Site icon Wokół Bałtyku

Muzea nad morzem: od Łeby do Kołobrzegu

W drugiej części zestawienia przedstawimy placówki muzealne, znajdujące się w środkowej części polskiego wybrzeża Bałtyku.

Aby zobaczyć zestawienie dotyczące muzeów w części wschodniej (okolice Trójmiasta, Władysławowo. Mierzeja Helska, Żuławy) – kliknij tutaj.

Aby zobaczyć zestawienie placówek muzealnych położonych na zachód od Kołobrzegu – kliknij tutaj.

Jeżeli w poniższym zestawieniu nazwa miejscowości, gdzie znajduje się muzeum jest „kolorowa”, to po jej kliknięciu przejdziesz do strony opisującej jej (miejscowości) atrakcje turystyczne.

Muzea nad morzem – Łeba i okolice

Muzeum Motyli. Część ekspozycji można oglądać we Władysławowie, część w Łebie. Muzeum jest prywatne, ale prezentowana kolekcja owadów – całkiem spora. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Największą („nieplażową”) atrakcją okolic Łeby jest niewątpliwie Słowiński Park Narodowy. Park, oprócz piękna natury, prezentuje też szereg ekspozycji muzealnych, rozsianych po okolicznych miejscowościach. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego obejmuje:

Muzeum skupia się oczywiście na przyrodzie (ożywionej i nieożywionej) chronionej na terenie SPN. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce. Teren dawnego niemieckiego (a później polskiego), udostępniony do zwiedzania. Przewodnik – w cenie biletu. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Muzeum Bursztynu w Łebie prezentuje historię samego bursztynu, zwierzęta epoki lodowcowej oraz inkluzje i wyroby bursztynników. Szczegółowy opis wystaw znajdziemy tutaj.

Skansen w Klukach (a w zasadzie Muzeum Wsi Słowiańskiej) to placówka gromadząca zbiory dotyczące życia dawnych mieszkańców tych stron. Szczegółowy opis znajdziemy na stronie atrakcji – tutaj.

Muzeum w Lęborku gromadzi zbiory dotyczące historii miasta i jego okolic – od wykopalisk archeologicznych, przez pamiątki historyczne, na etnografii regionu kończąc. Szczegółowy opis ekspozycji znajdziemy tutaj.

Muzea nad morzem – Ustka i okolice

Muzeum Ziemi Usteckiej – klasyczne muzeum regionalne (główną część ekspozycji stanowią pamiątki związane z historią Ustki i jej okolic). Szczegóły – tutaj.

Muzeum Chleba w Ustce. Ogromna kolekcja przedmiotów związanych z piekarnictwem – od narzędzi po fachową literaturę. Zobacz szczegóły.

Bunkry w Ustce. Oprócz funkcji typowo rozrywkowych (strzelnice, paintball) znajdziemy tu również ciekawe ekspozycje muzealne. Po szczegóły zapraszamy tutaj.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku prezentuje zabytki związane z historią regionu oraz – trochę niespodziewanie – bardzo dużą kolekcję obrazów Witkacego. Szczegóły – na stronie muzeum.

Muzeum Miasta Słupska – niewielka prywatna placówka, zlokalizowana w kompleksie „Leśny Kot”. Prezentowane są głownie eksponaty związane z historią miasta.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza znajduje się w Swołowie. Zorganizowano tu rodzaj skansenu, tyle, że – ze względu na zabytkową zabudowę znacznej części tej miejscowości – trudno odgraniczyć muzeum od żyjącej wioski :). Szczegółowy opis znajdziemy tutaj.

Muzea nad morzem – JarosławiecDarłowo i okolice

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu – placówka prezentuje historię powstania i dzieje wykorzystania bursztynowego surowca przez człowieka. Są też inkluzje (zatopione w bursztynie owady). Szczegóły znajdziemy tutaj.

Galeria Rybacka w Jezierzanach koło Jarosławca. Kolekcja przedmiotów związanych z rybołówstwem, liczne stare fotografie i pamiątki. Szczegóły – tutaj.

Muzeum w Darłowie. Klasyczne muzeum regionalne: eksponaty związane z dziejami miasta, sztuka sakralna, zabytki dawnego rzemiosła, etnografia … Z niespodzianek: spora kolekcja sztuki dalekiego wschodu. Dodatkową atrakcją jest lokalizacja w budynku zamku – jednego z nielicznych w tej części Pomorza. Stronę muzeum znajdziemy tutaj.

Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych TYTAN w MalechowieEkspozycja obejmuje głownie pojazdy wojskowe. Szczegóły znajdziemy na stronie muzeum.

Muzea nad morzem – Koszalin

Od autora: zanim ktoś napisze stosowną uwagę – tak, wiem, że Koszalin nie leży bezpośrednio nad morzem. Bez problemu można tu jednak dojechać m.in. z Łaz, Sarbinowa czy Mielna …

Muzeum w Koszalinie – regionalna placówka muzealna, prezentująca historię regionu i związane z nim zabytki oraz dawne wyposażenie wnętrz; zgromadzono tu również sporą kolekcję dawnych monet. Oprócz zbiorów zgromadzonych w budynku, na muzeum składa się też niewielki skansen. Stronę muzeum znajdziemy tutaj.

Muzeum Włodzimierza Wysokiego w Koszalinie – podobno jest to jedna z największych kolekcji pamiątek po tym artyście. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.

Muzeum Wody w Koszalinie. Placówkę prowadzi miejscowe przedsiębiorstwo wodociągowe – zwiedzać można po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Stronę z odpowiednimi informacjami znajdziemy tutaj.

Muzeum Sztuki Książki. Kolejne niezwykłe muzeum w Koszalinie – prezentowane są książki-dzieła sztuki wydawniczej i introligatorskiej. Muzeum udostępnia ekspozycje po wcześniejszym uprzedzeniu. Potrzebne informacje znajdziemy tutaj.

Muzeum Aut Zabytkowych VERDE znajduje się na obrzeżach Koszalina – w miejscowości Mścice. Szczegółowy opis oferowanych przez muzeum atrakcji znajdziemy tutaj.

Muzea nad morzem – Kołobrzeg i okolice

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Największa placówka muzealna w mieście. Turyście mogą zwiedzać następujące ekspozycje:

Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu. Prowadzone przez grupę społeczników, a zlokalizowane w kołobrzeskim ratuszu muzeum, dokumentujące historię Kołobrzegu jako „małej ojczyzny”. Szczegóły dotyczące ekspozycji znajdziemy na stronie muzeum.

Muzeum 6D Maszoperia w Kołobrzegu – prezentuje w nowoczesnej formie (wielowymiarowe malunki) życie dawnych rybaków. Szczegóły – na stronie muzeum, zapraszamy również do zapoznania się z jego opisem, znajdującym się w naszym portalu.

Ciekawe wystawy możemy również znaleźć w kołobrzeskiej latarni morskiej; opis ekspozycji znajdziemy tutaj.

Muzeum Ziemi Karlińskiej w Karlinie. Niewielka placówka, prezentująca głównie eksponaty, związane z historią Karlina. Jej stronę znajdziemy tutaj.

Muzeum w Białogardzie. Ekspozycja ma charakter regionalny, a ciekawostką w jego zbiorach jest zbiór pamiątek, przekazanych przez byłego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Dawne bunkry, służące do przechowywania broni atomowej, która miała być użyta w III Wojnie Światowej. Do wojny na szczęście nie doszło, a bunkry są obecnie oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Opis ekspozycji w Podborsku znajdziemy tutaj.

2/5 - (1 vote)
Exit mobile version