Lisi Jar to jedna z atrakcji przyrodniczych, dostępnych dla odwiedzających Jastrzębią Górę. Do wycieczki zachęca nie tylko malowniczość tutejszego krajobrazu, lecz również bliskie sąsiedztwo plaży oraz innych ciekawych miejsc.
Lisi Jar – lokalizacja, atrakcje, informacje praktyczne
Lisi Jar znajduje się w pobliżu Rozewia – wejście do wąwozu jest doskonale widoczne, dzięki pomnikowi, upamiętniającemu powrót Zygmunta III Wazy z nieudanej wyprawy po szwedzką koronę.
Pomnik ten, znajdujący się przy wejściu do wąwozu od strony ulicy Rozewskiej, jest powojenną repliką obelisku (zniszczonego częściowo podczas okupacji), który został ustawiony w tym miejscu przez ówczesnego właściciela terenu, hrabiego de Rosset (swoją drogą bardzo ciekawą postać – był on między innymi właścicielem jednego z pierwszych schronisk turystycznych nad polskim morzem).
W czasach nam współczesnych władze gminne zadbały też o postawienie tu stosownego drogowskazu. Bezpośrednio w sąsiedztwie Lisiego Jaru znajduje się przystanek autobusowy – dojazd nie jest więc problemem, nawet dla tych osób, które wybrały się do Jastrzębiej Góry bez własnego środka transportu.
Wąwóz jest niezwykle malowniczy – stosunkowo strome ściany (głębokość jaru to – w niektórych miejscach – 50 metrów) są ocieniane przez piękne, stare buki, z których wiele ma ponad sto lat. Długość jaru to z kolei około 350 metrów.
Lisi Jar – atrakcje w pobliżu
W niedalekiej odległości od Lisiego Jaru znajdziemy kilka innych, wartych odwiedzenia atrakcji. Są to:
- latarnia morska na Przylądku Rozewie (oraz niewielkie Muzeum Latarnictwa),
- plaża (można dojść wąwozem),
- aquapark w Jastrzębiej Górze;
W nieco dalszej odległości znajdziemy:
- Gwiazdę Północy (obelisk, wyznaczający najbardziej na północ wysunięty fragment Polski),
- Strondowy Jar,
- Kościół w Jastrzębiej Górze,
- Aleję Gwiazd Sportu we Władysławowie,
- port rybacki we Władysławowie,
- Dom Rybaka we Władysławowie (punkt widokowy, muzea)