Chociaż nad morze najczęściej wybieramy się po to, by zażywać wypoczynku na plaży, wielu z nas ma również bardziej ambitne cele. Odwiedzenie miejsc historycznych może być jednym z nich. W miastach, takich jak Krynica Morska, zabytki znajdziemy zarówno w nich samych, jak i w ich najbliższym jej otoczeniu.
Krynica Morska – zabytki w mieście
Samo miasto Krynica Morska może pochwalić się sporą ilością zabytkowej zabudowy turystycznej, pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku. Pewnym problemem dla miłośników historii może być jednak fakt, że pełnią one w dalszym ciągu podobną rolę (najczęściej są to stylowe pensjonaty) i nie są udostępnione do zwiedzania osobom „z ulicy”.
Najwięcej obiektów tego typu znaleźć można w centrum miasta – przoduje ulica Teleexspressu, na której znajdziemy kilka niezwykłej urody budynków, pochodzących jeszcze z czasów niemieckich.
W pobliżu latarni morskiej osoby zainteresowane znajdą niewielki cmentarz żołnierzy radzieckich, poległych podczas zdobywania miasta. Umieszczono na nim pomnik o dość kontrowersyjnej urodzie. Sama latarnia ma rodowód XIX-wieczny, jednak obecny obiekt został wzniesiony po II Wojnie Światowej, zastępując poprzedni, zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie.
Krynica Morska – najbardziej znane zabytki w najbliższej okolicy
W pobliżu Krynicy Morskiej miłośnicy historii znajdą zabytki, spośród których wiele można zaliczyć do kategorii unikatowych.
Niewątpliwe należy do nich zamek w Malborku, obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W sezonie wakacyjnym można dojechać do niego miejscową komunikacją autobusową, dlatego też wycieczka tego typu nie powinna stanowić większego problemu.
Wyobraźnię wielu osób rozpala również możliwość odbycia rejsu po Kanale Ostródzko-Elbląskim. Obiekt ten jest prawdziwym cudem dawnej techniki. Szerszemu gronu turystów znany jest zapewne głównie z systemu pochylni, umożliwiających podróż statkami po suchym lądzie. Rejs można rozpocząć w Elblągu – również na trasie do tego miasta kursują autobusy lokalnego przewoźnika. Przy okazji tej wizyty warto obejrzeć również miejscowe zabytki architektury oraz odwiedzić tutejsze muzeum.
Prawdziwą perłą wśród zabytkowych miejscowości nad Bałtykiem jest niewątpliwie Gdańsk. W mieście znajdziemy liczne muzea, a całe jego centrum jest wręcz usiane wiekowymi budowlami. Trzeba oczywiście wspomnieć, że wiele z nich to efekt powojennej odbudowy, lecz nie zmienia to faktu, że klimat tego miasta jest niesamowity.
Inne obiekty, warte odwiedzenia podczas pobytu w Krynicy Morskiej
W trakcie pobytu w Krynicy Morskiej można również śmiało pokusić się o zwiedzenie kilku innych atrakcji o historycznym charakterze.
Przykładowo w sąsiednich Kątach Rybackich znajdziemy Muzeum Zalewu Wiślanego. W placówce obejrzeć można miedzy innymi ekspozycje, dokumentujące historię rybołówstwa i szkutnictwa na terenach, położonych wokół tego akwenu.
Tragiczną historię z czasów II Wojny Światowej przywołuje natomiast położone nieco dalej Muzeum Stutthof w Sztutowie. Obejmuje ono tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.
Również w Sztutowie można wsiąść do pociągu lokalnej kolejki wąskotorowej. Jest to jedna z tych atrakcji historycznych, które podobają się każdemu dziecku. Sama linia ma rodowód dziewiętnastowieczny, a obecnie jest prowadzona przez grono entuzjastów.
Kolejką dojechać można między innymi do Stegny, gdzie znajduje się ciekawy kościół o konstrukcji szachulcowej, pochodzący z XVII wieku.
Wczasowicze z Krynicy Morskiej mają również wspaniały widok na Frombork, znajdujący się na przeciwległym brzegu Zalewu Wiślanego. W sezonie do miejscowości tej można dopłynąć statkiem. Wycieczka taka pozwoli zwiedzić znajdującą się w tym mieście katedrę oraz szereg innych zabytków. W mieście znajdziemy również Muzeum Mikołaja Kopernika.
Nieco dalszych wycieczek może wymagać zwiedzenie:
- Gdyni i znajdujących się w niej zabytków architektury oraz placówek muzealnych;
- Sopotu, gdzie uwagę każdego miłośnika historii zwróci zapewne piękna, przedwojenna zabudowa willowa.