Ogrody botaniczne nad morzem

Jestem wielkim miłośnikiem pięknej zieleni. Problem polega na tym, że niespecjalnie lubię grzebać w ziemi, strzyc trawę itp. Dlatego też z wielką lubością zwiedzam zawsze wszelkiego rodzaju ogrody botaniczne i arboreta – mogę tam do woli wpatrywać się w efekty wytężonej pracy … innych ludzi. 

Dla wszystkich, którzy podzielają moje podejście (oraz dla tych, którzy go nie podzielają, ale chcieli by w trakcie wakacji zobaczyć kawałek pięknego ogrodowego krajobrazu) – krótki przewodnik po nadmorskich ogrodach botanicznych.

Ogrody nad morzem – okolice Trójmiasta i Kaszuby

Park Oliwski w Gdańsku. Rozległe i wiekowe założenie ogrodowe,  założone w pobliżu opactwa. Znajdziemy tu zarówno palmiarnię, jak i duży park. Sporą atrakcją dla najmłodszych może być grota szeptów – w praktyczny sposób prezentuje ona zasad akustyki. Niewątpliwą zaletą Parku Oliwskiego jest jego lokalizacja: stosunkowo łatwo jest się tu dostać z każdej praktycznie części Trójmiasta.

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w GdyniCiekawe miejsce, położone na obrzeżach Gdyni – stosunkowo młody ogród botaniczny, założony przez Nadleśnictwo w Gdańsku. Oprócz możliwości zwiedzania kolekcji roślinnych, oferuje on też np. niedzielne zajęcia i wykłady. Wada: położenie w sporej odległości od centrum.

Rumia. Ogrodu botanicznego pod gołym niebem co prawda tu nie znajdziemy, do zwiedzenia jest jednak gigantyczna kolekcja kaktusów i sukulentów. I to za darmo. Szczegóły – tutaj.

Gołubie. W niewielkiej kaszubskiej wiosce znajdziemy całkiem pokaźny – przynajmniej jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość gatunków, bo powierzchnia nie oszałamia – ogród botaniczny. Zobacz stronę ogrodu.

Arboretum Wirty. To z kolei założenie obejmuje przestrzeń ponad 30 hektarów (wg innych źródeł – ok. 70 hektarów). Masa zwiedzania dla każdego miłośnika przyrody. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.

Inne, ciekawe ogrody, na terenie i w okolicach Trójmiasta:

  • Ogród Roślin Leczniczych przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – kolekcja roślin o działaniu medycznym, której zwiedzanie pobudzi zarówno ciało (ruch) jak i umysł. I nie pytajcie: „Co to jest farmakognozja ?”;
  • Arboretum w Luzinie – niewielka, bo licząca sobie ok. 1,2 hektara placówka; szczegóły na jej temat znajdziemy na przykład tutaj.

Ogrody nad morzem – okolice Słupska, Koszalina, Kołobrzegu

Dobrzyca – Ogrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis. O ile większość ogrodów botanicznych pełni przede wszystkim funkcje naukowo-dydaktyczne, o tyle ogrody w Dobrzycy są przede wszystkim założeniem komercyjnym: mają pięknie wyglądać i przyciągać turystów. Co – dla przeciętnego Kowalskiego – nie powinno być wcale wadą. Oprócz pięknych założeń ogrodowych w Dobrzycy znajdziemy masę innych atrakcji, na przykład wieżę widokową i roślinne labirynty. Szczegóły atrakcji znajdziemy tutaj i tutaj.

Karnieszewice. Arboretum prowadzone przez leśników; kolekcja obejmuje między innymi daglezje i tulipanowce. Szczegóły znajdziemy na stronie nadleśnictwa.

Niegoszcz – w położonej w pobliżu Mielna miejscowości znajdziemy jeden z najmłodszych w Polsce ogrodów botanicznych. Szczegóły – tutaj.

Inne, podobne atrakcje w tej części Pomorza:

  • Włoki. Niewielki ogród botaniczny; wg niektórych informacji – nie przyjmuje gości indywidualnych. Ale można sprawdzić – informacje o placówce i oferowanych przez nią atrakcjach znajdziemy tutaj.
  • Park Leśników w Osetnie koło Rekowa – coś pomiędzy parkiem a arboretum.

Ogrody nad morzem – okolice Szczecina

Ogród Botaniczny w Szczecinie. Specyficzna instytucja, która jest, a zarazem jej nie ma. Ogród Botaniczny w Szczecinie jest bowiem tworzony (jako instytucja) od lat 20-tych XX wieku. Po II Wojnie Światowej jego teren pełnił przez dłuższą chwilę funkcje parku, a obecnie co jakiś czas wraca pomysł aby Ogród Botaniczny jednak uruchomić. Duża część roślinności już tu rośnie, więc zadanie jest ułatwione. Obecnie teren przyszłego/dawnego ogrodu można zwiedzać. W 2018 roku wykonano spory remont, wytyczając trasy, oczyszczając zbiorniki wodne i montując tablice informacyjne przy roślinach w nie-Ogrodzie Botanicznym w Szczecinie.

Arboretum w Przelewicach. Jedna z większych kolekcji roślinnych w tej części Polski – całość arboretum to ponad 40 hektarów, do zwiedzania przeznaczono około trzydziestu. Znajdziemy tu masę roślin egzotycznych – między innymi bambusy, mamutowce, metasekwoje. Żeby nie było tylko o kwestiach naukowych: ogród jest bardzo piękny, stary i … służy miejscowym pszczołom do produkcji znanego regionalnego miodu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *