Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej to jedna z większych atrakcji przyrodniczych okolic Krynicy Morskiej. Na powierzchni 7 hektarów można podziwiać okazy starych drzew – nie tylko bukowych.
Buki Mierzei Wiślanej – historia i współczesność rezerwatu
Rezerwat został powołany do życia w roku 1962. Obecna jego powierzchnia to – jak wspomniano wcześniej – w przybliżeniu 7 hektarów.
Wśród okazów, jakie można tu podziwiać, znajdziemy buki, świerki, dęby, brzozy oraz – wprowadzone sztucznie na te tereny – daglezje, modrzewie i sosny wejmutki. Można też zobaczyć unikalne bluszcze.
Na terenie rezerwatu chroni się zbiorowisko roślinności, która była swego czasu charakterystyczna dla tych okolic. Jednak w miarę wzrostu populacji (i wzrostu potrzeb przemysłu) następowały wyręby kolejnych połaci pierwotnych lasów. W efekcie doszło do sytuacji, gdy niektóre z dawnych wydm, zaczęły się. Aby temu zapobiec rozpoczęto masowe nasadzania sosny (która do dziś stanowi podstawowy składnik miejscowych lasów), a lasy takie jak ten chroniony w rezerwacie – stały się rzadkością.
Buki Mierzei Wiślanej – jak tu trafić i inne informacje praktyczne
Rezerwat znajduje się w sporej odległości od zabudowań Krynicy Morskiej (ok. 5 km), w pobliżu Przebrna. Osoby dysponujące samochodem mogą dojechać do tej miejscowości i stamtąd udać się na zwiedzanie rezerwatu. Pozostałym pozostają własne nogi lub komunikacja publiczna. W pobliżu drogi na Gdańsk znajduje się przystanek autobusowym, na oko – „pośrodku niczego” – przy drodze prowadzącej w stronę Zalewu Wiślanego. Można stamtąd stosunkowo prosto i szybko dotrzeć do rezerwatu.
Atrakcje w pobliżu rezerwatu
Podczas zwiedzania rezerwatu można pokusić się o odwiedzenie Terenowej Stacji Obrączkowania Ptaków; nieco dalej położone są atrakcje Krynicy Morskiej:
- latarnia morska,
- aquapark,
- Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskie,
- port w Krynicy Morskiej,
- Wielbłądzi Garb.
Źródła: