Czy ktoś z Was słyszał może o talasoterapii? Pod tą nowocześnie brzmiącą nazwą kryje się leczenie kombinacją nadmorskiego klimatu i innych czynników, spotykanych w położonych nad Bałtykiem miejscowościach. Oprócz czynników, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie w każdej nadmorskiej miejscowości, wymienimy tu również sanatoria zlokalizowane nad morzem.
Uwaga: tekst ma charakter popularnonaukowy, jeżeli masz wątpliwości to przed wyjazdem nad morze skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Leczenie morzem – dla kogo korzystne, dla kogo niewskazane?
Lista chorób, które można leczyć nad morzem jest niezwykle długa. Wśród nich najczęściej wymienia się:
- choroby układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób alergicznych i astmy oskrzelowej;
- niedoczynność tarczycy;
- choroby skóry;
- nerwice;
- choroby reumatyczne;
Jest też grupa osób, dla których pobyt nad morzem jest niewskazany – zmiana klimatu może źle wpłynąć na osoby w trakcie leczenia (i nawet do 5 lat po wyleczeniu) chorób nowotworowych. Pobyt nad morzem nie jest również zalecany osobom z chorobami układu krążenia. W tym wypadku szczególnie nie jest wskazany wyjazd nad morze w sezonie letnim; jeżeli cierpimy na tego typu dolegliwości – wybierzmy się nad morze późną wiosną lub jesienią. Inną grupą osób, które powinny unikać wyjazdów nad morze są pacjenci z nadczynnością tarczycy i chorobami skóry, w których należy unikać kontaktów z intensywnym światłem słonecznym.
Leczenie klimatyczne nad morzem – jak to działa
Lecznicze działanie nadmorskiego klimatu opiera się na kilku elementach.
Jod w morskim powietrzu. Mieszkańcy południowej i centralnej Polski są go w dużej mierze pozbawieni (przynajmniej tego dostępnego w atmosferze :)). Skutkiem braku jodu może być między innymi niedoczynność tarczycy. Pobyt nad morzem pomaga uzupełnić zasoby tego cennego pierwiastka w organizmie. W rezultacie może prowadzić to do przyspieszenia tempa przemiany materii (i – być może – zrzucenia kilku zbędnych kilogramów) oraz poprawy ogólnego samopoczucia.
Woda i sól w powietrzu. I znacznie mniej pyłków niż w głębi lądu. Działa to tak:
- morskie fale uderzają o brzeg,
- w powietrze unosi się bogata w sól woda;
Podobne działanie uzyskuję się w uzdrowiskach przez budowę i udostępnienie tężni solankowych. Można przyjąć, że nad morzem cały właściwie brzeg jest taką właśnie gigantyczną tężnią. Wdychane wilgotne powietrze pomaga oczyścić drogi oddechowe, pomaga też w regeneracji śluzówki. Dla osób cierpiących na alergie oddechowe istotne jest też mniejsze niż w głębi lądu nasycenie powietrza alergenami (w szczególności – pyłkami)
Klimat bodźcowy. Ogólnie – i w dużym uproszczeniu: klimat nadmorski, ze wszystkimi swoimi elementami, wymusza reakcję (adaptację) organizmu.Taki „trening” wzmacnia przede wszystkim odporność, hartuje nasze ciało i przyspiesza procesy regeneracyjne. Klimat nadmorski jest zmienny, warto więc skonsultować z lekarzem, kiedy najlepiej wybrać się nad Bałtyk. Działanie klimatu bodźcowego wykorzystują też niektóre sanatoria nad morzem.
Sanatoria nad morzem – zestawienie miejscowości uzdrowiskowych
Wszystkie te elementy (i kilka innych na dodatek) powodują, że wiele nadmorskich miejscowości ma status uzdrowiska. Do tego elitarnego grona należą m.in.:
- Sopot
- Ustka;
- Dąbki;
- Kołobrzeg;
- Kamień Pomorski;
- Świnoujście.
Informacje o tym co i gdzie się leczy znajdziemy na przykład na stronie NFZ – obiekty służące poprawie zdrowia znajdziemy jednak również w innych, nie uwzględnionych na liście miejscowościach (lista oparta jest na ustawie).