Muzea nie są zwykle głównym celem wyjazdów nad morze. Jednak przy braku odpowiednio „plażowej” pogody mogą być ciekawą opcją spędzenia wolnego czasu.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie jeszcze – oprócz placówek muzealnych – atrakcje turystyczne spotkasz w danej miejscowości – kliknij w jej kolorową nazwę.
Aby zobaczyć zestawienia muzeów, położonych na zachód od omawianego obszaru kliknij odpowiednią opcje:
Muzea nad morzem – na Mierzei Wiślanej i Żuławach
Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Muzeum jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego; ekspozycja prezentuje głównie historię rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Szczegóły znajdziemy na stronie muzeum.
Muzeum Bursztynu w Stegnie. Niewielka prywatna placówka, prezentuje historię bursztynnictwa oraz liczne okazy brył jantaru. Szczegóły znajdziemy na stronie placówki.
Muzeum Stutthof to placówka zlokalizowana na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Ekspozycja poważna i nie polecana dla najmłodszych. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Atrakcja najłatwiej dostępna dla osób przebywających na wczasach w okolicach Krynicy Morskiej – Frombork znajduje się po drugiej stronie Zalewu Wiślanego, w sezonie bez większego problemu dostaniemy się tam statkiem wycieczkowym. A szczegółowe informacje na temat muzeum znajdziemy tutaj. (Dla wyjaśnienia – autor wie, że Frombork nie znajduje się w Województwie Pomorskim, zdecydował się go jednak umieścić w zestawieniu ze względu na dużą dostępność zlokalizowanych tu atrakcji dla osób przebywających w Krynicy Morskiej).
Muzea nad morzem – Trójmiasto
Muzea w Gdańsku
Narodowe Muzeum Morskie. Muzeum posiada kilka oddziałów – dla porządku wymieńmy:
- Statek-muzeum „Sołdek” (zacumowany przy Ołowiance);
- Spichlerze zlokalizowane na Ołowiance (główna część ekspozycyjna);
- Żuraw (po drugiej stronie Motławy);
- Ośrodek Kultury Morskiej (mało chwytliwa nazwa sugeruje coś niezwykle nudnego, ale w rzeczywistości są tu zlokalizowane wystawy interaktywne – coś w sam raz dla dzieciaków. W każdym wieku 🙂 ).
Muzeum posiada oddziały również w innych miejscowościach – ich opis znajdziemy w rozdziałach poświęconych danemu miastu.
Link do strony NMM (jako całości) znajdziemy tutaj.
Oprócz wystawy głównej Muzeum przygotowało również wystawę dla dzieci. W budynku funkcjonuje również kino.
Szczegóły na temat zwiedzania muzeum znajdziemy na jego stronie – tutaj.
Europejskie Centrum Solidarności. Placówkę trudno nazwać muzeum w tradycyjnym sensie: to kolejny przykład nowoczesnej wystawy, która opowiada pewną historię – w tym wypadku historię narodzin ruchów opozycyjnych w kontrolowanej przez ZSRR części Europy … Więcej informacji znajdziemy na stronie ECS – tutaj.
W pobliżu znajdziemy też nieco bardziej tradycyjną ekspozycję – w zachowanej Sali BHP Stoczni Gdańskiej zebrano pamiątki z pierwszych lat działania Solidarności.Szczegóły znajdziemy tutaj.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Muzeum posiada kilka placówek – są to:
Placówki przy ul. Długiej i Długim Targu:
- Ratusz Głównego Miasta;
- Dwór Artusa;
- Dom Uphagena (Muzeum Wnętrz Mieszczańskich);
Pozostałe placówki, zlokalizowane w pobliżu historycznego centrum Gdańska:
- Muzeum Bursztynu;
- Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej: Muzeum Zegarów Wieżowych);
- Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Placówki położone dalej od centrum:
- Westerplatte – Wartownia nr 1;
- Twierdza Wisłoujście.
Jest to najbardziej różnorodny zbiór placówek muzealnych w Trójmieście; aby poznać szczegóły ekspozycji – odwiedź stronę internetową Muzeum – np. klikając tutaj.
Oprócz sztuki dawnej, prezentowanej w oddziale w historycznym centrum Gdańska, Muzeum Narodowe ma również ekspozycje w Oliwie (sztuka nowoczesna, etnografia) oraz kilku innych miejscowościach. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Główna ekspozycja obejmuje m.in. eksponaty związane z historią i prehistorią regionu, bursztynem i bursztynnictwem oraz … historią Sudanu. Placówką muzeum jest też Piwnica Romańska (pozostałość dawnego klasztoru z XIII wieku, z ekspozycją poświęconą historii tego miejsca) oraz Błękitny Baranek (ekspozycja przygotowana głównie z myślą o nieco młodszych zwiedzających). Szczegóły znajdziemy na stronie Muzeum.
Muzeum Archeologiczne ma również oddziały w innych miastach – m.in. w Sopocie.
Muzeum Archidiecezjalne w Gdańsku to głównie ekspozycja dawnej sztuki sakralnej. Oprócz tego możemy zwiedzić zabytkowe wnętrza, a szczegółowy opis atrakcji udostępnionych turystom oraz zwiedzania znajdziemy tutaj.
Muzea w Sopocie
Muzeum Sopotu. Ekspozycja tej placówki to głównie pamiątki związane z historią miasta oraz rekonstrukcje wnętrza willi z przełomu XIX i XX wieku. Szczegółowy opis znajdziemy na stronie placówki – tutaj.
Grodzisko w Sopocie. Część Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – rekonstrukcja wczesnosłowiańskiego grodu, Jest też część typowo muzealna, gromadząca znalezione w czasie wykopalisk przedmioty. Szczegółowy opis oferowanych atrakcji znajdziemy tutaj.
Muzea w Gdyni
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zajmuje drugą część budynku muzealnego, w którym znajduje się Muzeum Miasta Gdyni. To znaczy jego część naziemna (wraz z ekspozycją plenerową) zajmują tę samą część, bo w skład MMW wchodzi też …
ORP Błyskawica. Okręt zacumowany jest w odległości kilkuminutowego spaceru od gmachu Muzeum Marynarki Wojennej, a przedmiotem zwiedzania są wnętrza oraz pamiątki związane ze służbą okrętu oraz – bardziej ogólnie – historią polskiej marynarki.
Informacje na temat ekspozycji MMW w Gdyni znajdziemy tutaj.
A po sąsiedzku (względem „Błyskawicy”) znajdziemy kolejne pływające muzeum – „Dar Pomorza„. Ta jednostka jest z kolei częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziemy więc tutaj.
Trochę dalszy spacer czeka nas natomiast, jeżeli chcemy odwiedzić najmłodsze muzeum w Gdyni. Muzeum Emigracji, o nim bowiem mowa,
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji. Jedne chyba muzeum na terenie miasta, które nie jest związane z morzem :). Ekspozycję stanowią oczywiście zabytkowe pojazdy, ciekawy jest natomiast sposób aranżacji wystawy – samochody są bowiem zaparkowane na brukowanej przedwojennej uliczce. Więcej szczegółów znajdziemy tutaj.
Muzea nad morzem – miejscowości nad Zatoką Pucką i na Półwyspie Helskim
Rzucewo – Osada Łowców Fok. Niewielka miejscowość może się pochwalić ekspozycją muzealną. dokumentującą życie prehistorycznych mieszkańców tych ziem. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.
Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku – muzeum kultywuje tradycje przedwojennego polskiego lotnictwa morskiego, a jego ekspozycja to – w głównej mierze – związane z nim pamiątki. Stronę internetową muzeum znajdziemy tutaj.
Zagroda Gburska i Rybacka (Skansen w Nadolu). Położona nad Jeziorem Żarnowieckim niewielka ekspozycja, prezentująca życie dawnej wsi tego regionu.
„Hallerówka” (Władysławowo) – zachowana przedwojenna drewniana willa, która należała niegdyś do gen. Józefa Hallera. Oprócz pamiątek po nim, znajdziemy tu między innymi ekspozycję poświęconą rozwojowi turystyki na kaszubskim wybrzeżu Bałtyku.
Szczegółowe informacje znajdziemy na tej stronie.
Muzeum Motyli we Władysławowie. Całkiem spora kolekcja motyli i innych owadów, zgromadzona w muzeum zlokalizowanym w wieży Domu Rybaka. Szczegółowe informacje – tutaj.
Z „kronikarskiego obowiązku” dodajmy, że w Domu Rybaka funkcjonuje też Muzeum Iluzji – jest to jednak zupełnie inny rodzaj atrakcji – dla chętnych do poznania bliżej tej placówki – podaję link.
Jastrzębia Góra – ekspozycja przy latarni morskiej na Rozewiu (Muzeum Latarnictwa). Ekspozycja jest stosunkowo niewielka, można zobaczyć przedmioty związane z historią latarni morskich, dawne sprzęty latarniczo-gospodarcze :).
Muzea nad Morzem Bałtyckim – Mierzeja Helska
Jastarnia – muzea rybackie. W Jastarni znajdziemy aż dwie placówki muzealne, obie o podobnym charakterze – ekspozycja obejmuje bowiem sprzęt i wyposażenie związane z rybołówstwem i życiem codziennym dawnych rybaków – są to Rybacka Chata i Rybackie Muzeum Pod Strzechą.
Hel – muzea „militarne”. Hel jest naprawdę świetnym miejscem dla osób kochających militaria. Nie dość, że rozmaite elementy dawnych fortyfikacji można spotkać podczas spaceru po lesie, to jeszcze jest tu kilka unikalnych ekspozycji muzealnych o tematyce militarnej. Muzeum Obrony Wybrzeża – to w zasadzie cały zespół placówek muzealnych, obejmujących głównie (choć nie tylko) ekspozycje historyczno-militarne; szczegóły – tutaj.
Muzeum Rybołówstwa. Placówka ta jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego. Ekspozycja obejmuje – jak łatwo się domyślić – eksponaty związane z rybołówstwem i życiem dawnych rybaków, ale znajdziemy też np. sztukę marynistyczną. Tradycyjnie podaję link do strony muzeum.
Dom Morświna w Helu. Niewielka placówka muzealno-edukacyjna stara się zaznajomić odwiedzających z tym zagrożonym gatunkiem. Zobacz szczegóły tutaj.
Inne muzea, łatwo dostępne z nadmorskich miejscowości
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Ekspozycja obejmuje przedmioty związane z historią miasta i regionu, Stronę muzeum znajdziemy tutaj.
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie – nazwa mówi wszystko :), oprócz muzeum można zwiedzić piękny park, który otacza jego budynek. Stronę muzeum znajdziemy tutaj.
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach – kompleksowe przedstawienie życia dawnych Kaszubów: sprzęty rolnicze, rybackie, wyposażenie domów … Szczegółowy opis znajdziemy na stronie internetowej muzeum – tutaj.
Muzea w Kościerzynie – niewielka Kościerzyna to prawdziwy gigant, jeżeli idzie o liczbę jednostek muzealnych; znajdziemy tu:
- Muzeum Ziemi Kościerskiej (klasyczne muzeum prezentujące historię regionu) – zobacz ich stronę tutaj;
- Muzeum Kolejnictwa – skansen kolejowy, prezentujący dawne pojazdy szynowe (zobacz szczegóły tutaj);
- Muzeum Akordeonu – ekspozycja obejmuje bogatą kolekcję tych instrumentów (zobacz szczegóły tutaj);
- gdyby komuś było jeszcze mało, to swoją ekspozycję przygotowało też miejscowe nadleśnictwo – zobacz szczegóły.
Muzea w Szymbarku – CEiPR oprócz atrakcji typu „najdłuższa deska świata” czy „dom do góry nogami” przygotowało kilka poważniejszych ekspozycji muzealnych. Znajdziemy tu między innymi:
- replikę dawnego kaszubskiego dworu i kościoła;
- wystawę dawnych sprzętów domowych;
- replikę domu syberyjskiego zesłańca;
- model syberyjskiego łagru;
- Muzeum Tabaki.
Szczegóły znajdziemy tutaj.
Muzeum Regionalne w Krokowej. Placówka zlokalizowana tuż przy zabytkowym zamku i parku – ekspozycja składa się głównie z regionalnych pamiątek. Szczegóły znajdziemy tutaj.