Wczasowicze, wybierający na miejsce letniego wypoczynku Świnoujście, atrakcje znajdą zarówno na terenie samego miasta, jak i najbliższych okolic. Miejscowość ta – ze względu na niezwykłe położenie – jest przy tym swoistym unikatem w skali całego kraju, a pobyt w niej może dostarczyć naprawdę niezapomnianych wrażeń.
Świnoujście – atrakcje miasta
Opis atrakcji warto zacząć od samego Świnoujścia. Co przyciąga turystów do tego miasta?
Plaża w Świnoujściu
Plaża w Świnoujściu jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Co do gustów dyskusji nie ma – jednym będzie się podobała, innym nie – ale faktem jest, że jest jedną z najszerszych plaż nad polskim morzem. Bliskość granicy powoduje przy tym, że można brzegiem udać się do pobliskiego Ahlbeck (po drodze, po niemieckiej stronie mijamy plaże naturystów – jeżeli komuś to przeszkadza, może wybrać się drogą w głębi lądu).
W sezonie bez problemu znajdziemy na plaży w Świnoujściu rozmaite przydatne obiekty – od barów i kawiarni, przez miejsca, w których można zagrać w siatkówkę, na wypożyczalniach skuterów wodnych kończąc.
Świnoujście – atrakcje w okolicach plaży
Wzdłuż morskiego brzegu, na wydmach, wybudowaną coś, co jest de facto promenadą nadmorską. Nieco dalej, za drzewami, znajdziemy Promenadę Zdrowia (zespół ścieżek spacerowo-rowerowych). Trzecia z kolei (oficjalna) promenada ciągnie się już w zabudowie miejskiej, wzdłuż ulicy Żeromskiego.
Plażować można też na wschód od Świny, w dzielnicy Warszów – tereny te nie są tak popularne, więc tłok jest tu zdecydowanie mniejszy. Mankamentem tego terenu jest uciążliwy dojazd, niektórym może też przeszkadzać sąsiedztwo Gazoportu.
Bezpośrednio z plaży możemy udać się na falochron świnoujskiego portu. Jest on najdłuższą tego typu kamienną konstrukcją w Europie. Zachodnia jego część zakończona jest charakterystycznym “wiatrakiem”, który stał się jednym z symboli miasta. Stawa Młyn, bo tak brzmi oficjalna nazwa obiektu (dla wyjaśnienia: stawa to rodzaj znaku nawigacyjnego), jest jedną z najczęściej fotografowanych budowli Świnoujścia.
Świnoujście – atrakcje: muzea i zabytki
Muzeum Rybołówstwa Morskiego mieści się w dawnym ratuszu. Placówka (trochę wbrew nazwie) prezentuje eksponaty, związane z historią miasta. Znajdziemy też w niej dawne narzędzia rybackie, modele statków oraz wystawę zoologiczną i ekspozycję poświęconą bursztynowi. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się jednak niewielkie oceanarium, prezentujące zwierzęta, zamieszkujące rafy koralowe. Opis placówki znajdziemy tutaj.
Fortyfikacje Świnoujścia są jedną z jego najważniejszych lokalnych atrakcji. Miasto od dawna posiadało strategiczne znaczenie, nic więc dziwnego, że przez wieki wznoszono tu rozmaite umocnienia. Do dzisiaj możemy zobaczyć:
Fort Anioła. Powstał on w połowie XIX wieku, jako element Twierdzy Świnoujście. W czasach późniejszych pełnił funkcje militarnego punktu obserwacyjnego wojsk III Rzeszy, jeszcze później jego użytkownikiem była Armia Czerwona. Obecnie fort jest we władaniu miłośników historii. Oprócz zwiedzania samego obiektu możemy “przymierzyć” w nim strój wikinga (łącznie z uzbrojeniem) lub postrzelać z broni … różnej – do wyboru mamy karabiny i pistolety pneumatyczne, łuki, i średniowieczne toporki do rzucania. Ostatnio uruchomioną atrakcją jest kopalnia bursztynu. Oczywiście są też bardziej tradycyjne wystawy.
Fort Zachodni to kolejny element dawnej XIX-wiecznej twierdzy. W swej historii bywał dozbrajany nowoczesnym sprzętem, innym razem rozbrajany, ostatecznie – po fazie użytkowania przez wojska radzieckie – przeznaczono go na cele całkowicie cywilne. Obecnie fort można zwiedzać – znajdziemy w nim m.in. ekspozycję muzealną, poświęconą historii fortów i garnizonu Twierdzy Świnoujście.
Fort Wschodni, bardziej znany jako Fort Gerharda, jest najbardziej rozpoznawaną częścią świnoujskich fortyfikacji. Był on bohaterem licznych programów turystyczno-krajoznawczych, jest siedzibą grupy rekonstrukcyjnej, a od kilku lat również siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża. Ekspozycja tej ostatniej placówki obejmuje głównie broń i uzbrojenie – jest tu kolekcja dawnej artylerii i broni strzeleckiej, ponadto zbiory mundurów, zdjęć, dokumentów. Zwiedzanie fortu może mieć formę “szkolenia wojskowego”, więc jeżeli ktoś chciałby sprawdzić na czym polegał “pruski dryl” – ma okazję.
Podziemne Miasto jest również częścią Muzeum Obrony Wybrzeża. Zwiedzamy tutaj dawne stanowiska artylerii nadbrzeżnej, mające chronić bazę niemieckiej marynarki wojennej. Po 1945 roku stanowiska zostały przejęte przez polską armię i przekształcone w tajne stanowisko dowodzenia. Zwiedzanie w sezonie odbywa się codziennie, poza sezonem – w wyznaczone dni (szczegóły – tutaj).
Warto również przespacerować się po ulicach miasta. Zabytkowej zabudowy nie ma tu wiele, ale obiekty, które dotrwały do naszych czasów, prezentują się naprawdę okazale. Najlepszym przykładem są odnowione kamienice przy ulicy Hołdu Pruskiego.
Latarnia morska w Świnoujściu
W Świnoujściu znajduje się najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku. Oczywiście najważniejszym powodem, dla jakiego jest odwiedzana, są imponujące widoki rozpościerające się z jej szczytu. Trzeba jednak wiedzieć, że znajduje się tu również niewielka ekspozycja, przybliżająca latarnictwo jako takie.
Park Zdrojowy w Świnoujściu i inne tereny zielone w mieście
Jak każde szanujące się uzdrowisko, Świnoujście posiada duże założenie parkowe, służące kuracjuszom (i nie tylko) do celów spacerowo-rekreacyjnych. Park Zdrojowy w Świnoujściu ma powierzchnię 40 hektarów, rośnie w nim wiele gatunków drzew, a wiek niektórych okazów dochodzi do 150 lat. Znajdziemy tu zadbane alejki i infrastrukturę “specrowo-ławeczkową”.
Park Zdrojowy przechodzi płynnie w Park Chopina oraz w tereny zielone wokół amfiteatru i stadionu. Te z kolei w trudnym do określenia momencie stają się lasem.
Wieża widokowa
W śródmieściu Świnoujścia znajduje się również obiekt znacznie niższy od latarni morskiej, dający jednak – tak jak ona – możliwość podziwiania okolicy miasta z góry. Wieża widokowa o której mowa, stanowi pozostałość po nieistniejącym kościele protestanckim. Znajdziemy ją przy ulicy Marszałka Piłsudskiego.
Świnoujście – atrakcje: port i rejsy
Fakt, że Świnoujście leży na wyspach, widać już w momencie, gdy chcemy dostać się do centrum miasta. Aby to zrobić można wykorzystać prom. Dla większości mieszkańców jest to spora uciążliwość, dla turystów – atrakcja. Zapewne w związku z tym zapowiedziano, że promy będą kursować nawet po otwarciu tunelu pod Świną. Dzięki temu, płynąc (bez opłat) na drugi brzeg rzeki, poczujemy się przez chwilę jak na morzu.
Ze Świnoujścia wypłynąć też można w dłuższy rejs – oprócz wspomnianych wycieczek do latarni morskiej i Fortu Gerharda dostępne jest np. zwiedzanie portu z pokładu statku. Można też poznać w ten sam sposób tajemniczy świat wysp i wysepek u ujścia Świny lub wybrać się dalszą podróż (do Niemiec lub na Bornholm).
Sporą atrakcją może być również obserwowanie ruchu w porcie handlowym lub przy nadbrzeżu pasażerskim. Można też wybrać się do mariny i zobaczyć jednostki, na które większości z nas nie będzie nigdy stać.
Świnoujście – atrakcje: aquapark i inne rozrywki na niepogodę
Jeżeli pogoda nie dopisuje, możemy udać się do świnoujskiego aquaparku. Znajdziemy w nim między innymi baseny (dla dzieci i dorosłych), zjeżdżalnie równych typów, tężnię solankową oraz zespół saun. Szczegółowe informacje znajdziemy tutaj.
Można również wybrać się do kina lub na zwiedzanie jednej z opisanych wcześniej ekspozycji muzealnych.
Karsibór
Karsibór to jedna z wysp, należących administracyjnie do Świnoujścia. Znajdziemy na niej m.in. gotycki kościół, dawną bazę niemieckich łodzi podwodnych, rezerwat paproci oraz enklawę dzikiego ptactwa.
Warto wybrać się tu w trakcie pobytu – odległość od morza jest spora, jednak bez problemu dojedziemy komunikacją miejską z Warszowa. Atrakcje tej części miasta pozostają dla większości turystów praktycznie nieznane – a szkoda.
Świnoujście – atrakcje okolic
Również najbliższe okolice Świnoujścia obfitują w atrakcje. Co warto zobaczyć i zwiedzić w najbliższych miejscowościach?
Międzyzdroje i okolice (22 kilometry na wschód od Świnoujścia)
Warto przede wszystkim wybrać się do Międzyzdrojów. Pomiędzy miejscowościami kursują autobusy, minibusy i pociągi, konieczne jednak będzie pokonanie Świny, by w nie wsiąść.
W Międzyzdrojach warto zobaczyć Woliński Park Narodowy. W jego ramach funkcjonuje m.in. Zagroda Pokazowa Żubrów (oprócz tych majestatycznych zwierząt zobaczymy w niej również mniejsze okazy miejscowej fauny). Można też odwiedzić Muzeum WPN lub po prostu pospacerować trasami, prowadzącymi po chronionym terenie – na przykład na Wzgórze Gosań, z którego rozpościera się wspaniały widok.
Jeżeli nie dość nam atrakcji przyrodniczych – możemy odwiedzić miejscowe oceanarium. W odróżnieniu od wielu innych tego typu obiektów, zlokalizowanych nad polskim morzem, jest ono całkiem duże i dobrze wyposażone.
Koniecznie trzeba też przespacerować się po Promenadzie Gwiazd i odwiedzić molo.
Można też wpaść do pobliskiej Wapnicy (znanej z Jeziorka Turkusowego) lub wybrać się do Lubina (z miejscowego grodziska roztacza się niezwykły widok na Zalew Szczeciński i Wsteczną Deltę Świny).
Wisełka (ok. 30 kilometrów na wschód od Świnoujścia)
Jeżeli sprzykrzy nam się gwar nadmorskich kurortów – powinniśmy wybrać się do Wisełki. Miejscowość ta położona jest na terenie Wolińskiego Parku Narodowego – możemy spacerować więc do woli po lasach, podziwiać nadmorskie jeziora (na tych, które nie znajdują się w granicach Parku można też wędkować lub pływać wynajętą łódką).
W pobliżu miejscowości znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko, a w Jeziorze Czajcze – imponujący Wydrzy Głaz. Można też przy okazji zobaczyć latarnię morską Kikut lub wybrać się na pole golfowe do Kołczewa.
Ze Świnoujścia (konkretnie – z przystanku przy ul. Dworcowej) do Wisełki kursują autobusy lokalnego PKS i innych przewoźników.
Międzywodzie i Dziwnów (38 km i 42 km od Świnoujścia)
W Międzywodziu znajdziemy urokliwy port jachtowy oraz gigantyczny plac zabaw dla dzieci.
Nieco więcej atrakcji jest dostępnych w Dziwnówku – można odwiedzić tutejszy port, Aleję Gwiazd Sportu oraz ciekawy most zwodzony.
Również do Międzywodzia i Dziwnowa dojedziemy ze Świnoujścia autobusem lub minibusem.
Świnoujście – atrakcje okolic, położone w miejscowościach w głębi lądu
Położony 31 km na południowy wschód od Świnoujścia Wolin był swego czasu jednym z najważniejszych portów w naszej części Europy. Obecnie ślady jego dawnej świetności można oglądać w lokalnym muzeum. Do wczesnośredniowiecznych tradycji miasta nawiązuje też odbywający się co roku Festiwal Słowian i Wikingów. Nawet jeżeli nie trafimy z terminem urlopu w okres, w którym ma miejsce ta impreza, możemy zwiedzić rekonstrukcję osady z tego okresu.
Kamień Pomorski znany jest przede wszystkim ze swych zabytków. Można w nim zwiedzić m.in. gotycką katedrę (właściwie konkatedrę) oraz kilka innych świątyń (pochodzących z różnych okresów) oraz lokalne muzeum lub miło spędzić czas, podziwiając jednostki, zacumowane w miejscowej marinie.
Najwięcej czasu zajmie nam wycieczka do Szczecina. Miasto to warte jest jednak czasu, jaki poświęcimy na podróż: znajdziemy w nim ciekawe muzea (m.in. otwarte w roku 2023 Morskie Centrum Nauki oraz Centrum Dialogu Przełomy), podziemne trasy turystyczne oraz liczne zabytki.
Do Kamienia Pomorskiego, Szczecina i Wolina można dotrzeć ze Świnoujścia busem lub pociągiem.
Co warto zobaczyć po niemieckiej stronie Wyspy Uznam?
Ze Świnoujścia można również wybrać się na wycieczkę do naszych zachodnich sąsiadów. W centrum miasta znajdziemy przystanek kolejowy Świnoujście Centrum, z którego odchodzą pociągi do Niemiec. Bilety można nabyć u obsługi, płacąc złotówkami lub Euro. Linię obsługuje spółka UBB (Usedomer Bäderbahn GmbH).
Uwaga: w nadmorskich miejscowościach w Niemczech obowiązuje opłata klimatyczna/kuracyjna (Kurtaxe). Zapłacić ją możemy za samo przebywanie w strefie uzdrowiskowej (przypomnijmy, że w Polsce pobiera się ją za nocleg).
Ahlbeck
Najbliższe Świnoujścia przystanki znajdują się w miejscowości Ahlbeck. Miejscowość ta słynie z term, zasilanych z miejscowego źródła jodowo-solankowego. Dla większości polskich wczasowiczów sporym zaskoczeniem może być historia tutejszego molo: wygląda niezwykle nowocześnie, lecz wybudowane zostało w XIX wieku. Jest przy tym niezwykle zadbane, podobnie jak większa część miasteczka (warto wybrać się do niego, żeby zobaczyć jak wygląda nadmorska miejscowość bez wszechobecnych straganów i budek). W Ahlebck znajduje się również wieża widokowa
Hersindorf
W położonym dalej na zachód Hersingdorfie znajdziemy jeszcze większe molo – sięga ono 508 metrów w głąb morza (dla porównania: molo w Sopocie ma 511 metrów długości, ale jego część „nadwodna” to tylko 458 metrów). Obiekt ten jest bardzo nowoczesny – został wzniesiony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku (molo, istniejące w tym miejscu wcześniej, zostało zniszczone). W zabudowaniach molo znajdziemy m.in. ciekawe muzeum muszli.
W Hersindorfie możemy też przespacerować się po ścieżce w koronach drzew oraz po zlokalizowanej przy niej wieży widokowej oraz zobaczyć największy na świecie kosz plażowy.
Świnoujście – jak tu dojechać?
Koleją – najprostsza i najwygodniejsza opcja dla osób niezmotoryzowanych: połączenia kolejowe prowadzą do Świnoujścia m.in. z Podkarpacia, Krakowa, Katowic, Poznania i Warszawy. Jeżeli nie znajdziemy połączenia bezpośredniego – należy rozważyć dojazd do Szczecina, skąd bez problemu znajdziemy połączenie autobusowe ze Świnoujściem (linki do rozkładów jazdy – na naszej stronie).
Bezpośrednie połączenia autobusowe można znaleźć m.in. na trasach z Katowic, Opola, Wrocławia, Poznania. W innym razie – zalecany dojazd do Szczecina i kontynuacja podróży busem (jak powyżej).
Zobacz też:
Drogi czytelniku, czy będziesz tak grzeczny i ocenisz nasz przewodnik po tej miejscowości? (Tak, tymi gwiazdkami na dole :)); dla Ciebie to nic szczególnego, a dla autora – niezwykle ważne;
Jeżeli masz jakieś uwagi, zastrzeżenia lub propozycje udoskonalenia strony, jeżeli znasz inne atrakcje w tej lokalizacji (lub sam jesteś ich właścicielem), masz propozycje tematów, które może poruszyć nasz portal lub propozycje współpracy – pisz śmiało w komentarzach;
Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku (zamieszczamy tam różne aktualności, ciekawostki itp).