Muzeum Ziemi Braniewskiej

Muzeum Ziemi Braniewskiej zostało otwarte 3 września 2016 roku i w krótkim czasie stało się jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Braniewa. Co ciekawe, placówka ta jest prowadzona przez społeczną organizację pozarządową –  Towarzystwo Miłośników Braniewa. Muzeum kontynuuje tradycje dawnych organizacji, które gromadziły zbiory, związane z historią miasta i regionu (m.in. Das Antik-Archäologische Kabinett am Lyceum Hosianum in Braunsberg).

Muzeum Ziemi Braniewskiej – lokalizacja i zbiory

Obecnie ekspozycja muzealna znajduje się w budynku Collegium Hosianum, jednak docelowo jego siedzibą ma stać się Wieża Klesza (część ekspozycji została już przeniesiona).

Wystawy, które można oglądać podczas wizyty w placówce, to:

  • Braniewo – miasto portowe od połowy XIV do połowy XX wieku;
  • Ceramika budowlana konstrukcyjna i dekoracyjna;
  • W przededniu wielkiej wojny 1409–1410 (wystawa uzbrojenia z czasów najbardziej znanego konfliktu polsko-krzyżackiego).

Częścią ekspozycji jest również wystawiona w krużgankach kolekcja tablic pamiątkowych, poświęconych osobom, związanym z Braniewem.

Co można zobaczyć przy okazji wizyty w braniewskim muzeum?

Wizyta w muzeum to okazja do obejrzenia Collegium Hosianum, jednej z najsławniejszych swego czasu szkół jezuickich w naszym kraju. Ponadto w okolicy znajduje się szereg innych zabytków (na przykład – relikty dawnych murów miejskich).

Warto też pofatygować się nad nieodległą Pasłękę, nad którą znaleźć można piękne tereny spacerowe oraz przystań wodną, przypominającą o portowej historii miasta.

 

Oceń stronę