W kolejnej prezentacji z cyklu „atrakcje dla dzieci nad Bałtykiem” kilka słów o rozrywkach dla najmłodszych w okolicach Dziwnowa, Międzyzdrojów i Świnoujścia. Zapraszamy również do lektury pozostałych artykułów na ten temat (linki zamieszczono w dolnej części strony).
Atrakcje dla dzieci – Dziwnówek
Latarnia morska. Zacznijmy od podstawowego faktu – latarnia jest nieprawdziwa, a zmylić może jedynie młodsze dzieci. Stojąca w centrum Dziwnówka makieta została użyta jako element dekoracji w „Turnieju Miast” (program telewizyjny z czasów PRL-u). A potem wylądowała w Dziwnówku, gdzie jest lokalną atrakcją turystyczną.
Szlak pieszy i rowerowy do Dziwnowa, Miejsce w sam raz na dłuższą wycieczkę z pociechą – trasa wiedzie lasem pomiędzy drogą o brzegiem morskim, nie jest specjalnie długa (wg tablic informacyjnych – jej przejście zajmie ok. 20 minut). A z Dziwnowa zawsze można wrócić busem.
Sporty wodne w Dziwnowie, Dziwnówku i Międzywodziu. Wody Zalewu Kamieńskiego i rzeki Dziwny sprzyjają uprawianiu różnorakich sportów wodnych.Można uprawiać sporty „poważne” (np. windsurfing), a można też po porostu popływać kajakiem lub rowerem wodnym.
Zobacz też opis pozostałych atrakcji Dziwnówka.
Atrakcje dla dzieci – Dziwnów
Rejsy. W Dziwnowskim porcie czekają na turystów atrakcje w postaci rejsów „galeonem” – można wybrać się do Kamienia Pomorskiego, pooglądać z pokładu statku brzegi Zalewu Kamieńskiego lub wybrać się na pełne morze.
Park miniatur i kolejek w Dziwnowie. Jak można się spodziewać – w atrakcji tej eksponowane są miniaturowe budynki. Dziwnowski park miniatur skupił się głównie na budowlach związanych nieodłącznie z wybrzeżem – na latarniach morskich. A dla uatrakcyjnienia oferty dodano jeszcze miniaturowe kolejki, wraz z całą „kolejową” infrastrukturą (dworce, perony, semafory itd).
Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie. Miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, podczas pobytu w Dziwnowie.Zawsze jest szansa, że pociecha dozna natchnienia i będzie chciała znaleźć się na jednej z tych tablic:) .
Most zwodzony w Dziwnowie. Jedna z nielicznych w Polsce konstrukcji tego typu powinna zainteresować naszą pociechę. Na szczególną atrakcję możemy liczyć w sytuacji gdy most się otworzy :), czyli o godzinach parzystych.
Zobacz też opis pozostałych atrakcji Dziwnowa.
Atrakcje dla dzieci – Międzywodzie
Plac zabaw w Międzywodziu. Place zabaw – jako atrakcja dla dzieci o charakterze podstawowym – znajdują się w większości nadmorskich miejscowości. Ten w Międzywodziu jest jednak inny – po pierwsze: z pomysłem („Wyspa Skarbów”), po drugie – w porównaniu do typowej atrakcji tego typu jest … ogromny, zajmuje powierzchnię niewielkiego parku.
Zobacz też opis pozostałych atrakcji Międzywodzia.
Atrakcje dla dzieci – Wisełka
Jeziora, grodzisko i Wydrzy Głaz. Wisełka nie ma klimatu, charakterystycznego dla wielkich nadmorskich ośrodków. Jeżeli szukamy miejsca, gdzie nie ma dyskotek i tłumów wczasowiczów – to Wisełka idealnie zaspokoi nasze potrzeby. Z atrakcji, polecanych dla dzieci wymienić możemy tutejsze jeziora – nad najbardziej dostępnym Jeziorem Wisełka funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego, a szlakiem, prowadzącym w głąb Wolińskiego Parku Narodowego dotrzemy na półwysep, gdzie w średniowieczu zbudowano gród obronny, oraz w okolice Wydrzego Głazu (wielki głaz narzutowy, tkwiący w wodach Jeziora Czajcze, gdzie faktycznie spotkać można wydry).
Latarnia Kikut. Jedna z najbardziej odosobnionych na polskim wybrzeżu. Można się tu wybrać na trochę dłuższą wycieczkę, trzeba liczyć się jednak z tym, że latarnia nie jest udostępniona dla zwiedzających.
Zobacz też opis pozostałych atrakcji Wisełki.
Atrakcje dla dzieci – Międzyzdroje
Molo w Międzyzdrojach. Typowa atrakcja nadmorska, z której korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Bywa tłoczno.
Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach. Miejsce, które trzeba dziecku pokazać – bo jest to „sztandarowa” atrakcja turystyczna miasta.
Planetarium w Międzyzdrojach. Rozrywka i edukacja w jednym. Zlokalizowane w centrum niewielkie planetarium jest jednym z nielicznych tego typu obiektów nad polskim morzem, warto więc skusić się na wizytę.
Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach. W skład ekspozycji wchodzi około setki figur naturalnej wielkości: gwiazd filmu, sportu czy polityki. Są też postaci z bajek :), więc i najmłodsi powinni być zadowoleni.
Woliński Park Narodowy. Możemy zobaczyć:
- Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego (ekspozycja to głównie dioramy i dziesiątki spreparowanych okazów zwierząt);
- Zagrodę Pokazową Żubrów (spory kawałek od zabudowań miasta; oprócz żywych żubrów zobaczymy też szereg innych zwierząt występujących w Parku)
lub po prostu wybrać się na spacer po terenie WPN – szczególnie malownicza jest trasa prowadząca nad klifem (na zdjęciu- gigantyczne schody na plażę, jakie zobaczymy po drodze).
Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach. Kolejna atrakcja tego typu w okolicy – do obejrzenia (z dzieckiem lub samemu) – z makietami budowli zlokalizowanych w państwach położnych nad Bałtykiem.
Zobacz też opis pozostałych atrakcji Międzyzdrojów.
Atrakcje dla dzieci – Świnoujście
Przeprawa promowa. Przepraszam wszystkich mieszkańców, dla których brak łączności z resztą kraju jest codziennym utrapieniem – ale dla turystów przeprawa promem jest po prostu fajna :). Szczególnie dla tych najmłodszych.
Fort Gerharda. Atrakcja przede wszystkim dla chłopców – zwiedzanie fortu może przyjąć formę „szkolenia wojskowego”, no i mamy tu całą masę uzbrojenia różnego typu do obejrzenia.
Fort Anioła. Ta placówka również oferuje szereg atrakcji dla najmłodszych: oprócz zwiedzania wnętrz zabytkowych umocnień można przebrać się za wikinga (albo w iny strój historyczny), spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku albo w kopaniu bursztynu …
Podziemne miasto. Dawne stanowisko dowodzenia sił Układu Warszawskiego, udostępnione dla turystów. Atrakcja turystyczna nie tylko dla dzieci.
Punkty widokowe. Można wymienić dwa:
- latarnia morska – najwyższy tego typu obiekt nad polskim morzem, opcja raczej dla trochę starszych dzieci i tych rodziców, którzy zachowują nienaganną kondycję :),
- wieża widokowa po byłym kościele protestanckim – mniejsza budowla, położona stosunkowo blisko centrum.
Zobacz też opis pozostałych atrakcji Świnoujścia.
Atrakcje dla dzieci – Kamień Pomorski i okolice
Muzeum Kamieni. Tematyka muzeum wydaje się na pierwszy rzut oka niezbyt zachęcająca, jednak muzeum możemy polecić dzieciakom (i rodzicom) z czystym sercem. W ramach ekspozycji prezentowane są oczywiście pospolite minerały, ale są też kamienie szlachetne, i – z punktu widzenia dzieciaków zapewne najważniejsze – skamieniałości (między innymi gniazdo dinozaura).
Labirynt. Atrakcja zlokalizowana przy obwodnicy miasta – warto wpaść, niekoniecznie czekając na złą pogodę.
Park Dinozaurów we Wrzosowie. Ten z kolei obiekt znajdziemy przy drodze łączącej Kamień Pomorski z Dziwnowem i Dziwnówkiem. Do obejrzenia są tu oczywiście wielkie figury prehistorycznych zwierząt, ale są też inne atrakcje adresowane głównie do najmłodszych zwiedzających (plac zabaw z ukrytym szkieletem dinozaura, kule wodne, kolejka, dmuchane zjeżdżalnie …).
Można też zwiedzić z pociechą miejscowe zabytki albo popływać kajakiem bądź rowerem wodnym (wypożyczymy np. w miejscowej marinie). Szczegółowe informacje o atrakcjach Kamienia Pomorskiego znajdziemy na poświęconej temu miastu stronie w naszym serwisie.
Inne atrakcje dla dzieci – Wyspa Wolin, Wyspa Uznam i okolice.
Grodzisko i punkt widokowy w Lubinie. O ile grodzisko nie wywiera dużego wrażenia, o tyle widok przepływających pod nami statków oraz możliwość oglądania z góry wysp przy ujściu Świny sprawi przyjemność nie tylko dzieciakom. W pobliżu znajdziemy jeszcze jedną atrakcję, do której możemy dotrzeć nawet na piechotę (jest nawet wyznaczony szlak turystyczny) …
Zobacz opis na stronie poświęconej atrakcjom turystycznym Lubina.
Jezioro Turkusowe w Wapnicy. Zbiornik wodny o niezwykłym kolorze, spowodowanym specyficznym składem podłoża. Ciekawostka geologiczna, ale robi spore wrażenie.
Zobacz opis na stronie poświęconej atrakcjom turystycznym Wapnicy.
Wolin – kraina Wikingów. Jedno z największych miast Europy wczesnego średniowiecza jest obecnie malutkim i raczej sennym miasteczkiem. O przeszłości przypomina niewielkie (ale ciekawe) muzeum, kamień z wyrytymi skandynawskimi runami, upamiętniający pobyt w Wolinie króla duńskiego Haralda Sinozębego oraz Centrum Słowian i Wikingów – prężnie rozwijający się ośrodek „żywej historii”. Można zwiedzić dawne domostwa, przymierzyć stroje lub spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku lub jednym z dawnych rzemiosł.
Zobacz opis na stronie poświęconej atrakcjom Wolina.
Wróć do strony głównej wokolbaltyku.pl
Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz naszą stronę (tak, tymi gwiazdkami na dole)? Dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;
Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;
Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).