Prezentacja zawiera kolejne zestawienie atrakcji dla dzieci – tym razem w Trójmieście i jego okolicach.
Atrakcje dla dzieci – Gdańsk
Które muzea w Gdańsku warto zwiedzić z dzieckiem?
- Muzeum Bursztynu. Dlaczego: ekspozycja jest całkiem interesująca, pomimo dosyć tradycyjnego podejścia. Nie rzuca może na kolana, ale też nie zanudza dzieciaków. Szczegóły na stronie muzeum – tutaj.
- Narodowe Muzeum Morskie. Dlaczego: w ramach placówki na Ołowiance jest spora ekspozycja stworzona specjalnie dla dzieci (można dotknąć), a dla miłośników modelarstwa – wielka masa miniaturowych statków w gablotach. Natomiast Ośrodek Kultury Morskiej oferuje szereg interaktywnych zabaw dla najmłodszych, pomagających poznać i zrozumieć żeglugę. No i jest jeszcze „Sołdek” – statek-muzeum, którego nie wypada z pociechą nie odwiedzić. Zobacz stronę NMM.
- Błękitny Baranek (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku). Dlaczego: Dla „Uliczki Hanzeatyckiej” – ekspozycji prezentującej jak wyglądały ulice Gdańska w czasach jego świetności. Szczegóły znajdziemy tutaj.
- Galeria Starych Zabawek. Dlaczego: żeby pokazać dzieciakom, czym mama i tata się bawili, gdy byli w ich wieku … :). Stronę galerii (jak dla mnie nazwa „muzeum” była by bliższa prawdy) znajdziemy tutaj.
ZOO w Oliwie
Wg subiektywnych odczuć autora – przypuszczalnie jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych w kraju. Nie tak stary i sławny jak we Wrocławiu, nie dysponuje tak wielkimi przestrzeniami wybiegów jak ZOO w Poznaniu, jest jednak:
- malowniczo położony (wspaniały pagórkowaty teren daje świetne wrażenia wizualne);
- świetnie zagospodarowany i zadbany;
- baaardzo duży.
Zwiedza się go długo i przyjemnie, a atrakcja tego typu zadowoli nie tylko dzieci (autor jest już mocno dorosły i też mu się podobało).
Typowymi atrakcjami dla maluchów w ZOO są natomiast:
- ciuchcia retro – jedna z typowych „bajkowych” kolejek, jakie dosyć często możemy zobaczyć w charakterze atrakcji dla najmłodszych w różnych nadmorskich miejscowościach; tutaj ma rację bytu z jednego, wspomnianego już wcześniej względu – ZOO zajmuje całkiem spory obszar;
- przejażdżki konno lub na kucyku;
- „małe ZOO”, czyli miejsce, gdzie dzieci mogą pokarmić i pogłaskać najmłodsze zwierzęta;
- Park Dinozaurów (typowa atrakcja tego typu, z gigantycznymi figurami prehistorycznych zwierząt).
Szczegółowy opis atrakcji znajdziemy na stronie ogrodu zoologicznego.
Inne atrakcje dla dzieci w Gdańsku
Centrum Hewelianum – jeden z modnych w ostatnich czasach ośrodków nauki przez zabawę i eksperymentowanie. Dla dzieci główną atrakcją jest oczywiście zabawa, a rodzice mają satysfakcję, że ich latorośle czegoś się uczą. Stronę Centrum znajdziemy tutaj;
Rezerwat Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej – warto zabrać tutaj każde dziecko, które wyraża zainteresowanie przyrodą. W rezerwacie można obserwować ptaki wodne (są zbudowane specjalne wieże), które występują w wielkiej ilości i różnorodności. Dla najmłodszych dodatkową atrakcją może być sama przeprawa na Wyspę – jedzie się po autentycznym moście pontonowym.
Atrakcje dla dzieci – Sopot
Typowe atrakcje, którymi raczymy w Sopocie nasze pociechy to Molo (punkt obowiązkowy dla każdego), deptak i plaża. Tymczasem Sopot ma dla naszych dzieci całkiem sporo rozrywek innego typu.
Grodzisko Średniowieczne w Sopocie.
Park archeologiczny i zrekonstruowane elementy wczesnośredniowiecznych umocnień powinny spodobać się młodym pasjonatom historii. A dla wszystkich dzieciaków niewątpliwą atrakcją są lekcje „żywej historii”, czyli pokazy dawnego rzemiosła, sztuki walki z wykorzystaniem średniowiecznego oręża, lekcje strzelania z łuku czy prezentacje zbroi. Zobacz szczegóły – tutaj;
Park wodny w Sopocie
Zestaw atrakcji, typowych dla tego typu obiektów (baseny, zjeżdżalnie) i nieco bardziej unikalnych („dzika rzeka”, podobno jedyna taka w kraju), z pewnością spodoba się naszym milusińskim. Szczegóły na stronie aquaparku – tutaj.
Latarni morska w Sopocie
Jedna z najmniej dostrzegalnych latarni morskich w Polsce. Po prostu nie rzuca się w oczy w otoczeniu mola i najbardziej reprezentacyjnych budynków miasta. Tym niemniej można na nią wejść – a dla dzieci jest to zawsze spora doza rozrywki.
Atrakcje dla dzieci – Gdynia
W Gdyni atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie. Większość zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta i w niewielkiej odległości od siebie, więc można – przy okazji wizyty w mieście – bez większego wysiłku skorzystać z kilku z nich.
Akwarium Gdyńskie
Obiekt naprawdę robi wrażenie – gigantyczna ekspozycja stworzeń morskich, w ogromnych akwariach, we wszystkich możliwych rozmiarach i kolorach. Trochę mniejsze wrażenie zrobią pewnie elementy statycznych i „nieożywionych” prezentacji, ale dla całego bogactwa morskich stworzeń – warto odwiedzić tą atrakcję z dzieckiem. Stronę akwarium znajdziemy tutaj;
Skwer Kościuszki i okręty-muzea
Jeżeli już odwiedziliśmy akwarium, to w niedalekiej odległości od niego znajdziemy kolejny zestaw atrakcji – przy Molo Południowym cumują bowiem dwie jednostki muzealne – „Błyskawica” i „Dar Pomorza”. Można – a w zasadzie wypada – odwiedzić.
Nieco dalej, idąc w głąb lądu, natkniemy się na jeden z symboli Gdyni – fontannę-kielich. W upalne dni dostarcza ochłody, nie tylko najmłodszym.
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Atrakcja dla dzieci, której założenia zbliżone są do gdańskiego Hewelianum. Czyli „uczymy i bawimy”. W Experymencie znajdziemy interaktywne ekspozycje poświęcone m.in. hydrologii, przyrodzie, fizyce, biologii człowieka czy wynalazkom Leoanarda da Vinci. Oczywiście – zgodnie z nazwą ośrodka – nasze pociechy mogą też poeksperymentować na różnych polach. Zobacz szczegóły na stronie atrakcji.
Na stronie poświęconej Gdyni znajdziesz też wykaz pomniejszych atrakcji dla dzieci (m.in. sal zabaw). Aby tam przejść – kliknij tutaj.
Atrakcje dla dzieci – okolice Trójmiasta
Morze Klocków. Wielka wystawa z klocków Lego, znajdująca się przy trasie z Trójmiasta na Hel, w miejscowości Swarzewo. Gigantyczna wystawa, budowle powstałe za sprawą pasjonatów, warsztaty dla dzieci … Szczegóły na stronie atrakcji, czyli tutaj.
Footgolf Przywidz. W niewielkim Przywidzu zlokalizowane jest jedyne w Polsce pole do footgolfa. Rozgrywka jest połączeniem golfa, piłki nożnej i toru przeszkód. Gracze pokonują tor, starając się wbijać piłki futbolowe do dołków jak najmniejszą ilością kopnięć. Przeszkadzają w tym ustawione na torach przeszkody (kamienie, kłody drewna, beczki itp.). Rozgrywka trwa ok. 2 godzin. Pole położone jest w malowniczej okolicy, wśród lasów, nad brzegiem Jeziora Przywidzkiego.
Więcej o atrakcji dowiesz się na naszej stronie poświęconej footgolfowi w Przywidzu – tutaj.
Gród Słowiański Sławutowo. W ramach tej atrakcji dzieci mogą odbyć lekcję „żywej historii” – można zwiedzić warsztaty dawnych rzemieślników, spróbować wczesnośredniowiecznych potraw, poćwiczyć dawne rzemiosło wojenne …
Atrakcja była już opisywana szerzej na naszej stronie – zobacz tutaj. Możesz też bezpośrednio odwiedzić stronę organizatora.
Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim. Jeżeli już mowa o atrakcjach historycznych – całkiem blisko Trójmiasta znajdziemy rekonstrukcję osady handlowej z czasów rzymskich. Oprócz oglądania rekonstrukcji chat mieszkańców nasze pociechy mogą też np. pobawić się w archeologów na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku. Szczegóły znajdziemy tutaj.
Kaszubski Park Miniatur i Park Gigantów (Mirachowo – Strysza Buda). Oprócz zestawu modeli budynków z całego świata (oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych), mamy tutaj mini-ZOO, „bajkową krainę” (figury postaci z bajek i baśni) oraz Zamek Strachu. Szczegóły – na stronie atrakcji (kliknij tutaj).
Reda – aquapark. Otwarty w 2016 roku obiekt ma w swojej ofercie liczne atrakcje dla najmłodszych. Szczegóły znajdziemy tutaj.
Rumia. Wśród atrakcji dla najmłodszych, dostępnych w Rumi, wymienić należy:
- Park Powrotu do Przeszłości (główną atrakcję stanowią makiety prehistorycznych stworzeń, jest jednak również całkiem sporo innych rozrywek – szczegóły znajdziemy tutaj);
- gigantyczną kolekcję kaktusów i sukulentów, udostępnioną do zwiedzania przez właścicieli – stronę zawierającą szczegółowe informacje na jej temat znajdziemy tutaj;
- park trampolin Jumpcity.
Szymbark. Na koniec – prawdziwy gigant wśród nadmorskich atrakcji. W ramach Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku mamy bowiem możliwość zobaczyć między innymi:
- Dom do góry nogami;
- Najdłuższą deskę świata;
- Największy fortepian świata;
- domy (związane tematycznie z regionem) z różnych części świata;
- Kaszubski Świat Bajek …
… i wiele innych atrakcji (powyżej wymieniłem tylko te, które – moim arbitralnym zdaniem – powinny w największym stopniu zainteresować dzieci; szczegóły dotyczące wszystkich oferowanych rozrywek znajdziemy na stronie CEPR – tutaj.