Site icon Wokół Bałtyku

Grzybnica – atrakcje miejscowości i okolic

W Grzybnicy koło Koszalina znajdziemy jeden z najstarszych zabytków kultury materialnej na Pomorzu – tutejsze kamienne kręgi stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych tych stron.

Grzybnica – atrakcje miejscowości

Kamienne Kręgi i inne obiekty rezerwatu archeologicznego są jedynymi w zasadzie obiektami, wartymi odwiedzenia w samej Grzybnicy.

Opisywane tu budowle są przypuszczalnie dziełem Gotów – germańskiego ludu, który zrobił sobie krótki postój na ziemiach dzisiejszego Pomorza w drodze na bogate (w owym czasie) południe Europy. Rezerwat archeologiczny w Grzybnicy jest jedną z ciekawszych pamiątek ich pobytu na ziemiach dzisiejszej Polski.

Położone w lesie stanowisko składa się z kamiennych kręgów, kurhanów i grobów. Niektóre spośród budowli mają naprawdę imponujące rozmiary – przykładowo średnica dwóch największych kręgów sięga 40 metrów, co czyni je jednymi  z największych tego typu obiektów w Europie.

Rezerwat jest bardzo dobrze zorganizowany – na zwiedzających czekają tablice informacyjne, są też stoiska, na których można nabyć związane z tematyką archeologiczną książki i pamiątki. 

Szczegółowy opis stanowiska znajdziemy tutaj.

Grzybnica – atrakcje okolic

Co warto zobaczyć przy okazji wizyty w „kamiennych kręgach”?

Wycieczkę do Grzybnicy można kontynuować, poznając okoliczne atrakcje. Co można zobaczyć przy okazji wizyty w rezerwacie archeologicznym?

Na przykład zabytkowy pałac i piękny park w pobliskim Kłaninie. Obiekt został wyremontowany i  zamieniony w hotel. Jeżeli akurat nie mamy ochoty na nocleg w nim, możemy przysiąść w restauracji i napić się kawy, spoglądając na ogrody. Z rezerwatu archeologicznego można dojść do Kłanina na piechotę – odległość wynosi 6 kilometrów.

W nieodległym (położonym ok. 8 kilometrów od rezerwatu) Rekowie znajduje się natomiast ciekawy Park Leśników. Obiekt ten jest w zasadzie czymś pośrednim pomiędzy tradycyjnym parkiem a ogrodem botanicznym. W pobliżu wyznaczono też ścieżkę przyrodniczą.

Nieco dalej (11 kilometrów) jest do Rosnowa. Miejscowość ta słynie z malowniczego (chociaż sztucznego) jeziora. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny lub odpocząć na niewielkiej plaży. Warto też wiedzieć, że w niektóre weekendy pomiędzy Rosnowem a Koszalinem kursują pociągi lokalnej wąskotorówki – przejażdżka taka może być niezwykłym przeżyciem, zwłaszcza dla najmłodszych członków rodziny. Rozkłady sprawdzić możemy tutaj.

W miejscowości można też wypożyczyć drezyny rowerowe i udać się nimi na ciekawą wycieczkę krajoznawczą.

Jeżeli zechcemy kontynuować wycieczkę, kierując się jeszcze dalej na zachód, możemy udać się do miejscowości Strzekęcino. Znajdziemy w niej jeszcze jeden ciekawy pałac i zabytkowy park (geometryczne żywopłoty oraz malownicze sadzawki naprawdę robią wrażenie). Odległość tego założenia od Grzybnicy (22 kilometry) sprawia jednak, że wycieczka taka jest dostępna przede wszystkim dla turystów zmotoryzowanych.

Posiadacze samochodu mogą też udać się do Podborska (27 kilometrów od Grzybnicy), gdzie w czasach istnienia Układu Warszawskiego znajdowały się magazyny amunicji atomowej. Obecnie obiekt jest placówką muzealną i można go zwiedzać.

Wracając nad morze powinniśmy też zobaczyć Koszalin. Miasto to warte jest uwagi z kilku względów. Przede wszystkim znajduje się tu wiele cennych zabytków – co prawda toną one w znacznie nowszej zabudowie, jednak i tak robią wrażenie. Centrum miasta jest na dodatek zielone, a liczne parki zachęcają do niespiesznych spacerów.

W Koszalinie znajdziemy też kilka ciekawych placówek muzealnych. Niektóre ekspozycje są standardowe – prezentują historię miasta i regionu. Inne, takie jak Muzeum Sztuki Książki czy Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, są pewną ciekawostką.

Inne miejsca, które warto odwiedzić przy okazji zwiedzania atrakcji Grzybnicy, to:

 

Powyższe zestawienie ma 0czywiście charakter mocno subiektywny. Jeżeli uważasz, że w okolicy są inne miejsca, które powinny się w nim znaleźć – daj znać w komentarzach.

Jak dojechać do rezerwatu z kamiennymi kręgami w Grzybnicy?

Jeżeli nie mamy własnego  środka transportu, to najrozsądniejszym wyjściem będzie skorzystnue z usług miejscowego przewoźnika (busa). Najlepiej poprosić kierowcę, żeby dał nam znać i wysadził w odpowiednim miejscu – sami możemy mieć problem z lokalizacją obiektów rezerwatu, te bowiem – jak wspomniano wcześniej – znajdują się w środku lasu. 

Lokalne rozkłady jazdy można znaleźć między innymi na stronie Gminy Manowo.

 

Zobacz też: muzea nad morzem;

Wróć do strony głównej wokolbaltyku.pl

Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;

 

Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;

 

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).

5/5 - (1 vote)
Exit mobile version