Każdy, kto chociaż raz widział Puck, kościół farny, zlokalizowany w centrum tego miasta, zna bardzo dobrze – masywna bryła tej budowli wyraźnie dominuje nad panoramą tej miejscowości, widoczną od strony morza. Dla wielu osób jest on nawet swoistym symbolem miasta. Co warto wiedzieć o tym zabytku i jego historii?
Puck – kościół farny i jego historia
Historia puckiej parafii sięga XII wieku (z tego okresu pochodzą najstarsze relikty budowli, zachowane na terenie obecnej świątyni), jednak istniejąca obecnie budowla powstałą przypuszczalnie w wieku XIV.
Obecnie pełni ona funkcję najważniejszego w mieście kościoła rzymskokatolickiego, jednak nie zawsze służył wiernym tego wyznania: w szesnastym stuleciu był przez pewien okres własnością gminy luterańskiej.
Kolejne lata przyniosły świątyni powrót do społeczności katolickiej. Jednocześnie przez wieki jego wystrój był modernizowany i wzbogacany przez kolejnych darczyńców. Tak znalazł się w jego posiadaniu obecne ołtarze, zachwycające turystów swoim pięknem.
Kościół farny w Pucku – współczesność
Obecnie dla gości odwiedzających Puck kościół farny stał się jednym z symboli miasta: świetnie widoczny od strony Zatoki Gdańskiej, góruje nad całą panoramą miejscowości. Wnętrze można oczywiście zwiedzać, zachowując się jednak stosowanie do jego powagi.
Ciekawostką jest fakt, że podczas odpustu 29 czerwca każdego roku odbywa się tu pielgrzymka łodziami rybackimi. Wydarzenie to, ważne dla wiernych, ma również wymiar sporej atrakcji turystycznej.
Kościół w Pucku – co warto zobaczyć w jego pobliżu?
W najbliższej okolicy najważniejszej świątyni miasta znajdziemy miedzy innymi:
- molo,
- port rybacki i jachtowy,
- plażę,
- Stary Rynek,
- Muzeum Ziemi Puckiej.
Nieco dalsza wycieczka pozwoli nam odwiedzić:
- Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego,
- sanktuarium w Swarzewie,
- Osadę Łówców Fok w Rzucewie (skansen),
- zamek w Rzucewie.
Źródła: