Jak stawiać sobie cele i mierzyć swoje postępy w pracy?

Artykuł partnera

Wysoka efektywność pracy jest kluczem do stopniowego wspinania się po szczeblach kariery zawodowej. Jedynie ciągły rozwój i podnoszenie swoich kompetencji są gwarancją atrakcyjnego prezentowania się na rynku pracy, dlatego niezbędne jest monitorowanie osiąganych efektów. W jaki sposób tego dokonać? Oto najlepsze metody, które pozwolą wymiernie zmierzyć swoje postępy zawodowe!

SMART, czyli prosty sposób na śledzenie swoich postępów

Przeglądając kolejne oferty pracy w Gdańsku i w okolicach, można zauważyć, że dla większości pracodawców podstawą zatrudnienia efektywnego pracownika jest jego świadomość na temat ciągłego podnoszenia swoich umiejętności. Jedną z najbardziej popularnych metod monitorowania przebiegu tego procesu jest metoda SMART, której nazwa stanowi akronim od angielskich słów oznaczających „skonkretyzowany” (Specific), „mierzalny” (Measurable), „osiągalny” (Achievable), „istotny” (Relevant) oraz „określony w czasie” (Time-bound) . Sposób ten polega na stawianiu sobie coraz to nowych celów, których realizacja ma być motorem napędowym do rozwoju zawodowego. Przy użyciu tej metody można w łatwy sposób scharakteryzować krótkoterminowe kamienie milowe, takie jak na przykład stopnień komunikatywności przy użyciu konkretnego języka obcego, liczbę obowiązków nałożonych przez pracodawcę oraz uczestnictwo w kursach i szkoleniach poszerzających zakres kompetencji. Jak interpretować osiągane rezultaty? Realizacja konkretnego celu powinna stanowić inspirację do sprecyzowania kolejnego, co będzie dowodem na niezahamowany i płynnie przebiegający rozwój kariery. Proste? Zdecydowanie tak!

Świadomość własnych umiejętności a zarobki

Dla wielu pracowników problematyczną kwestią jest określenie poziomu swoich kwalifikacji, a tym samym scharakteryzowanie swojej atrakcyjności na rynku pracy. Aspekt ten odgrywa kluczową rolę w planowaniu kolejnych kroków w karierze zawodowej, dlatego przydatne może okazać się wykorzystanie metody SWOT. Nazwa ta pochodzi od angielskich słów (strenghts/ weaknesses/ opporttunities/ threats) oznaczających mocne i słabe strony, a także szanse i zagrożenia zawodowe. Pracownik może wykorzystać ten prosty podział do pokierowania swoimi działaniami w taki sposób, aby móc wyeksponować własne zalety, przykryć swoje mankamenty oraz zapobiec działaniom i czynnikom hamującym rozwój. Lista 10 najlepiej płatnych zawodów w Gdańsku pokazuje, że na najwyższe stawki mogą liczyć pracownicy wykwalifikowani w stosunkowo wąskich branżach. Metoda SWOT pozwala zatem nie tylko uzyskać względny pogląd na najbardziej opłacalny finansowo kierunek rozwoju, ale też wskaże drogę, na której końcu znajdzie się wszechstronne zadowolenie z pracy – nie tylko w kontekście otrzymywanego wynagrodzenia.

Dlaczego analityczne podejście jest ważne?

W XXI wieku stopniowo odchodzi się od działania intuicyjnego, które zostaje zastępowane dogłębnymi analizami i metodycznym podejściem do tematu. Z tego właśnie powodu również pracownicy powinni regularnie dokonywać pewnego rodzaju przeglądu swoich kwalifikacji i kierunku, w którym podąża ich kariera zawodowa. Jest to bowiem jedyny sposób na wzbudzenie zainteresowania ze strony pracodawców i firm, w których można szukać zatrudnienia. Zarówno w Gdańsku, jak i w całym Trójmieście, miejsc pracy jest stosunkowo dużo – na zdobycie wymarzonego stanowiska mogą jednak liczyć tylko wybrane jednostki. Kluczem do sukcesu jest zatem realizacja pomniejszych celów i rozwijanie się w swojej dziedzinie nawet wówczas, gdy aktualny poziom kwalifikacji wydaje się być pozornie wystarczający.

Oceń stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *