Aktualizacja maj 2023
Wczasowicze, którzy na miejsce wypoczynku wybrali Chałupy, atrakcje znajdą zarówno w samej miejscowości, jak i w najbliższym jej otoczeniu. Przez lata największą z nich była niewątpliwie plaża naturystyczna, spopularyzowana przez utwór, wykonywany Zbigniewa Wodeckiego – obecnie dalej funkcjonuje, jednak coraz większe grono turystów poszukuje tu również innych rozrywek.
Chałupy – atrakcje miejscowości
Nasz opis atrakcji rozpoczynamy oczywiście od miejsc, znajdujących się w samych Chałupach.
Plaża
Chałupy mogą poszczycić się dwiema plażami – od strony Zatoki Puckiej oraz od strony otwartego morza. Niewątpliwą zaletą tej drugiej jest rozległość (szerokość sięga 60 m), czysty piasek oraz fakt, że nie jest przesadnie zatłoczona. Plaża od strony Zatoki Puckiej przypomina natomiast w wielu miejscach brzeg jeziora – sporo tu trawy, w wielu miejscach piasek spotkamy jedynie nad samym brzegiem. W pobliżu centrum miejscowości znajduje się niewielkie molo – służy ono jako miejsce cumowania niewielkich jednostek pływających, lecz turyści korzystają z niego najczęściej, by podziwiać Zatokę Pucką i pobliski port.
Przystań i port w Chałupach
Port w Chałupach jest stosunkowo niewielki. Co ważne, oprócz łodzi rybackich cumują w nim również jachty – warto więc wybrać się tutaj, by nacieszyć swe oczy klasycznymi, nadmorskimi widokami.
Sporty wodne w Chałupach
Wody Zatoki Puckiej stanowią jeden z najlepszych akwenów dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Znajdziemy tu również wypożyczalnie sprzętu i szkółki dla chcących spróbować własnych sił na wodzie.
Chałupy – atrakcje okolic
W drugiej części naszego przewodnika postaramy się przedstawić najważniejsze atrakcje okolic Chałup.
Chałupy – atrakcje okolic: Władysławowo
Władysławowo to jeden z największych ośrodków turystycznych naszego kraju. Znajdziemy tu wszystko, co turyści kochają (oraz kilka elementów, których wielu nienawidzi – na przykład tłok i hałas). Co warto tu zobaczyć?
Port Rybacki
Władysławowo to jeden z największych w naszym kraju ośrodków rybołówstwa, tutejszy port oszałamia więc samymi swoimi rozmiarami. Można w nim oczywiście podziwiać pracę rybaków, jednak dla wielu turystów wizyta w nim jest okazją do udania się w rejs.
Lunapark
Ta atrakcja rzuca się w oczy niemal natychmiast po przybyciu do Władysławowa – gigantyczne instalacje są widoczne z daleka. Oczywiście rozrywka jest – przynajmniej teoretycznie – przeznaczona dla najmłodszych, jednak w praktyce korzysta z niej wielu turystów w wieku dojrzałym.
Park Rozrywki
Ocean Park to kolejne miejsce, które powinni odwiedzić rodzice z dziećmi. Główną atrakcją są tu gigantyczne figury zwierząt morskich.
Dom Rybaka
Na wieży Domu Rybaka znajdziemy punkt widokowy, z którego podziwiać można rozległe obszary Zatoki Gdańskiej oraz otwartego morza. We wnętrzu znajdziemy natomiast kilka ciekawych ekspozycji.
Inne atrakcje we Władysławowie
We Władysławowie warto również odwiedzić sezonowe planetarium, przespacerować się po Alei Gwiazd Sportu lub odwiedzić Centrum Przygotowań Olimpijskich. Więcej informacji na temat atrakcji, oferowanych przez to miasto, znajdziemy w artykule, opisującym atrakcje Władysławowa. Nie powinniśmy mieć również problemu z dojazdem do tej miejscowości.
Jak dojechać z Chałup do Władysławowa?
Odległość z centrum Chałup do Władysławowa wynosi około 8 km. Można pokonać ją samochodem, rowerem, pieszo lub środkami komunikacji zbiorowej – busem, miejscowym PKS-em lub pociągiem.
Kuźnica – główne atrakcje:
- wciąż sporo z dawnego, rybackiego charakteru wioski,
- port,
- najwęższe miejsce na Mierzei Helskiej;
Odległość Chałupy – Kuźnica: około 5 km; transport publiczny – jak wyżej;
Jastarnia – główne atrakcje:
- port,
- kilka ekspozycji muzealnych (głównie o rybackim charakterze);
Odległość Chałupy – Kuźnica to ok. 13 km, również na tej trasie stosunkowo łatwo znajdziemy połączenia komunikacji zbiorowej;
Jurata – główne atrakcje:
- molo,
- punkt widokowy;
Odległość Chałupy – Jurata:około 16 km, dojazd pociągiem, busem lub autobusem;
Hel – główne atrakcje:
- latarnia morska,
- port,
- ścieżki edukacyjne,
- fokarium,
- pamiątki militarnej przeszłości miasta (między innymi Muzeum Obrony Wybrzeża);
Odległość Chałupy – Hel: około 27 km, bez problemu dotrzemy z Chałup do Helu pociągiem, busem lub autobusem;
Jastrzębia Góra – główne atrakcje:
- plaża pod jednym z wyższych klifów w Polsce,
- latarnia morska Rozewie,
- aquapark,
- Strondowy Jar,
- Lisi Jar,
- Gwiazda Północy;
Odległość Chałupy – Jastrzębia Góra: około 16 km, w sezonie bez problemu pokonamy ten dystans autobusem;
Puck – główne atrakcje:
- port nad Zatoką Pucką,
- zabytki,
- muzea;
Odległość Chałupy – Puck: około 18 kilometrów, dojazd komunikacją zbiorową wymaga przesiadki we Władysławowie;
Swarzewo – główne atrakcje:
- gigantyczna wystawa figur z klocków Lego,
- labirynt w polu kukurydzy,
- sanktuarium;
Odległość Chałupy – Swarzewo: około 12 km, do pokonania raczej samochodem lub rowerem; można też skorzystać z komunikacji zbiorowej, ale konieczna jest przesiadka we Władysławowie;
Rzucewo – warto zwiedzić:
- Osada Łowców Fok (park kulturowy),
- zamek;
Odległość Chałupy – Rzucewo: około 23 kilometry;
Chałupy – co warto zobaczyć w okolicznych miejscowościach w głębi lądu
Krokowa – główne atrakcje:
- pałac,
- zabytkowy park,
- muzeum;
Odległość Chałupy – Krokowa: około 26 kilometrów, dla osób nie posiadających samochodu – możliwość dojazdu z przesiadką we Władysławowie;
Wejherowo – główne atrakcje:
- Kalwaria Wejherowska,
- pałac (obecnie muzeum),
- zabytkowe centrum miasta, sezonowo – możliwość zwiedzania za darmo z przewodnikiem głównych miejskich zabytków;
Odległość Chałupy – Wejherowo: około 38 kilometrów; dojazd komunikacją publiczną – z przesiadką we Władysławowie;
Reda – warto odwiedzić:
- nowoczesny park wodny,
Odległość Chałupy – Reda: około 32 kilometrów;
Mechowo – warto zobaczyć:
- zespół unikalnych grot, udostępnionych do zwiedzania;
Odległość Chałupy – Mechowo: około 24 km;
Kniewo – główne atrakcje:
- udostępniona do zwiedzania strusia farma; oprócz strusi możemy zobaczyć również inne zwierzaki, a w sklepiku nabyć nabyć np. wyroby ze strusich jaj;
Odległość Chałupy – Kniewo: około 38 km;
Chałupy – jak dojechać
Koleją. Wszystkie pociągi, które kierują się do stacji Hel, muszą przejechać przez Chałupy. Jest ich całkiem sporo, więc osoby, które chcą się wybrać do tej miejscowości koleją – nie powinny mieć problemów z dojazdem Wyszukiwarkę rozkładów znajdziemy tutaj.
Autobusem lub busem. Możemy znaleźć połączenia zarówno dalekobieżne, jak i lokalne. Z tych ostatnich wymieńmy:
- linię 669, kursująca w ramach Pomorskiego PKS; dojedziemy nim z/do Karwi, Jastrzębiej Góry, Władysławowa i miejscowości na Mierzei Helskiej;
- firma Olimp organizuje przewozy na trasie Hel – Gdynia; jej minibusami dojedziemy miedzy innymi do Gdyni właśnie, do Władysławowa i Pucka. No i do dalszych części Półwyspu Helskiego; rozkład znajdziemy tutaj.