Gosań - jedno z ciekawychmiejsc na trasach trekkingowych nad morzem

Jesienne spacery i trekking na Wyspie Wolin

Koniec lata wcale nie musi oznaczać końca aktywności uprawianych na zewnątrz. To wręcz idealna okazja, by spróbować nowych wrażeń, jakich dostarcza trekking. Jeśli planujecie nad morzem urlop właśnie o tej porze roku lub mieszkacie w okolicy, poznajcie piękne trasy trekkingowe na Wolinie.

Trekking czy zwykły spacer?

Zazwyczaj przez trekking rozumie się wędrówki w trudnych, wymagających warunkach – np. w górach, na bagnach, na skalistym podłożu. W szerokim rozumieniu trekking jest traktowany także jako forma turystyki pieszej (lub rowerowej), która cechuje się nieco większą intensywnością niż zwykłe spacerowanie (lub – w przypadku roweru – jazda rekreacyjna). Dlatego mówiąc o trekkingu mamy na myśli marsz, pozwalający wzmocnić mięśnie, poprawić postawę i ogólną kondycję organizmu.

Dlaczego natomiast warto wybrać się na trekking właśnie jesienią? Wiele osób traktuje jesienne ochłodzenie jako czas przygotowania się do zimowego „stanu spoczynku” – ale nic bardziej mylnego. Pogoda nie jest problemem, jeśli tylko mamy dobrą odzież, dopasowaną do warunków atmosferycznych. Jesienią nad morzem niezbędna będzie dobra kurtka przeciwdeszczowa, chroniąca także przed wiatrem. Warto zwrócić szczególną uwagę również na buty, które pozwolą wygodnie pokonywać kolejne kilometry.

Dokąd wybrać się na Wolinie?

Wyspa Wolin - miejsce na jesienny trekking nad morzemWyspa Wolin znajdująca się w północno-zachodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego jest miejscem chętnie wybieranym przez urlopowiczów, kuracjuszy i fanów pięknych okazów flory. Utworzony na jej obszarze Woliński Park Narodowy przyciąga możliwością obejrzenia majestatycznych klifów ciągnących się na przestrzeni 15 km od Międzyzdrojów aż do Świętej Kępy. Wyspa stanowi gratkę dla fanów łagodnego terenu ze wzniesieniami ukształtowanymi przez lodowce – wzgórza morenowe dostarczą możliwość pokonywania nieznacznych przewyższeń (a mówi się, że nad morzem jest tak płasko!).

Na wyspie znajdują się liczne szlaki turystyczne, które są dobrze oznakowane – warto wybrać się na trekking chociażby fragmentem jednego z dłuższych szlaków albo udać się w konkretne miejsce i połączyć zwiedzanie z aktywnością fizyczną.

Co szczególnie warto zobaczyć?

  • Gosań - jedno z ciekawychmiejsc na trasach trekkingowych nad morzemWzgórze Gosań – wzniesienie nad plażą, skąd można podziwiać fantastyczny widok Bałtyku. Do Gosania dotrzemy pieszo wzdłuż drogi wojewódzkiej 102 lub szlakiem czerwonym, tzw. szlakiem „wzdłuż Bałtyku”, na którym znaleźć można także takie atrakcje, jak Kawcza Góra z pięknym punktem widokowym, latarnia morska Kikut czy Jezioro Koprowo. Szlak ciągnie się wzdłuż wybrzeża i prowadzi górą klifów, ale część trasy biegnie także brzegiem morza.

  • Jezioro Czajcze – malownicze jezioro w powiecie kamieńskim – najchętniej odwiedzanym tu miejscem jest Wydrzy Głaz oraz pozostałości zabudowy po dawnym osadnictwie. Jeśli potraficie zachować się cicho, możecie spotkać licznych przedstawicieli okolicznej fauny, przede wszystkim ptaki wodne. Warto zresztą zwiedzić całe Pojezierze Wolińskie.

  • Szlaki wokół Zalewu Szczecińskiego – z brzegów Zalewu roztacza się niezwykła panorama na Karsibór, Świnę, Police… Warto zajrzeć do małej miejscowości Lubin, w której znajdziecie punkt widokowy – i całkiem smaczną kawę. Wokół Zalewu prowadzi także międzynarodowy szlak rowerowy R-66.

Ciekawe szlaki można opracować i zaplanować samodzielnie, korzystając z popularnych aplikacji, np. Komoot. Aplikacje tego rodzaju pozwalają zaplanować trasę – obliczają za nas jej długość oraz czas przejścia w obie strony, a nawet uwzględniają przewyższenia, które trzeba pokonać. Można więc zagospodarować czas wolnego popołudnia, wybierając ciekawą trasę. Sklep Addnature we współpracy z aplikacją Komoot przygotował szereg informacji o najpiękniejszych polskich szlakach trekkingowych, które idealnie nadają się na jesienne wędrówki. Sprawdźcie sami na https://www.addnature.pl/info/trekking-jesienia/

Oceń stronę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *