu). Odległość jest spora, lecz dostępne w tym mieście atrakcje (m.in. Zamek Książąt Pomorskich i liczne muzea) powinny zrekompensować tę niedogodność.

Jak poruszać się po okolicach Kołobrzegu?

Dojazd do atrakcji, położonych w okolicach Kołobrzegu, nie jest specjalnie trudny.

Do wielu miejscowości dojedziemy koleją (na przykład do Ustronia Morskiego, Karlina, Trzebiatowa, Podborska czy Gryfic).

Do Trzebiatowa, Dźwirzyna, Mrzeżyna i Rogowa dojedziemy autobusami Express Bus, a do Koszalina – pojazdami firmy Andrzej-Bus. W regionie funkcjonuje również wielu mniejszych przewoźników.

W sezonie letnim (ale nie tylko w nim) można też poruszać się pomiędzy miejscowościami, leżącymi w pasie nadmorskim, korzystając z dalekobieżnych autobusów.

Wróć do strony głównej.

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

3.5/5 - (11 votes)

One thought on “Kołobrzeg – atrakcje miasta i okolic

  1. Aktualnie bardzo wiele atrakcji dla dzieci proponuje Dźwirzyno i Grzybowo, znajdujące sie zaledwie pare kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Miedzy innymi „bajkowe piątki” na plaży z klasą czy kino na leżakach. W amfiteatrach w trakcie wakacji występują głownie znane grupy kabaretowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *