Osoby, wybierające się do nadmorskich kurortów, zwykle nie mają zbyt ambitnych planów zwiedzania. W wielu wypadkach ich wypoczynek ogranicza się więc do rozrywek typowo plażowych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet w miejscowościach, takich jak Mielno, można znaleźć ciekawe zabytki.
Mielno – zabytki miasta
W samym Mielnie zabytki nie zwracają uwagi przeciętnego turysty, są jednak obecne na każdym praktycznie kroku.
Przede wszystkim należy wspomnieć o dawnej zabudowie letniskowej, obecnej w wielu miejscach w centrum miasta. Niestety, nawet wówczas, gdy jest ona stosunkowo dobrze zachowana, niełatwo ją dostrzec wśród budynków o zdecydowanie nowszej architekturze.
Na zachód od centrum miasta, nieco na uboczu, znajdziemy zabytkowy średniowieczny kościół. Gotycka świątynia pochodzi z XV wieku. Chociaż od czasu jej wzniesienia doszło kilkukrotnie do jej przebudowy, zachowała do czasów obecnych swój urok i charakter.
W pobliżu znajdziemy również grodzisko. Teren dawnej budowli obronnej nie był zbyt duży – zapewne był to rodzaj niewielkiej placówki, strzegącej brzegów morskich. Współcześnie obszar ten obejmuje coś w rodzaju wyspy, z pomostem prowadzącym do wnętrza dawnych obwałowań. Można przypuszczać, że ma to być bardziej atrakcja dla najmłodszych, niż dla miłośników zabytków. Na plus należy zapisać fakt, że niekiedy organizuje się tutaj lekcje „żywej historii”.
W Mielnie znajdziemy również fortyfikacje z czasów II Wojny Światowej – bunkry. Nie są one jednak udostępnione zwiedzającym, a z zewnątrz nie prezentują się zbyt okazale.
Mielno – zabytki w najbliższej okolicy
O ile samo Mielno nie może poszczycić się zbyt wielką ilością zabytków, o tyle jego okolice są pod tym względem niezwykle ciekawe.
Jakie zabytki warto zobaczyć w Kołobrzegu?
W pobliskim Kołobrzegu znajdziemy niezwykle ciekawą ekspozycję dawnej broni w Muzeum Oręża Polskiego. Instytucja ta posiada również kilka placówek terenowych. W tym samym mieście warto odwiedzić należący do jej struktur Skansen Morski. Co ciekawe, jednostki, które są w nim eksponowane, nie znajdują się na wodzie, lecz na specjalnych podestach.
W Kołobrzegu warto odwiedzić też Pałac Braunschweigów (obecnie Muzeum Miasta Kołobrzeg) oraz ratusz (mieszczący ekspozycje Muzeum Patria Colbergiensis).
Na terenie miasta znajdziemy również całą masę miejsc historycznych – od średniowiecznej katedry, przez liczne, zachowane – pomimo ciężkich walk w czasie II Wojny Światowej – zabytkowe kamienice, po relikty fortyfikacji. Zabudowa śródmieścia również robi sympatyczne wrażenie, chociaż duża jej część to efekt rekonstrukcji, przeprowadzonej w latach 90-tych XX wieku.
Jakie zabytki znajdziemy w Koszalinie?
Znacznie mniej zabytkową (przynajmniej na pierwszy rzut oka), za to znacznie bliższą Mielnu miejscowością jest Koszalin. Centrum miasta to głównie bloki z czasów PRL-u. Co ciekawe, według niektórych historyków jest to efekt specyficznego działania Armii Czerwonej. W czasie ostatniej wojny miasto zostało zajęte prawie bez walki, a następnie podpalone, żeby „ładniej” wyglądało w kronikach filmowych. Dzięki „ciężkim walkom” o Koszalin oficerowie mogli też otrzymać kolejną porcję orderów.
Zabytki w centrum Koszalina
W centrum Koszalina zwraca przede wszystkim uwagę XIV-wieczna katedra. W jej najbliższym sąsiedztwie znajdziemy również zachowaną kamienicę, pochodzącą z tego samego okresu. I to wszystko w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mocno powojennej – trzeba powiedzieć, że kontrast jest duży.
W centrum Koszalina znajdziemy również fragmenty dawnych fortyfikacji oraz muzeum i niewielki skansen.
Pozostałe zabytki Koszalina rozsiane są po całym śródmieściu i tkwią w nim jak rodzynki w cieście, złożonej z zabudowy z drugiej połowy XX wieku. Na szczęście opatrzone są stosownymi tabliczkami, a miłośnicy historii mogą zaopatrzyć się w miejscowym Puncie Informacji Turystycznej w mapki, by łatwo je odszukać. Warto zobaczyć między innymi:
- Kaplicę św. Gertrudy z XIV wieku;
- fragmenty murów obronnych (malowniczo się prezentują, znajdują się bowiem w większości na obrzeżach parku);
- domek kata (XV wiek):
- Kościół Zamkowy (zmieniony swego czasu w cerkiew, XV wiek);
- gmach poczty – co prawda znacznie młodszy, ale robi wrażenie swoim rozmachem.
Zabytki w Koszalinie, zlokalizowane poza centrum miasta
W Koszalinie znajdziemy również kilka ciekawych placówek muzealnych. O Muzeum w Koszalinie była już mowa, warto wspomnieć jednak o:
- Muzeum Aut Zabytkowych (znajduje się na przedmieściach, w Mścicach, ale można je z łatwością odwiedzić po drodze z Mielna),
- Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.
Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę poza centrum miasta – powinniśmy odwiedzić Górę Chełmską. Ze zlokalizowanej tu wieży widokowej – zabytkowej ma się rozumieć, pochodzącej z XIX wieku – roztacza się wspaniały widok na okolicę (między innymi na Mielno). Na samym szczycie znajdziemy też niewielkie sanktuarium. Nie jest ono bardzo stare, lecz w jego sąsiedztwie można podziwiać odsłonięte fundamenty budowli wczesnośredniowiecznych, przypuszczalnie również o przeznaczeniu sakralnym.
Warto również pokusić się o znacznie dłuższą wycieczkę, tym bardziej, że można wykorzystać do tego zabytkową kolejkę wąskotorową. Przejażdżka ma bardzo przyjemny przebieg, a dojechać można na przykład do Manowa.
Jakie muzea i zabytki znajdują się w Darłowie?
Miłośnicy historii i zabytków powinni również – w czasie pobytu w Mielnie – odwiedzić pobliskie Darłowo.
W samym centrum miasta znajdują się pięknie zachowane, zabytkowe kamienice oraz barokowy ratusz. Prawdziwą gratką dla miłośników historii jest średniowieczny Zamek Książąt Pomorskich. W zlokalizowanym w jego wnętrzach muzeum znajdziemy ekspozycje, związane z historią regionu oraz … wystawę dawnych sprzętów, pochodzących z Dalekiego Wschodu.
Warto również pospacerować po uliczkach tego miasta, obejrzeć zachowane fragmenty fortyfikacji i zabytkowe świątynie (Kościół Mariacki z XIV wieku i – zlokalizowaną nieco dalej od centrum – Kaplicę św. Gertrudy, pochodzącą z XV stulecia).
Zabytki w okolicach Mielna, zlokalizowane w małych miejscowościach
Również mniejsze miejscowości w okolicach Mielna obfitują w zabytki, przy czym najczęściej spotykanymi obiektami, pochodzącymi z dawnych wieków, są kościoły i pałace.
Zdecydowana większość kościołów jest otwarta na zwiedzających – można więc obejrzeć świątynie nie tylko z zewnątrz, lecz również od środka. Dobrze utrzymane pałace w okolicy są natomiast zwykle siedzibami różnorakich instytucji lub hoteli; bez wykupienia noclegu ich zwiedzenie będzie więc trudne. Nie ma oczywiście przeszkód, by obejrzeć je z zewnątrz, tym bardziej, że zwykle otoczone są pięknymi parkami.
Jakie zabytkowe kościoły w okolicach Mielna warto odwiedzić?
Wśród świątyń warto wspomnieć przede wszystkim o kościele w Iwięcinie. Średniowieczna świątynia wyróżnia się wspaniałymi polichromiami, które przedstawiają sceny, związane z końcem świata. Klimat tego miejsca jest dość niezwykły, warto więc pofatygować się do tej – niezbyt odległej od Mielna – wioski.
W niezbyt odległym Bukowie Morskim znajdziemy natomiast jedną z najstarszych, istniejących do dzisiaj, świątyń na Pomorzu. Tutejszy kościół pochodzi bowiem z przełomu XIII i XIV wieku.
Kościół w Dąbrowie nie jest co prawda tak stary, lecz osoby, które go odwiedzą, mogą przy okazji wziąć udział w zajęciach ze średniowiecznego zielarstwa i rzemiosła.
Warto zobaczyć też kościół w Osiekach. Świątynia pochodzi z XIV wieku, jej wyposażenie jest jednak znacznie późniejsze. W tej samej miejscowości warto zobaczyć zabytkowy dwór.
Najciekawsze zabytkowe pałace w okolicach Mielna
Jeżeli chcemy zobaczyć okoliczne pałace – warto zacząć od nadmorskich Gąsek. Tutejszy obiekt jest obecnie hotelem, lecz prezentuje się naprawdę świetnie. Również otaczający go ogród jest znakomicie utrzymany.
Pałace (dobrze zachowane) można też zobaczyć w miejscowości Krąg i w Strzekęcinie.
Inne ciekawe zabytki w okolicach Mielna, położone w małych miejscowościach
Na miłośników nieco nowszej historii czekają w okolicach Mielna liczne zabytki, pochodzące z XX wieku. Wśród nich warto przede wszystkim wymienić Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku – dawny skład broni atomowej wojsk Układu Warszawskiego. Miłośnicy podobnych klimatów powinni też odwiedzić skansen pojazdów wojskowych w Malechowie.
Z kolei miłośnicy zagadek i tajemnic starożytności powinni być zachwyceni wizytą w Grzybnicy. Tutejszy rezerwat archeologiczny obejmuje kamienne kręgi i kurhany, wzniesione przez Gotów.