Większość przyjeżdżających nad morze nie zastanawia się nad historią odwiedzanych przez siebie miejscowości. Dzieje wielu miejsc, odwiedzanych licznie przez turystów, są jednak ciekawe lub tajemnicze. W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć o historii Mielna.
Mielno – historia najdawniejsza
Pierwsze wzmianki o Mielnie pochodzą z roku 1266, jednak już wcześniej musiała istnieć tu osada – świadczyć mogą o tym na przykład pozostałości dwóch wczesnośredniowiecznych grodów. W wieku XV powstał natomiast mieleński Kościół.
Historycy nie dysponują zbyt duża liczbą materiałów źródłowych na temat najdawniejszy dziejów miejscowości. Te, które zachowały się do naszych czasów, dotyczą przede wszystkim kwestii, związanych z prawem własności. Z roku 1333 pochodzi na przykład dokument o sprzedaży wioski Mielno – nabywcą był Herman Damitz. Jego potomkowie będą właścicielami tej osady przez następnych 400 lat (dokładnie – do roku 1776, kiedy to miejscowość przejęli wierzyciele rodu).
W roku 1804 jej właścicielami stali się Schmelingowie. Kilkadziesiąt lat później rola osady zaczęła się powoli zmieniać – z niewielkiej wioski rybackiej przekształciła się ona stopniowo w letnisko.
Rozwój turystyki
Pierwsi letnicy pojawili się w Mielnie i Unieściu w latach dwudziestych i trzydziestych XIX wieku. Około roku 1870 liczba kuracjuszy i letników przekraczała 1000 osób, rozbudowie uległa też infrastruktura turystyczna – powstało m.in. kilka restauracji.
Pod koniec XIX i na początku XX wieku Mielno mogło już się poszczycić wieloma obiektami, służącymi wczasowiczom – niektóre z nich możemy podziwiać jeszcze dzisiaj.
Rozwój miejscowości uległ znacznemu przyspieszeniu po II Wojnie Światowej. W Mielnie i Unieściu powstały liczne domy wczasowe. Obsługą ruchu turystycznego zajęło się też wielu nowych mieszkańców tej osady.
W roku 2017 Mielno otrzymało prawa miejskie. W skład nowej jednostki administracyjnej weszło też Unieście oraz Barnowo.
Mielno – historia: kalendarium:
- IX-X wiek – powstanie grodów w Mielnie;
- 1266 – pierwsza wzmianka o wiosce Mëllen;
- 1333 – Mielno zostaje sprzedane rodzinie Damitz;
- XV wiek – budowa kościoła w Mielnie;
- 1766 – wierzyciele przejmują Mielno;
- 1804 – właścicielami Mielna stają się Schmelingowie;
- 1820-1830 – początki rozwoju Mielna jako letniska;
- 1873 – w Unieściu działa już kilka restauracji, liczba wczasowiczów, wypoczywających latem na terenie obecnej Gminy Mielno, przekracza 1000 osób;
- 1945 – Mielno staje się częścią Polski;
- po 1945 – rozbudowa infrastruktury turystycznej – powstają głównie duże domy wczasowe;
- 2017 – Mielno otrzymuje prawa miejskie.
Źródła: