Położony nad rzeką Regą Trzebiatów jest jednym z najstarszych miast w tej części Pomorza. Nie powinno więc nikogo dziwić to, że jego główne atrakcje związane są z historycznym dziedzictwem. Sporo miejsc wartych odwiedzenia znajdziemy też w najbliższych okolicach Trzebiatowa.
Trzebiatów – atrakcje miasta
Zacznijmy od atrakcji samego Trzebiatowa. Co warto zobaczyć i zwiedzić podczas wizyty w tym mieście?
Zabytki w Trzebiatowie
Miasto lokowano w średniowieczu – i do dzisiaj możemy to poznać po szachownicowej siatce ulic jego najstarszej części. Oprócz układu urbanistycznego do obejrzenia jest też w Trzebiatowie kilka ciekawych zabytków.
Ratusz miejski pochodzi z początków XVIII wieku. W budynek znajdują się jednak relikty wcześniejszego budowli, pełniącej taką samą funkcję w średniowieczu i usytuowanej w tym samym miejscu (pochodzą one z piętnastego stulecia). Ratusz znajduje się w samym centrum miasta, nie sposób go więc przeoczyć.
Innym rzucającym się w oczy zabytkiem jest średniowieczny kościół pw. Macierzyństwa NMP. Świątynia powstała w XIV wieku, a jej wieża góruje nad Starym Miastem, stanowiąc często punkt orientacyjny dla turystów. We wnętrzu można podziwiać ciekawy ołtarz z obrazem Ernesta Degera oraz renesansowe stalle. Uwagę zwracają też witraże – nie są one tak stare jak kościół (pochodzą z XIX wieku), za to naprawdę piękne.
Na wieży świątyni znajduje się jeden z najstarszych w Polsce dzwonów (pochodzi z 1399 roku). Raczej go nie zobaczymy, ale można posłuchać.
W Trzebiatowie zachowała się również część dawnych fortyfikacji miejskich. Nie są one szczególnie imponujące, jednak w niektórych miejscach wyglądają naprawdę malowniczo. Na przykład nad Regą.
Baszta Prochowa (Baszta Kaszana) to jeden z reliktów dawnych umocnień. Związana jest z nią jedna z najsłynniejszych trzebiatowskich legend.
Legenda: W średniowieczu o prymat w handlu na Redze rywalizowały dwa miasta: Trzebiatów i Gryfice. Kupcy w tych czasach najczęściej rozwiązywali podobne konflikty urządzając najazdy na konkurentów. Nie inaczej postępowali mieszkańcy skłóconych pomorskich miast. Kiedy zbrojni z Gryfic, podczas jednego z takich rajdów, usiłowali dostać się niepostrzeżenie na trzebiatowskie mury, zostali oblani gorącą kaszą. Był to przypadek: miska z tą potrawą wypadła z rąk jednego ze strażników wieży. Wrzaski poparzonych napastników zaalarmowały jednak mieszkańców i ocaliły miasto.
Pałac w Trzebiatowie to budynek o długiej i skomplikowanej przeszłości. W swej historii był już między innymi siedzibą żeńskiego zakonu, koszarami, szkołą i – oczywiście – pałacem. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz lokalne muzeum. Ekspozycja nie jest może specjalnie duża, ale ma ciekawy klimat. Stronę pałacu znajdziemy tutaj.
Kamienice w Trzebiatowie, których cała masa zachowała się w obrębie dawnych murów miejskich, świadczą o dawnej świetności miasta. Warto pospacerować wśród nich, chłonąc klimat.
Warto zwrócić przy tym uwagę na zdobioną techniką sgraffito ścianę jednego z budynków – przedstawia ona słonia, a konkretnie jednego z pierwszych poświadczonych historycznie słoni cyrkowych. Odwiedził on Trzebiatów w XVII wieku i zrobił na mieszkańcach takie wrażenie, że ci postanowili uwiecznić go w ten właśnie sposób.
Obecnie w Trzebiatowie pojawia się też coraz więcej nowych murali, wykonanych technikami zupełnie współczesnymi, lecz nawiązujących do tradycji zdobienia ścian.
W Trzebiatowie warto zobaczyć też:
- Kaplicę św. Gertrudy z XIV wieku,
- Kaplicę św. Ducha z XIII wieku,
- Kaplicę św. Jerzego z XIV wieku (warto rzucić na nią okiem choćby z tego względu, że została zamieniona w budynek mieszkalny);
- Most nad Regą koło dworca kolejowego, wyróżniający się specyficznymi zdobieniami.
Zobacz też: najciekawsze zabytkowe miasteczka nad morzem – zestawienie
Trzebiatów – atrakcje dla aktywnych
Spływy Regą to opcja najczęściej wybierana przez miłośników aktywnego wypoczynku, odwiedzających Trzebiatów. Kajakiem można dotrzeć aż do Mrzeżyna. Szczegółowy opis oferty znajdziemy na przykład tutaj.
Park Rozrywki Poligon to zlokalizowana w pobliżu miasta atrakcja dla osób, ceniących sobie „zastrzyki adrenaliny”. W Parku znajdziemy między innymi:
- trzy pola do paintballa;
- trenażer skoczków spadochronowych;
- park linowy;
- tor off-road i quady;
- strzelnicę;
- ośrodek szkolenia taktycznego i saperskiego.
Można też skorzystać z trochę „spokojniejszych” form rozrywki – np. jazdy konnej lub łowiska wędkarskiego. Szczegóły znajdziemy na stronie organizatora tych wszystkich atrakcji – tutaj.
W pobliskim Gąbinie (6 kilometrów na południe od Trzebiatowa) znajdziemy natomiast Park Edukacji i Rekreacji Mandragora. Obiekt oferuje szereg atrakcji, głównie o charakterze mitologiczno-historycznym. Znajdziemy tutaj między innymi: celtycki horoskop drzewny, rekonstrukcję starosłowiańskiego miejsca kultu i piramidę energetyczną. Jest też naturalna motylarnia oraz rekonstrukcja dawnych domostw z epoki brązu. Szczegółowy opis oferowanych rozrywek oraz dane na temat lokalizacji oraz godzin otwarcia obiektu znajdziemy tutaj.
Trzebiatów – atrakcje okolic
Na osoby, odwiedzające Trzebiatów, atrakcje czekają również w najbliższej okolicy miasta. Co – oprócz opisanych wyżej atrakcji – warto tu zobaczyć?
W niedalekim Mrzeżynie możemy odwiedzić jedne z największych portów rybackich w tej części polskiego wybrzeża. Miejscowość ta jest też punktem docelowym większości spływów Regą. W Hotelu Zalewski funkcjonuje jeden z największych w tych okolicach aquaparków. Odległość od Trzebiatowa wynosi 11 kilometrów, kierunek to północny wschód.
W zlokalizowanym kilka kilometrów dalej Rogowie możemy podziwiać piękne nadmorskie jezioro oraz skansen militarny, urządzony w dawnej bazie lotniczej (warto sprawdzić, czy funkcjonuje).
W Dźwirzynie znajdziemy jeszcze jeden port rybacki i aquapark o bardziej kameralnych rozmiarach.
Grzybowo (26 kilometrów na północny wschód od Trzebiatowa) warto odwiedzić, jeżeli temperatura wody w Bałtyku nam nie do końca odpowiada – ukształtowanie brzegu w tych okolicach sprawia, że jest ona zwykle nieco cieplejsza.
Niedaleko tej miejscowości znajduje się Kołobrzeg – jedno z najstarszych miast w Polsce. Znajdziemy w nim interesujące muzea, port, z którego można wybrać się w ciekawe rejsy (na przykład na Bornholm), ogromne molo i latarnię morską. Uwagę zwraca też zrekonstruowana starówka – nie ma tego uroku co trzebiatowska, jest jednak zdecydowanie większa.
Kierując się na północny zachód dotrzemy po 17kilometrach do Pogorzelicy. Miejscowość ta nie jest specjalnie ludna, znajdziemy w niej jednak aquapark.
Kilka kilometrów na zachód od niej znajduje się Niechorze. Możemy obejrzeć tu latarnię morską, park miniatur, motylarnię i niewielkie muzeum rybołówstwa.
Wycieczkę możemy kontynuować, udając się do Rewala (22 kilometry od Trzebiatowa), gdzie zlokalizowany jest m.in. Park Wieloryba. Znajdziemy w nim m.in. gigantyczne figury zwierząt morskich.
Najsłynniejszą – chociaż chyba najmniejszą – miejscowością tych stron jest chyba Trzęsacz (25 kilometrów od Trzebiatowa). Wszystko za sprawą kościoła, który, zbudowany w centrum wioski, w wyniku niszczącej działalności fal znalazł się po kilkuset latach na morskim brzegu a następnie runął w wody Bałtyku. Stał się w ten sposób idealnym przykładem erozji morskiego brzegu, opisywanym w większości polskich podręczników do geografii. Oprócz jego ruin można tu zobaczyć lokalne muzeum.
Można też zobaczyć Pustkowo, gdzie znajduje się piękny park oraz replika krzyża z Giewontu.
17 kilometrów od Trzebiatowa znajduje się dawny rywal tego miasta – Gryfice. Również tutaj zobaczyć możemy zobaczyć kilka ciekawych zabytków. Ciekawostką jest park w stylu japońskim, znajdujący się nad Regą.
Można też wybrać się do Świdwina (57 km od Trzebiatowa; w mieście tym zobaczymy na przykład zamek, będący w przeszłości własnością zakonu rycerskiego Joannitów) lub Szczecina (ponad 100 kilometrów od Trzebiatowa, ale liczna zabytków i innych atrakcji może zrekompensować długą podróż).
Jak dojechać do Trzebiatowa?
Trzebiatów jest całkiem dużym miastem, bez większych problemów powinniśmy wiec dostać się do niego z wielu nadmorskich miejscowości. Poniżej prezentujemy linki do stron lokalnych przewoźników, które mogą okazać się przydatne.
- trasa Trzebiatów – Kołobrzeg (w dwóch wersjach, w jednej możemy dostać się do Rogowa, Mrzeżyna, Dźwirzyna, Grzybowa) oraz Trzebiatów – Rewal (przez Pogorzelicę i Niechorze), kursują autobusy przewoźnika, których rozkłady jazdy znajdziemy tutaj,
- rozkład jazdy PKS Gryfice z Trzebiatowa znajdziemy natomiast tutaj.
Stacja kolejowa w Trzebiatowie obsługuje głównie połączenia na trasie Kołobrzeg – Szczecin (na trasie tej znajdziemy też np. Gryfice).
Można też dojechać do Trzebiatowa ze znacznie dalszych odległości – miasto jest obsługiwane przez przewoźników, kursujących nad morze w ramach tras dalekobieżnych, np:
- z Górnego Śląska – rozkład znajdziemy tutaj
Jestem po wrażeniem Trzebiatowa .Krótko jest piękny i postanowiłem napisać tekst i muzykę i wykonać piosenkę o tym pięknym miasteczku. Pozdrawiam Serdecznie.