Na turystów, wybierających na miejsce letniego wypoczynku Grzybowo, atrakcje czekają zarówno w samej miejscowości, jak i w jej najbliższej okolicy. Co warto zobaczyć i zwiedzić podczas pobytu w tych stronach?
Grzybowo – atrakcje miejscowości
Plaża i Zatoka Grzybowska. Grzybowo leży w miejscu wyjątkowym: na odcinku około siedmiu kilometrów brzeg Bałtyku cofnięty jest tu o kilkaset metrów. Wewnątrz tego wcięcia, w tak zwanej Zatoce Grzybowskiej, woda jest zwykle o kilka stopni Celsjusza cieplejsza niż w okolicznych wodach Bałtyku. W rezultacie kąpiele morskie w Grzybowie są przyjemniejsze.
Dojście do plaży prowadzi przez las i niewysokie wydmy, a ona sama jest piaszczysta i stosunkowo szeroka. Dla chętnych do podziwiania plaży i morza z większej wysokości przygotowano taras widokowy. W tym samym miejscu można skorzystać z ułatwienia (rodzaju windy) dla niepełnosprawnych.
W zachodniej części miejscowości znajduje się plaża dla naturystów.
Szlaki turystyki pieszej i rowerowej w okolicach Grzybowa są wyjątkowo rozległe: można zawędrować nimi zarówno do Dźwirzyna i Mrzeżyna, jak i Kołobrzegu. Dalsze wycieczki, na przykład w kierunku latarni morskiej w Gąskach też są możliwe.
Przygotowano również i oznaczono tablicami trasy dla miłośników nordic walking.
Specyficzną atrakcją Grzybowa jest też nowoczesna rzeźba, zlokalizowana przy punkcie postojowym na ścieżce rowerowej biegnącej w kierunku Dźwirzyna. Zwraca uwagę.
Stadnina w Grzybowie to z kolei ciekawa opcja dla tych, którzy chcieli by przy okazji wakacji nauczyć się podstaw hippiki.
Place zabaw i boiska. Zespół tego typu atrakcji znajdziemy w zachodniej części miejscowości, w pobliżu drogi w kierunku Dźwirzyna. Szczegółowy opis obiektu znajdziemy tutaj.
Rezerwat przyrody Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem powstał w roku 2017 i chroni zbiorowiska roślinności, porastające miejscowe wydmy. Twórcy rezerwatu nie okazali zbyt wiele kreatywności w dziedzinie tworzenia chwytliwych i wpadających w ucho nazw, jednak tereny te są naprawdę piękne.
Grzybowo – atrakcje okolic
Kiedy pogoda nie dopisze lub znudzi nam się plażowanie, możemy wybrać się z Grzybowa na krótszą lub dłuższą wycieczkę. Co ciekawego można zobaczyć w najbliższym otoczeniu miejscowości?
Grzybowo – atrakcje w najbliższej okolicy (do 20 km)
Kołobrzeg (około 8 km na wschód od Grzybowa)
Najbliższą miejscowością, do której warto się wybrać z Grzybowa, jest Kołobrzeg. Stwierdzenie o bliskości tego miasta jest zresztą pewnym niedopowiedzeniem – obecnie Grzybowo jest w zasadzie przedmieściem większego sąsiada, do którego można dostać się jednym z licznych autobusów.
W Kołobrzegu warto przede wszystkim odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego – wielką ekspozycję, prezentującą historię uzbrojenia naszej armii. Zobaczyć tu można ogromną ilość pojazdów wojskowych, liczne egzemplarze broni ręcznej i umundurowania. Jest też wielka diorama, prezentująca boje o Kołobrzeg w trakcie II Wojny Światowej.
Częścią tego samego muzeum (tyle, że zlokalizowaną w zupełnie innym miejscu) jest Skansen Morski, prezentujący wycofane ze służby jednostki polskiej floty wojennej. Warto zwiedzić ich wnętrze – jest to niezwykle pouczające doświadczenie (przekonamy się na przykład, że marynarz powinien być niewysoki i szczupły).
W Kołobrzegu znajdziemy też urokliwe zakątki, zachęcające do dłuższych spacerów (choćby na zrekonstruowanej Starówce lub w parkach, przylegających do dzielnicy sanatoryjnej), latarnię morską i port. Z tego ostatniego możemy wybrać się w rejs – dostępne są zarówno wycieczki po najbliższej okolicy, jak i na Bornholm (te ostatnie jednak pojawiają się i znikają z rozkładu armatora z zadziwiającą częstotliwością – warto wcześniej upewnić się, że aktualnie są one dostępne; rozkład znajdziemy tutaj). Jeżeli chcemy podziwiać Kołobrzeg z morza mamy jeszcze jedną opcję – możemy udać się na tutejsze molo (jedno z największych w Polsce).
W położonym na południe od Kołobrzegu Zieleniewie znajduje się też park rozrywki, utrzymany w stylu „Dzikiego Zachodu„, a w samym mieście aquaparki i kino.
Sianożęty i Ustronie Morskie (ok. 20 km na wschód od Grzybowa)
Poruszając się dalej w kierunku wschodnim dotrzemy do Ustronia Morskiego i miejscowości Sianożęty. Wycieczka ta wymaga jednak posiadania samochodu (lub dokonania przesiadki w Kołobrzegu).
Po drodze warto zobaczyć dwa pomnikowe drzewa – dęby Bolesław i Warcisław. Pierwsze z nich zostało powalone przez wichurę w roku 2016, jednak nawet w pozycji horyzontalnej robi ogromne wrażenie. Aby dotrzeć do dębów, należy skręcić na południe w rejonie stacji kolejowej (i przystanku) Bagicz. Piechurów na miejsce doprowadzi szlak niebieski.
W Ustroniu Morskim warto zobaczyć nadmorską promenadę oraz molo (mniejsze od tego w Kołobrzegu). W miejscowości znajduje się również kompleks sportowy, mieszczący m.in. aquapark.
Grzybowo – atrakcje na zachód od miejscowości: Dźwirzyno (7 km), Rogowo (11 km), Mrzeżyno (15 km)
Stosunkowo łatwo dojedziemy (a nawet dojdziemy) z Grzybowa do Dźwirzyna. W miejscowości tej warto zobaczyć port rybacki – można to zrobić z mostu, usytuowanego na samym kanale portowym. Oczywiście jak w każdym miejscu nad polskim morzem, w którym znajduje się port rybacki, znajdziemy tu liczne smażalnie (koło portu, nie na moście).
Z Dźwirzyna wypływają statki wycieczkowe – można wybrać się w rejs po Bałtyku lub po Jeziorze Resko Przymorskie.
Przeszłość nieodległej miejscowości Rogowo związana jest ściśle z wojskiem – do dzisiaj zachowały się hangary dawnej bazy lotniczej, funkcjonującej tu jeszcze przed II Wojną Światową. W czasach nam bliższych grupa pasjonatów uruchomiła w nich niewielkie muzeum sprzętu wojskowego (obecnie ekspozycją opiekuje się Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu).
W Mrzeżynie znajdziemy kolejny port rybacki i nowoczesny park wodny (jak twierdzi właściciel obiektu – największy na Pomorzu).
Grzybowo – ciekawe miejsca w okolicy, wymagające nieco dłuższej podróży
Również dalsze okolice Grzybowa pełne są różnorodnych atrakcji. Co warto zwiedzić?
Trzebiatów (26 kilometrów na południowy zachód od Grzybowa)
Najciekawszą opcją jest – według subiektywnej oceny autora – wycieczka z Grzybowa do Trzebiatowa. Odległość nie jest specjalnie duża, a pomiędzy miejscowościami kursują autobusy.
W Trzebiatowie warto zobaczyć niewielkie muzeum w miejscowym pałacu, jednak przede wszystkim – pospacerować po pięknych ulicach miasteczka, pełnych zabytkowych kamienic. Turystów – przynajmniej na razie – nie ma tu zbyt wielu.
Piękne krajobrazy zobaczymy też nad Regą. Rzeka jest ważna dla turystycznych walorów miasta z jeszcze jednego powodu – organizowane są nią spływy kajakowe.
Ciekawostka: w Trzebiatowie znajduje się interesujące sgraffito, przedstawiające słonia. To pamiątka po pobycie w mieście siedemnastowiecznych cyrkowców. Obecne władze, nawiązując do tak szczytnej tradycji zdobienia murów, wzbogacają miasto o wciąż nowe murale.
Dobrzyca (34 kilometry na południowy wschód od Grzybowa)
W Dobrzycy znajduje się zespół ogrodów, utworzony specjalnie z myślą o turystach. Znajdziemy w nich między innymi gigantyczny grabowy labirynt, wieże widokową i – przede wszystkim – niezwykle malownicze kompozycje roślinne.
W sezonie wakacyjnym do Dobrzycy docierają autobusy (jednak konieczna może być przesiadka w Kołobrzegu).
Grzybowo – atrakcje w innych okolicznych miejscowościach
Spośród innych miejsc, do których warto wybrać się z Grzybowa, wymienić można:
- Karlino (35 km od Grzybowa) – główne atrakcje tego miasta to lokalne muzeum i centrum sportowe.
- Nadmorskie Gąski (36 km od Grzybowa) słyną przede wszystkim z jednej z najwyższych na polskim wybrzeżu latarni morskich. Nieco dalej od brzegu znajduje się zabytkowy pałac i park.
- Niechorze (41 km od Grzybowa) to znany nadmorski kurort. Znajdziemy tu m.in. niewielkie muzeum, park miniatur oraz latarnię morską. Przez Niechorze kursuje też turystyczna kolejka wąskotorowa – przejażdżka nią może być niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza dla najmłodszych turystów.
- W Gryficach (43 km od Grzybowa) zachowało się sporo wartościowych zabytków. W mieście znajduje się też ciekawy (chociaż niewielki) ogród w stylu japońskim.
- Również w Białogardzie (45 km od Grzybowa) możemy podziwiać zabytkową zabudowę. Ciekawostka jest fakt, że miejscowe muzeum prezentuje zbiór pamiątek najsłynniejszego obywatela miasta – prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
- Mielno (48 km od Grzybowa) zasłynęło swego czasu jako „imprezowa stolica Polski”. Oprócz klubów i dyskotek jest tu jednak sporo innych atrakcji – po Jeziorze Jamno pływają statki wycieczkowe, a na brzegach tego akwenu na turystów czekają piękne trasy spacerowe. Warto zobaczyć też Jamieński Nurt – kanał, łączący wspomniane jezioro z Bałtykiem.
- Koszalin (50 km od Grzybowa) to jeden z największych ośrodków miejskich w tych okolicach. Znajdziemy w nim liczne muzea (niektóre dość niezwykłe – na przykład Muzeum Obrony Przeciwlotniczej czy Muzeum Sztuki Książki), zabytki (te jednak „toną” w PRL-owskiej zabudowie) i piękne tereny zielone. W okresie letnim można wybrać się też na przejażdżkę miejscową kolejką wąskotorową.
Jak dojechać do Grzybowa?
Najprościej mówiąc – tak jak do Kołobrzegu. Z Kołobrzegu do Grzybowa dowiezie nas natomiast autobus miejski lub bus.
Komunikację lokalną pomiędzy Grzybowem a Kołobrzegiem zapewniają:
- Express Bus – rozkłady znajdziemy tutaj (linia do Trzebiatowa przez Grzybowo i kilka innych nadmorskich miejscowości);
- Andrzej-Bus – rozkłady jazdy do Dźwirzyna (przez Grzybowo) znajdziemy tutaj;
- Komunikacja Miejska Kołobrzeg – rozkład znajdziemy tutaj;
- PKS Gryfice (można udać się również w kierunku Szczecina) – wyszukiwarkę rozkładów znajdziemy tutaj;
- w sezonie letnim do wielu nadmorskich miejscowości dostaniemy się z Grzybowa dzięki „Słonecznej Linii” – szczegóły tutaj;
Bezpośrednie połączenia autobusowe do Grzybowa
W sezonie (a niekiedy i poza nim) można dojechać do Grzybowa bezpośrednio, nawet z dosyć odległych miejsc. Autorowi udało się zidentyfikować następujące połączenia:
- Z Karpacza (przez Jelenią Górę, Legnicę i Lubin, Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski) – przewozy prowadzi PKS Bytów; szczegóły znajdziemy w wyszukiwarce na stronie przewoźnika – tutaj; połączenie sezonowe;
- Z Dolnego Śląska (konkretnie z Bielawy, przez całą masę miast i miasteczek, między innymi Zagłębie Miedziowe) przewozy prowadzi firma Lider; rozkłady znajdziemy tutaj;
Zobacz też:
Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;
Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;
Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).