Aleja Gwiazd Sportu (a właściwie „gwiazdki” w niej) to sposób w jaki Władysławowo (i cała Polska) honoruje naszych najwybitniejszych sportowców. Nie da się ukryć, że jest to jedna z najciekawszych atrakcji Władysławowa.
Aleja Gwiazd Sportu – dlaczego we Władysławowie?
Na to pytanie stosunkowo łatwo jest odpowiedzieć – tuż obok Alei wznoszą się bowiem zabudowania Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie (dzielnicy Władysławowa). Wybór lokalizacji jest więc jak najbardziej przemyślany i powiązany z charakterem miejsca.
Aleja Gwiazd Sportu – Władysławowo: historia
Aleja Gwiazd Sportu powstała w roku 2000 (ma więc już ponad 20 lat), aby z jednej strony honorować najwybitniejszych polskich sportowców, z drugiej zaś – promować zdrowy, sportowy tryb życia oraz idee olimpijskie.
Co roku, w środku sezonu letniego, organizowane są uroczystości, w ramach których wybitni sportowcy odsłaniają „swoje” spiżowe gwiazdki (na każdej z nich znajdziemy: imię i nazwisko gwiazdy oraz uprawiana przez nią dyscyplinę sportu). Po uroczystości sportowcy sadzą też pamiątkowe drzewko przy COS.
Częścią Alei Gwiazd jest też Korona Himalajów i Karakorum: odsłonięty w roku 2014 pomnik na cześć Polaków, którym udało się zdobyć co najmniej jeden ośmiotysięcznik.
Co ciekawego można jeszcze zobaczyć w najbliższej okolicy?
Zwiedzanie Alei Gwiazd Sportu warto połączyć z wizytą w pobliskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich (gdzie można skorzystać np. z basenu). Z innych, nieodległych atrakcji, wymienić należy:
- Dom Rybaka (wieża widokowa oraz placówki rozrywkowo-muzealne: Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji),
- Hallerówkę,
- port rybacki we Władysławowie,
- lunapark we Władysławowie;
W nieco dalszej odległości (poza Władysławowem) znajdziemy atrakcje, takie jak:
- aquapark w Jastrzębiej Górze,
- Lisi Jar.