Jedna z atrakcji Helu - port

Atrakcje dla dzieci nad Bałtykiem: okolice Władysławowa i Mierzeja Helska.

Prezentujemy dzisiaj kolejny zestaw atrakcji – tym razem okolice Mierzei Helskiej oraz miejscowości położone w okolicach jej nasady.

Atrakcje dla dzieci na Mierzei Helskiej.

Mega ścieżka rowerowa. Mierzeja Helska to idealne miejsce na dłuuuugą  wycieczkę rowerem z dzieciakami: wzdłuż całej wybudowana została gigantyczna (jak na polskie warunki) ścieżka rowerowo-piesza. Trasa rowerowa zaczyna się w Pucku i prowadzi aż na koniec Półwyspu Helskiego. Całość liczy sobie około 45 kilometrów. Po drodze malownicze widoki, punkty gastronomiczne, znane miejsca itd. Gdyby trasa okazała się jednak zbyt długa jak na nasze możliwości – zawsze możemy wsiąść w pociąg i w taki sposób znacząco przyspieszyć i ułatwić podróż.

W ramach opisu poszczególnych miejscowości poniżej zostało zastosowane uszeregowanie od końca Mierzei Helskiej.

Atrakcje dla dzieci – Hel:

  • Fokarium. Dla najmłodszych – niewątpliwie atrakcje nr 1 w Helu, cel wielu wycieczek, nawet z dosyć odległych zakątków polskiego wybrzeża. Placówka ma w zasadzie charakter naukowy, ale cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów, że czasami ciężko to zauważyć. Specjalną atrakcją dla dzieci może być pokaz karmienia fok – odbywają się one o 11.00 i 14.00, w sezonie letnim również o 17.00.
  • Latarnia morska. Obiekty tego typu są lubiane przez miłośników pięknych i rozległych widoków w każdym wieku. Helska latarnia morska usytuowana jest niemal przy końcu cypla, a więc oferuje możliwość “rzucenia okiem” na Zatokę Gdańską, Pucką i Morze Bałtyckie. Atrakcja nie tylko dla dzieci.
  • Muzeum Obrony Wybrzeża. Jedna z wielu militarnych atrakcji Helu. Muzeum zajmuje teren dawnych stanowisk stacjonarnej baterii niemieckich dział z czasów II Wojny Światowej, mających bronić wód Zatoki Gdańskiej. Działa były gigantyczne (swego czasu – największe na świecie), więc i muzeum powstałe na ich fundamentach jest całkiem spore. Oprócz ekspozycji związanej w różny sposób z militarną historią miejsca do dyspozycji zwiedzających jest  m.in. kolejka wąskotorowa (kursuje do drugiej części  muzeum) oraz strzelnica (można postrzelać, ale dzieciom – i dorosłym też – udostępniono też “rzutnię granatów”. Oczywiście ćwiczebnych …). Dodatkową atrakcją jest “wojskowa” kuchnia z nieśmiertelną grochówką.
  • Bateria im. Heliodora Laskowskiego. Kolejna militarna pamiątka II Wojny Światowej – tym razem stanowisko artylerii polskiej, które we wrześniu 1939 r. broniło Półwyspu Helskiego przed najeźdźcami. Niewielkie, ale warte do odwiedzenia z dzieckiem – choćby ze względów patriotycznych.
  • Port. Kiedy miałem lat kilka uwielbiałem zwiedzać takie miejsca. Dzisiejsze dzieci zapewne mają zupełnie inne wyobrażenie o rozrywce, ale port w Helu w dalszym ciągu pozostaje jednym z ulubionych celów spacerów całych rodzin. Można też wybrać się wrejs, a nawet popłynąć do Trójmiasta wodnym tramwajem.
Jedna z opisanych atrakcji dla dzieci - latarnia morska w Helu
Latarnia morska w Helu – jedna z opisywanych w tekście atrakcji dla dzieci

Atrakcje dla dzieci – Jastarnia:

  • Skansen Fortyfikacji II Rzeczpospolitej. Będąc z dzieckiem na Mierzei Helskiej można właściwie nie wychodzić z bunkrów  . Jak widać atrakcje tutejsze odpowiadają raczej chłopcom. Tym razem są to umocnienia Ośrodka Oporu Jastarnia, wraz z niewielką ekspozycją historyczną.

  • Muzeum pod Strzechą. Ekspozycja dawnych sprzętów rybackich (i nie tylko) plus właściciel opowiadający o zgromadzonych zbiorach oraz życiu rybaków. Dla dzieci atrakcją będą zapewne kaszubskie baśnie i legendy.

Jastarnia obfituje w ekspozycje muzealne poświęcone rybołówstwu i jego historii. Wystawy o tej tematyce można obejrzeć również (z dzieckiem lub bez) w bosmanacie portu oraz w Chacie Rybackiej (rodzaju mikro-skansenu prowadzonego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie).

Atrakcje dla dzieci – Kuźnica:

  • Klimat rybackiej wioski. Kuźnica jest miejscowością niewielką i wyróżnia się (nawet wyglądem) od pozostałych kurortów zlokalizowanych na Półwyspie Helskim: jest tu mniej tłoczno, mniej turystycznie, a za to bardziej zacisznie i swojsko. Żywe są też w znacznie większym stopniu żywe są tu tradycje rybackie.
  • Polska od morza do morza”. To w sumie niedaleko – jakieś … 200 metrów  . Kuźnica to najwęższe miejsce na Mierzei Helskiej, można pokazać pociesze również i taką ciekawostkę.

Atrakcje dla dzieci w okolicach Władysławowa

Okolice Władysławowa to jedno z najchętniej odwiedzanych przez letnich turystów miejsc w Polsce. Mamy tu wielkie i znane miejscowości Wczasowe (Karwia, Dębki, Jastrzębia Góraczy samo Władysławowo), czasem warto jednak oddalić się trochę od morza – tereny te kryją również sporo atrakcji turystycznych. Ale po kolei …

Atrakcje dla dzieci – Władysławowo:

  • Ocean Park. Park rozrywki dla dzieci (i rodziców) z ogromnymi figurami morskich stworzeń: kałamarnic, wielorybów, krabów itd.

  • Lunapark. Zlokalizowane w pobliżu portu wesołe miasteczko oferuje typowe dla tego rodzaju obiektów atrakcje dla dzieci.

  • Wieża Domu Rybaka. Przede wszystkim punkt widokowy, mieści w sobie również dwie dodatkowe atrakcje:

  • Muzeum Motyli – zlokalizowana na na terenie wieży Domu Rybaka ekspozycja poświęcona nie tylko motylom, ale też wielu innym owadom. Okazów są tysiące – warto odwiedzić z dzieckiem w bardziej deszczowy dzień.

  • Muzeum Iluzji – kolejna ekspozycja na terenie Domu Rybaka – tym razem poświęcona figlom, jakie umysłowi potrafią płatać rozmaite wymyślne iluzje. Interesujące nie tylko dla dzieci.

  • Dom do Góry Nogami. Pierwszy i najbardziej znany tego typu obiekt powstał w Szymbarku. Pomysł okazał się chyba niezbyt trudny do skopiowania, bowiem obecnie podobnymi atrakcjami  dla dzieciaków pochwalić się może całkiem spore grono nadmorskich miejscowości. Taki właśnie klon znajdziemy na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie.

  • Port. Jeden z większych portów rybackich nad polskim Bałtykiem. Oprócz zwiedzania i oglądania wszelkiego typu jednostek służących do połowu ryb, atrakcją – nie tylko dla najmłodszych –  mogą być krótkie rejsy po morzu.

  • Planetarium w Chłapowie. Niewielka sezonowa placówka dydaktyczna :), pozwalająca na oderwanie się na chwilę od plażowania i podróż po bezkresnym kosmosie. Szczegóły na naszej stronie opisującej planetarium.

Atrakcje dla dzieci – Jastrzębia Góra:

Jastrzębia Góra oficjalnie jest częścią Władysławowa. Ponieważ jednak w przewodniku autor opisał ją osobno – obecnie trzyma się tej konwencji.

  • Klif. Atrakcja typu geograficznego: jedno z nielicznych nad polskim morzem wybrzeży typu klifowego. Dodatkowo można zejść nad Bałtyk malowniczym Wąwozem “Lisi Jar” i przez moment poczuć się jak na górskiej wycieczce.

  • Latarnia Morska Rozewie. Zlokalizowana w pobliżu przylądka o tej samej nazwie, pełni dzisiaj głównie funkcję  muzealną: jest tu niewielka ekspozycja poświęcona historii latarnictwa, trochę starych sprzętów oraz kolekcja szczątków statków i okrętów wyrzuconych w pobliżu przez morze. Dla dzieci główną atrakcją będzie jednak wizyta na wieży samej latarni i podziwianie rozległych widoków.

  • Dom do Góry Nogami. Kolejny “klon” obiektu z Szymbarku znajdziemy na zapleczach Promenady Światowida.

Atrakcje dla dzieci – Ostrowo:

Położona pomiędzy Jastrzębią Górą a Karwią nadmorska miejscowość pozbawiona jest “wielkomiejskich” atrakcji. Ma za to coś, czego nie mają inne okoliczne kurorty…

  • Wiejskie klimaty. W Większości nadmorskich miejscowości nadmorskie łąki przerodziły się w las prywatnych kwater, pól namiotowych i “holenderskich domków”. Ostrowo na chwilę obecną ustrzegło się tej plagi i pozostało wioską: na łąkach pasą się krowy a w obejściach można zobaczyć drób. Dla niektórych dzieci – niewątpliwa atrakcja turystyczna.

Atrakcje dla dzieci – Dębki:

  • Spływy kajakowe Piaśnicą. Wpadająca do Bałtyku w Dębkach rzeczka Piaśnica jest wykorzystywana do spływów kajakowych. Trasa rozpoczyna się w Żarnowcu, kończy na morskim brzegu i liczy sobie jakieś 7 kilometrów. Atrakcja raczej dla starszych dzieci i młodzieży,

Inne atrakcje dla dzieci w okolicy Władysławowa:

 

Sławutowo – osada średniowieczna:

Osada Słowiańska w Sławutowie to okazja do odbycia lekcji żywej historii: można spróbować średniowiecznej kuchni, zaznajomić się z dawnym rzemiosłem, obejrzeć domostwa wzorowane na dawnych mieszkańców tych ziem. Dla dzieci płci męskiej niewątpliwą atrakcją będzie możliwość wcielenia się w średniowiecznego woja.

Zobacz szczegółowy opis atrakcji na naszej stronie.

Strusia Farma w Kniewie:

Oczywiście główną atrakcją jest tu kontakt z sympatycznymi ptakami, ale oprócz  nich na farmie możemy też spotkać między innymi lamy, osły, kozy, owce, gęsi… Zwierzęta można karmić, a niektóre nawet głaskać. Na należącym do farmy osiołku dzieci mogą wybrać się na przejażdżkę. Znajdziemy tu również sklepik z pamiątkami (na przykład wydmuszki i pisanki ze strusich jaj 😉 – nawet, jeżeli nie mamy zamiaru kupować, to warto rzucić okiem), niewielką restaurację (serwującą między innymi potrawy z mięsa i jaj strusi; oczywiście nie tylko :)) i plac zabaw dla dzieci.

Szczegółowy opis oferowanych atrakcji znajdziemy na stronie farmy.

Swarzewo:

Morze Klocków” (Muzeum “Kocham Bałtyk”).Ekspozycja budowli z klocków Lego, znajdująca się przy drodze z Władysławowa do Pucka. Typowa atrakcja stworzona z myślą o rodzinach z dziećmi.

Labirynt w polu kukurydzy. Nazwa atrakcji mówi w zasadzie wszystko, a dla chętnych – szczegółowy opis atrakcji.

Footgolf Kaszëbë. Połączenie piłki nożnej z golfem. Rozrywka może się wydawać nieco egzotyczna, ale na świecie ma już podobno sporo fanów. Szczegóły znajdziemy tutaj.

Krokowa:

Pałac i park. Założenie piękne – tyle, że niezbyt rozległe. Do tego muzeum, ekspozycja ciekawa (dla dzieci interesująca może być np. wystawa figur aniołów), ale również nie powala na kolana rozmiarami.

Droga do Pucka – krajobraz z wiatrakami:

Wiatraki widoczne są nad całą Zatoką Pucką, ale autor szczególnie poleca przejazd trasą prowadzącą do Pucka przez Łebcz (dla niezmotoryzowanych – np. autobusem 652 Karwia-Jastrzębia Góra-Puck). Szosa prowadzi tuż pod wiatrakami – można z bliska podziwiać monumentalne budowle. Spodoba się nie tylko dzieciom.

4.6/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *