Muzeum Regionalne, jedna z atrakcji turystycznych Wolna

Muzea nad morzem – od Trzebiatowa do Szczecina

W kolejnej części zestawienia przedstawimy placówki muzealne, znajdujące się w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku.

Aby zobaczyć zestawienie dotyczące muzeów w części wschodniej (okolice Trójmiasta, Władysławowo. Mierzeja Helska, Żuławy) – kliknij tutaj.

Aby zobaczyć zestawienie dotyczące środkowej części wybrzeża (Łeba, Ustka, Darłowo, Kołobrzeg) – kliknij tutaj.

Jeżeli w poniższym zestawieniu nazwa miejscowości, gdzie znajduje się muzeum jest „kolorowa”, to po jej kliknięciu przejdziesz do strony opisującej jej (miejscowości) atrakcje turystyczne.

Muzea nad morzem – Wybrzeże Trzebiatowskie

Muzeum w Trzebiatowie. Niewielka placówka regionalna, dokumentująca dzieje okolic. Szczegóły znajdziemy na stronie miejscowego ośrodka kultury, który ją (placówkę) prowadzi. Jeżeli nawet nie interesuje nas ekspozycja, to zawsze warto rzucić okiem na piękny pałac, w którego wnętrzu kryje się muzeum.

Pałac w Trzebiatowie
Pałac w Trzebiatowie, siedziba lokalnego muzeum

Wystawa Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach. Ekspozycja związana z historią lokalnych „wąskotorówek” – parowozy, wagony i cała masa innego wąsko-kolejarskiego sprzętu. Stronę wystawy znajdziemy tutaj.

W Gryficach znajduje się również lokalne muzeum – ekspozycja dotyczy głównie historii miasta, ale są tu też np. eksponaty geologiczne.

Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu. Niewielka ekspozycja, dokumentująca dzieje zachodniopomorskiego rybołówstwa. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.

Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu, atrakcja turystyczna

Multimedialne Muzeum Na Klifie w Trzęsaczu. Trzęsacz, malutka nadmorska miejscowość, znana głównie z ruin kościółka, zniszczonego przez Bałtyk, doczekała się własnego muzeum. Szczegóły dotyczące prezentowanej ekspozycji znajdziemy tutaj.

Multimedialne Muzeum na Klifie, jedna z atrakcji Trzęsacza
Wejście do Muzeum na Klifie

Muzea nad morzem – Wyspa Wolin, Wyspa Uznam i Kamień Pomorski

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach. Muzeum przyrodnicze, z licznymi dioramami, wypchanymi zwierzętami i innymi podobnymi atrakcjami. Tradycyjnie podajemy link do strony muzeum – znajdziemy ją tutaj.

Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach,
Gmach Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego

Ekspozycja w Lubinie. Grodzisko w Lubinie jest sporą atrakcją same w sobie. Na jego terenie znajdziemy też (bardzo malutką) ekspozycję muzealną.

Muzeum Rybołówstwa w ŚwinoujściuKolejna ekspozycja, poświęcona dziejom rybaków. Ta w Świnoujściu jest całkiem spora – oprócz tradycyjnych w tego typu placówkach sprzętów do połowów morskich stworzeń, znajdziemy dział związany z historią miasta, dział przyrodniczy a nawet niewielkie oceanarium. 

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu, jedna z atrakcji miasta
Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu

Fort Anioła w Świnoujściu. Oprócz samych fortyfikacji mamy możliwość zwiedzenia m.in. ekspozycji sprzętu nawigacyjnego. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Dawne fortyfikacje Świnoujścia - obecnie atrakcje turystyczne

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Zasadniczo są to dwie placówki:

  • Fort Gerhard, czyli element dziewiętnastowiecznych fortyfikacji świnoujskiej twierdzy (ekspozycja związana z historią miejsca oraz bogata kolekcja militariów);
  • Podziemne Miasto – m.in. dawne stanowiska dowodzenia wojsk Układu Warszawskiego, przygotowane do kierowania inwazją na Danię w czasie III Wojny Światowej.

Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.

Fort Zachodni w Świnoujściu. Jeszcze jeden element dawnych fortyfikacji. Oprócz zabytkowych umocnień można zwiedzić ekspozycję związaną z historią Twierdzy Świnoujście.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim. Muzeum regionalne z typową (dla tego typu placówek) ekspozycją: historia miasta i regionu.Szczegóły – na stronie muzeum.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim

Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim. Muzeum prywatne – więc nie jest to typowe muzeum geologiczne. Znajdziemy oczywiście rozmaite rodzaje skał i minerałów, ale są też np. jaja dinozaurów (w zasadzie – całe gniazdo), inne skamieniałości, meteoryty … Szczegóły znajdziemy tutaj.

Muzeum Kamieni - jedna z atrakcji turystycznych Kamienia Pomorskiego
Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

Muzeum Regionalne w Wolinie. Muzeum regionalne dokumentujące historię Wolina – jednego z największych miast Europy. Powyższe stwierdzenie dotyczy co prawda  X wieku, ale jednak zawsze to coś ;). W chwili obecnej Wolin to małe i raczej senne miasteczko, a muzeum przypomina o jego chwalebnej przeszłości. Jego (muzeum) stronę znajdziemy tutaj.

Muzeum Regionalne, jedna z atrakcji turystycznych Wolna

Podczas pobytu w Wolinie warto również odwiedzić Centrum Słowian i Wikingów – nie jest to co prawda placówka muzealna, a współczesna rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady, ale nie sposób o niej tutaj nie wspomnieć.

Muzea w okolicach Szczecina

Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada kilka oddziałów:

  • Muzeum Narodowe w Szczeciniew oddziale przy Wałach Chrobrego znajdziemy ekspozycję sztuki antycznej, numizmatyczną oraz związaną z kulturą i etnografią dalekich lądów (głównie Afryki);
  • w oddziałach przy ul. Staromłyńskiej znajdziemy ekspozycję dawnego pomorskiego rzemiosła oraz wystawę sztuki współczesnej;
  • w oddziale zlokalizowanym w dawnym ratuszu (ul. Księcia Mściwoja II) znajdziemy wystawę poświęconą historii Szczecina;
  • Centrum Dialogi „Przełomy” opowiada z kolei o najnowszej historii – jest to jedna z popularnych w ostatnich latach wystaw, które przez obraz i liczne multimedia „opowiadają” historię.

Stronę internetową tego muzeum znajdziemy tutaj.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zwiedzamy wnętrza, organizowane są również liczne imprezy oraz wystawy czasowe. Stronę zamku znajdziemy tutaj.

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Ekspozycja obejmuje dawne samochody i inne środki transportu oraz pojazdy eksperymentalne. Informacje o muzeum znajdziemy tutaj.

Muzeum Historyczne „Skarb” w Policach. Prowadzone przez lokalne stowarzyszenie (jego stronę znajdziemy tutaj – oprócz muzeum ma ono do zaoferowania zwiedzanie ruin dawnej wytwórni paliw syntetycznych) dokumentuje historię miasta i regionu.

4/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *