Można by powiedzieć, że artykuł skierowany jest głównie do mieszkańców Poznania i Krakowa, jednak tak naprawdę, to każdy z nas lubi dostać coś za darmo.
A poniżej znajdziesz, drogi Czytelniku, kilka propozycji skorzystania z atrakcji, za które nie zapłacisz ani grosza (nie licząc biletu autobusowego lub kosztu wykorzystanej benzyny).
Muzeum w Elblągu. W chwili pisania tego tekstu Muzeum oferowało darmowy wstęp do ekspozycji zlokalizowanych na terenie Podzamcza. Szczegóły znajdziemy na stronie muzeum.
Wielbłądzi Garb. Punkt widokowy, usytuowany na grzebiecie wzniesienia (dawnej wydmy – okazuje się, że kiedyś nawet wydmy miały większy rozmach, niż te dzisiejsze 😉 ) w Krynicy Morskiej. Na szczycie znajdziemy wieżę widokową, z której podziwiać możemy Zalew Wiślany oraz Bałtyk.
Sztutowo – Muzeum Stutthof. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny można zwiedzać bezpłatnie, jeżeli będziemy chcieli obejrzeć dodatkowo film dokumentalny, będziemy poproszeni o wydanie kilku złotych. Stronę muzeum znajdziemy tutaj.
ZOO w Człuchowie. Ogród zoologiczny w Człuchowie jest bardzo nietypowy. Po pierwsze – jest prywatne. Po drugie – możemy je zwiedzić za darmo (nie licząc kosztów dojazdu, powiedzmy sobie szczerze, że od popularnych nadmorskich kurortów Człuchów dzieli jednak spory kawałek drogi). Żeby nie było niejasności: to nie jest żadne mini-ZOO, człuchowski ogród jest wpisany na ministerialną listę, jest tam 50 gatunków zwierząt, a powierzchnia wynosi 7 hektarów. Stronę ogrodu znajdziemy tutaj.
Wyspa Sobieszewska. Formalnie część Gdańska, faktycznie coś na kształt podmiejskiej osady letniskowej; całkiem za darmo możemy podziwiać tu rezerwaty ptactwa wodnego (Ptasi Raj – jest nawet wieża widokowa …).
Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni oraz Park Oliwski. Ciekawe – i darmowe – ogrody zlokalizowane w Trójmieście. Atrakcje dla miłośników zieleni w każdej formie :).
Kolekcja kaktusów i sukulentów w Rumi. Przypuszczalnie jedna z największych tego typu kolekcji w kraju, a na dodatek dostępna bez opłat za zwiedzanie. Dojazd do Rumi z Trójmiasta i okolic też stosunkowo łatwy. Stronę kaktusiarni znajdziemy tutaj.
Tczew – Fabryka Sztuk. Tutaj również trochę daleko jest z nadmorskich plaż, ale dojazd – nawet dla osób bez własnego środka lokomocji – jest stosunkowo prosty. Fabryka sztuk to ośrodek wystawienniczy – prezentuje zarówno dzieje miasta i regionu, jak i liczne wystawy czasowe.Stronę ośrodka znajdziemy tutaj.