Site icon Wokół Bałtyku

Czego nie wolno robić na plaży?

Karwia - atrakcjeKarwia - atrakcje

Na plażę przychodzimy po to, by odpocząć, ciesząc się słońcem, wodą i szumem morskich fal. Nasza beztroska musi mieć jednak granice – pewne zachowania są bowiem niedopuszczalne. Co istotne, za niektóre z nich można nawet otrzymać mandat karny. W naszym artykule opowiemy więc, o tym, czego nie wolno robić na plaży. Powiemy też kilka słów o rzeczach dopuszczalnych w świetle widzenia prawa, lecz nieakceptowanych przez wielu wczasowiczów.

Czego nie wolno robić na plaży? Spacer po wydmach – ryzykowna rozrywka

Udając się na plażę powinniśmy korzystać jedynie z oznaczonych, oficjalnych zejść. Jeżeli zdecydujemy się na inne rozwiązanie – może grozić nam kara. Spacer przez nadmorskie wydmy może być zinterpretowany przez stróżów prawa jako „niszczenie i uszkadzanie umocnień i roślinności ochronnej”. Co grozi za spacer po wydmie? Według artykułu 81 Kodeksu Wykroczeń – nagana lub grzywna do 1ooo złotych.

Przejście na plażę możliwe jest tylko w wyznaczonych miejscach

Czy na plaży wolno rozpalać ognisko lub grilla?

Do 2015 roku rozpalanie ognisk na plaży było całkowicie zabronione. Obecnie teoretycznie nie ma przeciwwskazań, jednak jeżeli się na to zdecydujemy, powinniśmy zachować odpowiednią odległość od nadmorskich wydm i pokrywających je lasów (rozpalanie ognia w ich bezpośrednim sąsiedztwie może być zakwalifikowane jako „stwarzanie zagrożenia pożarowego”). I tu pojawia się problem – odległość ogniska od ściany lasu powinna wynosić 100 metrów (nie dotyczy to sytuacji, gdy miejsce zostało specjalnie wyznaczone). Rezultatem niestosowania się do przepisów może być wysoki mandat.

Ognisko, które chcemy rozpalić na plaży, musi znaleźć się w odległości co najmniej 100 metrów od ściany lasu

Czego nie wolno robić na plaży? Opalanie topless lub nago

Opalanie topless lub całkiem nago może natomiast zostać zakwalifikowane jako „wybryk nieobyczajny”. Przepisy, które regulują tą sferę, są jednak nietypowe – wspomnianym wybrykiem jest jedynie sytuacja, w której Twoje zachowanie wywoła zgorszenie innych. Jednak to, co w oczach Polaków jest niedopuszczalne, bywa normą dla Niemców czy Skandynawów. Również w Polsce obyczaje się zmieniają. Swego czasu słynna była na przykład sprawa dwóch mieszkanek Szczecina, które postanowiły opalać się bez staników na miejskim kąpielisku. Nie spotkało się to ze zrozumieniem stróżów prawa, którzy chcieli ukarać młode kobiety mandatami. Te nie przyjęły ich i sprawa trafiła na sądową wokandę. Ostatecznie kobiety zostały uniewinnione, ponieważ – jak stwierdził Sąd Okręgowy w Szczecinie – jedynymi osobami, które poczuły się zgorszone, byli funkcjonariusze Policji.

Warto jednak zachować rozwagę i – jeżeli decydujemy się niekompletny strój kąpielowy lub jego brak – korzystać z plaż ustronnych lub miejsc, w których nasz niekompletny ubiór nikogo nie urazi.

Czy na plaży wolno palić papierosy?

To zależy. Przepisy, zabraniające palenia w niektórych obszarach może uchwalić rada gminy – warto więc zapoznać się z regulaminem (zwykle jest on wywieszony przed wejściem na plażę). Warto przy tym pamiętać, że nawet tam, gdzie palenie jest teoretycznie dopuszczalne, może ono przeszkadzać innym plażowiczom. Problemem może być też konieczność dokładnego zebrania niedopałków (za ich pozostawienie na plaży grozi spory mandat). Niestety, jak można się przekonać podczas spaceru po wielu polskich plażach, nie każdy wczasowicz się tym przejmuje.

Uwaga: e-papierosy traktowane są przez polskie prawo identycznie jak klasyczne wyroby tytoniowe, jeżeli więc na plaży obowiązuje zakaz palenia papierosów,

Ile wynosi mandat za zaśmiecanie plaży?

Zaśmiecanie otoczenia jest niekulturalne – to wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pozostawiając odpadki na plaży narażamy się na mandat. Jego wysokość może wynieść nawet 500 złotych. Warto pomyśleć o tym, zanim rzucimy cokolwiek na nadmorski piasek.

Na szczęście na większości polskich plaż bez problemu znajdziemy kosze na śmieci

Czy na plaży wolno pić alkohol?

Zdecydowanie nie. Plaża jest miejscem publicznym, w którym – podobnie jak w każdym innym – obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych. Kara za jego złamanie może wynieść nawet 500 złotych.

Na szczęście na wielu polskich plażach można znaleźć bary – jeżeli więc koniecznie chcemy poprawić sobie nastrój w ten sposób, możemy udać się do jednego z nich.

Kąpiel w miejscu niedozwolonym

Mandatem zagrożone są również kąpiele morskie w miejscach niedozwolonych. Najlepszym miejscem do ich odbywania są oczywiście plaże strzeżone. Warto przy tym pamiętać, że pracujący na nich ratownicy sygnalizują możliwość kąpieli flagami. Zasady są proste:

Z zasady nie jest też dozwolone wchodzenie do wody w bezpośrednim sąsiedztwie budowli hydrotechnicznych (w tym również portów morskich).

Flaga biała – można się kąpać

Czy można wypoczywać na plaży z psem?

Zagadnienie to jest zwykle regulowane przez regulamin danej plaży. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zakaz przebywania z czworonogiem na plaży w sezonie letnim. Istnieją oczywiście również specjalne plaże dla psów, na których można przyprowadzić pupila o każdej w zasadzie porze roku, bez narażania się na przykre konsekwencje.

 

Oceń stronę
Exit mobile version