Położone ok. 20 kilometrów od morskiego brzegu miasto Sławno nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem turystów i pozostaje w cieniu pobliskiego Darłowa i Jarosławca. Jeżeli czas nam jednak pozwoli – warto wybrać się na zwiedzanie tutejszych atrakcji.
Sławno – atrakcje miasta
Mury miejskie w Sławnie – zachowała się tutaj część XV-wiecznych fortyfikacji miejskich, wraz z bramami Koszalińską i Słupską.
Kościół Najświętszej Marii Panny – gotycka świątynia z XIV wieku.
Inne zabytkowe budynki w Sławnie – do nich zaliczyć można m.in.budynek ratusza, dworca kolejowego czy część XVIII i XIX-wiecznej zabudowy miasta.
Subiektywnie należy zauważyć, że historia obeszła się ze Sławnem okrutnie. Piękne centrum miasteczka zostało w czasie II Wojny Światowej praktycznie zniszczone, a znaczna część odbudowy odbyła się w typowy dla tych czasów sposób: miejsce kamienic zajęły kwadratowe bloki. Obecnie Sławno jest atrakcją tylko dla co bardziej zagorzałych miłośników historii i zabytków.
Po pozostałościach dawnej świetności prowadzi nas całkiem sympatyczna miejska trasa turystyczna – przewodnik po niej można znaleźć tutaj.
Pomnik Chrystus przybywa do Sławna – piękna, nowoczesna rzeźba Zbawiciela, pokornie jadącego na osiołku.
Czołg – pomnik wdzięczności wyzwolicielom miasteczka, który jakimś cudem przetrwał przemiany ustrojowe. Być może dlatego, że nie jest to pomnik ku czci Armii Czerwonej – chociaż taki też w Sławnie znajdziemy :). W chwili obecnej, gdy emocje już opadły, warto pokazać dzieciom, jako znak czasów, które jeszcze pamiętamy, a one co najwyżej znają ze starych filmów.
Sławno – atrakcje okolic
Po kliknięciu w nazwę miejscowości przejdziemy do strony opisującej jej atrakcje turystyczne.
Koszalin – sanktuarium na Górze Chełmskiej, wieża widokowa, zabytkowe zabudowania w centrum, liczne piękne parki, muzea.
Darłowo – zabytkowe centrum miasta, muzeum w zamku, tereny spacerowe, port, latarnia morska i aquapark.
Jarosławiec – latarnia morska, aquapark, muzeum bursztynu.
Malechowo – muzeum pojazdów wojskowych;
Słupsk – zabytkowa zabudowa, nadrzeczne tereny spacerowe.
Jak dojechać do Sławna?
Pociągiem – miasto znajduje się przy linii kolejowej łączącej Koszalin i Kołobrzeg ze Słupskiem – z tych miast możemy więc bez problemu dojechać koleją. Znajdziemy też sporo połączeń bezpośrednich do miejsc położonych w sporej odległości od Pomorza – w związku z tym Sławno może być jednym z dogodnych punktów przesiadkowych w tej części polskiego wybrzeża.
Autobusem lub busem – do i ze Sławna znajdziemy następujące połączenia autobusowe i minibusowe:
- na trasie Darłowo – Sławno – przewozy prowadzi firma DPP (rozkład jazdy dostępny tutaj);
- na trasie Koszalin – Sławno – przewozy prowadzi firma Poltransbus (rozkład znajdziemy tutaj);
- tabliczkę przystankową dworca PKS w Sławnie znajdziemy tutaj – można znaleźć połączenia m.in. do Jarosławca, Postomina, Słupska.
Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;
Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;
Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).